Nowy wizjonerski pomysł Muska: słoneczna rewolucja na dachach

Tech

Elon Musk ogłosił plany produkcji solarnych dachów

Przejęcie solarCity przez Teslę jest na ostatniej prostej. I jak się okazuje będzie się z tym wiązała realizacja wielkiego projektu, o którym poinformował Elon Musk. Wizjoner zamiast pojedynczych paneli słonecznych chce bowiem produkować całe solarne dachy.

Wiele domostw, budynków już teraz korzysta z ogniw fotowoltaicznych na dachach. Jest to rozwiązanie ciekawe, do którego rynek się przyzwyczaił i na nikim nie robi większego wrażenia. Dlatego teraz Elon Musk idzie krok dalej i proponuje coś, co ma zrewolucjonizować rynek energetyczny.

Zamiast pojedynczych paneli słonecznych chce bowiem produkować całe solarne dachy. Potencjalnie otwierając zupełnie nowy rynek. Takie plany wizjoner ujawnił podczas ostatnich rozmów akwizycyjnych między Teslą a solarCity, która ma doprowadzić do powstania "zintegrowanego przedsiębiorstwa energetycznego".

- To nie jest rzecz umieszczana na dachu, to dach - zaznaczył Musk. - Jeśli zbliża się koniec eksploatacji twojego dachu, dobrze, dostaniesz nowy, innowacyjny dach - dodał.

Taki dach miałby być połączony z baterią od Tesli i tą drogą dostarczać energię do domu. - Energia i baterie słoneczne pasują do siebie jak ulał - wskazywał Musk. Na razie nie wiadomo jednak kiedy solarCity ma zaprezentować działający dach solarny.

O przejęciu

Przypomnijmy, że Elon Musk, twórca Tesli Motors, swoje plany przejęcia SolarCity, jednego z głównych dostawców energii odnawialnej ogłosił pod koniec czerwca. Transakcja została wyceniona na 2,6 mld dolarów.

Przejęcie, które musi jeszcze zostać zatwierdzone przez akcjonariuszy było krytykowane przez niektórych inwestorów z Wall Street. Wskazują oni, że takie połączenie skutecznie rozłoży dwie ambitne spółki. Przypomnijmy, że tuż po ogłoszeniu informacji akcje Tesli spadły o ponad 10 proc.

Spółki w ostatnich dniach ogłosiły swoje raporty finansowe.

Strata netto SolarCity w drugim kwartale wzrosła do 250 mln dolarów z 156 mln dolarów w tym samym okresie przed rokiem, podała spółka w raporcie finansowym, jeszcze przed ujawnieniem planów dachów solarnych. Podobnie Tesla, której straty w drugim kwartale wyniosły 150 mln dolarów, dwa razy więcej niż spodziewali się analitycy z Wall Street. Powodem jest m.in. budowa gigafabryki.

Ponadto zgodnie z zapowiedziami Muska, Tesla zaprezentuje dwa nowe pojazdy w ciągu sześciu do dziewięciu miesięcy.

Łódzcy studenci będą pomagać wizjonerowi z USA:

Autor: mb//km / Źródło: CNN Money