Zakaz korzystania z telefonów. Grozi konfiskata, a nawet relegowanie ze szkoły

Źródło:
PAP
Uzależnienie od gier i trudna terapia
Uzależnienie od gier i trudna terapiaTVN24
wideo 2/3
Uzależnienie od gier i trudna terapiaTVN24

Używanie telefonów komórkowych w szkołach zostało zakazane już między innymi we Francji, Włoszech, Grecji, Portugalii i Chinach. Wprowadzający takie regulacje jako powody podają problemy z koncentracją na lekcjach, uzależnienie od internetu oraz negatywny wpływ używania telefonów przez uczniów na relacje społeczne.

Dotychczasowe badania dostarczają dowodów na to, że telefony używane podczas lekcji mają negatywny wpływ na wyniki w nauce i długoterminową zdolność uczenia się - podaje na swojej stronie wydział edukacji Uniwersytetu Harvarda. Istnieje wiele badań korelacyjnych, które sugerują negatywny związek między używaniem urządzeń do innych celów niż nauka a osiągnięciami uczniów.

Rozpraszają uwagę, osłabiają wydajność

Co więcej, badania wykazały, że telefony komórkowe rozpraszają uwagę i negatywnie wpływają na czas reakcji, wydajność, odczuwanie przyjemności z wykonywanych zadań i zdolności poznawcze. Szereg artykułów naukowych opisuje również chorobliwy lęk odczuwany przez dzieci i młodzież, którzy są uzależnieni od internetu i pozbawieni stałego dostępu do mediów społecznościowych.

W polskiej szkole obowiązuje artykuł 99 Prawa oświatowego, który podaje, że warunki wnoszenia i korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły określa jej statut. W każdej placówce mogą obowiązywać inne zasady.

Telefon w plecaku

Kiedy w 2018 roku wprowadzano we Francji całkowity zakaz używania telefonów komórkowych, tabletów oraz smartwatchów w szkołach podstawowych i średnich, nie wywołał on kontrowersji również ze względu na wcześniejsze drastyczne przypadki cyberprzemocy, jakiej dopuszczali się uczniowie względem siebie nawzajem, używając do tego telefonów komórkowych. Francuscy uczniowie i uczennice mogą trzymać telefon w plecaku, ale nie wolno im włączać telefonów na terenie szkoły podczas lekcji ani podczas przerw. Zakaz obowiązuje również w szkołach z internatem oraz podczas wyjść i wycieczek szkolnych. Złamanie zakazu grozi konfiskatą telefonu do końca dnia, nakazem pozostania w szkole dłużej w ramach kary lub dodatkowymi pracami domowymi. W przypadku nagminnego łamania zakazu uczeń może zostać relegowany z klasy lub szkoły.

Również w 2018 roku greckie ministerstwo edukacji zakazało używania telefonów komórkowych i urządzeń elektronicznych w szkołach podstawowych i średnich w czasie zajęć, a w szczególności urządzeń pozwalających na przetwarzanie obrazu i dźwięku, w tym m.in. słuchawek.

Nauczyciele w tym kraju mogą używać swoich telefonów jedynie w celach dydaktycznych.

"Niedozwolone są nawet zegarki typu smartwatch"

Od 2021 roku w Chinach uczniom we wszystkich szkołach podstawowych i średnich nie wolno wnosić telefonów na teren szkoły, chyba że mają specjalne pozwolenie, jednak nawet wówczas nie mogą z nich korzystać w czasie lekcji. Takie zakazy obowiązywały już wcześniej w niektórych placówkach, a według mediów w skrajnych przypadkach uczniom łamiącym zakaz zabierano i niszczono telefony. - W szkołach podstawowych w Kantonie niedozwolone są nawet zegarki typu smartwatch – powiedziała Yao Yao, matka 9-letniej dziewczynki.

- Moja córka powiedziała, że raz jedno z dzieci w jej klasie przyniosło telefon do szkoły. Nauczyciel zabrał mu go z ręki i zamknął (telefon) w szafie do końca dnia – dodała.

Telefony jak narkotyki

Włoski minister oświaty Giuseppe Valditara w grudniu 2022 roku wprowadził zakaz używania telefonów komórkowych podczas lekcji, powołując się na analizy przeprowadzone przez senacką komisję oświaty i kultury, które porównały komórki do kokainy i ukazały szkodliwy wpływ niczym nieograniczonego korzystania z urządzeń elektronicznych na koncentrację, pamięć i umiejętność krytycznego myślenia uczniów. Minister zastrzegł, że nie wprowadza kar dla uczniów za łamanie zakazu, ale odwołuje się do "poczucia odpowiedzialności".

"Interesem uczennic i uczniów, który musimy chronić, jest bycie w klasie po to, żeby się uczyć. Rozpraszanie się telefonem uniemożliwia uważne śledzenie lekcji i jest także brakiem szacunku wobec osoby nauczyciela, a przywrócenie jej autorytetu jest priorytetem" - napisał minister oświaty w okólniku rozesłanym do szkół w całym kraju.

W Portugalii trwającą latami dyskusję dotyczącą prawa uczniów do korzystania z telefonów komórkowych zakończyła regulacja z 2012 roku, zgodnie z którą używanie tego sprzętu jest podczas lekcji zabronione.

Wyjątek stanowią sytuacje, kiedy nauczyciel prosi o korzystanie z telefonów komórkowych jako formy pomocy dydaktycznej.

Zatwierdzone przepisy nie zawsze są jednak respektowane przez uczniów. Wielokrotnie w szkołach zdarzają się sytuacje zabierania nieposłusznym uczniom smartfonów, z których korzystali oni podczas zajęć lekcyjnych. Są też szkoły, które zakazują wnoszenia telefonów do budynków. Przykładem jest szkoła w mieście Lourosa, na północy kraju, gdzie posiadacze smartfonów muszą je zdeponować u woźnej.

Groźba konfiskaty telefonu

W Hiszpanii decyzja dotycząca zakazu używania telefonów komórkowych w czasie lekcji zależy od władz poszczególnych wspólnot autonomicznych i zakaz taki obowiązuje od 2015 roku w Kastylii-La Manchy, a także w Galicji. Inne wspólnoty autonomiczne, takie jak np. Madryt, planują wdrożyć to samo rozwiązanie, zachęcają do niego bowiem statystyki z badania PISA (koordynowane przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju międzynarodowe badania umiejętności uczniów).

Według badań oba zakazujące używania telefonów na lekcjach regiony poprawiły wyniki w nauce swoich uczniów wraz z zaostrzeniem przepisów, a dodatkowo zanotowano zjawisko spadku liczby przypadków prześladowań dzieci na terenie placówek oświatowych. Władze obu regionów twierdzą, że jest to konsekwencja ograniczenia używania smartfonów w czasie lekcji. W Niemczech każdy kraj związkowy ma inne przepisy w sprawie telefonów, przy czym najostrzejsze zasady panują w Bawarii, gdzie telefony komórkowe i inne cyfrowe nośniki danych, które nie są wykorzystywane do celów dydaktycznych, muszą być wyłączone na terenie szkoły, w przeciwnym wypadku mogą zostać tymczasowo skonfiskowane.

Deponowanie smartfonów w szafkach

W Wielkiej Brytanii nie ma odgórnego zakazu używania telefonów w szkołach. Po kilkumiesięcznej debacie na ten temat w lutym 2022 roku uaktualniono wytyczne dla szkół, w których napisano, że wobec faktu, że w większości szkół takie zakazy już istnieją i są skutecznie egzekwowane, ingerencja rządu nie jest konieczna, natomiast każdy dyrektor szkoły, który taki zakaz będzie wprowadzał bądź zaostrzał, ma poparcie ministerstwa. Podobnie w Belgii nie istnieje żadna regulacja odgórna dotycząca zakazu używania komórek w szkole ani na poziomie federalnym, ani wspólnot autonomicznych, ale znacząca większość szkół zakazuje używania telefonów przez uczniów na swoim terenie.

W Czechach, gdzie kwestie telefonów komórkowych pozostawione są w gestii poszczególnych szkół, państwowa inspekcja szkolna zwróciła uwagę, że lepszym rozwiązaniem od zabierania uczniom telefonów w przypadku naruszania regulaminów jest ich wcześniejsze deponowanie na czas pobytu w szkole. W minionych tygodniach prasa zwróciła uwagę na jedną ze szkół podstawowych w Brnie, gdzie praktyką stało się pozostawianie telefonów przy wejściu do placówki w specjalnych szafkach i taka regulacja spotkała się z pełną aprobatą rodziców oraz uczniów. Do początku roku szkolnego 2022/23 na Słowacji obowiązywał zakaz używania telefonów komórkowych w szkołach podstawowych podczas lekcji. Likwidując go, kwestie korzystania z komórek przekazano w ręce dyrekcji poszczególnych szkół, które mogą wydać zakaz dotyczący zarówno godzin lekcyjnych, jak i przerw.

W praktyce wydawane są zakazy dotyczące jedynie lekcji, a ich przestrzeganie w wielu przypadkach jest problematyczne.

Czytaj więcej: Szkoły pozywają technologicznych gigantów. Za "kryzys zdrowia psychicznego wśród amerykańskiej młodzieży"

Autorka/Autor:jr/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa wstrzymała opłaty związane z członkostwem Stanów Zjednoczonych w Światowej Organizacji Handlu (WTO) - podał w czwartek Reuters, powołując się na źródła.

USA zawieszają przelewy

USA zawieszają przelewy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Minister zdrowia USA Robert F. Kennedy ogłosił w czwartek plan "dramatycznej restrukturyzacji" agencji federalnych podległych resortowi. Przewiduje on zmniejszenie o 10 tysięcy liczby etatów i połączenie niektórych wydziałów w celu ograniczania wydatków budżetowych.

10 tysięcy osób na bruk. Plan "dramatycznej restrukturyzacji"

10 tysięcy osób na bruk. Plan "dramatycznej restrukturyzacji"

Źródło:
PAP

Rosyjski miliarder Wadim Moszkowicz, założyciel firmy Rusagro, został zatrzymany. Prokuratura wnosi do sądu o areszt pod zarzutem oszustwa na dużą skalę. Wraz z nim zatrzymano również byłego prezesa Rusagro Maxima Basowa i przeszukano biura spółki.

Rosyjski oligarcha zatrzymany

Rosyjski oligarcha zatrzymany

Źródło:
Reuters

Projekt dotyczący ograniczeń w dostępie do 800 plus dla obcokrajowców jest gotowy - przekazał w czwartek minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak. Ocenił, że nie będzie to "bezduszny projekt".

Ograniczenia w 800 plus. "Rozpoczynamy procedurę"

Ograniczenia w 800 plus. "Rozpoczynamy procedurę"

Źródło:
PAP

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Zakopane obniża opłatę miejscową z 2 złotych do 1,90 złotych za dobę od osoby. Z kolei sąsiednie Kościelisko podniosło opłatę do 3 złotych, ale dało turystom tak zwany Pakiet Korzyści.

Zmieniają opłaty dla turystów. "Mamy w końcu coś najtaniej"

Zmieniają opłaty dla turystów. "Mamy w końcu coś najtaniej"

Źródło:
PAP

Za pierwszą godzinę parkowania w Sopocie turyści i przyjezdni zapłacą 6,90 zł (obecnie 5,20 zł), za drugą - 8,20 zł (obecnie 6,20 zł) - zakłada projekt zmian opłat za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania. Na zmianach skorzystać mają mieszkańcy kurortu - zapowiada urząd miasta.

Polski kurort chce podnieść opłaty

Polski kurort chce podnieść opłaty

Źródło:
PAP

Edward Coristine, znany pod pseudonimem Big Balls, członek Departamentu Wydajności Rządu w USA (DOGE), na którego czele stoi Elon Musk, w przeszłości miał świadczyć usługi techniczne grupie cyberprzestępców, która chwaliła się sprzedażą kradzionych danych - podała agencja Reutera.

Podejrzana przeszłość członka zespołu Muska

Podejrzana przeszłość członka zespołu Muska

Źródło:
PAP

W 2024 roku najwyższe PKB na mieszkańca odnotowano w Luksemburgu, najniższe w Bułgarii. Polski PKB na mieszkańca stanowił 79 procent średniej w Unii Europejskiej - podał Eurostat.

Najbogatsze państwa Unii Europejskiej. Tak wypadła Polska

Najbogatsze państwa Unii Europejskiej. Tak wypadła Polska

Źródło:
PAP

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Anna-Kaisa Itkonen zaapelowała do polskiej prezydencji o wznowienie dyskusji dotyczącej zmiany czasu. Przyznała przy tym, że projekt dyrektywy znoszącej zmianę czasu utknął na poziomie decyzji krajów członkowskich.

Zmiana czasu. Bruksela apeluje do Polski

Zmiana czasu. Bruksela apeluje do Polski

Źródło:
PAP

- Fundusz Kościelny nie jest darem państwa dla Kościoła, tylko konsekwencją upaństwowienia nieruchomości kościelnych w 1950 roku - powiedział rzecznik KEP ksiądz Leszek Gęsiak. Ocenił, że propozycja Lewicy jest nieuczciwa, bo we władaniu państwa nadal pozostaje około 60 tysięcy hektarów nieruchomości.

Fundusz Kościelny do likwidacji? Episkopat reaguje

Fundusz Kościelny do likwidacji? Episkopat reaguje

Źródło:
PAP

Wyższa kwota wolna od podatku - na poziomie 60 tysięcy złotych - pojawi się przed wyborami parlamentarnymi w 2027 roku - wynika z najnowszej deklaracji ministra finansów Andrzeja Domańskiego.

Kwota wolna od podatku. Minister finansów wskazał termin

Kwota wolna od podatku. Minister finansów wskazał termin

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska wezwała w czwartek Polskę i osiem innych krajów do wdrożenia przepisów dotyczących wycofywania zachęt finansowych dla wolnostojących kotłów zasilanych paliwami kopalnymi - poinformowała Komisja na stronie.

Polska na cenzurowanym. Bruksela wszczyna postępowanie

Polska na cenzurowanym. Bruksela wszczyna postępowanie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zmiana czasu nastąpi w nocy z 29 na 30 marca, a zegarki przestawimy z godziny 2:00 na 3:00. PKP Intercity wyjaśniło, jak wpłynie to na kursowanie pociągów.

Zmiana czasu w pociągu. Ważny komunikat

Zmiana czasu w pociągu. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

Osoby zatrudnione w nowojorskich firmach świadczących usługi inwestycyjne i bankowe otrzymają wysokie premie - pisze CNN. Pula, którą czołowi gracze chcą przeznaczyć na nagrody, osiągnęła w tym roku rekordowy poziom 47,5 miliarda dolarów. To wzrost o aż 34 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Miliardy na premie na Wall Street. Jest rekord

Miliardy na premie na Wall Street. Jest rekord

Źródło:
CNN

Prezydent Donald Trump zagroził, że nałoży dodatkowe cła na import z Unii Europejskiej i Kanady, jeśli uzna, że koordynują działania na szkodę USA.

Trump: to ochrona najlepszego przyjaciela, jakiego każde z nich kiedykolwiek miało

Trump: to ochrona najlepszego przyjaciela, jakiego każde z nich kiedykolwiek miało

Źródło:
PAP

Władze Chin nakazały wstrzymanie nowych transakcji z firmami powiązanymi z hongkońskim miliarderem Li Ka-shingiem - podał Bloomberg. Chińczycy są niezadowoleni z planów sprzedaży przez Li portów w Panamie amerykańskiemu konsorcjum.

Chiny niezadowolone. "Podsyci płomienie hegemonii"

Chiny niezadowolone. "Podsyci płomienie hegemonii"

Źródło:
PAP

Donald Trump zapowiedział, że może obniżyć cła wobec Chin w zamian za zgodę ByteDance na sprzedaż TikToka. Prezydent Stanów Zjednoczonych dodał, że jest skłonny przedłużyć termin na znalezienie nabywcy platformy, który upływa już 5 kwietnia. Ministerstwo spraw zagranicznych Chin odrzuciło jednak propozycję prezydenta USA.

Zniesienie ceł za sprzedaż TikToka. Jest odpowiedź Chin

Zniesienie ceł za sprzedaż TikToka. Jest odpowiedź Chin

Aktualizacja:
Źródło:
BBC, Reuters

- Banki mają tak duże zyski z powodu wysokich stóp procentowych prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24 poseł Polski 2050 Ryszard Petru. Mówił także o propozycjach nowych podatków. - Zawsze kolejny podatek w jakiś sposób uderza w konsumenta - ocenił i pokazał w studiu, co myśli o tezie, że podatek bankowy nie przełoży się na klientów.

Petru pokazał, co myśli o podatku bankowym. "Zawsze płaci klient"

Petru pokazał, co myśli o podatku bankowym. "Zawsze płaci klient"

Źródło:
TVN24

Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że 2 kwietnia nałoży 25-procentowe cła na wszystkie samochody i lekkie ciężarówki importowane z zagranicy. To dziesięciokrotna podwyżka. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że Unia Europejska oceni zapowiedź Donalda Trumpa. Odpowiedź na nowe amerykańskie cła zapowiedział premier Kanady Mark Carney.

Trump walczy o amerykańską motoryzację. Nakłada kolejne cła

Trump walczy o amerykańską motoryzację. Nakłada kolejne cła

Źródło:
PAP

Jeszcze kilka lat temu nikt w unijnych instytucjach nie chciał oficjalnie przyznać, że energia jądrowa może być odpowiedzią na wysokie ceny energii i postulowane odejście od paliw kopalnych. Dziś mówi się o tym głośno, stawiając wręcz atom na równi z odnawialnymi źródłami energii.

"Nowy trend" w Unii Europejskiej. "Symboliczne"

"Nowy trend" w Unii Europejskiej. "Symboliczne"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wojciech Balczun został nowym prezesem Agencji Rozwoju Przemysłu - wynika z komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej ARP. Do tego poinformowano, że Agencja ma czworo nowych wiceprezesów.

Jest nowy prezes Agencji Rozwoju Przemysłu

Jest nowy prezes Agencji Rozwoju Przemysłu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

650 miliardów euro przeznaczonych przez Unię Europejską na wsparcie odbudowy gospodarki po pandemii COVID-19 przyniosło jedynie niewielką poprawę na rynkach pracy w krajach członkowskich. Z opublikowanego w środę raportu unijnych kontrolerów wynika, że nawet połowa zaplanowanych reform okazała się nieskuteczna.

Na te projekty wydano miliardy. Kontrolerzy wystawiają surową ocenę

Na te projekty wydano miliardy. Kontrolerzy wystawiają surową ocenę

Źródło:
PAP

W środę akcje CD Projekt na warszawskiej giełdzie mocno traciły na wartości. Według analityków powodem spadków była informacja, że gracze poczekają na Wiedźmina 4 przynajmniej do 2027 roku.

Kurs akcji ostro w dół. Wystarczyła jedna informacja

Kurs akcji ostro w dół. Wystarczyła jedna informacja

Źródło:
PAP

Sieć firm zarządzana przez tajemniczą chińską firmę technologiczną próbowała rekrutować niedawno zwolnionych pracowników federalnych w USA - donosi Reuters, powołując się na ogłoszenia o pracę oraz informacje uzyskane od Maxa Lessera, analityka z waszyngtońskiego think tanku Foundation for Defense of Democracies, który dotarł do sprawy.

Fala zwolnień i tajemnicze ogłoszenia o pracę

Fala zwolnień i tajemnicze ogłoszenia o pracę

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Sąd Unii Europejskiej, który jest częścią Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, utrzymał karę Komisji Europejskiej wobec banków za stworzenie kartelu dotyczącego europejskich obligacji skarbowych. Obniżył jednak nieznacznie kwotę grzywien nałożonych na UniCredit i Nomura.

Kary dla banków. Jest decyzja sądu

Kary dla banków. Jest decyzja sądu

Źródło:
PAP

W ciągu najbliższej dekady Gazprom ma stracić 15 bilionów rubli (około 180 miliardów dolarów) - wynika z danych firmy, do których dotarł brytyjski "Financial Times". Rosyjski gigant ma przeprowadzić zwolnienia i pozbyć się części aktywów.

Problemy rosyjskiego giganta. Miliardowe straty

Problemy rosyjskiego giganta. Miliardowe straty

Źródło:
PAP

Łukasz Chaberski został powołany przez radę nadzorczą spółki na prezesa Polskich Portów Lotniczych (PPL). Jak poinformowano, funkcję zacznie sprawować 1 kwietnia. Chaberski zastąpi na tym stanowisku odwołanego w lutym Andrzej Ilkowa.

Polskie Porty Lotnicze mają nowego prezesa

Polskie Porty Lotnicze mają nowego prezesa

Źródło:
PAP

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica) powiadomiła, że zgodnie z projektem Lewicy dotyczącym likwidacji Funduszu Kościelnego, 50 procent składek na ubezpieczenia społeczne opłacaliby duchowni, a 50 procent zatrudniający ich Kościół. Zaznaczyła, że Fundusz nie może być "ZUS-em kleru".

"Nie może być ZUS-em kleru, musi zniknąć"

"Nie może być ZUS-em kleru, musi zniknąć"

Źródło:
PAP

Unia Europejska (UE) jest uzależniona od Chin w kwestii metali ziem rzadkich. Dlatego Bruksela stawia na rozwój własnego przemysłu i recyklingu surowców, by zerwać z tą zależnością.

"Krytyczna lista". UE wskazała projekty

"Krytyczna lista". UE wskazała projekty

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej może pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie przez cały 2025 rok. Ryzyko takiego scenariusza jest "dość duże" - uważają zarządzający VIG/C-Quadrat TFI. Ich zdaniem niepokoi inflacja usług oraz odradzająca się inflacja towarów.

"Jest ryzyko, że Rada Polityki Pieniężnej w tym roku w ogóle nie zmieni stóp procentowych"

"Jest ryzyko, że Rada Polityki Pieniężnej w tym roku w ogóle nie zmieni stóp procentowych"

Źródło:
PAP