Inflacja w lipcu 2021 roku w Polsce wyniosła 5,0 procent licząc rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że wzrost cen towarów i usług przyspieszył do poziomu niewidzianego nad Wisłą od ponad dziesięciu lat.
W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 proc.
Wcześniej w szybkim szaczunku GUS podał, że inflacja w lipcu 2021 roku w Polsce wyniosła 5,0 proc. licząc rok do roku.
Ostatnio wzrost cen towarów i usług na poziomie 5 proc. odnotowano w maju 2011 roku.
W lipcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie transportu (o 3,1 proc.) oraz mieszkania (o 0,5 proc.), które podwyższyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,29 p. proc i 0,13 p. proc. Niższe ceny żywności (o 0,4 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 2,4 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,11 p. proc i 0,10 p. proc.
W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie transportu (o 18,5 proc.) oraz mieszkania (o 5,6proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,60 p. proc. i 1,39 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 0,6 proc.) obniżyły ten wskaźnik o 0,02 p. proc.
Inflacja w lipcu - komentarze ekonomistów
Analitycy PKO BP podali, że wzrost inflacji bazowej w lipcu wynikał w dużej mierze z czynników pandemicznych. "Ceny wyjazdów zagranicznych wzrosły o 10,7% r/r vs -6,5% r/r w VI. Turystyka krajowa odnotowała wzrost cen o 8,0% r/r vs 6,0% r/r w VI. W sekt. HoReCa inflacja przyspieszyła do 6,1% r/r z 5,7% w VI" - czytamy w komentarzu na Twitterze.
Na mocne wzrosty cen w otwierających się branżach usługowych zwrócili uwagę ekonomiści Pekao.
Jaka będzie inflacja w 2021 roku - prognozy
Z prognoz Banku Pekao wynika także, że wzrostu inflacji można się spodziewać także w sierpniu, na co złożyła się m.in. podwyżka cen gazu, która weszła w życie w tym miesiącu.
- Myślę, że wzrost inflacji w sierpniu jest już przesądzony. Czekamy na dane, które jeszcze spływają, ale sądzę, że inflacja w sierpniu wyniesie około 5,2 procent - powiedział ekonomista Banku Pekao Adam Antoniak. .
Według lipcowej centralnej ścieżki projekcji NBP, wzrost cen w 2021 roku wyniesie 4,2 proc., 3,3 proc. w 2022 roku, 3,4 proc. w 2023 roku.
Inflacja a stopy procentowe - co może zrobić RPP?
Jednym z działań, jakie może podjąć Rada Polityki Pieniężnej w związku z szybkim wzrostem cen, jest podwyżka stóp procentowych. W Polsce stopy procentowe są obecnie na najniższym poziomie w historii.
W ubiegłym roku Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie obniżała stopy procentowe: 17 marca, 8 kwietnia i 28 maja. Natomiast ostatni raz, gdy RPP podniosła stopy procentowe, zdarzyło się 10 maja 2012 roku.
Nierozsądne byłoby podniesienie stóp procentowych, zanim sytuacja pandemiczna się nie wyjaśni - powiedział niedawno w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock