Zespół do spraw cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) poinformował o fałszywych stronach podszywających się pod duży bank. W tym przypadku na celowniku są klienci Banku Pekao.
"Ostrzegamy przed fałszywymi stronami podszywającymi się pod Bank Pekao SA" - napisał CSIRT KNF na Twitterze. Eksperci dodali, że "cyberprzestępcy na niebezpiecznych stronach wyłudzają poświadczenia logowania do bankowości elektronicznej".
"Bądźcie ostrożni i dokładnie weryfikujcie adres strony waszego banku" - zaapelowali.
Fałszywe strony Pekao i innych banków - ostrzeżenie
CSIRT KNF pokazał również, jak wygląda przykładowa fałszywa strona i wskazał, jaki jest jej fałszywy adres: pekao-pl.net/pages.
Te informację na Twitterze podał dalej również Bank Pekao. "Bądźmy #CYBERczujni!" - napisał do klientów.
Kilka dni wcześniej CSIRT KNF opublikował również informacje o fałszywych domenach innych banków.
"Strony internetowe tworzone przez cyberprzestępców bardzo często przypominają te prawdziwe. W ramach naszej serii prezentujemy kolejne przykłady fałszywych domen wykorzystywanych w atakach na klientów bankowości elektronicznej" - napisał zespół na Twitterze.
Na zamieszczonej grafice możemy zobaczyć, że oszuści podszywają się pod Plus Bank, mBank, ING Bank Śląski, BNP Paribas oraz Velo Bank, a fałszywe strony to: plushank24-pl.com, onlinembank-pl.sytes.net, ing-pl-app.org, login.bnpparibas-pl.com oraz velobank.fun.
Internetowe oszustwa - ostrzeżenia przed cyberprzestępcami
Cyberprzestępcy nie ustają w swoich działaniach. Bank Millennium informował o oszustach wysyłających wiadomości z linkiem do środków, które ktoś rzekomo przekazał za pomocą Blika. Ponadto cyberprzestępcy stworzyli reklamy, w których wykorzystują wizerunek Santander Bank Polska, prowadzące do "niebezpiecznych stron".
PKO BP niedawno opublikował ostrzeżenie przed oszustami, którzy próbują wyłudzić dane klientów. Cyberprzestępcy publikują na portalach społecznościowych reklamy zachęcające do inwestowania w PKOCoin.
Przed złodziejami przestrzegał mBank, gdy przestępcy wykorzystywali jego wizerunek wysyłając maile z informacją o potwierdzeniu rzekomej płatności SWIFT. Wcześniej CSIRT KNF ostrzegał, że oszuści wykorzystują wizerunek Banku BNP Paribas.
Czytaj też: Nowe oszustwo na zwrot prowizji
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: maoyunping/Shutterstock