Opowiedzą Francuzom o Powstaniu Warszawskim. Wystawa w Compiègne

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Francuzi obejrzą wystawę o zagładzie Warszawy
Francuzi obejrzą wystawę o zagładzie WarszawyMuzeum Powstania Warszawskiego
wideo 2/3
Francuzi obejrzą wystawę o zagładzie WarszawyMuzeum Powstania Warszawskiego

Medalik, opaska powstańcza, listy, ulotki i archiwalne zdjęcia znalazły się na wystawie poświęconej Powstaniu Warszawskiemu, którą zorganizowano we francuskim Compiègne. To miasto, w którym od 1941 do 1944 roku znajdował się największy we Francji obóz internowania i deportacji. Organizatorem jest Muzeum Powstania Warszawskiego.

W północnej Francji, w Miejscu Pamięci Internowania i Deportacji w Compiègne zainaugurowano wystawę o Powstaniu Warszawskim. To kolejne, po Hiroszimie, miejsce, w którym muzealnicy przybliżają obcokrajowcom historię Warszawy w 1944 roku.

- W miejscu, w którym obecna jest pamięć o okrucieństwach II wojny światowej, otworzyliśmy wystawę o naszej historii - opowieść o Powstaniu Warszawskim; o jego przebiegu i konsekwencjach, ale też o tym, co spotkało warszawiaków w trakcie i po powstaniu. Pokazujemy ją w mieście, w którym był największy we Francji obóz internowania i deportacji. Dzięki temu, że Compiègne pamięta o tym dziedzictwie, możemy w tym szczególnym miejscu razem opowiadać o walce Warszawy o wolność i niepodległość Polski - powiedział cytowany w komunikacie Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wystawa o Powstaniu Warszawskim trafiła do FrancjiMuzeum Powstania Warszawskiego

Zdjęcia, eksponaty i film "Miasto Ruin"

Wystawę otwiera cytat: "Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać" z wypowiedzi wicepremiera rządu RP Jana Stanisława Jankowskiego z 1 września 1944 roku. Słowa te wyrażają sedno powstańczego zrywu.

Ekspozycja zawiera materiały z archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego, wśród nich liczne fotografie z powstania i obiekty ze zbiorów instytucji. Na wystawie znalazły się także eksponaty z Polski, m.in. furażerki, medalik, opaska powstańcza, listy czy ulotki. Ponadto odwiedzający będą mogli obejrzeć na miejscu film "Miasto Ruin", będący cyfrową rekonstrukcją zburzonej Warszawy.

Historia Powstania Warszawskiego została pokazana w syntetycznej formie na 20 modułach tematycznych, dzięki którym odbiorcy poznają podstawowe fakty związane z genezą i przebiegiem powstania. Są tam militarne, polityczne, historyczne i ludzkie aspekty walki o niepodległość podczas 63 dni powstania w 1944 roku.

Wystawę w Compiègne będzie można oglądać do 19 maja.

Wystawa o Powstaniu Warszawskim trafiła do FrancjiMuzeum Powstania Warszawskiego

Dawny ośrodek tranzytowy dla cywilów

Miejsce Pamięci Internowania i Deportacji w Compiègne powstało w 2008 roku na terenie byłego obozu Royallieu, 80 kilometrów na północ od Paryża.

Podczas II wojny światowej był jednym z największych w Europie Zachodniej ośrodków tranzytowych dla ludności cywilnej wysłanej na śmierć przez pracę przymusową w ramach niemieckiej polityki represyjnych deportacji.

Istniał od czerwca 1941 do sierpnia 1944 roku.

Autorka/Autor:ng/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Powstania Warszawskiego

Pozostałe wiadomości

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl