UPO – co to jest i jak je prawidłowo pobrać

Autor:
red.
Źródło:
TVN 24 Biznes
Morawiecki o zmianach w podatkach
Morawiecki o zmianach w podatkachTVN24
wideo 2/5
TVN24Morawiecki o zmianach w podatkach

UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru, jest dowodem złożenia deklaracji podatkowej przez internet. Można je pobrać wyłącznie po pozytywnej weryfikacji przesłanej deklaracji, czyli po uzyskaniu przez nią statusu 200. Data wygenerowania UPO jest jednocześnie datą złożenia deklaracji podatkowej.

UPO to potwierdzenie złożenia deklaracji podatkowej (PIT) online.Pobranie UPO jest możliwe, gdy wysłana deklaracja otrzyma status 200, czyli została złożona poprawnie i dostarczona do odpowiedniego urzędu skarbowego.

UPO – co to jest?

UPO, czyli urzędowe poświadczenie odbioru, jest generowane po prawidłowym dostarczeniu przez Internet deklaracji podatkowych do administracji skarbowej. Po wysłaniu deklaracji podatkowej online i otrzymaniu statusu 200, musisz pobrać UPO, samo wysłanie deklaracji nie oznacza bowiem, że ją złożyłeś. Jedynym potwierdzeniem złożenia zeznania podatkowego jest właśnie pobranie UPO. 

Jak sprawdzić UPO?

UPO pobiera się wyłącznie w przypadku deklaracji podatkowych złożonych elektronicznie. Pobranie UPO to potwierdzenie, że zeznanie podatkowe lub inne deklaracje podatkowe zostały złożone poprawnie. Wysyłając dokument przez e-Deklaracje, otrzymujesz numer referencyjny wysyłki, składający się z 32 znaków, który pozwala sprawdzić status przekazanej deklaracji. Następnie, kiedy dokument zostaje przyjęty przez urząd, do którego go adresowałeś i otrzymuje status 200, zostaje wygenerowane UPO i jest gotowe do pobrania.

Urzędowe Poświadczenie Odbioru zawiera: – nazwę urzędu, do którego doręczono deklarację, – datę i godzinę dostarczenia dokumentu (wprowadzenia go do systemu informatycznego urzędu) – datę i godzinę wygenerowania UPO.

Jak długo czeka się na potwierdzenie UPO?

W zalezności od tego, ile deklaracji jest akurat poddawanych weryfikacji, oczekiwanie na UPO może zająć od kilku minut do nawet 24 godzin. Data uzyskania UPO jest jednocześnie datą złożenia deklaracji. UPO w przypadku składania deklaracji PIT powinno przechowywać się przez pięć lat.

Jak pobrać UPO?

Pobieranie UPO jest możliwe, gdy wysłana przez ciebie deklaracja ma status 200. To oznacza, że została złożona prawidłowo. Natychmiast po pozytywnej weryfikacji przesłanego dokumentu otrzymuje on status 200, a ty od razu możesz pobrać UPO w formacie XML lub PDF, klikając w odpowiedni link. 

Pobieranie UPO ze strony e-Deklaracje: – wysyłasz deklarację podatkową, – otrzymujesz numer referencyjny, – deklaracja jest weryfikowana, – otrzymuje status 200, – pobierasz UPO.

Aby w późniejszym czasie sprawdzić UPO i je odebrać, musisz podać nadany wysłanej deklaracji numer referencyjny. 

Wysyłanie deklaracji przez Internet – statusy

Po złożeniu deklaracji podatkowej przez internet, wysłany dokument otrzymuje odpowiedni status: 200 – deklaracja złożona prawidłowo, możesz pobrać UPO, 300 – brak dokumentu, statusy z grupy 400 (np. 401, 411) – deklaracja nie została złożona poprawnie i nie będzie przekazana do urzędu skarbowego, 301-303 – deklaracja jest przetwarzana.

Rodzaje potwierdzeń

Oprócz UPO, w zależności od rodzaju dokumentu elektronicznego wysłanego do organów administracji publicznej, urzędowe poświadczenie może nosić nazwy:  – UPP (Urzędowe Poświadczenie Przedłożenia) – otrzymasz je np. wysyłając druki przez ePUAP, – UPD (Urzędowe Poświadczenie Doręczenia) – możesz je wygenerować, jeśli wysyłasz druki przez ePUAP i podasz datę odbioru oraz złożysz podpis elektroniczny.

Termin UPO używany jest także jako wspólne określenie Urzędowego Poświadczenia Przedłożenia (UPP) i Urzędowego Poświadczenia Doręczenia (UPD). 

Autor:red.

Źródło: TVN 24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości