Dwutygodniowy rząd Morawieckiego. Podano koszt wynagrodzeń

Źródło:
tvn24.pl
Dwutygodniowy rząd Morawieckiego. Podano koszt wynagrodzeń
Dwutygodniowy rząd Morawieckiego. Podano koszt wynagrodzeńTVN24
wideo 2/5
Dwutygodniowy rząd Morawieckiego. Podano koszt wynagrodzeńTVN24

Członkowie dwutygodniowego rządu Mateusza Morawieckiego otrzymali wynagrodzenia w łącznej wysokości blisko 785 tysięcy złotych brutto. Do tego trzeba doliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop w wysokości prawie 534 tysięcy złotych - wynika z danych przekazanych tvn24.pl przez Centrum Informacyjne Rządu. Premier Mateusz Morawiecki otrzymał wynagrodzenie w wysokości blisko 35 tysięcy złotych brutto.

Prezydent Andrzej Duda 27 listopada 2023 roku zaprzysiągł Mateusza Morawieckiego na premiera i powołał nowy rząd. Nowy rząd miał dwa tygodnie na uzyskanie większości w Sejmie. Tak się jednak nie stało. Z powodu nieuzyskania wotum zaufania Morawiecki podał się wraz z rządem do dymisji.

Wynagrodzenia członków dwutygodniowego rządu

Centrum Informacyjne Rządu (CIR) w odpowiedzi na pytania Konkretu24 przekazało informacje o kosztach wynagrodzeń oraz ekwiwalentu dla Prezesa Rady Ministrów, Szefa i Zastępcy Szefa KPRM, ministrów, wiceministrów, sekretarzy i podsekretarzy stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Łączna kwota brutto wynagrodzenia "za okres od 1 do 30 listopada 2023 r. wynosi 478 360,40 zł, a za okres od 1 grudnia do 31 grudnia 2023 r. wynosi 306 527,58 zł. Łączna kwota ekwiwalentu brutto dla wyżej wymienionych osób wyniosła 533 716,64 zł" - czytamy w przesłanej nam odpowiedzi.

Z powyższej kwoty 118 077,44 zł brutto to ekwiwalent dla Mateusza Morawieckiego. Centrum Informacyjne Rządu informowało nas wcześniej, że to pieniądze za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w łącznym wymiarze 104 dni.

Co ważne, wynagrodzenie nie dotyczyło wyłącznie czasu, w którym funkcjonował dwutygodniowy rząd, czyli od 27 listopada 11 grudnia 2023 roku. CIR podkreśliło, że "wynagrodzenie jest wypłacane miesięcznie i jest niepodzielne". "Dlatego też wynagrodzenie za listopad zostało ujęte w pełnej wysokości przysługującej za okres od 1 do 30 listopada, natomiast wynagrodzenie za grudzień przyjęto za okres od 1 do 31 grudnia 2023 r., z pewnymi wyjątkami. Wyjątki dotyczą osób, które rozwiązały stosunek pracy w trakcie miesiąca, a wynagrodzenie zostało rozliczone proporcjonalnie do okresu trwania zatrudnienia" - zaznaczono.

Pytaliśmy również o wysokość odpraw dla odchodzących ministrów, jednak CIR wyjaśniło, że "z mocy przepisów prawa nie przysługuje im to świadczenie".

Ile zarobił premier Mateusz Morawiecki?

CIR w odpowiedzi na pytania Konkretu24 podało też szczegółowe dane o wynagrodzeniach pięciu członków dwutygodniowej Rady Ministrów. Chodzi o premiera Mateusza Morawieckiego, minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz przewodniczącą Komitetu do spraw Pożytku Publicznego Dominikę Chorosińską, ministra spraw zagranicznych Szymona Szynkowskiego vel Sęka oraz ministrów członków Rady Ministrów Izabelę Antos i Jacka Ozdobę.

- Są to osoby, które obsługiwała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów - wyjaśnił Maciej Wewiór, zastępca dyrektora CIR.

Jak podał, premier Mateusz Morawiecki "za okres od 1 do 30 listopada 2023 roku otrzymał łączne wynagrodzenie brutto w wysokości 23 649,04 zł, a za okres od 1 do 13 grudnia 2023 roku, kiedy nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy - 11 202,23 zł".

Minister Chorosińska w związku z łączeniem dwóch stanowisk, "dokonała wyboru wynagrodzenia, który przysługuje dla stanowiska Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego i wchodzi on w skład RM (minister) i jest obsługiwany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów". "Pani minister Dominika Chorosińska za okres od 27 do 30 listopada 2023 r. otrzymała łączne wynagrodzenie brutto w wysokości 3557,42 zł, a za okres od 1 do 13 grudnia 2023 r., kiedy nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy – 8425,46 zł" - podało CIR.

Czytaj także: Zarobki i odprawy w ministerstwie kultury. Podano wysokość

Minister Szymon Szynkowski vel Sęk, jako Minister Spraw Zagranicznych, kierował również działem administracji członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej.

"Obsługę ministra w tym zakresie zapewniała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Zgodnie z decyzją Prezesa Rady Ministrów wynagrodzenie Ministra było wypłacane z części budżetowej 23, a obsługę kadrowo-płacową zapewniała KPRM. Minister Spraw Zagranicznych (a wcześniej Minister ds. Unii Europejskiej) Szymon Szynkowski vel Sęk za okres od 1 do 30 listopada 2023 r. otrzymał łączne wynagrodzenie brutto w wysokości 20 312,14 zł, a za okres od 1 do 13 grudnia 2023 r., kiedy nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy – 9 621,62 zł" - czytamy.

Członek Rady Ministrów, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Izabela Antos za okres od 1 do 30 listopada otrzymała łączne wynagrodzenie brutto w wysokości 17 930,17 zł, a za okres od 1 do 31 grudnia - 19 470,39 zł.

Z kolei członek Rady Ministrów Jacek Ozdoba za okres od 27 do 30 listopada otrzymał łączne wynagrodzenie brutto w wysokości 3753,83 zł, a za okres od 1 do 31 grudnia - 18 768,94 zł.

Centrum Informacyjne Rządu o pensjach za styczeń

Z przekazanych nam danych wynika, że łączna kwota brutto wynagrodzeń powyższych osób za okres od 1-30 listopada 2023 roku wyniosła 69 202,60 zł. W grudniu było to 67 488,64 zł, a w styczniu 46 113,32 zł. - W łącznej kwocie za wynagrodzenia za styczeń 2024 uwzględniono wypłatę wynagrodzenia brutto dla jednej osoby oraz wypłatę dodatków wyrównawczych dla pozostałych - zaznaczył Wewiór.

Oznacza to, że pięciu powyższych członków dwutygodniowego rządu Mateusza Morawieckiego, w tym premier, otrzymali wynagrodzenia w łącznej wysokości 182 804,56 zł.

Dlaczego członkowie dwutygodniowego rządu otrzymali również wynagrodzenie za styczeń? Jak wyjaśnił zastępca dyrektora CIR, zgodnie z przepisami "osoby odwoływane z kierowniczych stanowisk państwowych, w tym również członkowie Rady Ministrów, zachowują prawo do dotychczasowego wynagrodzenia przez okres od jednego do trzech miesięcy, w zależności od tego jak długo zajmowały dane stanowisko". - Okres ten jest równoznaczny z okresem wypowiedzenia i traktowany jako okres trwającego zatrudnienia. Jeżeli w tym okresie podejmą inne niżej płatne zatrudnienie, będzie im przysługiwał w tym okresie dodatek wyrównawczy, stanowiący różnicę między dotychczas otrzymywanym a nowym wynagrodzeniem - dodał Maciej Wewiór.

Do wynagrodzeń trzeba doliczyć koszt ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, który w przypadku pięciu osób wyniósł łącznie 135 481,44 zł brutto.

Na razie nie są znane szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń pozostałych ministrów dwutygodniowego rządu, w którym zasiadało - nie licząc premiera Morawieckiego - 18 ministrów.

"Zabraknie środków na wypłatę wynagrodzeń"

W połowie grudnia szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec mówił, że "w kancelarii premiera zarządzanej przez premiera, byłego ministra finansów, finansistę, zabraknie środków na wypłatę wynagrodzeń dla pracowników". Jak podawał, chodziło o trzy miliony złotych.

Grabiec mówił też, że "zsumowane odprawy niektórych ministrów wyniosły ponad 200 tysięcy złotych". - Mówię o indywidualnych przypadkach, w których takie kwoty pojawiły się na kontach odchodzących ministrów - zaznaczał.

Autorka/Autor:mb/ToL

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

W poniedziałek do Polski trafiły pierwsze pieniądze z Funduszu Odbudowy. Stopień zaawansowania w pozyskiwaniu środków przez pozostałe kraje jest jednak bardzo zróżnicowany. Na prowadzeniu są Włochy, które otrzymały już ponad 100 miliardów euro, natomiast listę zamykają państwa takie jak Holandia, Szwecja i Irlandia, które nadal nie dostały ani jednego centa.

Kto dostał najwięcej pieniędzy z Funduszu Odbudowy? Polska nadal daleko za podium

Kto dostał najwięcej pieniędzy z Funduszu Odbudowy? Polska nadal daleko za podium

Źródło:
PAP

Po 23-letniej sądowej batalii ze Skarbem Państwa Marek Kubala, były właściciel salonu Seata w Wałbrzychu, dostanie wielomilionowe odszkodowanie. Zgodnie z wyrokiem sądu przysługuje mu 16 milionów złotych za zniszczenie jego dobrze prosperującej firmy. To mniej, niż oczekiwał, lecz jak przyznaje, chce już zakończyć tę sprawę.

Ponad 20 lat walczył o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Koniec sądowej batalii przedsiębiorcy

Ponad 20 lat walczył o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Koniec sądowej batalii przedsiębiorcy

Źródło:
tvn24.pl

Spółką Orlen rządzili ci, którzy, teraz już nie ma wątpliwości, którzy przejdą do historii jako specjaliści od brudnych interesów - powiedział podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk. Stwierdził, że "skala nieprawidłowości jest naprawdę uderzająca". W ten sposób premier odniósł się do sprawy utraty 1,6 mld zł zaliczek na transakcje zakupu ropy, której Orlen nigdy nie otrzymał.

Donald Tusk o Orlenie: tam było aż tak źle, że za rządów PiS-u niektórzy nie wytrzymali

Donald Tusk o Orlenie: tam było aż tak źle, że za rządów PiS-u niektórzy nie wytrzymali

Źródło:
tvn24.pl

Traktowali polskiego czempiona, spółkę giełdową, tak jak prywatny folwark - mówił w rozmowie z reporterem TVN24 wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki, odnosząc się do wydatków, jakie były przeznaczone na przeloty kierownictwa Orlenu prywatnymi samolotami. Wcześniej Borys Budka przekazał w mediach, że tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na ten cel. Z kolei Robert Kropiwnicki wyliczył, że loty pracowników Orlenu "na lewo i prawo kosztowały kilka milionów złotych".

Loty, wyścigi i imprezy. Na to poszły miliony z kasy Orlenu

Loty, wyścigi i imprezy. Na to poszły miliony z kasy Orlenu

Źródło:
TVN24, PAP

Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy. Mają one dotyczyć ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Ich wykaz rozszerzy się o czynniki szkodliwe między innymi dla płodności i funkcji seksualnych, czyli tak zwane substancje reprotoksyczne.

Będą zmiany dla pracowników. Jest decyzja rządu

Będą zmiany dla pracowników. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w marcu 2024 roku obniżyła się do 4,6 procent rok do roku - podał Narodowy Bank Polski. Miesiąc wcześniej wynosiła 5,4 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jak wynika z pisma, do którego w poniedziałek dotarł Reuters, prawnicy reprezentujący X (dawniej Twitter) Elona Muska przekazali Sądowi Najwyższemu Brazylii, że platforma mediów społecznościowych zastosuje się do każdego orzeczenia. Wcześniej Musk deklarował, że nie będzie się dostosowywał do żadnych wyroków. Miliarderowi zarzuca się łamania brazylijskiego prawa poprzez odmowę blokady niektórych kont w serwisie X (dawniej Twitter).

Brazylijski pozew przeciwko Muskowi. Przełomowa zmiana stanowiska

Brazylijski pozew przeciwko Muskowi. Przełomowa zmiana stanowiska

Źródło:
Reuters

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) przeprowadzi kontrolę doraźną w Komisji Nadzoru Finansowego - poinformowano we wtorek. Zgodnie z zapowiedziami kontrola obejmie działania podjęte przez instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo rynku finansowego w odniesieniu między innymi do VeloBanku.

Kontrola "oczekiwana społecznie". Jest zapowiedź NIK

Kontrola "oczekiwana społecznie". Jest zapowiedź NIK

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ulga na dziecko może zostać łatwo utracona przez rodziców jedynaków - informuje we wtorek "Rzeczpospolita". Wszystko przez to, że ich pensje rosną, a limit dochodów nie zmienia się od lat.

Problem z popularną ulgą. Część rodziców może nie skorzystać

Problem z popularną ulgą. Część rodziców może nie skorzystać

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał dwie firmy odzieżowe za podawanie nieprawdziwych informacji na etykietach ubrań. Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) mają zapłacić karę w wysokości 3,8 miliona złotych, a Lord - ponad 213 tysięcy złotych. Ogłoszone decyzje nie są prawomocne.

UOKiK ukarał dwie firmy odzieżowe. "Konsumenci zostali wprowadzeni w błąd"

UOKiK ukarał dwie firmy odzieżowe. "Konsumenci zostali wprowadzeni w błąd"

Źródło:
PAP

Będzie doniesienie do prokuratury za przekroczenie uprawnień przez byłego wiceministra zdrowia z rządu PiS Janusza Cieszyńskiego - zapowiedziała w Programie Trzecim Polskiego Radia ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Jak wyjaśniła, doniesienie ma dotyczyć nieprawidłowości przy zakupie respiratorów, zamówionych na początku pandemii przez ówczesny resort zdrowia. Leszczyna podkreślała, że "były wiceminister zdrowia wypłacił wielomilionową zaliczkę, wiedząc, że to jest niezgodne z ustawą o finansach publicznych".

Respiratory od handlarza bronią. Szefowa resortu zapowiada doniesienie do prokuratury

Respiratory od handlarza bronią. Szefowa resortu zapowiada doniesienie do prokuratury

Źródło:
Polskie Radio, tvn24.pl

Przepisy tworzą lukę, umożliwiającą nadużycia i oszustwa, ceny napojów wzrosną, a klienci zapłacą dodatkowy VAT - to tylko część zastrzeżeń do ustawy kaucyjnej, które zgłaszają przedstawiciele branży. Apelują do premiera Tuska i do rządu o zmiany. Przepisy zakładają, że system kaucyjny w Polsce zacznie działać od 2025 roku.

"System kaucyjny jest szkodliwy." Przedsiębiorcy apelują do Tuska o pilne zmiany

"System kaucyjny jest szkodliwy." Przedsiębiorcy apelują do Tuska o pilne zmiany

Źródło:
tvn24.pl

Francuska Grupa Elo (dawniej Auchan Holding) poinformowała o sprzedaży przez jej spółkę zależną aktywów w Rosji. Chodzi o 19 centrów handlowych w tym kraju. Grupa Elo jest właścicielem Auchan Retail i New Immo Holding. Spółka Auchan Retail Russia podkreśliła we wtorkowym komunikacie, że kontynuuje działalność w Rosji.

Co dalej z działalnością Auchan w Rosji? Jest oświadczenie

Co dalej z działalnością Auchan w Rosji? Jest oświadczenie

Źródło:
tvn24.pl

W środę odbędzie się zwyczajne walne zgromadzenie Banku Pekao. W porządku obrad przewidziano podjęcie uchwał w sprawie powołania członków rady nadzorczej na nową kadencję. Akcjonariusze banku Polski Fundusz Rozwoju oraz Powszechny Zakład Ubezpieczeń zgłosili łącznie ośmioro kandydatów. Poznaliśmy ich nazwiska.

Zmiany w Banku Pekao coraz bliżej. Poznaliśmy kandydatów

Zmiany w Banku Pekao coraz bliżej. Poznaliśmy kandydatów

Źródło:
tvn24.pl

Podwyższenie wieku emerytalnego jest niezbędne, żeby w dłuższej perspektywie utrzymać stabilny system ubezpieczeń społecznych - oceniła profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak, dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej. Jak zauważyła standardem jest 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Ekspertka przyznała jednocześnie, że podwyższenie wieku emerytalnego "jest politycznie bardzo trudnym tematem".

"To jest politycznie bardzo trudnym tematem, ale jest to niezbędne"

"To jest politycznie bardzo trudnym tematem, ale jest to niezbędne"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Branża IT zwalnia w Polsce coraz więcej pracowników - ocenili eksperci Krajowego Rejestru Długów (KRD). Wskazali, że "informatyczna bańka zaczyna pękać". Ponadto - jak wynika z raportu KRD - w ciągu ostatnich dwóch lat zadłużenie branży IT wzrosło o jedną trzecią i obecnie przekracza ćwierć miliarda złotych.

Zwolnienia grupowe i wzrost zadłużenia. "Powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu"

Zwolnienia grupowe i wzrost zadłużenia. "Powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu"

Źródło:
PAP

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

Producent samochodów Alfa Romeo ogłosił, że jego nowe auto, który będzie produkowane w Tychach, nie będzie nazywało się Milano, jak wcześniej ogłoszono, ale Junior. Stało się to kilka dni po tym, jak włoski rząd skrytykował pierwotną nazwę modelu.

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Źródło:
PAP

Piotr Samson w poniedziałek został odwołany ze stanowiska prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego - potwierdziło redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Infrastruktury. Decyzję w tej sprawie podjął premier Donald Tusk. Samson pełnił tę funkcję od lipca 2016 roku.

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Źródło:
tvn24.pl

Nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego, nad którą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości, ma wprowadzić nową formę testamentu - testament audiowizualny. Rząd planuje, że projekt w tej sprawie zostanie przyjęty w drugiej połowie roku.

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Nic nie wskazuje na to, by w 2024 roku ceny nieruchomości gruntowych zaczęły spadać. Najbardziej poszukiwane przez inwestorów nadal będą grunty w Warszawie, Krakowie i Trójmieście, a znaczącym rynkiem ma szansę stać się również Poznań - ocenia firma doradcza JLL.

Ziemia na wagę złota. "Nic nie wskazuje, że ceny zaczną spadać"

Ziemia na wagę złota. "Nic nie wskazuje, że ceny zaczną spadać"

Źródło:
PAP

Samsung wrócił na pierwsze miejsce zestawienia największych producentów telefonów na świecie - wynika z raportu opublikowanego przez firmę IDC. Tym samym koncern z Korei Południowej wyprzedził amerykańskiego giganta - firmę Apple.

Najwięksi producenci smartfonów. Zmiana lidera

Najwięksi producenci smartfonów. Zmiana lidera

Źródło:
"The Guardian"

W notatce skierowanej do pracowników Tesli Elon Musk napisał, że nie ma niczego, czego bardziej nienawidzi, "ale to musi zostać zrobione". W ten sposób zapowiedział zwolnienie ponad 10 procent pracowników firmy motoryzacyjnej.

Musk szykuje duże zwolnienia. "Podjęliśmy trudną decyzję"

Musk szykuje duże zwolnienia. "Podjęliśmy trudną decyzję"

Źródło:
BBC