Najgorsi turyści 2023 roku. "Certyfikat głupoty i wiele kopniaków"

Źródło:
CNN
Włochy. Turyści w Wenecji
Włochy. Turyści w Wenecji Reuters Archiwum
wideo 2/4
Włochy. Turyści w Wenecji Reuters Archiwum

Rozbieranie się w świętym miejscu, przejazd autem po średniowiecznym moście, wyrycie imienia na zabytku. To tylko niektóre z wykroczeń, których dopuścili się turyści w ostatnich 12 miesiącach. Portal stacji CNN przedstawił listę "najgorzej zachowujących się turystów w 2023 roku".

Styczeń

"Włochy to od dawna epicentrum karygodnego zachowania turystów, którzy traktują ten śródziemnomorski kraj jak park rozrywki. 2023 rok rozpoczął się w przewidywalnie ponury sposób, gdy Amerykanin został przyłapany na przejeżdżaniu przez zamknięty dla ruchu kołowego most Ponte Vecchio we Florencji" - napisał portal stacji CNN.

Przypomniał przy tym, że "najsłynniejszy włoski most, zbudowany w okresie średniowiecza, a następnie przebudowany w celu połączenia Palazzo Pitti z Galerią Uffizi pod rządami Medyceuszy, którzy mieszkali w pierwszym i pracowali w drugim", a "Ponte Vecchio był rzekomo tak piękny, że Niemcy pozostawili go nietkniętym podczas II wojny światowej, ponieważ Hitler zakochał się w nim podczas wizyty u Mussoliniego".

34-letni Amerykanin został ukarany grzywną w wysokości 500 euro za swój uczynek.

Panorama FlorencjiDennis van de Water/Shutterstock

Luty

Początek 2023 roku nie był też najlepszy dla dzikiej przyrody i dziedzictwa kulturowego. "W lutym chińska influencerka została ukarana grzywną po tym, jak transmitowała na żywo gotowanie i jedzenie żarłacza białego - gatunku chronionego w Chinach. Ukarana miała zostać grzywną w wysokości 125 000 juanów, czyli 18 600 dolarów" - napisał amerykański portal.

Marzec

"Wiosna ledwo się zaczynała na półkuli północnej, gdy w marcu rosyjski turysta wywołał oburzenie, rozbierając się, aby zrobić półnagie zdjęcie na Bali. Jurij Czilikin - był nagi od pasa w dół podczas zaimprowizowanej sesji zdjęciowej na uważanej za świętą górze Agung, gdzie znajduje się kompleks świątyń hinduistycznych. Jurij później przeprosił i wezwał Ni Luh Djelantik, balijską bizneswoman i specjalistkę od rozwiązywania problemów turystów, aby pośredniczyła między nim a miejscowymi. Ostatecznie wziął udział w ceremonii w świątyni, gdzie modlił się wraz z hinduskimi kapłanami. Nie zablokowało to jednak deportacji" - opisał zdarzenie CNN.

"Z kolei w Japonii władze rozprawiły się z odwiedzającymi park rozrywki Ghibli Park, poświęcony twórczości popularnego studia animacji - Studio Ghibli. Turyści mieli robić 'nieprzyzwoite' zdjęcia. W mediach społecznościowych opublikowano zdjęcia przedstawiające mężczyzn 'udających napaść seksualną na młode postacie kobiece' w parku Ghibli" - podał CNN, powołując się na singapurską gazetę "Straits Times".

Florencja miała problem z innym amerykańskim turystą. 43-letni mężczyzna został ukarany grzywną w wysokości 470 euro za nielegalne wjechanie wypożyczonym samochodem - jaskrawoczerwonym ferrari - na zamknięty dla ruchu kołowego Piazza della Signoria, główny plac renesansowego miasta.

"Wenecja jest przyzwyczajona do złego zachowania turystów. W marcu jeden z nich skoczył do kanału ze szczytu trzypiętrowego budynku. Burmistrz Luigi Brugnaro napisał na Twitterze, że da sprawcy 'certyfikat głupoty i wiele kopniaków', gdy tylko zostanie namierzony" - podał CNN.

Wskazano przy tym, że czasami to nie jednostka zachowuje się źle, a cały kraj. W marcu Amsterdam rozpoczął kampanię "Stay Away" ("Trzymaj się z daleka"), której celem było zniechęcenie młodych Brytyjczyków do przyjazdu do stolicy w celu wywołania chaosu podczas "wieczorów kawalerskich".

"Kampania wykorzystywała ukierunkowane reklamy, które wyskakiwały każdemu, kto googlował terminy takie jak 'tani hotel Amsterdam" lub 'pub crawl Amsterdam'. Reklamy ostrzegały potencjalnych hałaśliwych podróżników, że mogą zostać aresztowani, ukarani grzywną lub wylądować w szpitalu po nieudanej zabawie" - podał amerykański portal.

Kwiecień

Kolejny przykład podany przez CNN dotyczy grupy "młodych mężczyzn", która wpadła w kłopoty w brytyjskim Lake District.

"Obszar ten jest znany z pięknych panoram, ale dla tej grupy naturalne piękno nie było wystarczające - i postanowili wzmocnić doświadczenie narkotykami. Ratownicy wolontariusze zostali zaalarmowani przez przechodniów i znaleźli grupę zdezorientowanych wycieczkowiczów" - napisano.

Maj

"Austriacka wioska miała tak dość turystów robiących sobie selfie, że postawiła ogrodzenie, aby zablokować widok. Władze Hallstatt, o którym mówi się, że zainspirowało film Disneya 'Frozen', postawiły ogrodzenie po tym, jak w wiosce liczącej około 800 mieszkańców dziennie przebywało do 10 000 odwiedzających" - napisał CNN.

HallstattShutterstock

Z kolei "20 maja odwiedzający Park Narodowy Yellowstone 'przeszkodził' nowonarodzonemu cielakowi bizona, który został oddzielony od matki i reszty stada przechodzącego przez rzekę. Mężczyzna podniósł cielę z rzeki, pomimo przepisów parku stanowiących, że odwiedzający muszą pozostać co najmniej 25 metrów od zwierząt. Po tej sytuacji stado odrzuciło cielę, które następnie zaczęło zbliżać się do odwiedzających park. Zostało ono poddane eutanazji przez strażników" - podał portal.

"Nie zawsze ludzie zachowują się źle. Wyczerpany i prawdopodobnie ranny pies musiał zostać uratowany w brytyjskiej Krainie Jezior, po tym jak odmówił dalszego spaceru. Zespół ratowników górskich zniósł go na noszach z punktu orientacyjnego Scafell Pike w nieco ponad cztery godziny. Zwierzę o wadze 77 funtów (ok. 35 kg) było spore, ale zespół profesjonalistów z noszami sobie poradził" - opisywał CNN. "Poszkodowany pozostał spokojny przez cały czas" - napisał zespół ratunkowy w oświadczeniu.

Czerwiec

W czerwcu jeden z turystów odwiedzający rzymskie Koloseum został przyłapany na rzeźbieniu "Ivan + Hayley 23". "Gdy był filmowany, uśmiechał się - ale był mniej dziarski, gdy policja namierzyła go ledwie dzień później. Według rzecznika karabinierów, Brytyjczyk natychmiast błagał włoskie władze o wybaczenie i powiedział, że nie wiedział, że zabytek ma 2000 lat. Teraz oczekuje na proces" - wskazał portal.

Koloseum w RzymieShutterstock

Lipiec

"Turyści we Włoszech nie przestali niszczyć wielowiekowego dziedzictwa. W lipcu dwoje nastolatków również zostało przyłapanych na niszczeniu Koloseum: najpierw dziewczyna ze Szwajcarii, a następnie niemiecki młodzieniec. Oboje zostali przyłapani na wyryciu swoich imion na budowli" - to kolejne przypadki opisane przez CNN.

Sierpień

Następnie został przytoczony przypadek odwiedzających brytyjskie pola słoneczników, którzy zostali poproszeni o zaprzestanie pozowania nago. "Właściciele Stoke Fruit Farm na wyspie Hayling, na południowym wybrzeżu Anglii, zaapelowali w mediach społecznościowych do odwiedzających, aby nie zdejmowali ubrań. Właściciel Sam Wilson powiedział CNN, że jest to problem, który nasilił się w 2023 roku" - podano.

"Tymczasem we Włoszech dwóch niemieckich turystów zostało aresztowanych za malowanie graffiti na florenckim Korytarzu Vasariego, łączącym Galerie Uffizi z Ponte Vecchio. Para była częścią 11-osobowej grupy, która przybyła do Florencji na mecz piłki nożnej. Graffiti, jak można było przewidzieć, dotyczyło ich drużyny. Szkody wyniosły ponad 10 000 dolarów" - poinformował amerykański portal.

Dodał też, że "na północy kraju grupa niemieckich turystów obaliła bezcenny posąg, próbując pozować do idealnego zdjęcia w Viggiù, niedaleko jeziora Como".

"Gdy temperatury w Rzymie gwałtownie wzrosły, turystka została przyłapana na brodzeniu w Fontannie di Trevi, aby napełnić butelkę wody. Kobieta została zatrzymana przez władze. Postawienie stopy w słynnej fontannie może wiązać się z grzywną w wysokości 500 euro" - wskazał CNN.

Rzym. Fontanna di Trevivvoe/Shutterstock

Paryż również nie przeszedł przez lato bez szwanku. W sierpniu dwóch pijanych amerykańskich turystów zostało znalezionych pewnego ranka na wieży Eiffla.

Jak poinformowała policja, zapłacili oni za wejście na paryski zabytek około godziny 22.40 w niedzielę i podczas wchodzenia przeskoczyli barierki ochronne. Znaleziono ich w obszarze zwykle zamkniętym dla zwiedzających między drugą a trzecią kondygnacją wieży.

"Mężczyźni najwyraźniej utknęli z powodu tego, jak bardzo byli pijani" - powiedzieli paryscy prokuratorzy agencji informacyjnej AFP. Agencja podała, że do ściągnięcie niesfornych turystów została ściągnięta specjalistyczna jednostka straży pożarnej do ratowania ludzi z wysokości.

Wrzesień

"We wrześniu pracownicy Air Canada zmusili pasażerów płacących za lot z Las Vegas do Montrealu do siedzenia na fotelach wciąż zabrudzonych wymiocinami z poprzedniego lotu" - to kolejny przykład z turystycznego podwórka opisany przez portal.

"Umieścili zmieloną kawę w pokrowcu na siedzeniu i rozpylili perfumy, aby zamaskować zapach. Kiedy wyraźnie zdenerwowani pasażerowie próbowali wyjaśnić stewardesie, że siedzenie i pasy bezpieczeństwa były mokre, a w ich okolicy wciąż widoczne były pozostałości wymiocin, stewardesa przeprosiła, ale wyjaśniła, że lot był pełny i nie mogła nic zrobić" - napisał jeden z pasażerów w mediach społecznościowych.

Linia lotnicza przeprosiła, gdy wiadomość o incydencie zyskała na popularności w mediach społecznościowych.

Październik

"W 2022 r. turysta spowodował spustoszenie w Muzeach Watykańskich, rozbijając starożytne rzeźby. W 2023 r. ten przerażający trend rozprzestrzenił się na Izrael, gdzie dwie rzymskie rzeźby z II wieku n.e. zostały uszkodzone przez amerykańskiego turystę. Policja przekazała CNN, że mężczyzna przewrócił posągi, ponieważ uważał je za 'bałwochwalcze'. Jego prawnik stwierdził natomiast, że turysta cierpiał jedynie na 'syndrom jerozolimski', w którym podróżni są tak przytłoczeni historią, że odrywają się od rzeczywistości" - opisał amerykański portal.

Widok na Muzea WatykańskieShutterstock

Listopad

"W listopadzie amerykański turysta otrzymał dożywotni zakaz wjazdu na Filipiny po tym, jak został oskarżony o wpisanie wulgaryzmów w formularzu imigracyjnym. Władze stwierdziły, że 'wpisał zmyślony adres na Filipinach, nie podał swojego pełnego imienia i nazwiska oraz wpisał wulgarne słowa'" - podał CNN.

Wyjaśnił, że według filipińskiego Biura Imigracyjnego 34-latkowi odmówiono wjazdu i umieszczono go na stałej liście osób bez prawa wjazdu za "lekceważące" zachowanie. Co więcej, władze stwierdziły, że po przylocie rzekomo "okazał pogardę" jednemu z urzędników imigracyjnych, gdy przypomniano mu o wypełnieniu internetowego formularza podróży, a w drugiego rzucił paszportem i telefonem komórkowym.

Pasażer przekazał CNN, że nie zgadza się z tą relacją. Jest on 44. obcokrajowcem w tym roku, któremu odmówiono wjazdu za "lekceważące" zachowanie - podano.

Autorka/Autor:kris/dap

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: vvoe/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Według danych Eurostatu bezrobocie w Polsce w kwietniu wyniosło 3 procent, wobec 2,9 procent w marcu. Jest to drugi najniższy wynik w Unii Europejskiej. Najniższym bezrobociem mogą pochwalić się Czesi. Unijny urząd statystyczny podał też dane dotyczące tygodniowej długości pracy. Polacy znaleźli się w czołówce tych krajów, gdzie pracuje się najwięcej.

Bezrobocie i długość pracy w Unii Europejskiej. Tak wypadła Polska

Bezrobocie i długość pracy w Unii Europejskiej. Tak wypadła Polska

Źródło:
tvn24.pl

Kraje Unii Europejskiej podjęły w czwartek ostateczną decyzję o nałożeniu wyższych ceł na zboża, nasiona oleiste i produkty pochodne sprowadzane z Rosji i Białorusi. Wyższe cła mają doprowadzić do zatrzymania importu zbóż z tych krajów do UE.

Wyższe cła na rosyjskie i białoruskie zboże. Jest decyzja

Wyższe cła na rosyjskie i białoruskie zboże. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Serwis AirlineRatings.com opracował ranking najlepszych linii lotniczych świata. Czołówkę zestawienia zdominowali przewoźnicy spoza Europy. Część z nich oferuje połączenia także z polskich lotnisk.

Oto najlepsze linie lotnicze świata. Powrót dawnego lidera

Oto najlepsze linie lotnicze świata. Powrót dawnego lidera

Źródło:
CNN

Klikając w przycisk zamówienia w internecie, konsument musi zostać wyraźnie poinformowany, jeśli zobowiązał się jednocześnie do uiszczenia opłaty, na przykład za usługę - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Zgodnie z przepisami UE przedsiębiorca faktycznie ma obowiązek poinformować konsumenta przed złożeniem przez niego zamówienia w internecie, że składając je, zobowiązuje się do zapłaty.

"Klikanie" bez niejasnych opłat. Jest ważny wyrok dla kupujących online

"Klikanie" bez niejasnych opłat. Jest ważny wyrok dla kupujących online

Źródło:
PAP

W Krajowym Planie Odbudowy (KPO) nie ma żadnych zawartych umów ani zapisów dotyczących Izery, są natomiast środki, które na ten projekt mogą zostać wydane, jest to pięć miliardów złotych - powiedziała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Zwróciła uwagę, że prace nad projektem nie są tak zaawansowane.

Są miliardy na Izerę. "Projekt nie jest zaawansowany, to jakaś iluzja"

Są miliardy na Izerę. "Projekt nie jest zaawansowany, to jakaś iluzja"

Źródło:
PAP

W ramach międzynarodowej akcji organów ścigania zlikwidowano jeden z największych na świecie botnetów, czyli wykorzystywaną przez hakerów sieć komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem - poinformowało ministerstwo sprawiedliwości USA, cytowane w czwartek przez BBC.

Największa jak dotąd akcja cyberpolicji. "Poważny cios"

Największa jak dotąd akcja cyberpolicji. "Poważny cios"

Źródło:
PAP

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, złożyliśmy skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie decyzji środowiskowej dla Kopalni Turów, który zapadł 13 marca 2024 roku - przekazała PGE GiEK S.A w oficjalnym komunikacie. Teraz rozpatrzeniem sprawy zajmie się Naczelny Sąd Administracyjny.

To nie koniec sporu o kopalnię w Turowie. Jest skarga kasacyjna

To nie koniec sporu o kopalnię w Turowie. Jest skarga kasacyjna

Źródło:
PAP

Po dynamicznych wzrostach cen mieszkań, rynek wyraźnie uległ ochłodzeniu. Ceny ofertowe mieszkań spadły w kwietniu w siedmiu z 17 analizowanych miast Polski - wynika z raportu Expandera i Rentier.io. Wśród nich znalazła się Warszawa. W kilku miastach padły jednak kolejne rekordy przeciętnej ceny za metr kwadratowy.

Kraków goni Warszawę. Rekordy w Gdyni, Gdańsku i Wrocławiu

Kraków goni Warszawę. Rekordy w Gdyni, Gdańsku i Wrocławiu

Źródło:
tvn24.pl

Nawet 10 milionów zapytań dziennie może wpływać do rejestru zastrzeżeń PESEL - wynika z informacji Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Organizacja ta obawia się, że tak duża liczba może spowodować utrudnienia w korzystaniu z usług finansowych, choćby z pożyczki czy kredytu.

Klientów banków mogą czekać duże utrudnienia. "To będzie wymagało cierpliwości"

Klientów banków mogą czekać duże utrudnienia. "To będzie wymagało cierpliwości"

Źródło:
tvn24.pl

W tygodniu czekają nas aż dwa dni z zakazem handlu. Sklepy będą zamknięte zarówno w czwartek, 30 maja, w Boże Ciało, jak i w niedzielę, 2 czerwca. Oznacza to, że nie zrobimy w tych dniach większych zakupów. Niektóre sklepy zdecydowały się jednak na wydłużenie godzin pracy w inne dni.

Kalendarz handlowy na długi weekend. Niektóre sklepy będą otwarte dłużej

Kalendarz handlowy na długi weekend. Niektóre sklepy będą otwarte dłużej

Źródło:
tvn24.pl

Zawieszenie opłaty mocowej, o którym mowa w ustawie o bonie energetycznym ograniczy wzrost rachunków o mniej więcej jedną czwartą - przekazał prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin. Jednocześnie zaznaczył, że tegoroczna obniżka nie powinna wpłynąć na zwiększenie tej opłaty w 2025 roku.

Jedna opłata mniej na fakturze za prąd

Jedna opłata mniej na fakturze za prąd

Źródło:
PAP

Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta niektórzy klienci sieci sklepów Biedronka zostali wprowadzeni w błąd przy okazji akcji promocyjnej. UOKiK nałożył na właściciela sieci obowiązek przyznania im środków finansowych. Do klientów trafiają już SMS-y z informacją o przyznaniu im vouchera w kwocie 150 złotych.

SMS od Biedronki. "Voucher o wartości 150 zł"

SMS od Biedronki. "Voucher o wartości 150 zł"

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd Orlenu przedstawił walnemu zgromadzeniu projekt uchwały o nieudzieleniu absolutorium za 2023 rok poprzedniemu zarządowi i radzie nadzorczej - przekazała spółka. Konsekwencją przyjęcia uchwały będzie brak premii za 2023 rok między innymi dla Daniela Obajtka.

Obajtek może stracić premię. Jest projekt

Obajtek może stracić premię. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl

Złoty w środę po południu słabnie wobec głównych walut. To reakcja na najnowsze informacje dotyczące inflacji w Polsce. Zdaniem ekonomistów dane mogą wywierać presję na Radę Polityki Pieniężnej, by ta zastanowiła się nad obniżką stóp procentowych.

Złoty reaguje na dane o inflacji w Polsce

Złoty reaguje na dane o inflacji w Polsce

Źródło:
PAP

Pod koniec maja ceny paliw są niższe niż w ubiegłym tygodniu - informują analitycy e-petrol. Jak dodali, obniżka wyniosła około 4-5 groszy zarówno na litrze benzyny 95-oktanowej, jak i diesla. Gdzie tankowanie podczas wyjazdów na długi weekend będzie najtańsze?

Dobre wieści dla kierowców na długi weekend

Dobre wieści dla kierowców na długi weekend

Źródło:
PAP

Czternaste emerytury zostaną wypłacone we wrześniu. Rozporządzenie w tej sprawie przyjął podczas wtorkowego posiedzenia rząd. Ile wyniesie czternastka brutto, a ile netto, czyli na rękę? Przedstawiamy wyliczenia głównego doradcy podatkowego w firmie inFakt Piotra Juszczyka.

Emerytury i czternastki. Ile brutto, ile na rękę. Wyliczenia

Emerytury i czternastki. Ile brutto, ile na rękę. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Mniej niż połowa ankietowanych chce skrócenia tygodnia pracy do czterech dni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRIS. Przeciwnych temu pomysłowi, nawet przy zachowaniu dotychczasowych wynagrodzeń, jest niemal 40 procent badanych.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Zaskakujące wyniki sondażu

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Zaskakujące wyniki sondażu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Komisja Europejska miała prawo do potrącenia kary w wysokości 68,5 miliona euro (290 milionów złotych) za brak wstrzymania prac w kopalni Turów po skardze Czech - zdecydował w środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej po rozpatrzeniu wniosku o ich anulowanie, złożonego jeszcze przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Jest decyzja TSUE w sprawie kar dla Polski

Jest decyzja TSUE w sprawie kar dla Polski

Źródło:
PAP

Policja zajęła już blisko 1,6 tysiąca samochodów kierowcom, którzy prowadzili po alkoholu. Ta kara nie ograniczyła znacząco liczby pijanych na drogach - informuje w środę "Rzeczpospolita".

Zimny prysznic był tylko na początku. Alarmujące dane

Zimny prysznic był tylko na początku. Alarmujące dane

Źródło:
PAP

Po roku obowiązywania zmian w Kodeksie pracy największą popularnością cieszą się rozwiązania dla rodziców - uważa ekspertka od rynku pracy Monika Smulewicz. Jej zdaniem kontrowersyjny jest natomiast zapis o dodatkowym wolnym z powodu siły wyższej. - Falę urlopów z tego tytułu mieliśmy w grudniu, gdy pracownicy wykorzystali już wszystkie dni wolne - tłumaczy.

Rewolucja dla pracowników w sprawie dni wolnych. "Przepis jest dość kontrowersyjny"

Rewolucja dla pracowników w sprawie dni wolnych. "Przepis jest dość kontrowersyjny"

Źródło:
tvn24.pl

W ramach 800 plus Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał w środę na konta rodziców ponad pół miliarda złotych – wynika z danych udostępnionych przez ZUS. Wraz z nowym miesiącem rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy programu.

Potężna kwota trafi na konta. Trzeba złożyć wniosek

Potężna kwota trafi na konta. Trzeba złożyć wniosek

Źródło:
PAP

W tegorocznym sezonie greckie plaże będą pod nadzorem dronów. Tamtejsze służby zaczęły je wykorzystywać do walki z próbami ograniczania dostępu do wybrzeża przez prywatne podmioty.

Kary mogą być dotkliwe. Plaże pod kontrolą dronów

Kary mogą być dotkliwe. Plaże pod kontrolą dronów

Źródło:
PAP

Całemu zarządowi Orlenu w 2023 roku wypłacono w sumie ponad 24 miliony złotych z tytułu wynagrodzeń - wynika z opublikowanego we wtorek przez koncern sprawozdania rady nadzorczej. Najwięcej otrzymał były prezes - Daniel Obajtek.

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Źródło:
PAP

"Praktyki stosowane przez obie platformy mogą stanowić wielopoziomowe naruszenie krajowych i unijnych przepisów w zakresie między innymi ochrony konsumentów" - przekazało we wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W komunikacie wskazano, że chodzi o Temu i Shein.

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wnioski o wakacje kredytowe w większości banków można składać już od 15 maja. Kredytobiorcy, którzy chcą skorzystać z odroczenia spłaty hipoteki, powinni jednak uważać, gdyż w tym roku program działa na nowych zasadach.

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd przyjął rozporządzenie w sprawie określenia miesiąca, w którym zostanie wypłacona tak zwana 14. emerytura. Kancelaria premiera przekazała, że - tak jak w roku ubiegłym - miesiącem wypłat "czternastek" będzie wrzesień. Czternasta emerytura w podstawowej wysokości ma wynosić 1780,96 zł brutto.

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Oszczędności, nieruchomości, akcje i samochody znalazły się w oświadczeniach majątkowych europosłów przygotowanych w związku z końcem kadencji Parlamentu Europejskiego. Dokumenty zostały opublikowane na stronie internetowej Sejmu.

Europosłowie pokazali majątki

Europosłowie pokazali majątki

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe limity przychodów dla pracujących wcześniejszych emerytów i niektórych rencistów - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ich przekroczenie powoduje zmniejszenie lub nawet zawieszenie wypłacanego świadczenia

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Źródło:
PAP