Ceny ropy rosną, a uwaga inwestorów koncentruje się na Bliskim Wschodzie po śmierci prezydenta Iranu i informacjach o chorobie króla Arabii Saudyjskiej. Uważnie obserwowana jest także sytuacja na ukraińskim froncie oraz przy Kanale Sueskim.
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VI kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 80,21 USD, wyżej o 0,19 proc. Brent na ICE na VII kosztuje 84,28 USD za baryłkę, w górę o 0,36 proc.
Indeksy w Azji na głównych rynkach rosną, a sprzyjają temu zwyżki akcji spółek z branży surowcowej, bo ceny złota i miedzi osiągnęły na giełdach nowe rekordowe poziomy.
Miedź na LME w Londynie zwyżkowała o ponad 4 proc. i przekroczyła po raz pierwszy w historii 11.000 USD za tonę.
Złoto w transakcjach spot podczas handlu azjatyckiego zwyżkowało o 1,1 proc. do rekordowych 2.440,59 USD za uncję.
Śmierć prezydenta Iranu
Na rynkach uwaga inwestorów skupia się na Bliskim Wschodzie po śmierci prezydenta Iranu.
Prezydent Iranu Ebrahim Raisi, szef MSZ Hossein Amirabdollahian i kilku innych wysokich rangą przedstawicieli irańskich władz zginęli w katastrofie śmigłowca w pobliżu Dżolfy w irańskiej prowincji Azerbejdżan Wschodni - poinformował w poniedziałek rano irański Czerwony Półksiężyc.
Śmigłowiec rozbił się o zbocze góry i całkowicie spłonął.
Do katastrofy doszło, gdy prezydent Raisi wracał z uroczystości otwarcia tamy na rzece Araks na granicy Iranu i Azerbejdżanu, w której uczestniczył wraz z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem.
Irańska konstytucja stanowi, że w przypadku śmierci prezydenta pierwszy wiceprezydent – którym jest obecnie Mohammad Mochber – obejmie stanowisko to za zgodą Najwyższego Przywódcy Alego Chameneia, a po upływie 50 dni zorganizowane zostaną wybory prezydenckie.
Prezydent Raisi był postrzegany jako faworyt do następcy Najwyższego Przywódcy Ajatollaha Alego Chamenei, który jest najwyższą władzą Republiki Islamskiej.
W centrum uwagi też Arabia Saudyjska i sytuacja na ukraińskim froncie
Tymczasem Saudyjska Agencja Prasowa podała, że król Arabii Saudyjskiej Salman Bin Abdulaziz ma być leczony z powodu choroby płuc. Król Salman stoi na czele największego eksportera ropy naftowej na świecie.
Ukraińskie drony trafiły w sobotę wieczorem rosyjskie lotnisko Kuszczowskaja, i rafinerię ropy Słowiańsk w obwodzie krasnodarskim - podała agencja Interfax-Ukraina.
Lotnisko w Rosji było bazą wielu samolotów, które atakują ukraińskie pozycje na linii frontu. Po ataku ukraińskich dronów, które trafiły kolumny rektyfikacyjne i atmosferyczne, rafineria w Słowiańsku wstrzymała pracę.
Atak na rosyjski tankowiec
Z kolei płynący z portu w Rosji do Chin tankowiec z ropą naftową został w sobotę trafiony rakietą na Morzu Czerwonym, wystrzeloną przez Houthi - podało centralne Dowództwo USA.
Tankowiec został uderzony rakietą w pobliżu cieśniny Bab el-Mandeb, ok. 19 kilometrów od jemeńskiego portu Mokha.
Wspierani przez Iran Houthi atakują okręty wojenne i statki handlowe przepływające przez Morze Czerwone od połowy listopada 2023 r., zwłaszcza te powiązane z Izraelem, USA i Wielką Brytanią, w odpowiedzi na wojnę Izraela z Hamasem w Strefie Gazy.
Houthi "skutecznie" zamknęli kluczowy światowy szlak żeglugowy, zmuszając wiele statków przepływających między Europą a Azją do omijania Kanału Sueskiego i opływania południowej Afryki.
Wydarzenia na Bliskim Wschodzie - zdaniem analityków - mogą w poniedziałek pobudzić popyt na "raje", chociaż na razie ceny m.in. ropy naftowej niewiele się zmieniają.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock