Duże zmiany w popularnym komunikatorze. Powodem "narażenie na ryzyko"

Źródło:
BBC, Le Monde, PAP
Zakończył się policyjny areszt twórcy komunikatora Telegram Pawła Durowa
Zakończył się policyjny areszt twórcy komunikatora Telegram Pawła DurowaReuters
wideo 2/3
Zakończył się policyjny areszt twórcy komunikatora Telegram Pawła DurowaReuters

Komunikator Telegram, umożliwiający między innymi wysyłanie szyfrowanych wiadomości, będzie przekazywać władzom wybrane informacje na temat użytkowników objętych nakazami rewizji bądź innymi wnioskami prawnymi - podaje BBC. Zgodnie z ustaleniami portalu będą to m.in. adresy IP oraz numery telefonów. Założyciel platformy Paweł Durow pisząc o powodach takich zmian wskazuje "nielegalną działalność", która tworzy "zły wizerunek całej platformy, narażając na ryzyko interesy prawie miliarda naszych użytkowników". Pojawiają się jednak pytania, czy Telegram pozostanie bezpieczną platformą dla politycznych dysydentów.

Miesiąc po tym, jak Paweł Durow został zatrzymany przez francuskie służby z powodu braku współpracy przy śledztwie dotyczącym Telegrama, portal BBC informuje, że - według jego ustaleń - Telegram będzie udostępniał władzom adresy IP oraz numery telefonów użytkowników objętych nakazami rewizji lub innymi stosownymi wnioskami prawnymi. Dotąd komunikator reklamowany był jako niezależny od rządów i władz. Taka polityka oraz stosowana technologia szyfrowania wiadomości miały przyciągać do niego m.in. działalność przestępczą. Według francuskich śledczych, Telegram "przez lata stał się najlepszą platformą dla przestępczości zorganizowanej". Wskazywano m.in. na dezinformację, handel narkotykami, pornografię dziecięcą i treści związane z działalnością terrorystyczną.  

Durow o "złym wizerunku całej platformy"

W opublikowanym w poniedziałek poście założyciel Telegrama Paweł Durow napisał: "Podczas gdy 99,999% użytkowników Telegrama nie ma nic wspólnego z przestępstwem, 0,001% zamieszanych w nielegalną działalność tworzy zły wizerunek całej platformy, narażając na ryzyko interesy prawie miliarda naszych użytkowników". Zdaniem Durowa zmiany w polityce firmy dotyczącej współpracy z władzami "powinny zniechęcić przestępców" do nielegalnego wykorzystywania komunikatora.

ZOBACZ TEŻ: Nazywają go rosyjskim Muskiem, ma setkę biologicznych dzieci. Kim jest zatrzymany we Francji Paweł Durow?

Pytania o zmiany w Telegramie

Jak jednak zauważa BBC, dopuszczenie możliwości współpracy ze służbami sprawiło, że pojawiły się pytania, czy wobec tego Telegram pozostanie bezpieczną platformą dla politycznych dysydentów. - Reklamowanie Telegrama jako platformy, która opiera się żądaniom władz, przyciągnęło ludzi chcących swobodnie dzielić się swoimi poglądami politycznymi np. w Rosji, w Białorusi czy na Bliskim Wschodzie. Wielu analizuje teraz zapowiedź zmiany w regulaminie Telegrama, stawiając sobie podstawowe pytanie: czy to znaczy, że platforma zacznie współpracować z represyjnymi reżimami? - mówi w rozmowie z BBC John Scott-Railton, badacz zajmujący się mi.n. oprogramowaniem szpiegowskim, phishingiem i dezinformacją, związany z Citizen Lab na Uniwersytecie w Toronto. Jak zauważa, Telegram nie podał szczegółów na temat tego, w jaki sposób firma zamierza w przyszłości reagować na żądania przywódców reżimów.

Jak wskazuje brytyjski portal, poza współpracą ze służbami, komunikator ma odtąd także zacząć monitorować wewnętrzne wyniki wyszukiwania przy pomocy sztucznej inteligencji i ukrywać te, które będą problematyczne. - Działania takie mogą być jednak niewystarczające, by usatysfakcjonować organy ścigania - ocenia dla BBC Daphne Keller z Uniwersytetu Stanforda. - Wszystko, co pracownicy Telegrama mogą z dostateczną dozą pewności uznać za nielegalne, powinno zostać z niego usunięte - mówi specjalistka. Zaznacza, że w przypadku niektórych państw dodatkowo wymagane jest poinformowanie służb o wybranych rodzajach działalności, takich jak np. publikowanie materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci.  

O co oskarżono Durowa

Ze względu na brak współpracy przy śledztwie dotyczącym Telegrama Paweł Durow spędził w sierpniu kilka dni w policyjnym areszcie, który opuścił po wpłaceniu kaucji w wysokości 5 mln euro. Jak przypomina BBC, prokuratorzy oskarżyli go o umożliwienie prowadzenia działalności przestępczej na platformie. Zarzuty przeciwko niemu obejmują współudział w rozpowszechnianiu obrazów molestowania dzieci i handlu narkotykami. Oskarżono go również o niestosowanie się do nakazów organów ścigania.

Paweł Durow (2016)Albert Gea / Reuters / Forum

Durow zaprzeczył zarzutom. Wkrótce po aresztowaniu mówił, że pociągnięcie go do odpowiedzialności za przestępstwa popełnione przez osoby trzecie na platformie było zarówno "zaskakujące", jak i "błędne".

ZOBACZ TEŻ: Media: Paweł Durow już poza aresztem. "Rosyjski Elon Musk" czeka na decyzję sądu

Autorka/Autor:jdw//az

Źródło: BBC, Le Monde, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sejm powołał specjalną komisję, która ma zająć się projektami ustaw dotyczącymi walki ze skutkami powodzi. W komisji jest 30 posłów. Przewodniczącym został Mirosław Suchoń (Polska 2050-TD).

Sejm powołał speckomisję do projektów ustaw powodziowych

Sejm powołał speckomisję do projektów ustaw powodziowych

Źródło:
PAP

230 tysięcy euro za metr kwadratowy zapłaciła jedna z luksusowych marek za swój lokal. Transakcja pobiła wszelkie rekordy - poinformował dziennik "Ouest-France". Dodał, że to kolejny dom mody, który podbił ceny nieruchomości w Paryżu.

Padł rekord cen nieruchomości

Padł rekord cen nieruchomości

Źródło:
PAP

Oszustwo inwestycyjne zyskało nową, powodziową szatę - ostrzega CERT Polska. Podkreśla przy tym, że cyberprzestępcy coraz odważniej wplatają tego typu wątki do swoich schematów.

"Nowa przynęta". Ostrzeżenie przed oszustami

"Nowa przynęta". Ostrzeżenie przed oszustami

Źródło:
tvn24.pl

- Wypowiedzenie przez JSW Koks mediacji z Rafako przed Prokuratorią Generalną pozbawiło spółkę przychodu, co doprowadziło do utraty płynności finansowej i konieczności złożenia wniosku o upadłość - wyjaśnił Maciej Stańczuk, prezes Rafako.

Rafako z wnioskiem o upadłość. Prezes tłumaczy

Rafako z wnioskiem o upadłość. Prezes tłumaczy

Źródło:
PAP

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec zapowiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24, że na sobotnim posiedzeniu rządu pojawi się "dużo konkretnych rzeczy, jeśli chodzi o zapisy budżetowe" związane z sytuacją powodziową. Wyjaśnił, że chodzi tu między innymi o środki na obiekty sportowe, biblioteki, szkoły, odbudowę domów i mieszkań.

Grabiec: na posiedzeniu rządu będzie dużo konkretów w sprawie zapisów budżetowych     

Grabiec: na posiedzeniu rządu będzie dużo konkretów w sprawie zapisów budżetowych     

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Zarząd PZU do końca roku ma zaprezentować plan dotyczący kontrolowanych banków. Połączenie Pekao i Alior Banku może być jedną z możliwości, ale na stole jest obecnie kilka scenariuszy - przekazał minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski.

"Kilka scenariuszy" w sprawie dwóch dużych banków

"Kilka scenariuszy" w sprawie dwóch dużych banków

Źródło:
PAP

Klienci cinkciarz.pl skarżą się na znaczące opóźnienia w przelewach. Internauta, który skontaktował się z nami na Kontakt24, napisał, że od tygodnia ma w swoim portfelu zablokowane pięć tysięcy złotych, a serwis wciąż przyjmuje wpłaty mimo opóźnień w realizacji wypłat. Firma tłumaczy się problemami technicznymi, które mogą potrwać nawet do końca października.

Duże opóźnienia w wypłacie pieniędzy. "Od tygodnia mam zablokowane ponad pięć tysięcy"

Duże opóźnienia w wypłacie pieniędzy. "Od tygodnia mam zablokowane ponad pięć tysięcy"

Źródło:
tvn24.pl

Do aresztu trafiło pięć osób, które w internecie podawały się za Brada Pitta. Za sprawą ich nielegalnych działań dwie kobiety straciły łącznie 350 tysięcy dolarów - przekazał hiszpański resort spraw wewnętrznych. Trzech naciągaczy zatrzymano jeszcze w listopadzie ubiegłego roku, natomiast dwaj następni trafili do aresztu w lipcu bieżącego roku.

Policja aresztowała pięciu "Bradów Pittów". Wyłudzili fortunę

Policja aresztowała pięciu "Bradów Pittów". Wyłudzili fortunę

Źródło:
PAP

Prawie 150 tysięcy euro zarobił niemiecki profesor Peter Strohschneider za poprowadzenie przez 154 dni tak zwanego dialogu dotyczącego przyszłości rolnictwa. "Wynagrodzenie zostało ustalone na podstawie trudności zadania i doświadczenia profesora" - twierdzą rzecznicy Komisji Europejskiej.

Prawie 1000 euro dniówki. Bruksela tłumaczy się z zarobków konsultanta

Prawie 1000 euro dniówki. Bruksela tłumaczy się z zarobków konsultanta

Źródło:
PAP

Rafako złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości spółki - podało Rafako w komunikacie. Wcześniej zarząd spółki informował o takim zamiarze. Rafako tłumaczy, że decyzja ma związek z brakiem porozumienia z wierzycielami i istotnym pogorszeniem bieżącej płynności.

Wniosek o upadłość dużej polskiej firmy. Potężne spadki na giełdzie

Wniosek o upadłość dużej polskiej firmy. Potężne spadki na giełdzie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Sześć krajów unijnych, w tym Polska, domaga się od Komisji Europejskiej (KE) działań w sprawie chińskich platform sprzedażowych Shein i Temu. Argumentują to tym, że za ich pośrednictwem do klientów w Unii Europejskiej (UE) dostarczane są towary niespełniające unijnych wymogów.

Sześć krajów Unii Europejskiej domaga się działań wobec platform Temu i Shein

Sześć krajów Unii Europejskiej domaga się działań wobec platform Temu i Shein

Źródło:
PAP

Na skutek powodzi ucierpiało 1270 placówek oferujących żywość. Rozpoczęły się w nich kontrole Głównego Inspektoratu Sanitarnego - informuje w czwartkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna". Przed nieutylizowaniem zalanych towarów przestrzega wrocławski sanepid. Za wystawienie takiego towaru do sprzedaży grozi kara w wysokości do 10 procent obrotu za poprzedni rok.

Ruszyły masowe kontrole sklepów

Ruszyły masowe kontrole sklepów

Źródło:
PAP

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) obniżył stopy procentowe z 1,25 do 1,0 procent i zasugerował przeprowadzenie kolejnych obniżek. To już trzecia w tym roku obniżka stóp procentowych w Szwajcarii.

Decyzja banku centralnego Szwajcarii w sprawie stóp procentowych

Decyzja banku centralnego Szwajcarii w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

Posiedzenie komisji w sprawie wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa Narodowego Banku Polskiego zaplanowano na 2 października - wynika z informacji podanych na stronie Sejmu. Tego dnia zostanie przesłuchanych pięciu świadków. Będzie to posiedzenie zamknięte. 

Jest termin posiedzenia komisji w sprawie Glapińskiego

Jest termin posiedzenia komisji w sprawie Glapińskiego

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na odbywający się w Wielkiej Brytanii tegoroczny Międzynarodowy Szczyt Inwestycyjny nie został zaproszony najbogatszy człowiek świata Elon Musk - podaje BBC. Media spekulują, że decyzja ma związek z postami, które publikował w mediach społecznościowych na temat antyimigranckich zamieszek w tym kraju.

"Godne ubolewania" wpisy, Musk bez zaproszenia

"Godne ubolewania" wpisy, Musk bez zaproszenia

Źródło:
PAP

Podejrzewamy, że firma ABB Polska oraz jej dystrybutorzy mogą dokonywać uzgodnień w sprawie podziału rynku, cen, a także wymiany kluczowych informacji - przekazał w komunikacie prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. Pracownicy UOKiK przeszukali w asyście policji siedzibę koncernu i jej pięciu dystrybutorów.

Przeszukanie w polskim oddziale międzynarodowego koncernu

Przeszukanie w polskim oddziale międzynarodowego koncernu

Źródło:
PAP

W związku z powodzią odłożyliśmy dyskusję o ostatecznym kształcie programu mieszkaniowego na kilka tygodni - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24 minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Zadeklarował jednak, że rozwiązanie przygotowywane przez jego resort "jest wciąż na stole". - Na razie nic się nie stało, co by sugerowało, że środków na realizację tego programu w przyszłym roku nie będzie - zapewniał.

Minister: tego programu nie można odsunąć

Minister: tego programu nie można odsunąć

Źródło:
TVN24