Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) to wydarzenie tygodnia na krajowym rynku finansowym. Decyzja w sprawie stóp procentowych zostanie podjęta po wstępnych danych o inflacji w Polsce, które wskazują, że ceny rosną najwolniej od pięciu lat. Ponadto w tym tygodniu poznamy istotne dane z amerykańskiego rynku pracy oraz dowiemy się, jakie nastroje panują w przemyśle w największych gospodarkach Europy.
W najbliższą środę rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Decyzję w sprawie stóp procentowych powinniśmy poznać w czwartek po południu. Z kolei na piątek zaplanowano konferencję prasową prezesa Narodowego Banku Polskiego i jednocześnie przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego.
Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej
Ekonomiści nie spodziewają się zmian stóp procentowych w kwietniu, mimo najniższej inflacji od pięciu lat. Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, które opublikowano w ostatni piątek, inflacja w marcu 2024 roku wyniosła 1,9 proc., licząc rok do roku. To najniższy poziom od marca 2019 roku, wówczas ceny rosły o 1,7 proc. rok do roku. Dla porównania w lutym inflacja wyniosła 2,8 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku.
Wstępne dane oznaczają, że inflacja pozostaje w celu inflacyjnym Narodowego Banku Polskiego. Cel ten wynosi 2,5 proc. +/- 1 punkt procentowy.
Ekonomiści Banku Pekao ocenili, że "inflacja tylko 'chwilowo' znajduje się w celu, a RPP nie zmieni swojego bazowego scenariusza biorąc pod uwagę niepewność dot. regulowanych cen energii (na które RPP zwraca dużą uwagę) oraz oczekiwane odbicie inflacji w II połowie roku". Dlatego dalej zakładają, że stopy procentowe NBP pozostaną bez zmian przez cały 2024 rok.
"Spodziewamy się, że w kwietniu RPP pozostawi stopy procentowe bez zmian, nadal podkreślając ryzyka w górę dla ścieżki inflacji w nadchodzących miesiącach" - wtórują ekonomiści ING Banku Śląskiego.
W ocenie ekonomistów Santander Bank Polska dla RPP istotniejsza będzie ścieżka inflacji bazowej (po wyłączeniu cen żywności i energii), która może pozostać w przedziale 4-5 procent do końca 2025 roku. "To, przy ożywieniu gospodarczym, da naszym zdaniem argument RPP do utrzymania stóp na niezmienionym poziomie do III kw. 2025 r." - prognozują przedstawiciele tego banku.
Czytaj także: Tego mogą się spodziewać kredytobiorcy
Główna, referencyjna stopa procentowa NBP od 5 października 2023 roku wynosi 5,75 proc.. Na decyzje RPP czekają zwłaszcza posiadacze złotowych kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem. Wskaźniki WIBOR 3M i WIBOR 6M, od których zależy wysokość oprocentowania kredytu, zawierają bowiem w sobie prawdopodobne podwyżki lub obniżki stóp procentowych, które mogą pojawić się w najbliższych trzech lub sześciu miesiącach.
GUS w czwartek opublikuje dane dotyczące wyników finansowych banków w 2023 roku oraz wskaźniki cel lokali mieszkalnych w czwartym kwartale 2023 roku.
Rynek pracy w USA
W pierwszym tygodniu kwietnia nie zabraknie również ważnych wydarzeń na zagranicznych rynkach finansowych. Inwestorzy będą czekać przede wszystkim na piątkowy raport z rynku pracy USA za marzec. Raport NFP pokaże zmianę liczby zatrudnionych w ciągu ostatniego miesiąca, bez osób zatrudnionych w rolnictwie. Konsensus rynkowy, czyli mediana prognoz analityków, zakłada wzrost liczby miejsc pracy w marcu w sektorach pozarolniczych o 205 tysięcy. Dla porównania w lutym było to 275 tysięcy nowych miejsc pracy.
"Marcowy wynik prawdopodobnie będzie dość solidny. Prognozy wskazują wynik na poziomie 215 tys. Jeśli taki rezultat zobaczymy będzie to świadczyło o tym, gospodarka amerykańska jest daleka od recesji. Z drugiej strony wynik gorszy od lutowego będzie świadczyć, że rynek pracy traci impet a mocny wzrost gospodarczy w II połowie 2023 roku raczej nie zostanie powtórzony" - wskazał w komentarzu Łukasz Zembik z domu maklerskiego TMS Brokers.
Dane tradycyjnie odczytywane będą w kontekście polityki monetarnej Fed (amerykański odpowiednik NBP), którego działania i komunikacja do tej pory przekonywały inwestorów, że gospodarka USA znajduje się na trajektorii "miękkiego lądowania". W marcu Fed potwierdził, że większość członków Federalnego Komitetu Operacji Otwartego Rynku (FOMC) widzi w bieżącym roku potrzebę trzech obniżek stóp procentowych, przy poprawie oceny perspektyw dla wzrostu produktu krajowego brutto.
Sytuacja w strefie euro
W środę unijny urząd statystyczny Eurostat poda wstępny odczyt inflacji dla strefy euro.
Ponadto w tym tygodniu poznamy nastroje w przemyśle w największych gospodarkach Europy, w tym Niemczech i Francji. W tym tygodniu opublikowane zostaną wskaźniki PMI za marzec.
Źródło: tvn24.pl, PAP