Inwestorzy zareagowali na decyzję o odwołaniu prezesa Orlenu Daniela Obajtka. Akcje spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) zaliczyły niemal natychmiastowy skok. Orlen kończy czwartkowe notowania na dużym plusie. Akcje zakończyły sesję ze wzrostem 4,61 procent.
W czwartek rada nadzorcza Orlenu zdecydowała o odwołaniu Daniela Obajtka z zarządu z upływem dnia 5 lutego 2024 roku.
Czytaj więcej: Decyzja w sprawie prezesa Orlenu Daniela Obajtka >>>
Reakcja giełdy na decyzję w sprawie Obajtka
Inwestorzy zareagowali na decyzję o odwołaniu prezesa Orlenu - akcje spółki zaczęły rosnąć na warszawskim parkiecie. Około godz. 11.00 kurs był ponad 3 proc. na plusie - jedna akcja Orlenu była warta niemal 65 złotych.
Orlen sesję zamknął z niemal największym wzrostem spośród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20. Jedna akcja płockiego koncernu na koniec czwartkowej sesji kosztowała 65,55 zł. Walory spółki podrożały o 4,61 proc. Większym wzrostem, o 4,96 proc., może się pochwalić jedynie PGE Polska Grupa Energetyczna.
Wicedyrektor działu analiz XTB Michał Stajniak zauważył, że Orlen "znalazł się najwyżej od niemal początku roku". "W tym wypadku może to być efekt komunikatu o odwołaniu ze stanowiska prezesa Daniela Obajtka" - dodał w komentarzu.
WIG20 zakończył notowania ze wzrostem o 1,15 proc. do 2306.07 pkt. WIG20 to jeden z najważniejszych i najbardziej prestiżowych indeksów Giełdy Papierów Wartościowych. Indeks zawiera notowania 20 największych spółek z warszawskiego parkietu.
"Czwartkowe notowania na rynku warszawskim były kolejnym dniem optymizmu strony popytowej" - napisał w komentarzu Adam Stańczak, analityk domu maklerskiego BOŚ. Jak dodał, kupującym pomagało umocnienie złotego do dolara.
Stańczak wskazał, za czwartkową "zwyżką WIG20 stała dobra postawą banków, których indeks znalazł się na historycznym maksimum, reakcja graczy na odwołanie prezesa w Orlenu oraz zwyżki spółek energetycznych". "Ale generalnie atmosfera na rynku była zbliżona do środowej, która zbudowała klimat przesilenia w nastrojach korekcyjnych w Warszawie" - dodał.
WIG, który obejmuje wszystkie spółki notowane na głównym rynku GPW, poszedł w górę o 1,29 proc. do 78 417.88 pkt.
Kontrowersyjna prezesura
Daniel Obajtek objął stanowisko prezesa Orlenu w lutym 2018 roku. W czasie gdy zarządzał polskim koncernem naftowym, narosło wokół niego dużo kontrowersji. Dotyczyły między innymi majątku prezesa Orlenu.
Wątpliwości wzbudzała także fuzja Orlenu z Lotosem, w wyniku której koncern musiał odprzedać między innymi udziały w Rafinerii Gdańskiej. Do transakcji Orlen wybrał giganta naftowego, pochodzącą z Arabii Saudyjskiej firmę Saudi Aramco.
W lipcu 2023 roku Najwyższa Izba Kontroli sporządziła raport dotyczący m.in. fuzji Orlenu z Lotosem po kontroli w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Dziennikarze "Czarno na białym" Łukasz Frątczak i Dariusz Kubik dotarli do dokumentu. Według NIK Saudi Aramco zapłaciło o 7,2 miliarda złotych mniej za część Lotosu, niż była ona warta.
Grupa Orlen
Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada m.in. rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie. Zarządza także segmentem petrochemicznym i segmentem wydobywczym węglowodorów. Rozwija jednocześnie segment odnawialnych źródeł energii i planuje rozwój bezpiecznej energetyki jądrowej - do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.
W ubiegłym roku zaktualizowano strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając jej priorytetowe cele, zwłaszcza po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Zgodnie z tym dokumentem do końca dekady koncern ma zainwestować ponad 320 mld zł.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Novikov Aleksey/Shutterstock