Jak wygląda dzierżawa ziemi? O czym pamiętać przed podpisaniem umowy?

Źródło:
GUS, tvn24.pl
Rolnicy z województwa lubuskiego chcą ogłoszenia stanu suszy
Rolnicy z województwa lubuskiego chcą ogłoszenia stanu suszyTVN24
wideo 2/3
Rolnicy z województwa lubuskiego chcą ogłoszenia stanu suszyTVN24

Umowa dzierżawy pozwala na odpłatne udostępnienie komuś swojego mienia zachowując prawo własności tego mienia. Dzierżawy najczęściej dotyczą gruntów rolnych i umożliwiają wówczas czerpanie korzyści z użytkowania czyjejś ziemi. Na czym polega dzierżawa? Jakie niesie ona konsekwencje dla stron umowy dzierżawy?

 Dzierżawa jest jedną z umów cywilnoprawnych.  ● Najczęściej przedmiotem dzierżawy są grunty rolne. ● Dzierżawa umożliwia czerpanie zysków z czyjegoś mienia w zamian za płacenie mu czynszu. ● Dzierżawa nie wpływa na to, kto jest prawnym właścicielem dzierżawionego mienia.

Dzierżawa jest jedną z umów prawa cywilnego. Polega ona na odpłatnym udostępnieniu komuś swojego prawa lub rzeczy bez przenoszenia prawa własności. W rezultacie właściciel pozostaje ten sam, jednak to osoba korzystająca z dzierżawy może pobierać zyski z dysponowania tym prawem lub rzeczą.

Dzierżawa

Umowa dzierżawy zawierana jest pomiędzy dzierżawcą (właścicielem prawa lub rzeczy) i wydzierżawiającym. Długość obowiązywania umowy może być oznaczona konkretną datą, ale może to być też czas nieokreślony. Ustawa precyzuje, że dzierżawa zawarta na okres ponad 30 lat po upływie tego okresu jest uznawana za umowę zawartą na czas nieokreślony.

Zgodnie z ustawą dzierżawca jest zobowiązany do zapłaty umówionej uprzednio należności - czynszu dzierżawy. Należność ta może mieć zarówno formę pieniężną, jak i rzeczową.

Dzierżawca nie może zmieniać sposobu przeznaczenia dzierżawionego przedmiotu bez zgody właściciela. Ma on również obowiązek dokonywania napraw, które zachowają przedmiot dzierżawy w stanie niepogorszonym. Ponadto dzierżawca nie może oddawać przedmiotu dzierżawy w ręce osoby trzeciej ani jej poddzierżawiać bez wcześniejszego uzgodnienia tego z właścicielem. Naruszenie tego zakazu może skutkować wypowiedzeniem umowy. 

ZOBACZ TEŻ: Umowa użyczenia – czym różni się od najmu? Co powinna zawierać?

Umowa dzierżawy gruntów rolnych

Jedną z najczęściej zawieranych umów dzierżawy są zawierane przez rolników umowy dzierżawy gruntów rolnych. Na mocy takiej umowy dzierżawiący grunt rolnik korzysta z tego gruntu i czerpie zysku z jego eksploatacji, np. sprzedaży płodów rolnych, zaś prawny właściciel gruntu pobiera od niego w zamian czynsz.

Umowa dzierżawy gruntu rolnego musi mieć formę pisemną, najlepiej sporządzoną u notariusza. W umowie takiej dzierżawy nie może zabraknąć:

● danych stron umowy, ● daty zawarcia umowy, ● wysokości czynszu i terminu jego zapłaty, ● czasu obowiązywania umowy, ● praw i obowiązków stron umowy.

Jeżeli umowa określa, że dzierżawca jest zobowiązany do dokonywania opłat takich jak podatki i ubezpieczenia, a nie wywiązuje się z tego zapisu, wydzierżawiający ma prawo dochodzić swoich roszczeń i zwrotu poniesionych w tym zakresie kosztów.

ZOBACZ TEŻ: Zasiedzenie w dobrej wierze. Kiedy i na jakich warunkach możemy przejąć nieruchomość?

Dzierżawa gruntów rolnych a prawo pierwokupu

W przypadku dzierżawy gruntów rolnych dzierżawca zwykle ma prawo ich pierwokupu. Prawo pierwokupu przysługuje wtedy, gdy:

● umowa dzierżawy została zawarta w formie pisemnej i ma konkretną datę jej zawarcia, ● umowa była wykonywana przez co najmniej 3 lata, ● nabywana nieruchomość rolna będzie potencjalnie wchodziła w skład gospodarstwa dzierżawcy. 

W przypadku nieskorzystania z prawa pierwokupu właściciel gruntu sprzedaje go na normalnych, rynkowych zasadach, a umowa dzierżawy przechodzi na nowego właściciela. 

ZOBACZ TEŻ: Prawo pierwokupu - na czym polega i kiedy jest stosowane?

Jak zerwać umowę dzierżawy gruntu

Umowę dzierżawy można wypowiedzieć, gdy dzierżawca zalega z zapłatą przez dwa pełne okresy płatności (dotyczy czynszów np. kwartalnych, miesięcznych) lub jeżeli zalega przez ponad 3 miesiące w przypadku czynszów rocznych. Wypowiedzenie umowy uzależnione jest zatem od zawartych w niej zapisów, a nieuregulowane umową kwestie określa Kodeks cywilny.

W przypadku zamiaru rozwiązania umowy wydzierżawiający jest zobowiązany powiadomić o tym fakcie dzierżawcę i udzielić mu dodatkowego trzymiesięcznego terminu do zapłaty. Zwrotu niedokonanych płatności można dochodzić na drodze postępowania cywilnego. Umowę można też wypowiedzieć w przypadku niewywiązywania się z innych, wskazanych w umowie obowiązków.

Autorka/Autor:red.//mm

Źródło: GUS, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Węgrzy tłumnie jeżdżą do sklepów spożywczych na południu Słowacji - podał węgierski portal gospodarczy G7.hu. Dodał, że coraz częściej na zakupy u północnego sąsiada decydują się też osoby, którzy mieszkają daleko od granicy, nawet w odległości ponad 100 kilometrów.

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Większość taksówkarzy z zagranicy, aby uzyskać polskie prawo jazdy, będzie musiała zdać tylko egzamin teoretyczny - wyjaśnił Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Warszawie. W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich kierowców przewozu osób.

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Źródło:
PAP

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne - przekazał wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że pierwszą kwestią jest wyjęcie z polowań części ptaków łownych.

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać cztery miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 4 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z cyberatakami grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ).

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Źródło:
PAP

Rosja do końca sierpnia wstrzymała eksport cukru. "Ma to na celu zwiększenie stabilności na krajowym rynku żywności" - przekazał rosyjski rząd.

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Źródło:
PAP, "Kommersant"

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Droga Transfogaraska - kultowa trasa przecinająca leżące w Rumunii Góry Fogaraskie - prawdopodobnie zostanie w tym roku otwarta wcześniej - podał portal Digi24. Wyjaśnił, że zmiana to efekt sprzyjających warunków pogodowym i mniejszej niż zwykle ilości śniegu. Na ogół droga otwierana jest 1 lipca.

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl