Tech

Uber rusza z nową usługą

Tech

ShutterstockTaksówkarze na motocyklach mają pomóc w przemieszczaniu się podczas korków

Oferujący przewozy społecznościowe Uber uruchamia nową usługę. Pasażerów wozić będą kierowcy na motocyklach. UberMOTO na razie dostępny jest jedynie na ulicach zakorkowanego Bangkoku. Konkurencja jednak nie śpi.

Od środy mieszkańcy stolicy Tajlandii mogą skorzystać z aplikacji i wezwać motocykl, który zawiezie ich w wybrane miejsce. UberMOTO, bo tak nazwano usługę, pozwala na płatność zarówno gotówką jak i kartą kredytową, a minimalna stawka zaczyna się od 10 bahtów tajskich (ok. 1 zł).

Jak poinformowała rzeczniczka Ubera, przewozy będzie wykonywać "kilka tysięcy kierowców". A przedsiębiorstwo planuje uruchomienie podobnej usługi także na innych rynkach wschodzących.

Popularna usługa

Taksówki motocyklowe są popularne w Tajlandii i innych częściach Azji Południowo-Wschodniej ze względu na niski koszt przejazdu oraz możliwość szybszego poruszania w korkach.

Dlatego Uber musi liczyć się ze sporą konkurencją na rynku.

Głównym rywalem w regionie jest Grab, dostępny w Wietnamie, Tajlandii, na Filipinach, w Indonezji. Twórcy nie ujawnili wprawdzie liczby swoich użytkowników, ale twierdzą, że aplikacja została pobrana 11 mln razy.

Dużą popularnością w Indonezji cieszy się uruchomiony w poprzednim roku startup Go-Jek. Aplikacja została pobrana ponad 6 mln razy.

Kluczowy rynek

Co ciekawe inaczej niż np. w Polsce, Uber w Wietnamie, Filipinach, czy Indonezji pozwala płacić za przejazdy w gotówce. A wszystko dlatego, że wielu użytkowników nie ma kart kredytowych.

Podobnie postępują również inne przedsiębiorstwa z tej branży.

Azja Południowo-Wschodnia jest kluczowym polem bitwy dla firm transportowych. Region zamieszkuje bowiem około 600 mln ludzi, z których większość żyje w dużych miastach i jest zapalonymi użytkownikami smartfonów.

Konkurencja nie śpi

To nie pierwsza nowość w ostatnich dniach na azjatyckim rynku. Wcześniej w lutym Uber uruchomił bowiem na Filipinach usługę UberHOP, która pozwala na dzielenie podróży z kilkoma osobami jadącymi w tym samym kierunku.

W 2014 roku w Indiach wystartowała usługa UberGO, która pozwala na przywołanie małych samochodów osobowych. Usługa jest obecnie dostępna na Sri Lance, a także w Turcji i Wietnamie. Uber został założony w 2009 roku i jest obecnie działa w prawie 400 miastach w 68 krajach na całym świecie.

Konkurencja jednak nie śpi. Amerykańskie przedsiębiorstwo Lyft w grudniu podjęło decyzję o połączeniu sił z Grab i ANI Technologies. Co zaowocowało uruchomieniem wspólnej usługi w Indiach. We wrześniu ub.r. zaś Lyft ogłosił nawiązanie współpracy z chińskim startupem Didi Kuaidi Joint.

Autor: mb / Źródło: The Wall Street Journal

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości