W maju stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 6,1 procent wobec 6,3 procent w kwietniu - podał Główny Urząd Statystyczny. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy przekracza 1 milion 26 tysięcy.
Wynik jest zgodny ze wstępnymi danymi Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Resort informował wcześniej, że według szacunków stopa bezrobocia w maju wyniosła 6,1 procent.
Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w maju 1026,7 tys. wobec 1053,8 tys. osób w kwietniu. Ponad 85 tys. osób, to bezrobotni, którzy zarejestrowali się w urzędach pracy w maju. W maju wyrejestrowano ponad 112 tys. osób, z tego blisko 69 tys. z powodu podjęcia pracy.
Bezrobocie w Polsce
Z nowych danych wynika, że najwyższa stopa bezrobocia jest w województwie warmińsko-mazurskim. W maju wyniosła ona 9,7 proc., liczba bezrobotnych przekraczała 49 tysięcy. Z drugiej strony jest województwo wielkopolskie z bezrobociem na poziomie 3,7 proc. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wynosiła ponad 60 tysięcy.
Ekonomiści Banku Pekao zwrócili uwagę na "solidny spadek liczby bezrobotnych o 27 tysięcy". "Wygaszenie trzeciej fali Covid-19 oraz luzowanie obostrzeń z pozytywnym wpływem na rynek pracy" - ocenili we wpisie na Twitterze.
Ekonomiści BNP Paribas wskazali, że liczba wakatów na koniec maja była najwyższa od września 2019 roku. Z danych GUS wynika, że liczba ofert pracy na koniec minionego miesiąca wynosiła 84,7 tys.
"Liczba bezrobotnych wciąż wyraźnie wyższa niż przed pandemią ale kierunek zmian jak najbardziej pożądany. Stopniowo 'zacieśnia' nam się rynek pracy, co z kolei może przełożyć się na wyższą presję płacową" - stwierdzili ekonomiści.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: TVN24