W tym tygodniu poznamy ważną decyzję dla kredytobiorców. Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP
Wysoka cena śledzenia komentarzy w internecie
Wysoka cena śledzenia komentarzy w internecieTVN24
wideo 2/7
Wysoka cena śledzenia komentarzy w internecieTVN24

W rozpoczynającym się tygodniu uwaga krajowych inwestorów skupi się na decyzji Rady Polityki Pieniężnej i Europejskiego Banku Centralnego w sprawie wysokości stóp procentowych. Rynek pozna również szczegóły PKB w I kw. 2024 r. i wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu za maj. Na świecie uważnie analizowane będą natomiast dane z raportu payrolls z amerykańskiego rynku pracy.

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej w kwestii stóp procentowych w Polsce

Większość analityków nie spodziewa się zmiany poziomu stóp w Polsce aż do końca 2024 r. W ostatnim czasie prognozy rynkowe przesuwają się w kierunku pierwszych obniżek dopiero w drugiej połowie 2025 r.

"Oczekujemy, że stopy NBP pozostaną bez zmian przez cały 2024 r. i w pierwszej połowie 2025 r. Po posiedzeniu RPP na początku maja prezes Glapiński przedstawił jasny forward guidance argumentując, że dyskusja o obniżkach stóp procentowych może rozpocząć się najwcześniej na początku 2025 r." - oceniają ekonomiści Citi.

Jak wskazują, w ostatnich dniach podobny komunikat pojawiał się w różnych formach ze strony przedstawicieli Rady Polityki Pieniężnej, którzy zwykle głosują zgodnie z prezesem.

Członkini RPP Gabriela Masłowska oceniła, że prognozy zakładające obniżki stóp proc. w Polsce w 2025 r. łącznie o 100 pb są zbyt daleko idące. Jej zdaniem, skala cięć może być bardzo niewielka.

"Traktujemy to jako próbę ukierunkowania oczekiwań rynku, wzmacniającą relatywnie jastrzębi przekaz prezesa. Biorąc pod uwagę, że inflacja pozostanie w trendzie wzrostowym przynajmniej do I kw. 2025 r., uważamy, że RPP raczej nie rozpocznie cyklu obniżek stóp przed II kw. przyszłego roku, nawet jeśli główne banki centralne rozpoczną szybszy niż oczekiwano cykl łagodzenia polityki pieniężnej" - prognozują ekonomiści Citi.

Zdaniem ekonomistów PKO BP, istnieje przestrzeń do ostrożnych i powolnych obniżek stóp jeszcze w tym roku, jednak na razie brakuje do nich woli ze strony RPP.

"Według nas, pomimo wielu głosów z RPP o braku przestrzeni do obniżki stóp przed końcem 2024, przestrzeń do ostrożnych i powolnych obniżek istnieje, w wypowiedziach widzimy natomiast, że na razie brakuje do nich woli" - napisali w komentarzu ekonomiści.

"O ile zgadzamy się, że dużym źródłem niepewności jest reakcja gospodarki (popytu konsumpcyjnego, polityki cenowej firm) na nadchodzące (częściowe) odmrożenie cen nośników energii, to jednak publikowane w ostatnich miesiącach dane regularnie ograniczają skalę ryzyka, rozumianego jako zakres potencjalnego wzrostu inflacji na przełomie 2024/25" - dodali.

Inflacja w maju 2024PAP

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego

Rynek oczekuje, że Europejski Bank Centralny obniży stopy procentowe o 25 pb na czwartkowym posiedzeniu. Przy braku niespodzianek obserwatorzy rynku skupią się przede wszystkim na konferencji prasowej prezeski EBC, Christine Lagarde, i tym, jakie działania bank centralny może podjąć w dalszej części roku.

Perspektywy polityki pieniężnej w strefie euro po czerwcu są mniej jasne dla rynku - inflacja usług utrzymuje się na stałym poziomie, wzrost płac przyspiesza, a gospodarka strefy euro odradza się nieco szybciej niż oczekiwano.

Inwestorzy nadal spodziewają się jednak, że EBC wielokrotnie obniży stopy procentowe w tym roku, choć zakłady dotyczące przyszłych ruchów zostały w ostatnim czasie ograniczone. Obecnie rynek oczekuje dwóch cięć w 2024 r., a szanse na trzecią wyceniane są na mniej niż 50 proc.

EUR/USD

PKB Polski za I kw. 2024 roku

"Wstępny odczyt PKB pokazał wzrost w I kwartale o 1,9 proc. rdr i 0,4 proc. kdk i raczej nie zakładamy istotnej rewizji tego wyniku w tej publikacji, ale kluczową informacją będzie struktura wzrostu gospodarczego" - wskazują ekonomiści Santander BP.

PKB Polski w I kwartale 2024 rokuPAP

Z najnowszego konsensusu PAP Biznes wynika, że rynek oczekuje w I kw. 2024 r. wzrostu inwestycji o 2,0 proc. rdr, konsumpcji prywatnej o 3,2 proc. rdr, a popytu krajowego o 1,5 proc. rdr.

W poniedziałek rynek pozna też odczyt wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu za maj. W kwietniu wskaźnik spadł do 45,9 pkt. z 48,0 pkt. w marcu.

"Zakładamy odbicie w górę PMI w polskim przemyśle do 48,5 pkt. po tym jak analogiczny indeks dla Niemiec zaskoczył wyraźną poprawą" - oceniają ekonomiści Santander BP.

Dla rynku długu istotna będzie aukcja sprzedaży obligacji Banku Gospodarstwa Krajowego na rzecz Funduszu przeciwdziałania COVID-19, która została zaplanowana na czwartek. We wtorek BGK poda szczegóły podaży. To jedyny przetarg zaplanowany przez bank na czerwiec.

Raport o rynku pracy w Stanach Zjednoczonych

W USA kluczowy będzie koniec tygodnia, kiedy amerykański Departament Pracy opublikuje najnowszy raport o rynku pracy. Ekonomiści spodziewają się, że liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w maju o 185 tys., co stanowi niewielki wzrost w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Dane będą uważnie obserwowane w kontekście możliwych działań amerykańskiej Rezerwy Federalnej. W ostatnim czasie inwestorzy zaczęli obawiać się, że zbyt silna gospodarka może uniemożliwić Fed obniżenie stóp procentowych w tym roku. Obawy te zostały jednak złagodzone w ubiegłym miesiącu przez dane wskazujące na spowolnienie inflacji i schłodzenie rynku pracy.

W centrum uwagi inwestorów będzie też rynek ropy, po tym jak organizacja międzynarodowa krajów producentów ropy naftowej OPEC+ postanowiła w niedzielę, że do końca 2025 r. utrzyma w mocy cięcia wydobycia, które zostały ustalone jeszcze w 2023 roku. Wcześniej planowano, że zobowiązania stracą moc z końcem 2024 r. Cięcia wynoszą obecnie około 1,66 mln baryłek dziennie. Eksperci spodziewali się przedłużenia cięć uznając, że celem organizacji jest utrzymanie cen ropy powyżej progu 80 USD.

Autorka/Autor:Pkarp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd szykuje ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Część krajów Unii Europejskiej już je wprowadziło, bądź zupełnie zakazało sprzedaży napojów alkoholowych na stacjach paliw. Napojów alkoholowych nie można kupić na stacjach benzynowych między innymi w Szwecji i na Litwie. Władze Francji, Słowenii i Portugalii zdecydowały o zakazie sprzedaży alkoholu w nocy.

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Źródło:
PAP

Wokół sztucznej inteligencji powstaje bańka inwestycyjna, która może zakończyć się katastrofą. Tak jak bańka internetowa z początku wieku - uważa analityk James Ferguson.

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Źródło:
Fortune

Donald Trump ponownie ma pełny dostęp do swoich kont na Facebooku i Instagramie - ogłosiła spółka Meta. Decyzję koncernu skomentował sztab wyborczy Joe Bidena.

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Źródło:
PAP

Darczyńcy przekazali komitetowi Super PAC, który wspiera Joe Bidena w wyścigu prezydenckim, że zamrozili wsparcie w wysokości około 90 milionów dolarów. To jeden z najbardziej wyrazistych przykładów negatywnych skutków słabego występu prezydenta Bidena w debacie pod koniec czerwca - podał "New York Times".

Darczyńcy zamrozili 90 milionów dolarów na kampanię prezydencką Bidena

Darczyńcy zamrozili 90 milionów dolarów na kampanię prezydencką Bidena

Źródło:
"New York Times"

Posłowie zdecydowali się przyjąć bez poprawek Prawo komunikacji elektronicznej oraz ustawę wprowadzającą jego przepisy. Ustawy trafią teraz do Senatu. - To ważny dzień, rynek telekomunikacyjny dostał dziś swoją konstytucję. To dobra wiadomość dla każdego obywatela, wprowadzamy bowiem wiele ważnych zmian, które pozytywnie wpłyną na nasze życie w kontekście wykorzystywania technologii - powiedział wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka.

Rewolucyjne zmiany na rynku telekomunikacyjnym. Jest decyzja Sejmu

Rewolucyjne zmiany na rynku telekomunikacyjnym. Jest decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

Piątkowe problemy z dostępem do strony internetowej Sejmu były skutkiem ataku DDoS. Miał on doprowadzić do tego, żeby nie było łączności ze stroną Sejmu przez urządzenia korzystające z karty SIM - przekazał marszałek izby Szymon Hołownia.

Atak na stronę Sejmu. Marszałek Hołownia o "różnych siłach"

Atak na stronę Sejmu. Marszałek Hołownia o "różnych siłach"

Źródło:
PAP

W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą oczekiwać obniżek cen paliw na stacjach - wynika z prognoz analityków portalu e-petrol.pl. Benzyna i olej napędowy oraz opałowy mogą potanieć w hurcie o kilka złotych na metrze sześciennym. Według analityków benzyna powinna kosztować 6,35-6,46 zł/l, a diesel 6,38-6,49 zł/l.

Dobre prognozy dla kierowców

Dobre prognozy dla kierowców

Źródło:
PAP

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że według jej wstępnej oceny platforma X naruszyła unijny akt o usługach cyfrowych w obszarach związanych między innymi z weryfikacją kont na platformie, przejrzystością reklam i dostępem naukowców do danych.

Bruksela kontra platforma X. "Naruszyła unijny akt"

Bruksela kontra platforma X. "Naruszyła unijny akt"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 70 milionów złotych. W Polsce odnotowano cztery wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 12 lipca 2024 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

W drugim kwartale 2024 roku ceny mieszkań na rynku wtórnym w pięciu miastach - Warszawie, Łodzi, Krakowie, Gdańsku i we Wrocławiu - wzrosły od 10 do 31 procent rok do roku - dowiadujemy się z raportu Barometr Metrohouse i Credipass. Wskazano przy tym, że liczba dostępnych lokali wzrosła, a zainteresowanie kupców spadło.

Mieszkania na rynku wtórnym. Tak rosną ceny w największych miastach

Mieszkania na rynku wtórnym. Tak rosną ceny w największych miastach

Źródło:
PAP

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie narażenia firmy na szkodę w wysokości 84 milionów złotych oraz wyrządzenia szkody w kwocie 2,6 miliona złotych - poinformowały w piątek Lasy Państwowe. Jak podano, chodzi o zakup i okoliczności produkcji nowych mundurów dla pracowników.

Lasy Państwowe zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o nowe mundury

Lasy Państwowe zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o nowe mundury

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING, mBank, Raiffeisen - klienci tych banków muszą przygotować się na utrudnienia w związku z zaplanowanymi pracami serwisowymi w najbliższy weekend. W niektórych przypadkach lepiej wyposażyć się w zapas gotówki.

Przerwy w bankach. Prace serwisowe w weekend

Przerwy w bankach. Prace serwisowe w weekend

Źródło:
tvn24.pl

Z podberlińskiej fabryki Tesli zniknęło kilkadziesiąt tysięcy kubków - podają niemieckie media, powołując się na nagranie ze spotkania dyrektora zakładu z jego pracownikami. Portal tygodnika "Spiegel" odnotował, że słowa dyrektora André Thieriga, który sugerował, że pracownicy dopuszczają się kradzieży, wywołały "mieszane reakcje" wśród załogi.

"Burzliwe zebranie" w wielkiej fabryce. Zniknęło 65 tysięcy kubków do kawy

"Burzliwe zebranie" w wielkiej fabryce. Zniknęło 65 tysięcy kubków do kawy

Źródło:
Deutsche Welle, Spiegel, tvn24.pl

Pod koniec XXI wieku liczba ludności w Polsce spadnie do poziomu około 19,4 milionów osób - wynika z raportu ONZ "World Population Prospects 2024". Pierwsze oznaki rozpoczynającej się depopulacji będą widoczne już w 2030 roku. Ministra Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w tym kontekście we wpisie na platformie X zacytowała słowa hymnu Polski i przestrzegła, by "traktować te mądre słowa naszego Hymnu z najwyższą powagą".

Populacja Polski spadnie prawie o połowę. Niepokojące prognozy ONZ

Populacja Polski spadnie prawie o połowę. Niepokojące prognozy ONZ

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prokuratura Regionalna w Gdańsku wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez byłego ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka - poinformował w piątek prokurator Mariusz Marciniak. Jak przekazał w rozmowie z TVN24 wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka, politykowi grozi utrata immunitetu.

Minister Gróbarczyk wiedział, ale nie powiedział. Prokuratura wszczyna śledztwo

Minister Gróbarczyk wiedział, ale nie powiedział. Prokuratura wszczyna śledztwo

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Najbliższe posiedzenie sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej (ODK) w sprawie wstępnego wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa Narodowego Banku Polskiego zaplanowane jest na 24 lipca - poinformował przewodniczący komisji Zdzisław Gawlik z PO. Komisja nie otrzymała jeszcze odpowiedzi Adama Glapińskiego na wniosek i nie ustaliła, czy go odebrał.

Glapiński przed Trybunałem Stanu? Jest ważna data

Glapiński przed Trybunałem Stanu? Jest ważna data

Źródło:
PAP

Nowa podaż mieszkań zaczęła przewyższać popyt, przez co spółki coraz częściej oferują klientom bonusy oraz rabaty. Na promocje można liczyć także na rynku wtórnym - wynika z doniesień "Pulsu biznesu". W siedmiu największych miastach oferta lokali deweloperskich urosła ostatnio aż o 30 procent.

Rabaty i bonusy przy zakupie mieszkania. Deweloperzy walczą o klientów

Rabaty i bonusy przy zakupie mieszkania. Deweloperzy walczą o klientów

Źródło:
PAP

W popularnych tureckich kurortach jest w tym sezonie "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach" - donoszą lokalne media. "Branża turystyczna w regionie Morza Egejskiego zmaga się z trudnym sezonem" - pisze Türkiye Today. W rozmowie z portalem tureccy hotelarze wskazują powody, dla których klienci wybierają inny kierunek.

"Kolejki" na greckie wyspy. Za to tutaj "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach"

"Kolejki" na greckie wyspy. Za to tutaj "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach"

Źródło:
euromonitor.com, Gazete Oksijen, Euronews, Türkiye Today, tvn24.pl

Po spadkach w latach 2020 i 2021 spowodowanych pandemią COVID-19 populacja Unii Europejskiej wzrosła drugi rok z rzędu, ale nie w przypadku Polski - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Odnotowaliśmy bowiem największy spadek ludności spośród wszystkich państw członkowskich. 

Ubywa nas. To najgorszy wynik spośród krajów UE

Ubywa nas. To najgorszy wynik spośród krajów UE

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska nie popiera pomysłu premiera Donalda Tuska, by za unijne pieniądze sfinansować spalanie polskiego węgla na potrzeby Kijowa - przekazała "Rzeczpospolita". Propozycja szefa rządu zaskoczyła nie tylko Brukselę, ale także wiele spółek energetycznych.

Prąd dla Ukrainy bez opłat ETS? Komisja Europejska przeciwna pomysłowi Tuska

Prąd dla Ukrainy bez opłat ETS? Komisja Europejska przeciwna pomysłowi Tuska

Źródło:
PAP

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział, że po tym jak Kanada przedstawiła swój plan dojścia do wydatków obronnych na poziomie 2 proc. PKB, wszyscy sojusznicy w NATO są na ścieżce, by osiągnąć ten pułap. Jake Sullivan odniósł się także do sytuacji na froncie w Ukrainie i działań węgierskiego premiera Viktora Orbana.

Biały Dom: wszystkie kraje NATO na ścieżce, by wydawać 2 proc. PKB na obronę

Biały Dom: wszystkie kraje NATO na ścieżce, by wydawać 2 proc. PKB na obronę

Źródło:
PAP

W latach 2019-2023 Polska wyeksportowała łącznie 14,3 milionów ton nieprzetworzonego drewna - wynika z komunikatu Lasów Państwowych. Większość trafiła do Niemiec oraz Chin, choć klientami są także Słowacy, Czesi, a nawet Szwedzi. Jak wynika z zapowiedzi rządu, wysyłka drewna za granicę wkrótce zostanie ograniczona.

Miliony ton polskiego drewna trafiło za granicę. Wkrótce mają obowiązywać ograniczenia

Miliony ton polskiego drewna trafiło za granicę. Wkrótce mają obowiązywać ograniczenia

Źródło:
PAP