PIT za 2023 rok można łatwo rozliczyć online dzięki usłudze Twój e-PIT. Z roku na rok cieszy się ona coraz większą popularnością i nic w tym dziwnego, bo pozwala na zaoszczędzenie czasu. Nie musimy osobiście stawiać się w urzędzie skarbowym i stać w kolejkach.
W ramach usługi Twój e-PIT urząd skarbowy przygotował dla podatników ich roczne rozliczenie. Jest ono dostępne od 15 lutego na stronie www.podatki.gov.pl w serwisie e-Urząd Skarbowy.
Czytaj także: PIT 2024. Ruszyło rozliczanie z fiskusem >>>
Warto skorzystać z tej formy nie tylko dlatego, że dzięki niej zaoszczędzimy czas, ale także dlatego, że zwrot nadpłaconego podatku trafi do nas szybciej. W przypadku tradycyjnego rozliczenia urząd skarbowy ma aż 90 dni na dokonanie zwrotu. Tymczasem, jeśli skorzystamy z usługi Twój e-PIT, to zwrot otrzymamy maksymalnie w 45 dni. Do tego posiadacze Karty Dużej Rodziny otrzymają zwrot w ciągu 30 dni.
Logowanie do usługi Twój e-PIT
Pierwszym krokiem do rozliczenia się z urzędem skarbowym online jest zalogowanie się do e-Urzędu Skarbowego na stronie podatki.gov.pl i wybranie usługi Twój e-PIT.
Zalogować się możemy na kilka sposobów. Pierwszym jest podanie danych autoryzujących.
Aby zalogować się danymi autoryzującymi: - kliknij przycisk "e-Urząd Skarbowy" wybierz "Twoje dane podatkowe", - wpisz numer PESEL lub NIP i datę urodzenia - wpisz kwotę: łącznego przychodu z zeznania za 2022 r. oraz jedną z kwot z jednej, dowolnej informacji od płatnika za 2023 r. (np. z PIT-11 od Twojego pracodawcy), - potwierdź kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z zeznania za 2022 r.
Druga opcja to skorzystanie z login.gov.pl, który umożliwia zalogowanie się za pomocą czterech metod:
- profilu zaufanego, - aplikacji mObywatel, - bankowości elektronicznej, - e-dowodu.
Na przykład, by zalogować się za pomocą profilu zaufanego należy:
- kliknąć przycisk "e-Urząd Skarbowy" i wybrać "Login.gov.pl", - na stronie login.gov.pl wybrać "profil zaufany", - w oknie logowania (po lewej stronie ekranu) wpisać poprawnie nazwę użytkownika lub e-mail oraz hasło - wówczas na telefon otrzymasz SMS z kodem autoryzującym - trzeba go wpisać w oknie, które pojawi się na ekranie logowania, - następnie kliknij "Potwierdź", aby zalogować się do e-Urzędu Skarbowego.
Twój e-PIT. Wybór formularza
Po zalogowaniu się do usługi Twój e-PIT kolejnym krokiem będzie wybranie odpowiedniego formularza, przykład:
PIT-37 - dla przychodów z umów o pracę, zlecenia o dzieło; PIT-38 - z przychodów kapitałowych;
W przygotowanym formularzu znajdziemy informacje od płatnika/pracodawcy, dane z ubiegłorocznych zeznań - jak np. nasz numer rachunku bankowego czy dane organizacji pożytku publicznego, której przekazujemy 1,5 proc. swojego podatku. W PIT-37 i PIT-36 znajdziemy także informacje o uldze dla dzieci.
Na tym etapie należy sprawdzić poprawność wszystkich danych.
Czytaj więcej: PIT 2024. Do kiedy trzeba rozliczyć >>>
Co możemy zrobić z rozliczeniem przygotowanym przez urząd skarbowy?
W kolejnym kroku mamy do wyboru kilka opcji. Po pierwsze możemy zaakceptować zeznanie bez dokonywania zmian i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru - UPO, to dokument, który jest zabezpieczeniem i potwierdzeniem, że dopełniliśmy swojego obowiązku. Po drugie możemy zmienić lub wskazać Organizację Pożytku Publicznego, której chcemy przekazać swoje 1,5 proc. podatku.
Po trzecie możemy edytować zeznanie, np. zmienić sposób rozliczenia z indywidualnego na wspólne rozliczenie z małżonkiem, czy też jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Na tym etapie możemy także dodać dodatkowe odliczenia np. darowizny, wydatki na cele rehabilitacyjne, wskazać dodatkowy zwrot ulgi na dzieci, wpłaty na IKZE i uzupełnić dane uprawniające do skorzystania z ulgi dla rodzin 4+.
Po czwarte możemy odrzucić zeznanie i wybrać inną formę rozliczenia niż usługa Twój e-PIT. W takiej sytuacji zeznanie przygotowane przez urząd nie będzie brane pod uwagę.
Po piąte możemy nie zrobić nic w takim przypadku 30 kwietnia zeznanie PIT-37 lub PIT-38 zostanie uznane za złożone.
Czytaj także: PIT 2024. Zwrot podatku. Jak otrzymać nadpłatę >>>
Twój e-PIT dla przedsiębiorców
Od 2024 roku z usługi Twój e-PIT mogą korzystać także przedsiębiorcy. W zeznaniu za 2023 rok będą mogli rozliczyć przychody z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.
PIT-36 – np. z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych według skali podatkowej, z emerytur i rent z zagranicy, a także z działalności nierejestrowanej
PIT-36L – z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej prowadzonych w formie podatku liniowego
PIT-28 – z działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem, z umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze oraz ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych.
Łukasz Boszko z Grant Thornton tłumaczył wcześniej w odpowiedzi na pytania tvn24.pl, że "z uwagi na brak informacji podsumowujących analogicznych do PIT-11, w przypadku działalności gospodarczej urząd skarbowy będzie dysponował przede wszystkim informacjami na temat zaliczek wpłacanych w trakcie roku przez przedsiębiorców".
- Na tej podstawie po pierwsze urząd skarbowy ma wiedzę o prowadzeniu przez przedsiębiorcę działalności, a po drugie widzi z jakiego tytułu (tj. jaka forma opodatkowania) były wpłacane te zaliczki i za jakie miesiące. Na tej podstawie automatycznie zostaną uzupełnione pola na przygotowanym druku PIT-36, PIT-36L lub PIT-28. Poza powyższym w Twój e-PIT będą udostępnione podstawowe informacje takie jak dane osobowe, numer rachunku do zwrotu ewentualnej nadpłaty i numer NIP - wymienia.
Zdaniem eksperta inną informacją, która "powinna być w jakiś sposób widoczna w systemie Twój e-PIT" są opłacane przez przedsiębiorców składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. - Natomiast z uwagi na możliwość zaliczenia tych pierwszych do kosztów uzyskania przychodów lub jako odprowadzone składki na etapie składania zeznania rocznego (o czym urząd skarbowy nie ma wiedzy) jest to raczej mało prawdopodobne i nie zostało przewidziane w informacjach publikowanych przez KAS - tłumaczył.
Łukasz Boszko zwrócił uwagę, że oznacza to, iż większą część zeznania rocznego i tak będzie musiał uzupełnić sam przedsiębiorca.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock