TVN24 Biznes | Pieniądze

Niespodziewana decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Stopy procentowe w górę, wzrosną raty kredytów

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mp,
kris/ams
Źródło:
PAP
Glapiński o podwyżce stóp procentowychTVN24
wideo 2/12
TVN24Glapiński o podwyżce stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej na jednodniowym posiedzeniu 6 października nieoczekiwanie podwyższyła stopy procentowe - referencyjną o 40 pb. do 0,50 proc., lombardową o 50 pb. do 1,0 proc., redyskontową weksli o 40 pb. do 0,51 proc., dyskontową weksli o 40 pb. do 0,52 proc. RPP utrzymała stopę depozytową na poziomie 0,0 proc. To oznacza wzrost rat kredytów zaciąganych w złotym.

Żaden z ankietowanych przez PAP Biznes przed październikowym posiedzeniem RPP ekonomistów (20 ośrodków) nie spodziewał się zmian stóp procentowych w bieżącym miesiącu.

"Rada ustaliła stopy procentowe NBP na następującym poziomie:

- stopa referencyjna 0,50 proc. w skali rocznej;

- stopa lombardowa 1,00 proc. w skali rocznej;

- stopa depozytowa 0,00 proc. w skali rocznej;

- stopa redyskonta weksli 0,51 proc. w skali rocznej;

- stopa dyskontowa weksli 0,52 proc. w skali rocznej" - napisano.

Uchwała RPP wchodzi w życie 7 października 2021 r.

Komunikat po posiedzeniu RPP

W najbliższych kwartałach oczekiwane jest utrzymywanie się korzystnej sytuacji gospodarczej, choć czynnikiem niepewności pozostaje jesienna fala pandemii - napisano w komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Z uwagi na ryzyko utrwalenia się inflacji na poziomie wyższym od celu, RPP podwyższyła w środę stopy proc. dążąc do obniżenia inflacji do celu w średnim okresie - podała RPP w komunikacie po posiedzeniu. Jednocześnie NBP może nadal stosować interwencje na rynku walutowym oraz inne instrumenty przewidziane w Założeniach polityki pieniężnej - czytamy w komunikacie.

W ubiegłym roku Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie obniżała stopy procentowe: 17 marca, 8 kwietnia i 28 maja. Po raz ostatni stopy procentowe zostały podwyższone 10 maja 2012 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Stopy procentowe w górę – wzrosną raty kredytów

Decyzje Rady mają wpływ na portfele Polaków. Kredytobiorcy w przypadku podwyższenia poziomu stóp procentowych mogą spodziewać się wyższych rat spłacanych kredytów.

Wyższe stopy procentowe to bowiem jednocześnie wyższy trzymiesięczny WIBOR, który najczęściej jest podstawą oprocentowania kredytów hipotecznych zaciągniętych w złotych. - WIBOR nie zmienia się dokładnie tak samo i w tym samym momencie, co stopy procentowe NBP, ale w bardzo podobny sposób - wyjaśniał niedawno w rozmowie z TVN24 Biznes Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Na naszą prośbę w połowie września przygotował symulację wzrostu raty kredytów w przypadku zmian WIBOR 3M.

Raty kredytu z 2021 roku - symulacjaJarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors, dla TVN24 Biznes
Raty kredytu z 2008 roku - symulacjaJarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors, dla TVN24 Biznes

Podwyżka stóp procentowych - komentarze ekonomistów

"No to kierunkowo mieliśmy racje. Podwyżka o 40pb. No tylko my myśleliśmy, że w listopadzie. Bywa" - napisali w komentarzu na Twitterze ekonomiści Analiz Pekao.

"Niespodzianka! RPP podniosła stopy o 40pb." - czytamy we wpisie analityków mBank Research.

Prezes NBP o podwyżce stóp procentowych

We wtorek prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński przyznał, że zbliża się konieczność dostosowania polityki pieniężnej, czyli podwyżki stóp procentowych. Szef banku centralnego dodał jednak, że nie powinno to przesłaniać szerszego obrazu wyzwań, jakie stoją przed polską gospodarką.

- Z pełnym przekonaniem mówimy, że inflacja jest przejściowa, ale musimy patrzeć, czy ta przejściowa inflacja wynikająca z szoków podażowych, pochodzących z zewnątrz, nie przenosi się na gospodarkę w postaci spirali cen i płac, żądań płacowych w szczególności. W tej chwili nie ma takiej sytuacji. (…) Ale jak będzie (taka sytuacja - red.) za dwa, trzy, cztery czy za pięć kwartałów, bo na tym się opieramy, jeśli uznamy, że taka groźba istnieje, potrzebne będzie zdecydowane wycofanie akomodacji monetarnej, czyli tego poluzowania, tych niskich stóp - dodał.

Glapiński powiedział ponadto, że obniżenie poziomu skupu aktywów NBP "prawie do zera" jest odpowiednikiem podwyższenia stóp procentowych.

Autor:mp, kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości