Rynki reagują na debatę Harris-Trump

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Kamala Harris kontra Donald Trump. Fragmenty debaty
Kamala Harris kontra Donald Trump. Fragmenty debatyReuters/ABC News presidential debate
wideo 2/5
Kamala Harris vs Donald Trump. Fragmenty debatyReuters/ABC News presidential debate

Rynki azjatyckie zachwiały się, a kontrakty terminowe na amerykańskie akcje spadły - podał Reuters, wskazując przy tym, że jest to reakcja rynków na debatę wiceprezydentki Kamali Harris i byłego prezydenta Donalda Trumpa. Na europejskich giełdach główne wskaźniki są na plusach. 

Podczas pierwszej debaty kandydaci na prezydenta Stanów Zjednoczonych dyskutowali o aborcji, gospodarce, imigracji i problemach prawnych Trumpa.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kamala Harris vs Donald Trump. Główne punkty debaty

Wątki gospodarcze w debacie Harris-Trump

Podczas odpowiedzi na pierwsze pytanie dotyczące gospodarki, były prezydent zaczął mówić o niszczeniu kraju i przejmowaniu miast przez imigrantów.

Harris próbowała przedstawiać się jako kandydatka mająca plan na przyszłość i jednocześnie skupiała się na przedstawieniu Trumpa jako niebezpiecznego ekstremisty i potencjalnego dyktatora, kłamcę i człowieka mówiącego brednie.

Harris podkreślała, że ma "plan wyniesienia klasy średniej i robotników", wskazując na swoje propozycje ulg podatkowych dla rodziców noworodków (6 tys. USD) i zakładających nowe firmy (50 tys. USD). Zarzucała też Trumpowi, że jego plan wprowadzenia uniwersalnego cła na wszystkie produkty z zagranicy będzie w istocie podatkiem VAT, który zapłacą Amerykanie.

Trump powiedział, że koszty ceł poniosą Chiny i "wszystkie te kraje, które nas wykorzystywały przez lata" i stwierdził, że obecna inflacja "rozwala kraj".

Inwestorzy na azjatyckich rynkach byli niespokojni, zwłaszcza, że przygotowują się również na dane o inflacji w USA, które mogą wpłynąć na politykę Rezerwy Federalnej w przyszłym tygodniu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kto wygrał debatę? Pierwszy sondaż i komentarze >>>

Reakcja rynków na debatę Harris-Trump

Po godzinie 11.30 wskaźnik Stoxx Europe 600 zwyżkuje o 0,19 proc.

FTSE 100 spada o 0,13 proc.

CAC 40 jest wyżej o 0,15 proc.

DAX idzie w górę o 0,16 proc.

Indeks MSCI (kompleksowy indeks giełdowy) spadł o 0,25 proc., kontrakty terminowe na S&P 500 spadły o 0,38 proc., a dolar był na minusie - wskazał Reuters.

Agencja dodała, że późne wejście Harris do prezydenckiego wyścigu nastąpiło po wycofaniu się prezydenta Joe Bidena w lipcu. Zaostrzyło to walkę o fotel prezydenta USA, a na rynkach skłoniło do odwrócenia wcześniejszych transakcji, które przeprowadzono, przewidując drugą prezydenturę Trumpa - wyjaśnił Reuters.

Dodał, że debata raczej nie wpłynie na krótkoterminową politykę pieniężną, a inwestorzy koncentrują się na polityce fiskalnej i planach gospodarczych kandydatów.

- Wydaje mi się, że Harris całkiem dobrze radzi sobie z Trumpem. Można by się spodziewać, że gdyby (Trump) radził sobie lepiej, to zobaczylibyśmy silnego dolara. Przypuszczam więc, że rynek patrzy na to w ten sposób. To lekki przechył w stronę Harris - stwierdził Rob Carnell, regionalny szef badań ING w regionie Azji i Pacyfiku..

CZYTAJ WIĘCEJ: Polska wywołana przez Kamalę Harris i pytanie do Donalda Trumpa >>>

Indeks dolara, który mierzy amerykańską walutę w stosunku do sześciu innych walut, spadł o 0,21 proc. do 101.43 - podała Agencja Reutera.

Wskazała także, że japoński Nikkei spadł o 0,8 proc., chińskie akcje także ponownie spadły. Indeks Shanghai Composite był niższy o 0,75 proc. Hongkoński indeks Hang Seng spadł o 1 proc.

CZYTAJ WIĘCEJ: Taylor Swift zabrała głos tuż pod debacie >>>

Dolar pozostawał w defensywie, a jen umocnił się aż o 0,6 proc. do 141,51 za dolara, najwyższego poziomu od stycznia.

Jeśli chodzi o surowce, ceny ropy naftowej ustabilizowały się w środę po spadku o ponad 3 proc. w poprzedniej sesji i nadal wahały się w pobliżu najniższego poziomu od trzech lat po tym, jak OPEC+ obniżył prognozę popytu na ten rok i 2025.

Kontrakty terminowe na ropę Brent były ostatnio o 0,68 proc. wyższe i wynosiły 69,65 dol. za baryłkę. Amerykańska ropa West Texas Intermediate (WTI) wzrosła o 0,75 proc. do 66,25 dol. za baryłkę.

Debata prezydencka w USA. Komentarze

Główny analityk walutowy DM BOŚ Marek Rogalski stwierdził w środowym komentarzu, że rynki zareagowały na debatę "pogłębieniem spadków dolara, który dzisiaj traci na szerokim rynku".

Dalej zmiennie jest na giełdach, w środę spadki odnotowały parkiety w Azji. Sama debata nie wniosła wiele do tego, co rynki już wiedzą - to Trump jest odbierany, jako ten, który poprzez swoje pomysły antyimigracyjne, oraz te dotyczące podwyższenia ceł i obniżek podatków dla korporacji, mógłby doprowadzić do spowolnienia spadku inflacji i tym samym zmiany oczekiwanej przez rynki agresywnej ścieżki obniżek stóp procentowych. Wygrana Kamali Harris może z kolei oznaczać status quo i skupienie się rynków na analizie bieżących danych" - podkreślił analityk.

Dodał, że w środę "w gronie najsilniejszych walut jest japoński jen", a "para USDJPY spadła poniżej dołka z 5 sierpnia b.r. po tym, jak członek BOJ (Nakagawa) nie wykluczył możliwości kolejnego podwyższenia stóp procentowych w niedługim czasie".

Według ekonomistów Banku Pekao "wynik wyborów prezydenckich nie jest w tym momencie głównym motywem rynkowym, bo nie ma jasnego w nich faworyta (choć dzisiejszą debatę wygrała Kamala Harris)", przy czym jest "przekonanie, że do wyborów nic dramatycznego na rynkach nie powinno się wydarzyć".

Analitycy PKO BP stwierdzili w komentarzu, że "wczoraj głównym wydarzeniem wyczekiwanym przez inwestorów była wieczorna debata prezydencka w USA".

"Zmienność na rynkach światowych w ciągu dnia, wobec braku istotnych publikacji, była ograniczona. Rentowności obligacji na rynkach bazowych marginalnie spadły, a dolar minimalnie się osłabił wobec euro. Rentowności polskich obligacji były stabilne. Złoty nieznacznie stracił względem dolara i euro, pod koniec dnia USDPLN zbliżył się do 3,89, a EURPLN do 4,29" - wskazali.

Autorka/Autor:kris/ams

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Jeśli złoty umocni się wobec dolara bardziej niż frank szwajcarski, Polska może stać się 20. gospodarką świata - stwierdził doktor Piotr Maszczyk ze Szkoły Głównej Handlowej. Podkreślił, że istotną rolę odegrają także demografia i rozwój innowacyjności nad Wisłą.

Ekspert o słowach Donalda Tuska. "Wysokie prawdopodobieństwo"

Ekspert o słowach Donalda Tuska. "Wysokie prawdopodobieństwo"

Źródło:
PAP

Donald Trump wysłał listy do Japonii i Korei Południowej z zapowiedzią wprowadzenia 25-procentowych ceł na import z tych krajów. Prezydent USA pokazał też listy w tej sprawie, które wysłał do Malezji, Kazachstanu, RPA, Laosu i Mjanmy. Lista krajów objętych cłami jest jednak dłuższa.

Donald Trump wysyła listy. Wyjaśnia powody decyzji

Donald Trump wysyła listy. Wyjaśnia powody decyzji

Źródło:
PAP, Reuters

Minister finansów USA Scott Bessent ogłosił, że w ciągu dwóch dni zostaną przedstawione nowe umowy handlowe z amerykańskimi partnerami. W środę upływa wyznaczony przez Waszyngton termin na ich wynegocjowanie.

"W ciągu najbliższych 48 godzin będziemy mieć kilka ogłoszeń"

"W ciągu najbliższych 48 godzin będziemy mieć kilka ogłoszeń"

Źródło:
PAP

Akcje Tesli spadają o ponad siedem procent. W sobotę szef producenta samochodów elektrycznych Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii. Polityczne zaangażowanie biznesmena budzi kontrowersje wśród części inwestorów.

Kurs Tesli. Mocna reakcja po ogłoszeniu Elona Muska

Kurs Tesli. Mocna reakcja po ogłoszeniu Elona Muska

Źródło:
PAP

Klarowne i zrozumiałe informacje, większa ochrona klientów i zakaz reklam, w których pożyczka pokazana jest jako sposób poprawy poziomu życia - to główne założenia projektu ustawy o kredycie konsumenckim. Nowe regulacje mają dostosować prawo do unijnych dyrektyw.

Zmiany w kredytach. Jest projekt

Zmiany w kredytach. Jest projekt

Źródło:
PAP

W ramach deregulacji strona społeczna zgłosiła 500 propozycji, powstało około 175 aktów prawnych, a prawie 20 ustaw zostało podpisanych przez prezydenta - przekazał na konferencji prasowej szef Inicjatywy SprawdzaMY, prezes InPostu Rafał Brzoska. Oto najważniejsze rzeczy, które udało się zrobić.

Deregulacja. To się udało zrobić

Deregulacja. To się udało zrobić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Polska gospodarka w roku 2025 będzie na 20. miejscu na świecie i wyprzedzi Szwajcarię, a siła nabywcza Polaka jest wyższa niż Japończyka - stwierdził w poniedziałek premier Donald Tusk podczas wystąpienia w budynku warszawskiej giełdy. Dodał, że działania w sprawie deregulacji "to największa zmiana ustrojowa od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej".

Tusk: Polska wyprzedzi Szwajcarię

Tusk: Polska wyprzedzi Szwajcarię

Źródło:
PAP

Minister transportu Rosji Roman Starowojt został odwołany przez przywódcę kraju Władimira Putina bez podania przyczyny. Dziennik "Izwiestia" podał, że Starowojt został znaleziony martwy w mieście Odincowo w obwodzie moskiewskim. Zdaniem gazety polityk prawdopodobnie popełnił samobójstwo.

Media: odwołany przez Putina minister znaleziony martwy

Media: odwołany przez Putina minister znaleziony martwy

Źródło:
PAP

Chiny sprzeciwiają się używaniu ceł jako narzędzia nacisku - przekazała w poniedziałek rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning. To odpowiedź Pekinu na sformułowane przez prezydenta Donalda Trumpa ostrzeżenie, że USA będą podwyższać cła dla krajów sprzyjających BRICS.

Groźby Trumpa. Jest reakcja Chin

Groźby Trumpa. Jest reakcja Chin

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny postawił zarzuty organizatorowi wydarzeń artystycznych Live Nation, kwestionując regulaminy firmy. UOKiK wskazał w komunikacie, że chodzi o zakaz wnoszenia bagaży na organizowane przez firmę imprezy i obowiązkowe opłaty za zostawienie plecaków i torebek w depozycie.

"Kiedy torebka staje się bagażem". Prezes UOKiK postawił zarzuty

"Kiedy torebka staje się bagażem". Prezes UOKiK postawił zarzuty

Źródło:
PAP

Czeska rafineria Litvinov wznowiła pracę po piątkowej awarii prądu - podał Unipetrol, który jest częścią grupy Orlen. 

Czeska rafineria Orlenu wznawia działanie

Czeska rafineria Orlenu wznawia działanie

Źródło:
PAP

Ponad osiem tysięcy gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło też metro i pociągi w południowej części stolicy Austrii. Służby zdołały już przywrócić dostawy energii elektrycznej do większości odbiorców.

Blackout w europejskiej stolicy

Blackout w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Pod pretekstem tak zwanego pakietu antyblackoutowego rząd planuje zniesienie taryf na energię elektryczną, które obecnie chronią odbiorców przed nadmiernymi podwyżkami cen ze strony dostawców energii - informuje w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Rewolucja w rachunkach dla milionów Polaków

Rewolucja w rachunkach dla milionów Polaków

Źródło:
PAP

Resort sprawiedliwości zrezygnował z przepisu, który miał gwarantować kredytobiorcom zwrot pieniędzy już po wyroku sądu pierwszej instancji - zwraca uwagę w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Ważna zmiana w projekcie ustawy frankowej    

Ważna zmiana w projekcie ustawy frankowej    

Źródło:
PAP

Aparat fotograficzny tylko na czas wakacji, najnowszy smartfon do przetestowania. Najem sprzętu przeżywa boom - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Nowy trend nad Wisłą

Nowy trend nad Wisłą

Źródło:
PAP

W Paryżu doszło w sobotę do wielu lokalnych awarii prądu, których powodem była niedawna fala upałów - poinformował koncern energetyczny Enedis w komunikacie około północy. Awaria dotknęła między innymi część budynków Zgromadzenia Narodowego, niższej izby parlamentu.

Seria awarii prądu w europejskiej stolicy

Seria awarii prądu w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone są bliskie zawarcia kilku umów handlowych - poinformował w niedzielę w telewizji CNN amerykański sekretarz skarbu Scott Bessent, nie precyzując jednak, z którymi krajami toczą się rozmowy.

Nowa zapowiedź w sprawie ceł. "Wtedy to się stanie"

Nowa zapowiedź w sprawie ceł. "Wtedy to się stanie"

Źródło:
PAP

Do Państwowej Inspekcji Pracy w 2024 roku wpłynęło około 50 tysięcy skarg na brak wypłat. Urząd wydał decyzje na rekordową kwotę 270 milionów złotych. To tak, jakby cały Inowrocław pracował za darmo. Do tego skargi dotyczą także naruszeń związanych z czasem pracy. Niewypałem okazała się także ustawa o ochronie sygnalistów z zeszłego roku. Zgłoszeń praktycznie nie ma.

Polacy skarżą się na brak wypłat. Rekordowa kwota

Polacy skarżą się na brak wypłat. Rekordowa kwota

Źródło:
PAP

Sprzedaż produkowanego przez Teslę modelu Cybertruck okazała się daleka od szumnych zapowiedzi Elona Muska - zwraca uwagę CNN. Amerykański serwis pisze wręcz o motoryzacyjnej "klapie", za którą mają stać stosunkowo wysoka cena, liczne akcje serwisowe, a także polityczne zaangażowanie najbogatszego człowieka świata.

CNN: motoryzacyjna klapa pomimo szumnych zapowiedzi Muska

CNN: motoryzacyjna klapa pomimo szumnych zapowiedzi Muska

Źródło:
CNN

W piątek w Pradze i kilku innych czeskich miastach miała miejsce kilkugodzinna awaria prądu. To kolejna taka sytuacja po kwietniowym blackoutcie w Hiszpanii i Portugalii. W ocenie profesora Mariusza Ruszla z Politechniki Rzeszowskiej, by nie doszło do takiego zdarzenia w Polsce konieczne jest zwiększenie odporności naszej sieci i przyśpieszenie jej modernizacji. Na wszelki wypadek w każdym domu powinien jednak być zapas wody, latarka oraz gotówka.

"Zapas wody, lekarstwa, gotówka". Co blackout w Czechach powinien powiedzieć nam

"Zapas wody, lekarstwa, gotówka". Co blackout w Czechach powinien powiedzieć nam

Źródło:
PAP