Mapa tworzona przez takich, jak ty! Rośnie konkurent dla Google'a, Apple'a i Microsoftu?

TVN24 Biznes

openstreetmap.orgW OpenStreetMap udostępniono narzędzie, które pozwala wytyczyć optymalną trasę przejazdu między wybranymi punktami

OpenStreetMap, odpowiednik popularnych Google Maps, wprowadza nową funkcję - mapy pozwalają teraz wyszukiwać optymalną trasę. Eksperci, zwracając uwagę na społecznościowy i otwarty charakter projektu, oceniają, że nie jest on bezpośrednim konkurentem dla komercyjnych map Google'a czy Microsoftu.

W OpenStreetMap udostępniono narzędzie, które pozwala wytyczyć optymalną trasę przejazdu między wybranymi punktami. Do tej pory taką funkcję oferowały jedynie wtyczki do OpenStreetMap pisane przez niezależnych deweloperów.

Także za darmo

Projekt OpenStreetMap jest w pełni otwartym i społecznościowym przedsięwzięciem. Podobnie jak Google Maps, Apple Maps, czy mapy Microsoftu, OpenStreetMap są dostępne za darmo. - OpenStreetMap powstała na otwartych zasobach, mapach dostępnych w domenie publicznej i jest rozwijana jako otwarty zasób, opracowywany przez tysiące wolontariuszy. Nie realizuje celu komercyjnego, jak produkt Google, więc jest zdolny do spontanicznych reakcji, jak mapowanie Haiti po trzęsieniu ziemi w 2010 r. bez konieczności podejmowania decyzji zarządów, czy tworzenia niesamowicie dokładnych lokalnych map w miejscach, w których działają wolontariusze - tłumaczył Kamil Śliwowski z Fundacji Panoptykon.

Konkurencja dla największych?

Wydaje się, że usługa stanowi bezpośrednią konkurencję dla usług oferowanych przez gigantów branży IT - Google, Apple, czy Microsoft. Eksperci wskazują jednak na inne cechy tego narzędzia, podkreślając otwartość i społecznościowy charakter projektu. - OpenStreetMap trudno nazwać konkurentem dla Google Maps, mimo że wyglądają podobnie i mogą ścigać się na usługi przydatne w codziennym użytkowaniu (jak właśnie dodane wytyczanie drogi), to oba serwisy opierają się na całkowicie odmiennych zasadach - dodał. - Ogromną zaletą tego społecznościowego systemu jest otwartość, dzięki której twórcy innych aplikacji tworzyć mogą własne projekty. To właśnie tutaj upatrywałbym największego potencjału nowej usługi. Zobaczmy, jak wykorzystają ją i w jakim kierunku rozwiną przedsiębiorcy, aktywiści miejscy i inni kreatywni użytkownicy sieci - powiedział dyrektor programowy Medialabu Katowice Karol Piekarski. Inicjatorem projektu rozpoczętego w 2004 r. jest Steve Coast. W udoskonalaniu narzędzia uczestniczyły dotąd 2 miliony użytkowników. Usługa dostępna jest na otwartej licencji.

Autor: mn//km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: openstreetmap.org