Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu 3 listopada zdecydowała się na kolejną podwyżkę stóp procentowych. Stopa referencyjna wzrosła z 0,50 procent do 1,25 procent. Działania RPP mają wpływ na sytuację osób, które zaciągnęły kredyt. W przypadku podwyższenia poziomu stóp procentowych mogą spodziewać się wyższych rat.
Ekonomiści prognozowali podwyższenie stopy referencyjnej o 50 punktów bazowych - do poziomu 1,00 procent.
Środowa decyzja RPP oznacza, że stopy procentowe w Polsce będą na następujących poziomach: - stopa referencyjna 1,25 procent w skali rocznej,
- stopa lombardowa 1,75 procent w skali rocznej,
- stopa depozytowa 0,75 procent w skali rocznej,
- stopa redyskonta weksli 1,30 procent w skali rocznej,
- stopa dyskontowa weksli 1,35 procent w skali rocznej.
Uchwała RPP wejdzie w życie w czwartek, 4 listopada.
W październiku pierwsza podwyżka od 2012 roku
W październiku Rada Polityki Pieniężnej - po raz pierwszy od dziewięciu lat - podwyższyła stopy procentowe - referencyjną o 40 punktów bazowych do 0,50 procent, lombardową o 50 punktów bazowych do 1,0 procent, redyskontową weksli o 40 punktów bazowych do 0,51 procent, dyskontową weksli o 40 punktów bazowych do 0,52 procent. RPP utrzymała stopę depozytową na poziomie 0,0 procent.
W ubiegłym roku Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie obniżała stopy procentowe: 17 marca, 8 kwietnia i 28 maja.
Decyzja w sprawie stóp procentowych a kursy walut
Pomimo wyższego od oczekiwań wzrostu stóp procentowych nie widać dużych zmian na rynku walutowym. Złoty około godziny 16.15 umacniał się do euro o 0,3 proc., podobnie wobec dolara.
Stopy procentowe w górę – wzrosną raty kredytów
Decyzje Rady mają wpływ na portfele Polaków. Kredytobiorcy w przypadku podwyższenia poziomu stóp procentowych mogą spodziewać się wyższych rat spłacanych kredytów.
Wyższe stopy procentowe to bowiem jednocześnie wyższy WIBOR (trzymiesięczny lub sześciomiesięczny), który jest podstawą oprocentowania kredytów hipotecznych zaciągniętych w złotych. - WIBOR nie zmienia się dokładnie tak samo i w tym samym momencie, co stopy procentowe NBP, ale w bardzo podobny sposób - wyjaśniał w rozmowie z TVN24 Biznes Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.
Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments, wskazywał niedawno w swojej analizie, że przeważnie aktualizacja oprocentowania kredytu hipotecznego to proces, który trwa do 3 miesięcy. W efekcie - jak wskazywał - dla części kredytobiorców wysokość raty, wynikająca z listopadowej podwyżki stóp, zmieni się w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: eurosport