Rządowe "rozbieżności" w sprawie lotniska w Warszawie. Wiceminister komentuje

Źródło:
TVN24 Biznes
Horała: w 2028 roku CPK zacznie działać komercyjnie
Horała: w 2028 roku CPK zacznie działać komercyjnieTVN24
wideo 2/6
Horała: w 2028 roku CPK zacznie działać komercyjnieTVN24

Lotnisko Chopina w Warszawie ma zakończyć działalność komercyjną wraz z uruchomieniem Centralnego Portu Komunikacyjnego. Kwestia przyszłości warszawskiego portu była jednak przedmiotem "rozbieżności" w ramach rządu. Pełnomocnik rządu do spraw CPK Marcin Horała odniósł się do pytania o spór w tej kwestii w odpowiedzi na interpelację poselską.

O tym, że były rozbieżności między pełnomocnikiem rządu ds. CPK Marcinem Horałą a ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem informowali sami rządzący. Mogliśmy o tym przeczytać w opublikowanym w lipcu br. na stronie MI projekcie "Polityki rozwoju lotnictwa cywilnego w Polsce do 2030 r. (z perspektywą do 2040 r.)".

"W dniu 25 maja 2023 r. została podjęta przez Stały Komitet Rady Ministrów (SKRM) decyzja dotycząca rozstrzygnięcia na korzyść Pełnomocnika Rządu RP ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego rozbieżności między Ministrem Infrastruktury, a ww. Pełnomocnikiem w zakresie konieczności przeniesienia ruchu cywilnego z Lotniska Chopina na CPK. Obowiązujące dokumenty strategiczne w zakresie transportu nie przesądzały tej kwestii, tym samym decyzja SKRM ostatecznie przesądza o zakończeniu działalności komercyjnej Lotniska Chopina w Warszawie z chwilą operacyjnego uruchomienia Portu Lotniczego 'Solidarność'" - czytamy w dokumencie.

Następnie resort infrastruktury we wpisie w serwisie X (dawniej Twitter) stwierdził, że "informacje medialne, jakoby między Ministrem Infrastruktury a Pełnomocnikiem Rządu ds. CPK istniały zasadnicze rozbieżności co do kształtu strategii polityki lotniczej w Polsce, są nieprawdziwe". "Rozbieżność polegała jedynie na tym, że decyzja o przeniesieniu ruchu cywilnego z Lotniska Chopina powinna zostać podjęta na szczeblu rządowym, a nie wynikać bezpośrednio z polityki lotniczej" - wyjaśniało ministerstwo.

Pełnomocnik rządu i jednocześnie wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała również odniósł się do tej sprawy w odpowiedzi na interpelację złożoną przez posła Koalicji Obywatelskiej Witolda Zembaczyńskiego.

Marcin Horała komentuje

Parlamentarzysta zapytał m.in. o to, "jakie argumenty przemawiały za przyznaniem racji pełnomocnikowi rządu ds. CPK w sporze z ministrem infrastruktury odnośnie do funkcjonowania lotniska Chopina?".

Wiceminister Horała przypomniał, że przeniesienie ruchu cywilnego z Lotniska Chopina do Centralnego Portu Komunikacyjnego zostało już przewidziane w przyjętej uchwałą nr 173/2017 Rady Ministrów z dnia 7 listopada 2017 roku "Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej". Ponadto - jak dodał wiceszef MFiPR - Stały Komitet Rady Ministrów w dniu 25 maja 2023 roku rozstrzygnął o uwzględnieniu uwag Pełnomocnika Rządu ds. CPK do projektu uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia "Polityki rozwoju lotnictwa cywilnego w Polsce do 2030 r. (z perspektywą do 2040 r.)".

"Należy w tym miejscu wspomnieć, iż uniknięcie kanibalistycznej konkurencji pomiędzy tak usytuowanymi lotniskami jest elementarzem tego rodzaju projektów na całym świecie, a brak uporządkowania tych kwestii jest wskazywany przez ekspertów jako podstawowa przyczyna nielicznych nieudanych projektów, np. budowy lotniska Montreal-Mirabel" - napisał pełnomocnik rządu ds. CPK.

Poseł KO Witold Zembczyński w interpelacji zwrócił uwagę, że "faktem jest, że zapisy projektu polityki rozwoju lotnictwa cywilnego nie są formalną decyzją zamykającą Lotnisko Chopina". Stołeczne lotnisko - jak zauważył - może pozostać jako np. port wojskowy oraz baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jednocześnie parlamentarzysta zapytał o przyszłość ponad 2 tys. osób, które są obecnie zatrudnione na Lotnisku Chopina.

Zdaniem wiceministra Horały, część z nich może znaleźć zatrudnienie w CPK. "Lotnisko CPK będzie miało większą skalę działalności niż Lotnisko Chopina, co będzie się wiązało z dużym zapotrzebowaniem na wykwalifikowany i doświadczony personel. Przypuszczalnie zapotrzebowanie to będzie większe niż obecny poziom zatrudnienia w PPL (Polskich Portach Lotniczych) i może zostać wypełnione w części przez obecnych pracowników PPL" - ocenił Marcin Horała. Spółka Polskie Porty Lotnicze zarządza Lotniskiem Chopina w Warszawie.

Centralny Port Komunikacyjny

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze około 3 tys. ha ma być wybudowany port lotniczy, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie.

Według zapowiedzi spółki CPK, pierwszy etap lotniska, czyli dwie równoległe drogi startowe i infrastruktura do obsługi 40 mln pasażerów, ma zostać uruchomiony w 2028 roku.

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego budzi emocje. Wielka inwestycja z fazy planowania wchodzi w fazę projektu, co dla setek ludzi oznacza wyrok: będą musieli opuścić ziemię, o którą ich rodziny dbały od pokoleń. W Baranowie i okolicach coraz częściej słychać, że lotnisko może być zbudowane na ludzkiej krzywdzie, co można zobaczyć w reportażu "Czarno na białym" w TVN24.

Autorka/Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Inna Poliakovska / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa wstrzymała opłaty związane z członkostwem Stanów Zjednoczonych w Światowej Organizacji Handlu (WTO) - podał w czwartek Reuters, powołując się na źródła.

USA zawieszają przelewy

USA zawieszają przelewy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Minister zdrowia USA Robert F. Kennedy ogłosił w czwartek plan "dramatycznej restrukturyzacji" agencji federalnych podległych resortowi. Przewiduje on zmniejszenie o 10 tysięcy liczby etatów i połączenie niektórych wydziałów w celu ograniczania wydatków budżetowych.

10 tysięcy osób na bruk. Plan "dramatycznej restrukturyzacji"

10 tysięcy osób na bruk. Plan "dramatycznej restrukturyzacji"

Źródło:
PAP

Rosyjski miliarder Wadim Moszkowicz, założyciel firmy Rusagro, został zatrzymany. Prokuratura wnosi do sądu o areszt pod zarzutem oszustwa na dużą skalę. Wraz z nim zatrzymano również byłego prezesa Rusagro Maxima Basowa i przeszukano biura spółki.

Rosyjski oligarcha zatrzymany

Rosyjski oligarcha zatrzymany

Źródło:
Reuters

Projekt dotyczący ograniczeń w dostępie do 800 plus dla obcokrajowców jest gotowy - przekazał w czwartek minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak. Ocenił, że nie będzie to "bezduszny projekt".

Ograniczenia w 800 plus. "Rozpoczynamy procedurę"

Ograniczenia w 800 plus. "Rozpoczynamy procedurę"

Źródło:
PAP

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Zakopane obniża opłatę miejscową z 2 złotych do 1,90 złotych za dobę od osoby. Z kolei sąsiednie Kościelisko podniosło opłatę do 3 złotych, ale dało turystom tak zwany Pakiet Korzyści.

Zmieniają opłaty dla turystów. "Mamy w końcu coś najtaniej"

Zmieniają opłaty dla turystów. "Mamy w końcu coś najtaniej"

Źródło:
PAP

Za pierwszą godzinę parkowania w Sopocie turyści i przyjezdni zapłacą 6,90 zł (obecnie 5,20 zł), za drugą - 8,20 zł (obecnie 6,20 zł) - zakłada projekt zmian opłat za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania. Na zmianach skorzystać mają mieszkańcy kurortu - zapowiada urząd miasta.

Polski kurort chce podnieść opłaty

Polski kurort chce podnieść opłaty

Źródło:
PAP

Edward Coristine, znany pod pseudonimem Big Balls, członek Departamentu Wydajności Rządu w USA (DOGE), na którego czele stoi Elon Musk, w przeszłości miał świadczyć usługi techniczne grupie cyberprzestępców, która chwaliła się sprzedażą kradzionych danych - podała agencja Reutera.

Podejrzana przeszłość członka zespołu Muska

Podejrzana przeszłość członka zespołu Muska

Źródło:
PAP

W 2024 roku najwyższe PKB na mieszkańca odnotowano w Luksemburgu, najniższe w Bułgarii. Polski PKB na mieszkańca stanowił 79 procent średniej w Unii Europejskiej - podał Eurostat.

Najbogatsze państwa Unii Europejskiej. Tak wypadła Polska

Najbogatsze państwa Unii Europejskiej. Tak wypadła Polska

Źródło:
PAP

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Anna-Kaisa Itkonen zaapelowała do polskiej prezydencji o wznowienie dyskusji dotyczącej zmiany czasu. Przyznała przy tym, że projekt dyrektywy znoszącej zmianę czasu utknął na poziomie decyzji krajów członkowskich.

Zmiana czasu. Bruksela apeluje do Polski

Zmiana czasu. Bruksela apeluje do Polski

Źródło:
PAP

- Fundusz Kościelny nie jest darem państwa dla Kościoła, tylko konsekwencją upaństwowienia nieruchomości kościelnych w 1950 roku - powiedział rzecznik KEP ksiądz Leszek Gęsiak. Ocenił, że propozycja Lewicy jest nieuczciwa, bo we władaniu państwa nadal pozostaje około 60 tysięcy hektarów nieruchomości.

Fundusz Kościelny do likwidacji? Episkopat reaguje

Fundusz Kościelny do likwidacji? Episkopat reaguje

Źródło:
PAP

Wyższa kwota wolna od podatku - na poziomie 60 tysięcy złotych - pojawi się przed wyborami parlamentarnymi w 2027 roku - wynika z najnowszej deklaracji ministra finansów Andrzeja Domańskiego.

Kwota wolna od podatku. Minister finansów wskazał termin

Kwota wolna od podatku. Minister finansów wskazał termin

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska wezwała w czwartek Polskę i osiem innych krajów do wdrożenia przepisów dotyczących wycofywania zachęt finansowych dla wolnostojących kotłów zasilanych paliwami kopalnymi - poinformowała Komisja na stronie.

Polska na cenzurowanym. Bruksela wszczyna postępowanie

Polska na cenzurowanym. Bruksela wszczyna postępowanie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zmiana czasu nastąpi w nocy z 29 na 30 marca, a zegarki przestawimy z godziny 2:00 na 3:00. PKP Intercity wyjaśniło, jak wpłynie to na kursowanie pociągów.

Zmiana czasu w pociągu. Ważny komunikat

Zmiana czasu w pociągu. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

Osoby zatrudnione w nowojorskich firmach świadczących usługi inwestycyjne i bankowe otrzymają wysokie premie - pisze CNN. Pula, którą czołowi gracze chcą przeznaczyć na nagrody, osiągnęła w tym roku rekordowy poziom 47,5 miliarda dolarów. To wzrost o aż 34 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Miliardy na premie na Wall Street. Jest rekord

Miliardy na premie na Wall Street. Jest rekord

Źródło:
CNN

Prezydent Donald Trump zagroził, że nałoży dodatkowe cła na import z Unii Europejskiej i Kanady, jeśli uzna, że koordynują działania na szkodę USA.

Trump: to ochrona najlepszego przyjaciela, jakiego każde z nich kiedykolwiek miało

Trump: to ochrona najlepszego przyjaciela, jakiego każde z nich kiedykolwiek miało

Źródło:
PAP

Władze Chin nakazały wstrzymanie nowych transakcji z firmami powiązanymi z hongkońskim miliarderem Li Ka-shingiem - podał Bloomberg. Chińczycy są niezadowoleni z planów sprzedaży przez Li portów w Panamie amerykańskiemu konsorcjum.

Chiny niezadowolone. "Podsyci płomienie hegemonii"

Chiny niezadowolone. "Podsyci płomienie hegemonii"

Źródło:
PAP

Donald Trump zapowiedział, że może obniżyć cła wobec Chin w zamian za zgodę ByteDance na sprzedaż TikToka. Prezydent Stanów Zjednoczonych dodał, że jest skłonny przedłużyć termin na znalezienie nabywcy platformy, który upływa już 5 kwietnia. Ministerstwo spraw zagranicznych Chin odrzuciło jednak propozycję prezydenta USA.

Zniesienie ceł za sprzedaż TikToka. Jest odpowiedź Chin

Zniesienie ceł za sprzedaż TikToka. Jest odpowiedź Chin

Aktualizacja:
Źródło:
BBC, Reuters

- Banki mają tak duże zyski z powodu wysokich stóp procentowych prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24 poseł Polski 2050 Ryszard Petru. Mówił także o propozycjach nowych podatków. - Zawsze kolejny podatek w jakiś sposób uderza w konsumenta - ocenił i pokazał w studiu, co myśli o tezie, że podatek bankowy nie przełoży się na klientów.

Petru pokazał, co myśli o podatku bankowym. "Zawsze płaci klient"

Petru pokazał, co myśli o podatku bankowym. "Zawsze płaci klient"

Źródło:
TVN24

Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że 2 kwietnia nałoży 25-procentowe cła na wszystkie samochody i lekkie ciężarówki importowane z zagranicy. To dziesięciokrotna podwyżka. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że Unia Europejska oceni zapowiedź Donalda Trumpa. Odpowiedź na nowe amerykańskie cła zapowiedział premier Kanady Mark Carney.

Trump walczy o amerykańską motoryzację. Nakłada kolejne cła

Trump walczy o amerykańską motoryzację. Nakłada kolejne cła

Źródło:
PAP

Jeszcze kilka lat temu nikt w unijnych instytucjach nie chciał oficjalnie przyznać, że energia jądrowa może być odpowiedzią na wysokie ceny energii i postulowane odejście od paliw kopalnych. Dziś mówi się o tym głośno, stawiając wręcz atom na równi z odnawialnymi źródłami energii.

"Nowy trend" w Unii Europejskiej. "Symboliczne"

"Nowy trend" w Unii Europejskiej. "Symboliczne"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wojciech Balczun został nowym prezesem Agencji Rozwoju Przemysłu - wynika z komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej ARP. Do tego poinformowano, że Agencja ma czworo nowych wiceprezesów.

Jest nowy prezes Agencji Rozwoju Przemysłu

Jest nowy prezes Agencji Rozwoju Przemysłu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

650 miliardów euro przeznaczonych przez Unię Europejską na wsparcie odbudowy gospodarki po pandemii COVID-19 przyniosło jedynie niewielką poprawę na rynkach pracy w krajach członkowskich. Z opublikowanego w środę raportu unijnych kontrolerów wynika, że nawet połowa zaplanowanych reform okazała się nieskuteczna.

Na te projekty wydano miliardy. Kontrolerzy wystawiają surową ocenę

Na te projekty wydano miliardy. Kontrolerzy wystawiają surową ocenę

Źródło:
PAP

W środę akcje CD Projekt na warszawskiej giełdzie mocno traciły na wartości. Według analityków powodem spadków była informacja, że gracze poczekają na Wiedźmina 4 przynajmniej do 2027 roku.

Kurs akcji ostro w dół. Wystarczyła jedna informacja

Kurs akcji ostro w dół. Wystarczyła jedna informacja

Źródło:
PAP

Sieć firm zarządzana przez tajemniczą chińską firmę technologiczną próbowała rekrutować niedawno zwolnionych pracowników federalnych w USA - donosi Reuters, powołując się na ogłoszenia o pracę oraz informacje uzyskane od Maxa Lessera, analityka z waszyngtońskiego think tanku Foundation for Defense of Democracies, który dotarł do sprawy.

Fala zwolnień i tajemnicze ogłoszenia o pracę

Fala zwolnień i tajemnicze ogłoszenia o pracę

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Sąd Unii Europejskiej, który jest częścią Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, utrzymał karę Komisji Europejskiej wobec banków za stworzenie kartelu dotyczącego europejskich obligacji skarbowych. Obniżył jednak nieznacznie kwotę grzywien nałożonych na UniCredit i Nomura.

Kary dla banków. Jest decyzja sądu

Kary dla banków. Jest decyzja sądu

Źródło:
PAP

W ciągu najbliższej dekady Gazprom ma stracić 15 bilionów rubli (około 180 miliardów dolarów) - wynika z danych firmy, do których dotarł brytyjski "Financial Times". Rosyjski gigant ma przeprowadzić zwolnienia i pozbyć się części aktywów.

Problemy rosyjskiego giganta. Miliardowe straty

Problemy rosyjskiego giganta. Miliardowe straty

Źródło:
PAP

Łukasz Chaberski został powołany przez radę nadzorczą spółki na prezesa Polskich Portów Lotniczych (PPL). Jak poinformowano, funkcję zacznie sprawować 1 kwietnia. Chaberski zastąpi na tym stanowisku odwołanego w lutym Andrzej Ilkowa.

Polskie Porty Lotnicze mają nowego prezesa

Polskie Porty Lotnicze mają nowego prezesa

Źródło:
PAP

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica) powiadomiła, że zgodnie z projektem Lewicy dotyczącym likwidacji Funduszu Kościelnego, 50 procent składek na ubezpieczenia społeczne opłacaliby duchowni, a 50 procent zatrudniający ich Kościół. Zaznaczyła, że Fundusz nie może być "ZUS-em kleru".

"Nie może być ZUS-em kleru, musi zniknąć"

"Nie może być ZUS-em kleru, musi zniknąć"

Źródło:
PAP

Unia Europejska (UE) jest uzależniona od Chin w kwestii metali ziem rzadkich. Dlatego Bruksela stawia na rozwój własnego przemysłu i recyklingu surowców, by zerwać z tą zależnością.

"Krytyczna lista". UE wskazała projekty

"Krytyczna lista". UE wskazała projekty

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej może pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie przez cały 2025 rok. Ryzyko takiego scenariusza jest "dość duże" - uważają zarządzający VIG/C-Quadrat TFI. Ich zdaniem niepokoi inflacja usług oraz odradzająca się inflacja towarów.

"Jest ryzyko, że Rada Polityki Pieniężnej w tym roku w ogóle nie zmieni stóp procentowych"

"Jest ryzyko, że Rada Polityki Pieniężnej w tym roku w ogóle nie zmieni stóp procentowych"

Źródło:
PAP