Ulga na dziecko. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Autor:
ToL/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Marlena Maląg o 500 plus (wypowiedź z 3 lutego 2022)
Marlena Maląg o 500 plus (wypowiedź z 3 lutego 2022)Radio ZET
wideo 2/3
Radio ZetMarlena Maląg o 500 plus

Ulga na dziecko, czyli ulga prorodzinna, to jedno z najpopularniejszych odliczeń podatkowych w Polsce. Dzięki uldze podatkowej na dziecko - po złożeniu rocznej deklaracji PIT - można otrzymać zwrot podatku. Sprawdź, czy ulga na dziecko jest dla ciebie i jak z niej skorzystać w kontekście zeznania podatkowego PIT za 2021 rok.

We wtorek ruszyła akcja rozliczeń PIT za 2021 rok. Można skorzystać z między innymi z rządowej usługi Twój e-PIT, za pośrednictwem której w ubiegłym roku złożono około 10 milionów zeznań podatkowych.

Jednym ze sposobów zmniejszenia podatku jest zastosowanie ulgi prorodzinnej, czyli tak zwanej ulgi na dziecko. Za jej sprawą po złożeniu rocznej deklaracji PIT możemy liczyć na zwrot nadpłaconego fiskusowi podatku.

Ulga na dziecko - kto może skorzystać?

Z ulgi na dzieci mogą skorzystać osoby odprowadzające podatek dochodowy według skali podatkowej - rozliczający się na formularzach PIT-36 i PIT-37. Zatem podatnicy rozliczający się według zasad podatku liniowego (zeznanie roczne PIT-36L), ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (zeznanie roczne PIT-28) oraz karty podatkowej nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej.

Odliczenie przysługuje rodzicom, opiekunom i rodzicom zastępczym wychowującym jedno lub więcej dzieci. Ulgę na dziecko można uwzględnić corocznie w zeznaniu PIT i odliczyć od podatku. Wynika to z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ulga prorodzinna - kiedy zmniejszymy podatek

Odliczenie w zeznaniu PIT za 2021 rok przysługuje na dzieci:

- małoletnie (nie ukończyły 18 roku życia),

- bez względu na wiek, jeśli w 2021 roku otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,

- do ukończeniu 25 roku życia, jeśli uczą się lub studiują w Polsce lub za granicą, a ich roczne dochody nie przekroczyły 3089 zł (z wyjątkiem renty rodzinnej).

Ile wynosi ulga na dziecko?

Wysokość ulgi na dziecko nie zmieniła się i jest taka sama jak rok wcześniej. Kwoty odliczeń w rozliczeniu za 2021 rok wynoszą:

- 92,67 zł miesięcznie na pierwsze dziecko (maksymalnie 1112,04 zł w skali roku),

- 92,67 zł miesięcznie na drugie dziecko (1 112,04 zł),

- 166,67 zł miesięcznie na trzecie dziecko (2 000,04 zł),

- 225 zł miesięcznie na czwarte i każde kolejne dziecko (2 700 zł).

Jeśli więc na przykład podatnik ma troje dzieci, wtedy ulga wyniesie 4 224,12 zł (1 112,04 zł na pierwsze dziecko, 1 112,04 zł na drugie dziecko, 2 000,04 zł na trzecie dziecko). W przypadku czwórki dzieci kwota ulgi prorodzinnej to 6924,12 zł.

Limity w uldze prorodzinnej

Limit zarobków, powyżej którego nie można skorzystać z ulgi na dziecko, obowiązuje tylko w przypadku posiadania jednego dziecka. W przypadku wychowywania dwojga lub więcej dzieci limit dochodów nie ma zastosowania i z ulgi każdy może skorzystać - zarówno na pierwsze, jak i na kolejne dzieci.

W przypadku jedynaka lub jedynaczki łączny dochód małżonków nie może przekroczyć w całym 2021 roku 112 tys. zł. Nie ma też znaczenia czy rodzice składają osobne PIT-y, czy też rozliczają się wspólnie na jednym formularzu.

Jeśli chodzi o podatników samotnie wychowujących jedno dziecko, to tracą oni prawo do odliczenia, gdy w ciągu roku zarobili ponad 112 tys. zł. Gdy dziecko wychowuje para pozamałżeńska, każdy rodzic może indywidualnie skorzystać z ulgi, ale roczne dochody nie mogą przekroczyć 56 tys. zł.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W INTERNECIE >>>

Ulga na dzieci - zwrot niewykorzystanej części

Jeśli podatnik miał na tyle niskie dochody (i zapłacony w związku z tym podatek), że nie mógł skorzystać w pełni z przysługującej mu ulgi na dzieci, to może wystąpić o zwrot niewykorzystanej części. Jest jednak limit, który jest równy wysokości składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne, które zostały opłacone w danym roku.

Gdy w danym roku składki ZUS nie były w ogóle opłacane, nie ma możliwości otrzymania zwrotu niewykorzystanej ulgi prorodzinnej.

Ulga na dzieci w PIT - gdzie ją wykazać?

Do rozliczenia ulgi na dzieci w PIT potrzebny jest załącznik PIT/O, w którym w części C wpisujemy liczbę dzieci oraz kwotę przysługującego zwrotu, w części E wpisujemy informacje o dzieciach (numery PESEL lub imiona, nazwiska oraz daty urodzenia), dodatkowo należy wybrać czy ulga przysługiwała przez cały rok, czy za kilka miesięcy (np. w przypadku urodzenia dziecka bądź jego śmierci w trakcie roku).,

Możliwą ulgę na dziecko należy ująć w części I formularza PIT-36 oraz w części F formularza PIT-37.

Jeśli z ulgi na dziecko korzystaliśmy podczas ubiegłorocznych rozliczeń, zostanie ona wpisana do przygotowanego dla nas przez fiskusa PIT. W deklaracji możemy oczywiście dokonać poprawek, na przykład jeśli urodziło nam się kolejne dziecko w roku 2021.

Autor:ToL/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości