Nowe oszustwo na zwrot prowizji. "Próbują wejść w posiadanie danych"

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Tak oszust próbował przekonać policjanta do zainstalowania programu do zdalnego sterowania komputerem
Tak oszust próbował przekonać policjanta do zainstalowania programu do zdalnego sterowania komputeremtvn24.pl, policja Lubin
wideo 2/4
tvn24.pl, policja LubinTak oszust próbował przekonać policjanta do zainstalowania programu do zdalnego sterowania komputerem

Oszuści podszywają się pod pracowników Banku Pocztowego. W komunikacie bank ostrzega przed telefonami od osób, które oferują pomoc w uzyskaniu zwrotu prowizji bankowej - dowiadujemy się z komunikatu.

"Bank Pocztowy ostrzega przed telefonami od osób podszywających się pod pracowników banku, którzy pod pretekstem pomocy w uzyskaniu zwrotu prowizji bankowej, próbują wejść w posiadanie danych wrażliwych klienta, takich jak numer i seria dowodu. Nie podawaj żadnych danych i rozłącz się - jest to próba oszustwa" - napisano w komunikacie.

Dodano też: "pamiętaj - jeśli cokolwiek w trakcie rozmowy z osobą przedstawiającą się jako pracownik banku, wzbudza twoje wątpliwości - skontaktuj się z infolinią banku pod numerem: (52) 3499 499".

Internetowe oszustwa i fałszywe strony

Cyberprzestępcy nie ustają w swoich działaniach. Informowaliśmy o kilku kampaniach, w których podszywają się pod duże banki.

W tym tygodniu zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzegał przed oszustami, którzy zamieszczają fałszywe reklamy z informacją o odszkodowaniu za szczepienie.

Cyberprzestępcy stworzyli reklamy, w których wykorzystują wizerunek Santander Bank Polska, prowadzące do "niebezpiecznych stron".

PKO BP opublikował ostrzeżenie przed oszustami, którzy próbują wyłudzić dane klientów. Cyberprzestępcy publikują na portalach społecznościowych reklamy zachęcające do inwestowania w PKOCoin.

Przed złodziejami przestrzegał też mBank, gdyż przestępcy wykorzystywali jego wizerunek, wysyłając maile z informacją o potwierdzeniu rzekomej płatności SWIFT. Wcześniej CSIRT KNF ostrzegał, że oszuści wykorzystują wizerunek Banku BNP Paribas.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości