Sytuacja w Rosji rzutuje na polsk膮 gospodark臋 i polsk膮 walut臋. Dla globalnych graczy jeste艣my w tym samym koszyku, co oznacza, 偶e postrzegaj膮 nas jako tzw. rynki wschodz膮ce. Dlatego z艂oty 藕le znosi zawirowania za wschodni膮 granic膮 i niewiele wskazuje na to, 偶e szybko si臋 to zmieni.
Po wtorkowej gwa艂townej przecenie rubla i obsuni臋ciu na moskiewskiej gie艂dzie ucierpia艂a i z艂ot贸wka, kt贸ra straci艂a do g艂贸wnych walut. Za euro trzeba by艂o p艂aci膰 prawie 4,22 z艂, za dolara 3,37 z艂, a za franka szwajcarskiego 3,51 z艂.
Cho膰 w 艣rod臋 sytuacja w Rosji nieco si臋 uspokoi艂a, polska waluta traci艂a nadal. Kurs euro by艂 blisko tegorocznego maksimum, czyli ponad 4,2238 z艂, a za franka trzeba by艂o zap艂aci膰 ponad 3,5 z艂. Ameryka艅ska waluta ok. godz. 17 kosztowa艂a niemal 3,41 z艂.
Efekt kr贸tkotrwa艂y
Mimo 偶e w 艣rod臋 kurs rubla wobec dolara si臋 nieco umocni艂, to jednak wygl膮da na to, 偶e desperackie posuni臋cia zar贸wno rosyjskiego banku centralnego, jak i tamtejszej administracji b臋d膮 dzia艂a艂y kr贸tko. Rynki zdaj膮 si臋 nie wierzy膰 Putinowi. Fakt, 偶e Apple wstrzyma艂 internetow膮 sprzeda偶 swoich produkt贸w w Rosji, to tylko wyrazisty przyk艂ad tego braku zaufania.
W nocy z poniedzia艂ku na wtorek, pr贸buj膮c wesprze膰 rubla, Bank Rosji podni贸s艂 stop臋 repo (dotycz膮c膮 udzielanych bankom komercyjnym kr贸tkoterminowych po偶yczek pod zastaw papier贸w warto艣ciowych) o 6,5 punktu procentowego - do 17 proc. Poprzednio Bank Rosji podni贸s艂 swoj膮 podstawow膮 stop臋 procentow膮 11 grudnia - o 1 punkt procentowy. Od pocz膮tku roku wzros艂a ona 艂膮cznie o 11,5 punktu procentowego. Decyzja Banku Rosji na kr贸tko ostudzi艂a nastroje. W pierwszych kilku minutach wtorkowej sesji kurs dolara spad艂 nawet do 58,15 rubla, a euro - do 72,45 rubla. To, co dzia艂o si臋 p贸藕niej, media rosyjskie okre艣li艂y jako "czarny wtorek". W 艣rod臋 rosyjskie ministerstwo finans贸w sprzeda艂o na rynku ok. 7 mld dolar贸w, by ratowa膰 rubla. Premier Dmitrij Miedwiediew zapewnia艂, 偶e Rosja ma 艣rodki, by przezwyci臋偶y膰 kryzys.
W g贸r臋
W 艣rod臋 w po艂udnie rubel si臋 odbi艂, w stosunku do dolara i euro zyska艂 ok. 10 proc. Nie zmienia to jednak faktu, 偶e rosyjska waluta, tak jak i rosyjska gospodarka, s膮 w nie lada tarapatach. - Rynki tego nie kupuj膮 - powiedzia艂 g艂贸wny analityk BO艢 Marek Rogalski. - Dostrzegaj膮, 偶e problemem jest polityka Kremla. Do tego obawiaj膮 si臋, 偶e Moskwa wprowadzi limit kapita艂owy. Cho膰 Rosjanie zapewniaj膮, 偶e tego nie zrobi膮, wygl膮da na to, 偶e ma艂o kto im wierzy. Kapita艂 ucieka z Rosji i szybko si臋 to nie zmieni - podsumowa艂.
Rogalski zwraca przy tym uwag臋, 偶e problem z rynkami wschodz膮cymi wykracza poza Rosj臋. Wskazuje na Brazyli臋, Meksyk, Turcj臋 czy Indonezj臋, kt贸rych waluty r贸wnie偶 bardzo si臋 os艂abiaj膮. Szybko taniej膮ca ropa b臋dzie mia艂a niekorzystne skutki np. dla Meksyku czy Brazylii. Inna sprawa to obawy zwi膮zane z d艂ugami sp贸艂ek 艂upkowych, kt贸re du偶o inwestowa艂y w technologie wydobywcze, a teraz znalaz艂y si臋 pod kresk膮. S膮 te偶 kolejne ryzyka, bo to, co si臋 dzieje z rublem, mo偶e uruchomi膰 dalsze problemy zwi膮zane z niewyp艂acalno艣ci膮 rosyjskich sp贸艂ek. Sporo z nich ma zad艂u偶enie w euro czy w dolarach, wi臋c pojawia si臋 pytanie o kondycj臋 bank贸w i to, ile pieni臋dzy utopi艂y w Rosji - wylicza.
Polska sprawa
Jaros艂aw Kosaty, diler walutowy PKO BP, r贸wnie偶 widzi niebezpiecze艅stwa dla z艂otego z powodu sytuacji na Wschodzie. Jak m贸wi, nasza blisko艣膰 geograficzna i powi膮zania handlowe powoduj膮, 偶e w oczach globalnych graczy jeste艣my nara偶eni na perturbacje zwi膮zane z mo偶liw膮 recesj膮 w Rosji czy niewyp艂acalno艣ci膮 Ukrainy. - Blisko艣膰 geograficzna powoduje, 偶e jak jeden rynek zaczyna si臋 psu膰, to powstaje wra偶enie, 偶e te gospodarki - jak s膮dz膮 globalni inwestorzy - s膮 do siebie podobne. I fakt, 偶e s膮 zupe艂ni r贸偶ne, nie ma wi臋kszego znaczenia. To powoduje odruchy stadne. St膮d os艂abiony sentyment inwestycyjny do naszego regionu - zaznaczy艂 Kosaty.
Autor: mn\kwoj / 殴r贸d艂o: PAP
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽sxc.hu