Francja

Francja

Jean-Paul Delevoye, pełniący we Francji funkcję wysokiego komisarza do spraw emerytur, podał się w poniedziałek do dymisji w związku z zarzutami o konflikt interesów. Rezygnację przyjął prezydent Emmanuel Macron. Jak ocenia Reuters, to cios dla francuskiego przywódcy, który boryka się ze strajkiem generalnym związków zawodowych, sprzeciwiających się zapowiadanej reformie emerytalnej. Masowe protesty od prawie dwóch tygodni paraliżują Francję.

Anna Karina, pochodząca z Danii francuska aktorka, muza i żona Jean-Luca Godarda, zmarła w sobotę na raka w paryskim szpitalu. Miała 79 lat - poinformował w niedzielę jej agent Laurent Balandras.

Na trzy miesiące więzienia w zawieszeniu za stawianie oporu władzy został skazany francuski lewicowy polityk Jean-Luc Melenchon i były kandydat na prezydenta w wyborach w 2017 roku. W październiku 2018 roku miał on popchnąć policjanta w czasie działań śledczych w siedzibie partii Melenchona, Francja Nieujarzmiona (LFI).

Zarówno Kreml, jak i biuro prezydenta Ukrainy, potwierdzają - w poniedziałek w Paryżu, po zakończeniu szczytu przywódców czwórki normandzkiej, Władimir Putin i Wołodymyr Zełenski przeprowadzą rozmowy dwustronne. Doradca Putina do spraw polityki zagranicznej Jurij Uszakow powiedział, że spotkanie obydwu prezydentów "nie będzie miało ograniczeń czasowych".

Jak wynika z raportu Międzynarodowego Instytutu Studiów dla Pokoju w Sztokholmie (SIPRI) sprzedaż broni na świecie wzrosła o 4,6 procenta w 2018 w porównaniu z rokiem poprzednim. Jako największego producenta i eksportera uzbrojenia raport wskazuje Stany Zjednoczone.

"Jestem zdecydowany na przeprowadzenie tej reformy emerytalnej do końca" - oświadczył w niedzielnym wywiadzie dla "Le Journal du Dimanche" premier Francji Edouard Philippe. Zapewnił także, że nowy system, który wywołał strajki w całym kraju, ma być wprowadzany stopniowo, a pod uwagę będą brane obawy społeczne. "Jeżeli nie przeprowadzimy gruntownej, poważnej i postępowej reformy teraz, to ktoś inny zrobi to w przyszłości, ale naprawdę brutalnie" - ocenił.

Władimir Putin planuje odrębne spotkania dwustronne z przywódcami czwórki normandzkiej w Paryżu - oznajmił rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. W tym kontekście wymienił również prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Szczyt, poświęcony uregulowaniu konfliktu w ukraińskim Donbasie, odbędzie się w poniedziałek. "Szczerze radzę unikać spotkania z Putinem w cztery oczy" - ostrzegł Zełenskiego jego poprzednik Petro Poroszenko, który uczestniczył we wcześniejszych spotkaniach czwórki normandzkiej.

W Paryżu doszło do starć demonstrantów z policją, która użyła wobec nich gazu łzawiącego. Czwartkowe protesty przeciwko reformie emerytalnej przerodziły się w zamieszki. W mieście podpalano samochody i rozbijano szyby. W całym kraju doszło do ponad 200 manifestacji, a strajk generalny ogłosiły wszystkie duże związki zawodowe.

Wzbudzająca kontrowersję rezolucja definiująca antysemityzm została przyjęta w środę przez francuskie Zgromadzenie Narodowe. Dyskusję nad treścią dokumentu wywołało rozszerzenie definicji antysemityzmu o antysyjonizm. Debata nad zapisami toczy się we Francji w momencie, w którym media poinformowały o sprofanowaniu 107 grobów na cmentarzu żydowskim niedaleko Strasburga na wschodzie Francji.

Emmanuel Macron powiedział we wtorek przed rozpoczęciem szczytu NATO, że zdaje sobie sprawę, iż jego uwaga o "śmierci mózgowej" Sojuszu zirytowała wielu partnerów. Prezydent Francji zastrzegł, że nie zmienił zdania i uważa, że NATO musi ustalić, jakie są jego podstawowe cele. Francuski przywódca chciałby podjąć dialog z Rosją, "aby zredukować ryzyko konfliktu".

Prezydent Donald Trump skrytykował we wtorek prezydenta Emmanuela Macrona za jego słowa o "śmierci mózgu" NATO. Określił je jako "bardzo niegrzeczne" względem pozostałych sojuszników. Według niego, Francja "zrywa" z Sojuszem. Przywódca Stanów Zjednoczonych przebywa w Londynie na szczycie przywódców państw NATO.