Jest nowe lotnisko w Polsce. Były prezes PLL LOT o "słabości obu lotnisk okołowarszawskich"

Źródło:
TVN24 Biznes
Sebastian Mikosz o otwarciu lotniska Warszawa-Radom (wypowiedź z 28 kwietnia 2023 roku)
Sebastian Mikosz o otwarciu lotniska Warszawa-Radom (wypowiedź z 28 kwietnia 2023 roku)TVN24
wideo 2/5
Sebastian Mikosz o otwarciu lotniska Warszawa-RadomTVN24

Lotnisko Warszawa-Radom otwarte. - To jest fajna i dobra inwestycja - komentował we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Sebastian Mikosz, były prezes Polskich Linii Lotniczych LOT i Kenya Airways. Na razie jedynym przewoźnikiem regularnym obecnym w nowym porcie jest LOT. Zdaniem byłego wiceprezesa IATA kluczem do pojawienia się kolejnych przewoźników jest współpraca z nimi władz spółki Polskie Porty Lotnicze (PPL), która zarządza lotniskiem Warszawa-Radom.

Lotnisko Warszawa-Radom zostało otwarte w czwartek. Jego budowa rozpoczęła się w maju 2019 roku. - To jest fajna i dobra inwestycja - komentował we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Sebastian Mikosz, były prezes Polskich Linii Lotniczych LOT i Kenya Airways.

W jego ocenie najsilniejszą stroną portu jest to, że istnieje. Już raz bowiem radomski port musiał zostać zamknięty z powodu braku zainteresowania pasażerów i w związku z tym linii lotniczych. - Lotnisko, które było wcześniej, było niemożliwe do operowania, ponieważ był terminal, ale nie było pasa i te inwestycje, poza tym terminalem, (...), zostały skoncentrowane wokół infrastruktury, której pasażerowie nie widzą - zwracał uwagę były wiceprezes Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA).

Czytaj także: Nowe lotnisko w Polsce gotowe do startu. Już raz musiało zostać zamknięte

Dokąd polecimy z lotniska Warszawa-Radom?

Polskie Linie Lotnicze LOT obecnie są jedynym przewoźnikiem regularnym na lotnisku Warszawa-Radom. Wśród kierunków regularnych, które będzie obsługiwać przewoźnik znajdują się: Paryż, Rzym, Preweza, Tirana i Warna. Wycieczki z Radomia oferują biura podróży: Coral Travel, Exim Tours, Greckie Podróże, Itaka, Nekera, Rainbow, Rego-Bis, Sun&Fun Holidays czy TUI.

Mikosz podkreślał, że "lotnisko rozkręcają linie lotnicze". - Teraz jest taki moment, że jest ta infrastruktura. Rzeczywiście przepustowość wszystkich lotnisk dookoła Warszawy jest już na absolutnym maksimum, bo Modlin jest bardzo blisko swojej granicy, według mnie Lotnisko Chopina już przekroczyło tę granicę. Jest pytanie, jak władze Polskich Portów Lotniczych - bo Chopin i Radom są zarządzane przez jedną spółkę PPL - zachęcą przewoźników, żeby podejmowali ryzyko biznesowe w przyszłych sezonach i otwierali te połączenia, wiedząc, że teoretycznie to powinno być tańsze lotnisko dla przewoźnika i nie ma ograniczeń przepustowości - wskazywał były prezes LOT-u.

Zdaniem Mikosza obecnie trwają testy z użyciem probierza, poprzez "włożenie palca do wody i przetestowanie temperatury". - Kilku przewoźników czarterowych zapowiedziało próby, i LOT zupełnie naturalne, że tam poszedł. Jestem ciekawy, czy inni za tym pójdą - dodał były wiceprezes IATA.

Sebastian Mikosz był zatem pytany, czy można się spodziewać większej liczby połączeń z lotniska Warszawa-Radom, niż obecnie. Zdaniem byłego prezesa PLL LOT na ocenę "tak naprawdę trzeba ze 2 lata".

- Dlatego, że branża funkcjonuje w cyklach sezonowych. Sezon letni jest zawsze łatwy, ponieważ on jest przeładowany, wszyscy mają pod korek. Ocenia się sukces po sezonie zimowym i po tym, czy w tym sezonie letnim są przewoźnicy, którzy powiedzą: "ok, my już za rok będziemy latać", czy znajdą się przewoźnicy, którzy będą regularną siatkę ustanawiać, po to, żeby pasażerowie powiedzieli: "jest jakiś rejs z Radomia do miejsca, do którego chcę polecieć, to wsiądę i tę godzinę pojadę do Radomia, bo jest fajna cena i fajne połączenie" - wyjaśniał.

"To jest słabość obu lotnisk okołowarszawskich"

Gość TVN24 mówił, że słabością lotniska Warszawa-Radom, podobnie jak lotniska Warszawa-Modlin, jest brak bezpośredniego połączenia kolejowego do terminala. - To jest słabość obu lotnisk okołowarszawskich, bo Modlin też nie ma połączenia kolejowego. Ma mieć, ale Radom też ma zapowiedziane - wskazał Mikosz, zwracając jednak uwagę, że inwestycja kolejowa może trwać latami.

Taka inwestycja - jak mówił gość "Wstajesz i wiesz" - "jest fajna, jeśli może pan wysiąść na peronie i przejść kilkadziesiąt metrów do terminala". Za dobry przykład podawano przy tym lotnisko w Gdańsku.

Jednocześnie były wiceprezes IATA zaznaczył, że jak zaczną się rejsy z lotniska Warszawa-Radom, to wytworzy się cały serwis busów, którymi będzie można podróżować do portu. - Lotnisko będzie musiało zadbać o to, żeby atrakcyjność połączenia poza centrum Warszawy nie została zjedzona przez dojazd - podkreślił.

Tańsze loty niż z Warszawy?

Mikosz przyznał, że bilety na rejsy z lotniska położonego na południu Mazowsza mogą być tańsze, niż z Lotniska Chopina w Warszawie.

- Nie wiem, jakie są opłaty pasażerskie, jaka jest różnica w opłacie pasażerskiej, którą może linia obniżyć. Zakładam, że to może być kilkanaście złotych. Może też być tak, że koszty będą niższe, dlatego że lotnisko nie ma ograniczeń przepustowości. Lotnisko Chopina w Warszawie jest całkowicie zakorkowane, więc może być tak, że niektóre atrakcyjne rejsy po prostu się przeniosą cenowo do Radomia, bo to się będzie opłacało przewoźnikom - ocenił prezes PLL LOT i Kenya Airways.

Gość TVN24 zaznaczył przy tym, że "kluczem jest współpraca z przewoźnikami".

Autorka/Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

Amerykańska Izba Reprezentantów przegłosowała przepisy, które mogą doprowadzić do zakazu w USA popularnej chińskiej aplikacji TokTok i wycofania jej ze sklepów z aplikacjami. Teraz ustawą zajmie się Senat. TikTok to aplikacja do udostępniania krótkich filmów wideo. "To niefortunne" - tak o głosowaniu w cieniu przyznania pomocy dla Ukrainy, piszą przedstawiciele TikToka na platformie X.

TikTok może zostać zakazany. Nowe przepisy coraz bliżej

TikTok może zostać zakazany. Nowe przepisy coraz bliżej

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Lotnisko Kraków-Balice jako pierwszy port lotniczy w Polsce uruchomiło procedurę na zakup dziesięciu nowoczesnych systemów kontroli bezpieczeństwa bagaży kabinowych. Takie informacje przekazały władze małopolskiego portu w mediach społecznościowych. Pojawienie się urządzeń będzie oznaczało duże ułatwienia dla podróżnych.

To może być pierwsze takie lotnisko w Polsce. Duże ułatwienia dla pasażerów na horyzoncie

To może być pierwsze takie lotnisko w Polsce. Duże ułatwienia dla pasażerów na horyzoncie

Źródło:
tvn24.pl

Tesla, której prezesem jest miliarder Elon Musk, wezwie do serwisu właścicieli blisko 4 tysięcy samochodów w USA. Chodzi o posiadaczy futurystycznego modelu Cybertruck. Problemem okazało się mocowanie gumowej podkładki na pedale gazu.

Tesla wezwie do serwisu posiadaczy futurystycznego modelu

Tesla wezwie do serwisu posiadaczy futurystycznego modelu

Źródło:
tvn24.pl

Obecnie w rządzie trwają prace nad wprowadzeniem bonu senioralnego, czyli nowej formy wsparcia kierowanej do osób starszych oraz ich rodzin. Warto jednak pamiętać, że emeryci i renciści mogą też wnioskować o kilka innych zasiłków oraz dodatków, które pozwolą podreperować domowy budżet. Jakie formy pomocy przysługują seniorom w 2024 roku?

Bon senioralny i nie tylko. Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby starsze?

Bon senioralny i nie tylko. Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby starsze?

Źródło:
ZUS, MRPiPS

Zapowiedź wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw wywołała burzę. Eksperci są podzieleni, a politycy przepychają się w social mediach. Dla części to nadmierny wpływ państwa na rynek, dla drugich walka o zdrowie Polaków. Pomiędzy nimi są stacje benzynowe, dla których zakaz może spowodować spadek blisko 50 procent dochodów.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Eksperci podzieleni

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Eksperci podzieleni

Źródło:
tvn24.pl

Wakacje już niedługo, a to oznacza, że wiele osób planuje letni wypoczynek. Miliony Polaków wybierają zorganizowane wycieczki z biurami podróży. Warto przed wybraniem touroperatora sprawdzić, czy jest to rzetelny partner, z którym spokojnie możemy się wybrać na wymarzony urlop. Z pomocą przychodzi strona internetowa Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. 

Planujesz wyjazd z biurem podróży? Te rzeczy warto sprawdzić

Planujesz wyjazd z biurem podróży? Te rzeczy warto sprawdzić

Źródło:
tvn24.pl, UFG

Na stacjach paliw w Polsce w ostatnich dniach obserwowaliśmy niewielkie zmiany cen. Eksperci zwrócili jednak uwagę, że rośnie liczba punktów, na których benzyna bezołowiowa 95 jest droższa od oleju napędowego. Są też prognozy dotyczące kosztów tankowania w najbliższym tygodniu.

"Mijanka" w cenach paliw. Eksperci o rosnącej liczbie stacji

"Mijanka" w cenach paliw. Eksperci o rosnącej liczbie stacji

Źródło:
tvn24.pl

Wielka Brytania odrzuciła wstępną propozycję Komisji Europejskiej w sprawie nowej umowy ułatwiającej mobilność młodzieży po brexicie. Bruksela chciała, aby osoby w wieku 18-30 lat mogły podejmować studia i pracę na Wyspach Brytyjskich na określony czas bez konieczności ubiegania się o wizę. Zarówno rząd w Londynie, jak i opozycja oświadczyły, że nie mają w planie przywracać swobody przepływu osób z UE. Zamiast tego Wielka Brytania woli zawierać umowy z wybranymi krajami.

Swobodny przepływ młodzieży. Wielka Brytania odpowiada na propozycję Brukseli

Swobodny przepływ młodzieży. Wielka Brytania odpowiada na propozycję Brukseli

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać 8 milionów złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 20 kwietnia 2024 roku.

Wyniki Lotto z 20 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 20 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Tankowiec, który zaopatruje w paliwo statki tak zwanej rosyjskiej floty cieni, powiązany jest z rosyjskim oligarchą i łotewskim magnatem naftowym - poinformowała w sobotę szwedzka telewizja SVT. Statek jest zakotwiczony na Morzu Bałtyckim na wschód od Gotlandii.

Bunkrowanie "floty cieni" na Bałtyku. Media o rosyjskich powiązaniach tankowca

Bunkrowanie "floty cieni" na Bałtyku. Media o rosyjskich powiązaniach tankowca

Źródło:
PAP

Russian Copper Company (RCC) i chińskie firmy unikały podatków i omijały zachodnie sankcje poprzez handel walcówką miedzianą pod przykrywką złomu - poinformowały agencję Reutera trzy źródła zaznajomione ze sprawą.

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Źródło:
Reuters

Blisko 15 tysięcy osób skorzystało do tej pory z możliwości szybkiego wyrobienia paszportu tymczasowego na Lotnisku Chopina w Warszawie. W sobotę mija rok od uruchomienia usługi w stołecznym porcie - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort podał najczęstsze kierunki odlotów z paszportem tymczasowym.

Szybkie paszporty. Skorzystało kilkanaście tysięcy podróżnych

Szybkie paszporty. Skorzystało kilkanaście tysięcy podróżnych

Źródło:
tvn24.pl

Wenecja wprowadza specjalny system rezerwacji wizyt w mieście, a także opłatę w wysokości pięciu euro za wstęp do historycznego centrum. Ma ona obowiązywać jednak tylko w wybranych dniach od 25 kwietnia do 14 lipca. Zostaną nią objęci także tylko ci turyści, którzy nie zatrzymają się w mieście na nocleg. To pierwszy test takiego rozwiązania na świecie.

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Źródło:
PAP

Polska podpisała umowę z Bankiem Światowym na sfinansowanie programu Czyste Powietrze. Budżet programu ma zostać zasilony kwotą 250 milionów euro, co stanowi równowartość blisko 1,1 miliarda złotych.

Czyste Powietrze. Nowe źródło finansowania programu

Czyste Powietrze. Nowe źródło finansowania programu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Polskie Linie Lotnicze LOT na przełomie kwietnia i maja mają otrzymać pierwszy z 11 zamówionych samolotów typu Boeing 737 MAX 8. Dwie kolejne maszyny mają trafić do spółki w okresie wakacyjnym. Takie informacje przekazał prezes PLL LOT Michał Fijoł.

LOT na zakupach. Wkrótce mają się pojawić pierwsze maszyny

LOT na zakupach. Wkrótce mają się pojawić pierwsze maszyny

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Minister Sławomir Nitras chce, aby Polski Związek Badmintona oraz związana z nim Fundacja Narodowy Badminton zwróciły ponad 1,4 miliona złotych z publicznych środków. We wpisie na X Nitras napisał, że "środki z budżetu ministerstwa sportu służą upowszechnianiu i wspieranie sportu. Nie mogą być wykorzystywane w kampanii wyborczej polityków PiS".

Minister sportu nakazał zwrot 1,4 miliona złotych. Za pikniki z badmintonem

Minister sportu nakazał zwrot 1,4 miliona złotych. Za pikniki z badmintonem

Źródło:
Ministerstwo Sportu i Turystyki, Wirtualna Polska

Na rządowym programie Mieszkanie na start zyskają banki, deweloperzy, ale też ci, którzy już mają mieszkanie, bo wzrośnie wartość ich majątku. Gorzej z tymi, do których program jest skierowany - uważa dr Adam Czerniak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. - Będą mogli pozwolić sobie na większy kredyt, ale raczej nie na większe mieszkanie - wyjaśnia.

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, BNP Paribas, Citibank Handlowy, Bank Pocztowy, Bank BPS, Nest Bank i Toyota Bank - klienci tych instytucji finansowych będą musieli liczyć się z utrudnieniami w najbliższym czasie. Chodzi o zaplanowane prace serwisowe.

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Źródło:
tvn24.pl

Węgierski rząd nie wyklucza interwencji dotyczącej cen paliw - stwierdził minister gospodarki Marton Nagy na konferencji prasowej. Kwestia ewentualnego wprowadzenia rozwiązań w tej sprawie ma być omawiana na środowym posiedzeniu gabinetu.

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

W piątek spółka PKP Intercity poinformowała o odwołaniu dotychczasowego, a następnie powołaniu nowego zarządu. Na stanowisko prezesa powrócił Janusz Malinowski, a funkcję wiceprezes objęła Dagmara Zawadzka.

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Młoda mama dostanie pieniądze i może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe, sąsiadkowe czy opiekunkowe - stwierdził Donald Tusk w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Chodzi o tak zwane babciowe, którego projekt w ubiegłym tygodniu przyjęła Rada Ministrów.

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Źródło:
PAP

Inne europejskie kraje już takie ograniczenia wprowadziły. Teraz także polska ministra zdrowia Izabela Leszczyna jest za zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych - będzie do tego namawiać rząd. Pomysł popierają też eksperci zajmujący się uzależnieniami. Materiał programu "Polska i Świat".

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

Źródło:
TVN24

Aktywny rodzic, czyli nowa forma wsparcia dla rodziców, ma wystartować już w październiku. W związku z tym Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na najważniejsze pytania dotyczące tak zwanego babciowego. Między innymi, czy konieczne jest spełnienie kryteriów dochodowych, co z rolnikami i osobami prowadzącymi własną firmę, a także czy świadczenie jest wstrzymywane, gdy rodzic bierze L4 na opiekę nad chorym dzieckiem?

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl