Medalik, opaska powstańcza, listy, ulotki i archiwalne zdjęcia znalazły się na wystawie poświęconej Powstaniu Warszawskiemu, którą zorganizowano we francuskim Compiègne. To miasto, w którym od 1941 do 1944 roku znajdował się największy we Francji obóz internowania i deportacji. Organizatorem jest Muzeum Powstania Warszawskiego.
W północnej Francji, w Miejscu Pamięci Internowania i Deportacji w Compiègne zainaugurowano wystawę o Powstaniu Warszawskim. To kolejne, po Hiroszimie, miejsce, w którym muzealnicy przybliżają obcokrajowcom historię Warszawy w 1944 roku.
- W miejscu, w którym obecna jest pamięć o okrucieństwach II wojny światowej, otworzyliśmy wystawę o naszej historii - opowieść o Powstaniu Warszawskim; o jego przebiegu i konsekwencjach, ale też o tym, co spotkało warszawiaków w trakcie i po powstaniu. Pokazujemy ją w mieście, w którym był największy we Francji obóz internowania i deportacji. Dzięki temu, że Compiègne pamięta o tym dziedzictwie, możemy w tym szczególnym miejscu razem opowiadać o walce Warszawy o wolność i niepodległość Polski - powiedział cytowany w komunikacie Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zdjęcia, eksponaty i film "Miasto Ruin"
Wystawę otwiera cytat: "Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać" z wypowiedzi wicepremiera rządu RP Jana Stanisława Jankowskiego z 1 września 1944 roku. Słowa te wyrażają sedno powstańczego zrywu.
Ekspozycja zawiera materiały z archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego, wśród nich liczne fotografie z powstania i obiekty ze zbiorów instytucji. Na wystawie znalazły się także eksponaty z Polski, m.in. furażerki, medalik, opaska powstańcza, listy czy ulotki. Ponadto odwiedzający będą mogli obejrzeć na miejscu film "Miasto Ruin", będący cyfrową rekonstrukcją zburzonej Warszawy.
Historia Powstania Warszawskiego została pokazana w syntetycznej formie na 20 modułach tematycznych, dzięki którym odbiorcy poznają podstawowe fakty związane z genezą i przebiegiem powstania. Są tam militarne, polityczne, historyczne i ludzkie aspekty walki o niepodległość podczas 63 dni powstania w 1944 roku.
Wystawę w Compiègne będzie można oglądać do 19 maja.
Dawny ośrodek tranzytowy dla cywilów
Miejsce Pamięci Internowania i Deportacji w Compiègne powstało w 2008 roku na terenie byłego obozu Royallieu, 80 kilometrów na północ od Paryża.
Podczas II wojny światowej był jednym z największych w Europie Zachodniej ośrodków tranzytowych dla ludności cywilnej wysłanej na śmierć przez pracę przymusową w ramach niemieckiej polityki represyjnych deportacji.
Istniał od czerwca 1941 do sierpnia 1944 roku.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Powstania Warszawskiego