Rynki reagują na debatę Harris-Trump

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Kamala Harris kontra Donald Trump. Fragmenty debaty
Kamala Harris kontra Donald Trump. Fragmenty debatyReuters/ABC News presidential debate
wideo 2/5
Kamala Harris vs Donald Trump. Fragmenty debatyReuters/ABC News presidential debate

Rynki azjatyckie zachwiały się, a kontrakty terminowe na amerykańskie akcje spadły - podał Reuters, wskazując przy tym, że jest to reakcja rynków na debatę wiceprezydentki Kamali Harris i byłego prezydenta Donalda Trumpa. Na europejskich giełdach główne wskaźniki są na plusach. 

Podczas pierwszej debaty kandydaci na prezydenta Stanów Zjednoczonych dyskutowali o aborcji, gospodarce, imigracji i problemach prawnych Trumpa.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kamala Harris vs Donald Trump. Główne punkty debaty

Wątki gospodarcze w debacie Harris-Trump

Podczas odpowiedzi na pierwsze pytanie dotyczące gospodarki, były prezydent zaczął mówić o niszczeniu kraju i przejmowaniu miast przez imigrantów.

Harris próbowała przedstawiać się jako kandydatka mająca plan na przyszłość i jednocześnie skupiała się na przedstawieniu Trumpa jako niebezpiecznego ekstremisty i potencjalnego dyktatora, kłamcę i człowieka mówiącego brednie.

Harris podkreślała, że ma "plan wyniesienia klasy średniej i robotników", wskazując na swoje propozycje ulg podatkowych dla rodziców noworodków (6 tys. USD) i zakładających nowe firmy (50 tys. USD). Zarzucała też Trumpowi, że jego plan wprowadzenia uniwersalnego cła na wszystkie produkty z zagranicy będzie w istocie podatkiem VAT, który zapłacą Amerykanie.

Trump powiedział, że koszty ceł poniosą Chiny i "wszystkie te kraje, które nas wykorzystywały przez lata" i stwierdził, że obecna inflacja "rozwala kraj".

Inwestorzy na azjatyckich rynkach byli niespokojni, zwłaszcza, że przygotowują się również na dane o inflacji w USA, które mogą wpłynąć na politykę Rezerwy Federalnej w przyszłym tygodniu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kto wygrał debatę? Pierwszy sondaż i komentarze >>>

Reakcja rynków na debatę Harris-Trump

Po godzinie 11.30 wskaźnik Stoxx Europe 600 zwyżkuje o 0,19 proc.

FTSE 100 spada o 0,13 proc.

CAC 40 jest wyżej o 0,15 proc.

DAX idzie w górę o 0,16 proc.

Indeks MSCI (kompleksowy indeks giełdowy) spadł o 0,25 proc., kontrakty terminowe na S&P 500 spadły o 0,38 proc., a dolar był na minusie - wskazał Reuters.

Agencja dodała, że późne wejście Harris do prezydenckiego wyścigu nastąpiło po wycofaniu się prezydenta Joe Bidena w lipcu. Zaostrzyło to walkę o fotel prezydenta USA, a na rynkach skłoniło do odwrócenia wcześniejszych transakcji, które przeprowadzono, przewidując drugą prezydenturę Trumpa - wyjaśnił Reuters.

Dodał, że debata raczej nie wpłynie na krótkoterminową politykę pieniężną, a inwestorzy koncentrują się na polityce fiskalnej i planach gospodarczych kandydatów.

- Wydaje mi się, że Harris całkiem dobrze radzi sobie z Trumpem. Można by się spodziewać, że gdyby (Trump) radził sobie lepiej, to zobaczylibyśmy silnego dolara. Przypuszczam więc, że rynek patrzy na to w ten sposób. To lekki przechył w stronę Harris - stwierdził Rob Carnell, regionalny szef badań ING w regionie Azji i Pacyfiku..

CZYTAJ WIĘCEJ: Polska wywołana przez Kamalę Harris i pytanie do Donalda Trumpa >>>

Indeks dolara, który mierzy amerykańską walutę w stosunku do sześciu innych walut, spadł o 0,21 proc. do 101.43 - podała Agencja Reutera.

Wskazała także, że japoński Nikkei spadł o 0,8 proc., chińskie akcje także ponownie spadły. Indeks Shanghai Composite był niższy o 0,75 proc. Hongkoński indeks Hang Seng spadł o 1 proc.

CZYTAJ WIĘCEJ: Taylor Swift zabrała głos tuż pod debacie >>>

Dolar pozostawał w defensywie, a jen umocnił się aż o 0,6 proc. do 141,51 za dolara, najwyższego poziomu od stycznia.

Jeśli chodzi o surowce, ceny ropy naftowej ustabilizowały się w środę po spadku o ponad 3 proc. w poprzedniej sesji i nadal wahały się w pobliżu najniższego poziomu od trzech lat po tym, jak OPEC+ obniżył prognozę popytu na ten rok i 2025.

Kontrakty terminowe na ropę Brent były ostatnio o 0,68 proc. wyższe i wynosiły 69,65 dol. za baryłkę. Amerykańska ropa West Texas Intermediate (WTI) wzrosła o 0,75 proc. do 66,25 dol. za baryłkę.

Debata prezydencka w USA. Komentarze

Główny analityk walutowy DM BOŚ Marek Rogalski stwierdził w środowym komentarzu, że rynki zareagowały na debatę "pogłębieniem spadków dolara, który dzisiaj traci na szerokim rynku".

Dalej zmiennie jest na giełdach, w środę spadki odnotowały parkiety w Azji. Sama debata nie wniosła wiele do tego, co rynki już wiedzą - to Trump jest odbierany, jako ten, który poprzez swoje pomysły antyimigracyjne, oraz te dotyczące podwyższenia ceł i obniżek podatków dla korporacji, mógłby doprowadzić do spowolnienia spadku inflacji i tym samym zmiany oczekiwanej przez rynki agresywnej ścieżki obniżek stóp procentowych. Wygrana Kamali Harris może z kolei oznaczać status quo i skupienie się rynków na analizie bieżących danych" - podkreślił analityk.

Dodał, że w środę "w gronie najsilniejszych walut jest japoński jen", a "para USDJPY spadła poniżej dołka z 5 sierpnia b.r. po tym, jak członek BOJ (Nakagawa) nie wykluczył możliwości kolejnego podwyższenia stóp procentowych w niedługim czasie".

Według ekonomistów Banku Pekao "wynik wyborów prezydenckich nie jest w tym momencie głównym motywem rynkowym, bo nie ma jasnego w nich faworyta (choć dzisiejszą debatę wygrała Kamala Harris)", przy czym jest "przekonanie, że do wyborów nic dramatycznego na rynkach nie powinno się wydarzyć".

Analitycy PKO BP stwierdzili w komentarzu, że "wczoraj głównym wydarzeniem wyczekiwanym przez inwestorów była wieczorna debata prezydencka w USA".

"Zmienność na rynkach światowych w ciągu dnia, wobec braku istotnych publikacji, była ograniczona. Rentowności obligacji na rynkach bazowych marginalnie spadły, a dolar minimalnie się osłabił wobec euro. Rentowności polskich obligacji były stabilne. Złoty nieznacznie stracił względem dolara i euro, pod koniec dnia USDPLN zbliżył się do 3,89, a EURPLN do 4,29" - wskazali.

Autorka/Autor:kris/ams

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Bez żadnych reform publicznego systemu emerytalnego do 2050 roku średni wskaźnik świadczeń emerytalnych spadnie w Polsce z 45 procent do 29 procent przeciętnego wynagrodzenia - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w raporcie po misji w Polsce.

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump zawiesił na 90 dni wszystkie programy amerykańskiej pomocy zagranicznej w celu oceny ich zgodności z jego polityką zagraniczną - wynika z rozporządzenia opublikowanego w poniedziałek na stronie Białego Domu.

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Źródło:
PAP

Grenlandzkie złoża są szansą dla Unii Europejskiej na uniezależnienie się od Chin - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Dodał, że na wyspie znajduje około 30 procent światowych złóż pierwiastków ziem rzadkich. W poniedziałek prezydent USA Donald Trump ponownie wspomniał o kwestii pozyskania Grenlandii "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował we wtorek, że przygotowywane jest rozporządzenie w sprawie precyzyjnego określenia, co jest schronem. Podkreślił też, że umieszczanie tak zwanych miejsc ukrycia w nowych blokach może oznaczać kilkuprocentowy wzrost cen mieszkań.

"Miejsca ukrycia" w blokach. Minister o kilkuprocentowym wzroście cen

"Miejsca ukrycia" w blokach. Minister o kilkuprocentowym wzroście cen

Źródło:
PAP

Donald Trump został 47. prezydentem USA. Podczas przemówienia po zaprzysiężeniu Trump przedstawił najważniejsze punkty swojego planu, który zamierza zrealizować podczas swojej drugiej kadencji. Zapowiedział też, które decyzje podejmie tuż po inauguracji.

Najważniejsze zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa

Najważniejsze zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa

Źródło:
tvn24.pl

Tuż po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na prezydenta USA nowo utworzony specjalny Departament Wydajności Państwa (DOGE), na którego czele ma stać miliarder Elon Musk, został pozwany przez wiele podmiotów - poinformował w poniedziałek "Washington Post".

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Źródło:
PAP

Kanał Panamski jest i nadal będzie należeć do Panamy - podkreślił prezydent Panamy Jose Raul Mulino. Odniósł się w ten sposób do słów Donalda Trumpa wygłoszonych w trakcie zaprzysiężenia.

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters

W 2024 roku sieci handlowe urządziły średnio o 12,5 procent mniej promocji na masło niż rok wcześniej - wynika z najnowszego raportu UCE Research. W opinii ekspertów trend ograniczania promocji ma się utrzymać w kolejnych miesiącach, co skutkować może dalszym wzrostem cen. Masło jest najczęściej poszukiwanym przez konsumentów produktem promocyjnym.

To najczęściej poszukiwany produkt w promocji

To najczęściej poszukiwany produkt w promocji

Źródło:
PAP

Donald Trump został zaprzysiężony na prezydenta USA. Na ceremonii pojawili się byli prezydenci, politycy, a także najbogatsi ludzi na świecie: Elon Musk, Jeff Bezos i Mark Zuckerberg.

Najbogatsi ludzie świata na zaprzysiężeniu Trumpa

Najbogatsi ludzie świata na zaprzysiężeniu Trumpa

Źródło:
Bloomberg, tvn24.pl, PAP

Polska pozostaje liderem pod względem wzrostu gospodarczego w Europie Środkowowschodniej - przekazał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Analitycy oszacowali wzrost Produktu Krajowego Brutto w 2024 roku na 2,8 procent, a w 2025 roku - 3,5 procent.

Polska liderem w regionie

Polska liderem w regionie

Źródło:
PAP

Komisja Europejska skierowała skargę do Światowej Organizacji Handlu w sprawie "nieuczciwej i nielegalnej" praktyki Chin, które zdaniem KE ustalają stawki za patenty europejskie bez zgody ich właścicieli.

Komisja Europejska składa skargę na Chiny

Komisja Europejska składa skargę na Chiny

Źródło:
PAP

Zmarł Klemens Haselsteiner, szef firmy Strabag - poinformowała spółka w komunikacie. Według informacji przekazanych przez austriackie media przyczyną śmierci 44-letniego miliardera miał być tętniak mózgu.

Nie żyje szef firmy Strabag. "Zmarł nagle i niespodziewanie"

Nie żyje szef firmy Strabag. "Zmarł nagle i niespodziewanie"

Źródło:
strabag.pl, "Kleine Zeitung"

Do 31 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę mają możliwość zgłoszenia się do Małego ZUS plus, co pozwoli im na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Z ulgi korzystało w ubiegłych latach blisko 200 tysięcy osób.

200 tysięcy osób zapłaci mniej. Trzeba się pospieszyć

200 tysięcy osób zapłaci mniej. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Polskie Linie Lotnicze LOT rozszerzyły swoją ofertę o system odroczonych płatności, a także o możliwość wymiany punktów lojalnościowych - przekazał przewoźnik w komunikacie.

Kup bilet, zapłać później. Przewoźnik uruchamia nową funkcję

Kup bilet, zapłać później. Przewoźnik uruchamia nową funkcję

Źródło:
PAP

Alvin Gajadhur, doradca społeczny prezydenta RP, a także były główny inspektor transportu drogowego usłyszał zarzuty bezprawnego udostępnienia wiadomości służbowych - przekazał prokuratur Piotr Antoni Skiba, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Podejrzany nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień.

Prokuratura: były główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur usłyszał zarzuty

Prokuratura: były główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur usłyszał zarzuty

Źródło:
PAP

Prawo i Sprawiedliwość chce, aby świadczenie 800 plus było wypłacane na dzieci z Ukrainy tylko w sytuacji, gdy ich rodzice pracują i płacą podatki w Polsce. Partia poinformowała o złożeniu w tej sprawie odpowiedniego projektu ustawy. Wcześniej prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP Rafał Trzaskowski mówił, że dodatek na dziecko powinien być wypłacany tylko w przypadku, "gdy Ukraińcy będą pracować, mieszkać w Polsce i jeżeli będą w Polsce płacić podatki". Krytycznie do zmian w 800 plus odniósł się marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Najpierw Trzaskowski, teraz PiS. "Złożyliśmy w Sejmie projekt"

Najpierw Trzaskowski, teraz PiS. "Złożyliśmy w Sejmie projekt"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W ciągu najbliższej dekady pięć osób na świecie dorobi się majątku przekraczającego bilion dolarów - wynika z prognoz międzynarodowej organizacji pomocowej Oxfam. Autorzy corocznego raportu alarmują, że najbogatsi ludzie na świecie coraz szybciej powiększają swoje majątki, wykorzystując swoje monopolistyczne wpływy w polityce i gospodarce. Przestrzegają przed "nową arystokracją" i "oligarchią".

Nadchodzi era bilionerów. Pada pięć nazwisk

Nadchodzi era bilionerów. Pada pięć nazwisk

Źródło:
CNN, PAP

Wysyłka cyfrowego listu za pomocą obowiązujących od początku roku e-Doręczeń trwa nawet kilka dni, o ile po drodze pismo nie zgubi się w systemie. Urzędnicy drżą o terminy doręczeń i los postępowań - pisze w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Duże kłopoty z rządowym systemem. Urzędnicy tracą cierpliwość

Duże kłopoty z rządowym systemem. Urzędnicy tracą cierpliwość

Źródło:
PAP

Ustępujący prezydent USA Joe Biden ostrzegł w swoim pożegnalnym przemówieniu do narodu, że w Stanach Zjednoczonych tworzy się oligarchia, która posiada ogromne bogactwo, władzę i wpływy, co może zagrozić demokracji. W Waszyngtonie oligarchowie już są i wykupują luksusowe domy pod najlepszymi adresami - pisze "The New York Times". Jesteśmy naprawdę przytłoczeni bogactwem, które napłynęło do miasta od czasu wyborów - powiedział w rozmowie z dziennikiem Jim Bell z agencji nieruchomości TTR Sotheby’s International Realty.

"Eksplozja na rynku". Ludzie Trumpa polują na najlepsze adresy

"Eksplozja na rynku". Ludzie Trumpa polują na najlepsze adresy

Źródło:
nytimes.com

Przyszła pierwsza dama Melania Trump w przeddzień zaprzysiężenia jej męża na prezydenta USA uruchomiła własną kryptowalutę - informuje BBC. Nastąpiło to dwa dni po tym, jak prezydent elekt uruchomił kryptowalutę $Trump.

Melania idzie w ślady męża

Melania idzie w ślady męża

Źródło:
tvn24.pl

Wraz z powrotem Donalda Trumpa na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych wraca ryzyko wojny handlowej między Brukselą i Waszyngtonem. "Na ewentualne cła Europa musi odpowiedzieć stanowczo, ale ostrożnie. Otwarta kapitulacja stworzyłaby niebezpieczny precedens" - powiedział Charles Grant, dyrektor Centre for European Reform, cytowany przez dziennik "Times".

"Otwarta kapitulacja stworzyłaby niebezpieczny precedens"

"Otwarta kapitulacja stworzyłaby niebezpieczny precedens"

Źródło:
PAP

Donald Trump ma zacząć kadencję od wydania około stu rozporządzeń. Mają one dotyczyć między innymi dodatkowych restrykcji na granicy, poluzowania regulacji dotyczących wydobycia ropy naftowej, nałożenia nowych ceł oraz zmian w pracy urzędników państwowych. Nowy prezydent chce zerwać także z prawem ziemi.

Restrykcje imigracyjne, wydobycie ropy i cła. Takie mają być pierwsze decyzje Trumpa

Restrykcje imigracyjne, wydobycie ropy i cła. Takie mają być pierwsze decyzje Trumpa

Źródło:
PAP

W sobotę zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA, największe wydarzenie szachowe w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie w zakresie szachów klasycznych. W Krakowie zawodnicy rywalizowali aż w dziewięciu grupach turniejowych a specjalnie do stolicy Małopolski przyjechali szachiści nawet z odległych Filipin!

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

Źródło:
Materiał promocyjny