Chiny pionierem technologii telekomunikacyjnych? Wystrzeliły kwantowego satelitę

Tech

Chiny wystrzeliły kwantowego satelitę. "To szaleństwo i czarna magia"

Chińczycy chcą stworzyć system telekomunikacji, który dzięki najnowszym technologiom ma być odporny na ataki hakerów. Liczą na to, że w przyszłości uda się im zbudować całą konstelację satelitów, które będą przekazywać informacje za pomocą światłowodów. Dzięki temu Pekin może stać się pionierem technologii telekomunikacyjnych.

Twórcy innowacyjnego projektu wystrzelili na orbitę pierwszego satelitę kwantowego Micius. Twierdzą oni, że to dla Chin wielki krok, dzięki któremu staną się one pionierem nowych technologii telekomunikacyjnych. - To szaleństwo i czarna magia. Jeśli stworzy się parę fotonów, to mogą być one splątane kwantowo. Jeżeli stan kwantowy jednego z nich się zmieni, to tak samo zachowa się ten drugi foton - tłumaczył Jerzy Rafalski, astronom z toruńskiego planetarium.

Wzajemne oddziaływanie cząstek utrudnia hakerom kradzież informacji. Sygnał przesyłany od nadawcy do odbiorcy jest niemożliwy do przechwycenia, a ingerencja w proces wysyłania danych zaburza polaryzację kwantów. Efektem jest zmiana informacji, co oznacza, że prawidłowe dane mogą być odebrane jedynie przez konkretną osobę.

Kosmos droższy niż złoto

O ile Chińczycy inwestują w nowoczesne technologie w kosmosie, o tyle Rosjanie wycofują swoich kosmonautów z orbity. Misje kosmiczne, polegające na wysyłaniu ludzi jedynie w przestrzeń, a nie na Księżyc czy Marsa są obarczone wysokimi kosztami i nie są opłacalne dla badaczy. - Wysyłamy ludzi na orbitę i zadajmy sobie pytanie: po co? To kosztuje bardzo dużo. Jeżeli wysłalibyśmy satelitę bezzałogowego, który krążyłby wokół Ziemi, to jest to dużo tańsze, a zyski są ogromne. Jeśli chcemy wysyłać ludzi, wysyłajmy ich dalej i mądrze, tak, żeby ci ludzie nam się przydali - mówił gość TVN24 BiS. Jednocześnie podkreślał, że na drodze do eksplorowania kosmosu stoją wysokie koszty.

- Wyniesienie kilograma czegokolwiek na Księżyc z Ziemi kosztuje więcej niż kilogram złota - mówił Rafalski, przyznając, że w przyszłości tańszym rozwiązaniem mogą okazać się loty organizowane przez prywatnych inwestorów zamiast agencji kosmicznych.

Pasażerskie loty w kosmos są już możliwe:

Pasażerskie loty w kosmos są już możliweFakty z zagranicy

Autor: pmb//km / Źródło: tvn24bis.pl