TVN24 Biznes | Pieniądze

Wzrost cen w Polsce najszybszy od ponad 10 lat. Są wstępne dane

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Morawiecki o inflacji w PolsceTVN24
wideo 2/8
TVN24Morawiecki o inflacji w Polsce

Inflacja w lipcu 2021 roku w Polsce wyniosła 5,0 procent licząc rok do roku. W ujęciu miesięcznym ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,4 procent - wynika z szybkiego szacunku przygotowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Ostatni raz inflacja była na poziomie 5 proc. w maju 2011 roku. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2021 roku wzrosły o 4,4 procent rok do roku, a miesiąc do miesiąca - 0,1 procent.

Ceny paliw, energii i żywności

Ze wstępnych danych GUS-u wynika, że w lipcu br. zarówno rok do roku jak i miesiąc do miesiąca najmocniej wzrosły ceny paliw do prywatnych środków transportu. O odpowiednio o 30 proc. i 4,4 proc.

Ceny nośników energii wzrosły o 5,3 proc. rok do roku i 0,1 proc. miesiąc do miesiąca. W przypadku żywności i napojów bezalkoholowych zanotowano wzrost w ujęciu rocznym o 3,1 proc. i spadek o 0,4 proc. w porównaniu do czerwca.

PAP/Maciej Zieliński

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ekonomiści mBanku zwrócili uwagę, że został wyrównany poziom z maja 2011 roku. "W poszukiwaniu wyższych odczytów należy bardziej zanurzyć się w historię i sięgnąć do 2001 roku. Ewentualnie można poczekać na kolejne miesiące, bo 5 proc. nie wyznacza maksymalnej inflacji w tym roku" - ocenili ekonomiści.

W ocenie ekonomistów PKO BP winnymi wzrostu cen w lipcu są droższe paliwa i żywność. "Drożejąca żywność i energia napędzają inflację. Nadal mocno drożeją paliwa (30,0 proc. r/r)" - wtórują ekonomiści Banku Pekao.

Z danych unijnego urzędu statystycznego Eurostat wynika, że wzrost cen w czerwcu w Polsce był jednym z najwyższych w całej Unii Europejskiej. Nasz kraj wyprzedziły tylko Węgry.

Inflacja w Unii EuropejskiejPAP/Maciej Zieliński

Autor:mb/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego:  Sia Footage / Shutterstock