Jak rozliczyć PIT przez internet

Źródło:
tvn24.pl
Zastępca szefa KAS o e-Urzędzie Skarbowym
Zastępca szefa KAS o e-Urzędzie Skarbowym
wideo 2/9
Rozliczenie PIT 2024. Małgorzata Krok, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej, o usłudze e-Urząd Skarbowy

PIT za 2023 rok można łatwo rozliczyć online dzięki usłudze Twój e-PIT. Z roku na rok cieszy się ona coraz większą popularnością i nic w tym dziwnego, bo pozwala na zaoszczędzenie czasu. Nie musimy osobiście stawiać się w urzędzie skarbowym i stać w kolejkach.

W ramach usługi Twój e-PIT urząd skarbowy przygotował dla podatników ich roczne rozliczenie. Jest ono dostępne od 15 lutego na stronie www.podatki.gov.pl w serwisie e-Urząd Skarbowy

Czytaj także: PIT 2024. Ruszyło rozliczanie z fiskusem >>>

Warto skorzystać z tej formy nie tylko dlatego, że dzięki niej zaoszczędzimy czas, ale także dlatego, że zwrot nadpłaconego podatku trafi do nas szybciej. W przypadku tradycyjnego rozliczenia urząd skarbowy ma aż 90 dni na dokonanie zwrotu. Tymczasem, jeśli skorzystamy z usługi Twój e-PIT, to zwrot otrzymamy maksymalnie w 45 dni. Do tego posiadacze Karty Dużej Rodziny otrzymają zwrot w ciągu 30 dni.

Logowanie do usługi Twój e-PIT

Pierwszym krokiem do rozliczenia się z urzędem skarbowym online jest zalogowanie się do e-Urzędu Skarbowego na stronie podatki.gov.pl i wybranie usługi Twój e-PIT.

Zalogować się możemy na kilka sposobów. Pierwszym jest podanie danych autoryzujących.

Aby zalogować się danymi autoryzującymi: - kliknij przycisk "e-Urząd Skarbowy" wybierz "Twoje dane podatkowe", - wpisz numer PESEL lub NIP i datę urodzenia - wpisz kwotę: łącznego przychodu z zeznania za 2022 r. oraz jedną z kwot z jednej, dowolnej informacji od płatnika za 2023 r. (np. z PIT-11 od Twojego pracodawcy), - potwierdź kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z zeznania za 2022 r.

Druga opcja to skorzystanie z login.gov.pl, który umożliwia zalogowanie się za pomocą czterech metod:

- profilu zaufanego, - aplikacji mObywatel, - bankowości elektronicznej, - e-dowodu.

Na przykład, by zalogować się za pomocą profilu zaufanego należy:

- kliknąć przycisk "e-Urząd Skarbowy" i wybrać "Login.gov.pl", - na stronie login.gov.pl wybrać "profil zaufany", - w oknie logowania (po lewej stronie ekranu) wpisać poprawnie nazwę użytkownika lub e-mail oraz hasło - wówczas na telefon otrzymasz SMS z kodem autoryzującym - trzeba go wpisać w oknie, które pojawi się na ekranie logowania, - następnie kliknij "Potwierdź", aby zalogować się do e-Urzędu Skarbowego.

Czytaj także: PIT 2024. Zwroty, terminy i ważna nowość w rozliczeniach >>>

Twój e-PIT. Wybór formularza

Po zalogowaniu się do usługi Twój e-PIT kolejnym krokiem będzie wybranie odpowiedniego formularza, przykład:

PIT-37 - dla przychodów z umów o pracę, zlecenia o dzieło; PIT-38 - z przychodów kapitałowych;

W przygotowanym formularzu znajdziemy informacje od płatnika/pracodawcy, dane z ubiegłorocznych zeznań - jak np. nasz numer rachunku bankowego czy dane organizacji pożytku publicznego, której przekazujemy 1,5 proc. swojego podatku. W PIT-37 i PIT-36 znajdziemy także informacje o uldze dla dzieci.

Na tym etapie należy sprawdzić poprawność wszystkich danych.

Twój e-PIT. Jak rozliczyć się przez internetpodatki.gov.pl

Czytaj więcej: PIT 2024. Do kiedy trzeba rozliczyć >>>

Co możemy zrobić z rozliczeniem przygotowanym przez urząd skarbowy?

W kolejnym kroku mamy do wyboru kilka opcji. Po pierwsze możemy zaakceptować zeznanie bez dokonywania zmian i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru - UPO, to dokument, który jest zabezpieczeniem i potwierdzeniem, że dopełniliśmy swojego obowiązku. Po drugie możemy zmienić lub wskazać Organizację Pożytku Publicznego, której chcemy przekazać swoje 1,5 proc. podatku.

Po trzecie możemy edytować zeznanie, np. zmienić sposób rozliczenia z indywidualnego na wspólne rozliczenie z małżonkiem, czy też jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Na tym etapie możemy także dodać dodatkowe odliczenia np. darowizny, wydatki na cele rehabilitacyjne, wskazać dodatkowy zwrot ulgi na dzieci, wpłaty na IKZE i uzupełnić dane uprawniające do skorzystania z ulgi dla rodzin 4+. 

Po czwarte możemy odrzucić zeznanie i wybrać inną formę rozliczenia niż usługa Twój e-PIT. W takiej sytuacji zeznanie przygotowane przez urząd nie będzie brane pod uwagę.

Po piąte możemy nie zrobić nic w takim przypadku 30 kwietnia zeznanie PIT-37 lub PIT-38 zostanie uznane za złożone.

Czytaj także: PIT 2024. Zwrot podatku. Jak otrzymać nadpłatę >>>

Twój e-PIT dla przedsiębiorców

Od 2024 roku z usługi Twój e-PIT mogą korzystać także przedsiębiorcy. W zeznaniu za 2023 rok będą mogli rozliczyć przychody z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

PIT-36 – np. z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych według skali podatkowej, z emerytur i rent z zagranicy, a także z działalności nierejestrowanej

PIT-36L – z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej prowadzonych w formie podatku liniowego

PIT-28 – z działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem, z umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze oraz ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych.

Łukasz Boszko z Grant Thornton tłumaczył wcześniej w odpowiedzi na pytania tvn24.pl, że "z uwagi na brak informacji podsumowujących analogicznych do PIT-11, w przypadku działalności gospodarczej urząd skarbowy będzie dysponował przede wszystkim informacjami na temat zaliczek wpłacanych w trakcie roku przez przedsiębiorców".

- Na tej podstawie po pierwsze urząd skarbowy ma wiedzę o prowadzeniu przez przedsiębiorcę działalności, a po drugie widzi z jakiego tytułu (tj. jaka forma opodatkowania) były wpłacane te zaliczki i za jakie miesiące. Na tej podstawie automatycznie zostaną uzupełnione pola na przygotowanym druku PIT-36, PIT-36L lub PIT-28. Poza powyższym w Twój e-PIT będą udostępnione podstawowe informacje takie jak dane osobowe, numer rachunku do zwrotu ewentualnej nadpłaty i numer NIP - wymienia.

Zdaniem eksperta inną informacją, która "powinna być w jakiś sposób widoczna w systemie Twój e-PIT" są opłacane przez przedsiębiorców składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. - Natomiast z uwagi na możliwość zaliczenia tych pierwszych do kosztów uzyskania przychodów lub jako odprowadzone składki na etapie składania zeznania rocznego (o czym urząd skarbowy nie ma wiedzy) jest to raczej mało prawdopodobne i nie zostało przewidziane w informacjach publikowanych przez KAS - tłumaczył.

Łukasz Boszko zwrócił uwagę, że oznacza to, iż większą część zeznania rocznego i tak będzie musiał uzupełnić sam przedsiębiorca.

Autorka/Autor:jw/dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Darek Delmanowicz

Pozostałe wiadomości

26 maja obchodzony jest Dzień Matki. Tymczasem, jak od wielu lat donosi GUS, coraz mniejsza liczba Polek decyduje się na macierzyństwo i rodzi dzieci. W 2023 roku na świat przyszło ich 272 tys. i jest to liczba mniejsza o 33 tysiące w porównaniu z rokiem 2022. Poprzedni rząd wprowadził flagowy projekt 500 plus w celu zwiększenia dzietności. Jednak jak pokazują statystyki, celu nie spełniono. Obecny rząd zapowiada wprowadzenie nowych zachęt dla matek, m.in. "babciowego".

Dzień Matki w Polsce. Czy obecnemu rządowi uda się zachęcić Polki do rodzenia dzieci?

Dzień Matki w Polsce. Czy obecnemu rządowi uda się zachęcić Polki do rodzenia dzieci?

Źródło:
tvn24.pl

Mówi się, że w Stanach Zjednoczonych jest mnóstwo pieniędzy, co jest prawdą, ale trzeba być częścią sieci kontaktów, żeby mieć do tych środków dostęp. W innym przypadku napotkasz ścianę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Jędrzej Litwiniuk, szef polskiej firmy Auxilius Pharma, która w USA chce wprowadzić lek na dusznicę bolesną. Marek Ostrowski, twórca aplikacji Living Well Plus refundowanej w Niemczech i Szwajcarii, zwraca uwagę, że w obu tych krajach wiadomo było, z kim rozmawiać w sprawie uzyskania dofinansowania ze strony państwa. Inaczej jego zdaniem jest w Polsce. - To jest absurdalne i bez sensu - komentuje.

"Absurdalne i bez sensu. Cały świat to robi, dlaczego u nas nie można?"

"Absurdalne i bez sensu. Cały świat to robi, dlaczego u nas nie można?"

Źródło:
tvn24.pl

Elon Musk planuje stworzyć "superkomputer", który będzie zasilał chatbota Grok - donosi Reuters, powołując się na portal The Information. Pracami nad nowym urządzeniem z użyciem technologii Al ma się zająć jego startup xAl.

Najbogatszy człowiek świata chce stworzyć superkomputer

Najbogatszy człowiek świata chce stworzyć superkomputer

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

- Kultura wymian to globalna tendencja. Trudno powiedzieć, jaka jest jej skala, ale z mojej perspektywy to istotny trend - mówi dr Mikołaj Lewicki z UW. Polacy wzorem Zachodu coraz chętniej korzystają z takiej formy obrotu usług, rzeczy, a nawet nieruchomości. W Polsce wymiana domów to także skutek kryzysu na rynku mieszkaniowym.

"Chętnie u ciebie pomieszkam". Polacy wymieniają się domami. Za darmo

"Chętnie u ciebie pomieszkam". Polacy wymieniają się domami. Za darmo

Źródło:
tvn24.pl

W przestrzeni publicznej trwa dyskusja o uwolnieniu handlu w niedzielę. Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług uważa, że jeśli ma on zostać wprowadzony, wówczas czas pracy powinien być krótszy.

"Tak" dla handlu w niedzielę. Ale z krótszym czasem pracy

"Tak" dla handlu w niedzielę. Ale z krótszym czasem pracy

Źródło:
PAP

Został nam już tylko tydzień do Bożego Ciała - w Polsce dnia wolnego od pracy. Rodacy często korzystają w tym czasie z przedłużonego weekendu. Jak donosi HREIT jest to cenowo zdecydowanie lepsza okazja niż w tak zwaną majówkę i czas wakacji.

Drugi długi weekend w maju. Ile trzeba zapłacić za wyjazd?

Drugi długi weekend w maju. Ile trzeba zapłacić za wyjazd?

Źródło:
tvn24.pl

Saudi Aramco, który nabył 30 procent udziałów w rafinerii Lotosu, planuje emisję swoich akcji na giełdzie w Arabii Saudyjskiej - donosi Reuters. W grę wchodzi sprzedaż akcji o wartości 10 miliardów dolarów. Ma to być największa tego typu transakcja w regionie.

Arabski współwłaściciel Rafinerii Gdańskiej idzie pod młotek

Arabski współwłaściciel Rafinerii Gdańskiej idzie pod młotek

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Nie może dochodzić do sytuacji, w której niektórzy płacą sumy nieproporcjonalne w stosunku do objętości odpadów, które wytwarzają - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Jednocześnie stoi na stanowisku, że przepisy, które obowiązują od dziesięciu lat powinny zostać zmienione.

Polacy skarżą się na wysokie opłaty za wywóz śmieci. RPO reaguje

Polacy skarżą się na wysokie opłaty za wywóz śmieci. RPO reaguje

Źródło:
PAP

"Zwracamy się do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz jej Członków z wnioskiem o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do wydania decyzji o przedłużeniu koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style" - apeluje Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. Z kolei Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej dodaje, że "ze względu na poruszaną w ramach treści dostępnych w programie TVN Style tematykę oraz jego popularność, dostępność tego programu jest pożądana przez abonamentów i stanowi o ich atrakcyjności".

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Źródło:
tvn24.pl

Każdy z nas otrzymuje rachunki za prąd i najważniejsze, co z niego wynika to, ile musimy zapłacić i w jakim terminie. Poza tym jest na nim mnóstwo danych i pozycji, których zrozumienie może być trudne. Jeśli dobrze przyjrzymy się wszystkim liczbom, to możemy zauważyć, że lwia część faktury to dodatkowe opłaty, a nie nasze faktyczne zużycie prądu.

Faktura za prąd. Jak ją czytać i ile za prąd faktycznie płacimy?

Faktura za prąd. Jak ją czytać i ile za prąd faktycznie płacimy?

Źródło:
tvn24.pl

Na polskie czereśnie trzeba będzie jeszcze poczekać. W sprzedaży pojawią się za około dwa tygodnie. - Wiele plantacji czereśni wymarzło, więc owoców będzie mniej niż w ubiegłym roku, a ceny mogą być wyższe - mówi wiceprezes Związku Sadowników RP, producent czereśni Krzysztof Czarnecki.

Na polski przysmak lata trzeba będzie poczekać. Będzie drogo

Na polski przysmak lata trzeba będzie poczekać. Będzie drogo

Źródło:
PAP

Od drogich prezentów komunijnych fiskus może żądać podatku. Skąd urząd skarbowy będzie wiedział o prezencie? Najczęściej od sąsiada czy innych "życzliwych". Urzędy dostają rocznie po kilka tysięcy takich donosów. - Nie istnieje coś takiego jak rozliczenie komunii. Na otrzymane prezenty patrzymy osobno i jeśli zaszła taka potrzeba, składamy osobne zgłoszenie uwzględniając prezenty od konkretnych gości - komentuje Martyna Myszkowska z Kancelarii Podatkowej Myszkowska Wachowska.

Polacy donoszą do fiskusa po komuniach. "Złośliwość i niewiedza"

Polacy donoszą do fiskusa po komuniach. "Złośliwość i niewiedza"

Źródło:
tvn24.pl

Zakopane staje coraz bardziej popularne wśród arabskich turystów. Liczba rezerwacji w maju wzrosła o 20 procent w porównaniu do ubiegłego roku - donosi Tatrzańska Izba Gospodarcza. Informuje również, że ceny za noclegi na Podhalu są na podobnym poziomie do tych zeszłorocznych.

Szturm arabskich turystów w Zakopanem. "Są w stanie dopłacić więcej"

Szturm arabskich turystów w Zakopanem. "Są w stanie dopłacić więcej"

Źródło:
PAP

Donald Tusk poinformował, że w najbliższych dniach rząd przeanalizuje możliwość otwarcia jednego z przejść granicznych z Białorusią. Chodzi o Bobrowniki. Jak podkreślił, działania te mają pomóc polskim kupcom i przedsiębiorcom, którzy od ponad roku nie mogą prowadzić wymiany handlowej.

Premier o ewentualnym otwarciu przejścia granicznego z Białorusią

Premier o ewentualnym otwarciu przejścia granicznego z Białorusią

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w piątek ostrzeżenie dotyczące stwierdzenia białka soi w partii mąki z ciecierzycy. Spożycie produktu przez osoby z alergią na białka soi może wywołać u nich reakcję alergiczną.

Ostrzeżenie przed mąką. Może wywołać reakcję alergiczną

Ostrzeżenie przed mąką. Może wywołać reakcję alergiczną

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje dwa pomysły na skrócenie czasu pracy - przekazała w piątek szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Jak stwierdziła, jej "marzeniem, planem, wolą" są zmiany w tym zakresie. - Pracownik wypoczęty jest bardziej kreatywny i zmotywowany - powiedziała szefowa MRPiPS.

Rewolucja w czasie pracy. "Dwie propozycje" na stole

Rewolucja w czasie pracy. "Dwie propozycje" na stole

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną drugiego stopnia w wysokości prawie 4,5 miliona złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 24 maja.

Wyniki Eurojackpot z 24 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 24 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Rząd zajmie się we wtorek projektem rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty tak zwanej czternastej emerytury. Projekt przewiduje, że w 2024 roku świadczenie zostanie wypłacone we wrześniu - poinformowano w piątek na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Rząd zajmie się projektem

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Rząd zajmie się projektem

Źródło:
PAP

PKO BP, Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, BNP Paribas, Alior Bank, Velo Bank, BOŚ Bank, Nest Bank - te instytucje finansowe zaplanowały prace serwisowe na najbliższy weekend. W niektórych przypadkach lepiej wyposażyć się w zapas gotówki.

Weekendowe utrudnienia w dziesięciu bankach

Weekendowe utrudnienia w dziesięciu bankach

Źródło:
tvn24.pl

Francuska Dyrekcja Generalna Lotnictwa Cywilnego zaapelowała do przewoźników o odwołanie prewencyjnie 70 procent lotów w sobotę na paryskim lotnisku Orly. Powodem tej decyzji jest zapowiedziany przez związki zawodowe strajk kontrolerów ruchu lotniczego. Utrudnienia w podróżowaniu mogą potrwać do późnych godzin wieczornych.

Nawet 70 procent lotów może zostać odwołanych

Nawet 70 procent lotów może zostać odwołanych

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, w których dostępne będą tabletki "dzień po". Obecnie w wykazie znajduje się 770 punktów, jednak nabór wniosków do programu wciąż trwa. "Dostępność do antykoncepcji awaryjnej jest zapewniona w całej Polsce" - informuje Fundusz.

NFZ opublikował mapę aptek, które będą sprzedawały tabletkę "dzień po"

NFZ opublikował mapę aptek, które będą sprzedawały tabletkę "dzień po"

Źródło:
PAP

Jak zobaczyłam ten rachunek, to myślałam, że zera mi się mieszają. Nie prowadzimy huty szkła, a małą rodzinną firmę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Małgorzata Piekarz z jeleniogórskiej firmy Nova Market, która w styczniu dostała rachunek za gaz na 45 tysięcy złotych. Antoni Pyzik w w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku faktury miał na prawie 50 tysięcy złotych, mimo że zdecydował się na początku roku zamknąć "Zajazd na Wzgórzu" w Moszczenicy. - Zapłaciłem, bo musiałem - opowiada.

Dostali rachunek za gaz na ponad 45 tysięcy złotych. "Takie sytuacje niszczą ludzi"

Dostali rachunek za gaz na ponad 45 tysięcy złotych. "Takie sytuacje niszczą ludzi"

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca 2024 roku banki, firmy pożyczkowe i telekomunikacyjne przed zawarciem umowy będą musiały sprawdzać w rejestrze, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony. Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powiedział, że jeżeli ktoś zaciągnie kredyt na zastrzeżony PESEL, to obywatel którego PESEL został do tego wykorzystany, nie będzie musiał spłacać tego zobowiązania.

"Olbrzymia zmiana" dla klientów banków i firm telekomunikacyjnych

"Olbrzymia zmiana" dla klientów banków i firm telekomunikacyjnych

Źródło:
PAP

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Numer PESEL jest jedną z najważniejszych danych, którą posiadamy. Jeśli trafi w ręce nieodpowiednich osób, to możemy mieć kłopoty - przypomina Ministerstwo Cyfryzacji. Rozwiązaniem może być usługa zastrzeżenia numeru PESEL. Za jej sprawą możemy się zabezpieczyć na przykład przed próbą wyłudzenia danych czy kredytu naszym kosztem.

Zastrzeganie numeru PESEL. Wszystko, co musisz wiedzieć

Zastrzeganie numeru PESEL. Wszystko, co musisz wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Będą dodatkowe urlopy dla rodziców wcześniaków - zapowiedziała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. To reakcja na postulat organizacji pozarządowych. W rozmowie z redakcją biznesową portalu tvn24.pl szefowa MRPiPS doprecyzowała, kiedy mogą wejść w życie przepisy.

Dodatkowe urlopy dla rodziców wcześniaków. Jest projekt

Dodatkowe urlopy dla rodziców wcześniaków. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl, PAP