Stopy procentowe w górę. Glapiński: jest przestrzeń do dalszych podwyżek

Źródło:
TVN24 Biznes
Glapiński o stopach procentowych: jest przestrzeń do dalszych podwyżek (wypowiedź z 9 grudnia 2021)
Glapiński o stopach procentowych: jest przestrzeń do dalszych podwyżek (wypowiedź z 9 grudnia 2021)NBP
wideo 2/9
Glapiński o stopach procentowych: jest przestrzeń do dalszych podwyżekNBP

Inflacja w Polsce jest na poziomie najwyższym od 20 lat. - Naszym celem działania jest doprowadzenie inflacji w średnim okresie do celu inflacyjnego NBP - zapowiedział na czwartkowej konferencji prasowej Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego. Jak ocenił, ostatnia podwyżka stóp procentowych była "bardzo znacząca". - Jest przestrzeń do dalszych podwyżek (stóp procentowych - red.), ale też znacząco już je podnieśliśmy - powiedział Glapiński.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podczas grudniowego posiedzenia, po raz trzeci z rzędu, zdecydowała o podniesieniu stopy referencyjnej. Tym razem o 50 punktów bazowych do 1,75 procent. W październiku główna stopa banku centralnego wzrosła z 0,1 do 0,5 procent. Była to pierwsza podwyżka od maja 2012 roku. W listopadzie główna stopa znowu poszła w górę, do 1,25 procent.

- Wczoraj (w środę - red.) po raz kolejny podnieśliśmy stopy procentowe, o pół punktu procentowego, a więc bardzo znacząco. Z tego, co wiem, rynek się mniej więcej spodziewał właśnie tego - między pół a 0,75 procent. Po długich dyskusjach uznaliśmy, że taka skala podwyżki będzie najbardziej właściwa - powiedział prezes NBP i jednocześnie przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

- Naszym celem działania jest doprowadzenie inflacji w średnim okresie do celu inflacyjnego NBP - przypomniał Glapiński. Jak wskazał, stopa referencyjna od września 2021 roku wzrosła łącznie o 1,65 punktu procentowego. - Bardzo radykalnie się podniosła - skomentował szef banku centralnego.

- Te podwyżki stóp procentowych, które dokonujemy, są tak wykalibrowane, aby nie osłabić znacząco wzrostu gospodarczego, a w szczególności, aby nie spowodować wzrostu bezrobocia, aby ludzie utrzymali pracę, aby utrzymali dochody, aby poziom życia nie zmalał. Nadmierne i zbyt szybkie podwyższanie stóp procentowych może doprowadzić do gwałtownego pogorszenia się koniunktury i bezrobocia. Nikt rozsądny tego nie chce - zapewnił Glapiński.

- Nasze decyzje w kolejnych miesiącach będą nadal nakierowane na obniżenie inflacji w średnim okresie, (...) do końca 2023, do poziomu zgodnego z celem inflacyjnym. Będziemy cały czas obserwować kształtowanie się sytuacji koniunkturalnej, będziemy chcieli utrzymać stabilność cen w średnim okresie, ale jednocześnie wspierać zrównoważony wzrost gospodarczy - zapewnił prezes NBP. - Tu się może dużo zmieniać, jeśli nastąpi coś nagle w sferze pandemii, coś w sferze cen surowców energetycznych i to obie w strony - zastrzegł.

- Jest przestrzeń do dalszych podwyżek (stóp procentowych - red.), ale też znacząco już je podnieśliśmy - powiedział Glapiński. Dopytywany przez dziennikarzy o dalsze decyzje RPP odpowiedział, że "te podwyżki, które dokonaliśmy do tej pory, znacząco przyhamowują inflację w średnim okresie, ale nie powiedziałem, że są już wystarczające".

PAP/Maciej Zieliński

Kolejne posiedzenie decyzyjne RPP odbędzie się 12 stycznia 2022 roku.

Inflacja w Polsce

Ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że inflacja w listopadzie rok do roku wzrosła o 7,7 procent. To najwyższy poziom od grudnia 2000 roku, kiedy inflacja wyniosła 8,5 procent rok do roku. To jednocześnie poziom powyżej celu inflacyjnego NBP, który wynosi 2,5 proc. plus/minus 1 punkt procentowy.

- Silny wzrost inflacji w ostatnich miesiącach jest przede wszystkim efektem wzrostu światowych cen surowców, w tym, co bardzo jest odczuwalne, paliw, ale też różnego rodzaju innych zaburzeń podażowych (...), z polityki klimatycznej Unii Europejskiej, rekordowego wzrostu cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla - mówił Glapiński.

- Na dodatnią dynamikę cen oddziałuje trwające ożywienie gospodarcze, ten pozytywny element, czyli dobra koniunktura, dobre zatrudnienie, wzrost wynagrodzeń. Jednocześnie on powoduje wzrost popytu wynikający ze wzrostu dochodów i to też działa w tych warunkach proinflacyjnie - dodał prezes NBP.

Jak wskazał, "według aktualnych prognoz w przyszłym roku inflacja utrzyma się także na podwyższonym poziomie, chociaż niższym". - Dlatego jako NBP podejmujemy działania, aby w średnim, dwuletnim okresie obniżyć inflację znacząco, do poziomu celu inflacyjnego. W najbliższych miesiącach dynamika cen zostanie też ograniczona przez obniżenie części podatków, w ramach tarczy antyinflacyjnej wprowadzanej przez rząd - zauważył Glapiński.

Stopy procentowe w Polsce

Prezes NBP był pytany na konferencji prasowej o znaczące podwyżki stóp procentowych na Węgrzech i w Czechach, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnich miesiącach. Jak mówił szef banku centralnego, "podwyżki stóp procentowych zawsze ograniczają inflację".

- Natomiast chodzi o spór dotyczący rozpoczęcia cyklu podwyżek (...), pojawia się taka nuta u publicystów (...), że Polska powinna wcześniej rozpocząć ten cykl podwyżek. Tu jest znaczący nasz sprzeciw, już minęło sporo czasu, Narodowy Bank Polski nadal podtrzymuje, że podjęliśmy decyzję o podwyżce we właściwym momencie, zważywszy na ówczesną wiedzę i dane, które spływały. Podjęliśmy decyzję we właściwym momencie, nie było żadnego opóźnienia - ocenił Glapiński.

- Przykład Czech i Węgier jest dobry o tyle, że oni podnieśli wcześniej i żadnych rezultatów korzystnych w tym zakresie nie odnieśli. Po prostu ta inflacja jest spowodowana czynnikami zewnętrznymi, szokami zewnętrznymi, a podwyżki stóp działają w tym okresie dłuższym - tłumaczył prezes NBP.

Autorka/Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

Partia Liberalna Kanady (LPC) wygrała wybory parlamentarne. Lider ugrupowania i urzędujący premier Mark Carney podkreślił, że Kanada musi ambitnie podejść do kryzysu i stawić czoło groźbom prezydenta USA Donalda Trumpa.

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump zmienia zdanie w sprawie wprowadzonych przez siebie ceł. Teraz chce wycofać się z dodatkowych taryf na części sprowadzane z zagranicy i wykorzystywane w produkcji aut w USA - podał "Wall Street Journal".

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Źródło:
PAP

Sekretarz skarbu USA Scott Bessent poinformował w poniedziałek, że wkrótce dojdzie do porozumienia handlowego z niektórymi państwami. Dodał, że chęć negocjacji w sprawie ceł wyrażają także Chiny, dlatego "nie martwi się o puste półki" w Stanach Zjednoczonych.

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę opóźniającą do 1 października wejście w życie nowych taryf na prąd. Zdaniem resortu klimatu zmiany pozwolą na obniżkę cen energii po wygaśnięciu ceny maksymalnej.

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Źródło:
PAP

Od wtorku 6 maja w PKO BP zaczną obowiązywać domyślne limity dzienne na przelewy i płatności w serwisie iPKO - przekazał bank w komunikacie. Zmiany są wprowadzane, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie.

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Eksperci są zgodni, że migranci są nam potrzebni, bo w ciągu najbliższej dekady z polskiego rynku pracy ma zniknąć nawet 2,1 miliona osób. - Masowy napływ cudzoziemców pozwolił wypełnić lukę, która powstała z powodu starzenia się społeczeństwa i depopulacji - podkreśla Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ale to już nie wystarczy.

"Stanęłyby niektóre fabryki, a część szpitali miałaby problem z obsadą kadry"

"Stanęłyby niektóre fabryki, a część szpitali miałaby problem z obsadą kadry"

Źródło:
TVN24+

Portugalia i zdecydowana większość Hiszpanii ponownie mają prąd - poinformowali krajowi operatorzy sieci energetycznych. Jednocześnie cały czas nie są znane przyczyny awarii, która dotknęła Półwysep Iberyjski.

Co z prądem na Półwyspie Iberyjskim? Komunikaty operatorów

Co z prądem na Półwyspie Iberyjskim? Komunikaty operatorów

Źródło:
PAP

Rozległa awaria zasilania w Hiszpanii i Portugalii doprowadziła do anulowania kilkudziesięciu lotów oraz zakłóceń w funkcjonowaniu sieci kolejowej - podał portal stacji telewizyjnej BBC.

Masa odwołanych lotów, pasażerowie utknęli w pociągach

Masa odwołanych lotów, pasażerowie utknęli w pociągach

Źródło:
PAP

Awaria prądu na Półwyspie Iberyjskim nie doprowadziła do zakłóceń w pracy krajowego systemu elektroenergetycznego - wynika z poniedziałkowego oświadczenia Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Rzecznik prasowy PSE zapewnił, że polski operator jest przygotowany na takie zagrożenia. 

Blackout na Półwyspie Iberyjskim. Polski operator zabiera głos

Blackout na Półwyspie Iberyjskim. Polski operator zabiera głos

Źródło:
PAP

Podczas majówki większość kierowców zatankuje taniej niż rok temu - zauważa Urszula Cieślak, dyrektor Działu Prognoz i Analiz Reflexu. Benzyna 95 jest tańsza o ponad 80 groszy na litrze, olej napędowy o ponad 77 groszy, natomiast benzyna 98 - o 64 grosze. W ciągu ostatniego roku o 20 groszy podrożał natomiast autogaz.

Majówkowe tankowanie tańsze niż przed rokiem

Majówkowe tankowanie tańsze niż przed rokiem

Źródło:
PAP

- Trzeba skrócić czas pracy Polek i Polaków, oczywiście przy zachowaniu tego samego poziomu wynagrodzeń - powiedziała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Zapowiedziała dobrowolny pilotaż dla różnego rodzaju pracodawców.

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. Zapowiedź ministry

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. Zapowiedź ministry

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wypłatę dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, czyli tak zwanej trzynastki. W tym roku do ponad 8,8 miliona osób trafiło łącznie blisko 16,5 miliarda złotych brutto. ZUS rozpoczął też coroczną wysyłkę listów do emerytów i rencistów.

Koperty dla milionów emerytów. Dwie ważne decyzje

Koperty dla milionów emerytów. Dwie ważne decyzje

Źródło:
PAP

Resort finansów planuje uproszczenie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, ograniczenie formalności i zmniejszenie barier administracyjnych związanych z ich stosowaniem - wynika z wpisu w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Resort szykuje zmiany w podatku

Resort szykuje zmiany w podatku

Źródło:
PAP

- Dzięki nowej umowie z Westinghouse-Bechtel inwestycja w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce staje się pewniejsza - powiedział premier Donald Tusk. Polska podpisała w poniedziałek z amerykańskimi wykonawcami, konsorcjum Westinghouse-Bechtel, umowę pomostową (EDA) w sprawie budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Jest umowa w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Jest umowa w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Źródło:
PAP

Zbliża się majówka. System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, w czwartek (1 maja) będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. 

Przerwa w realizacji przelewów. Płatności warto zlecić z wyprzedzeniem

Przerwa w realizacji przelewów. Płatności warto zlecić z wyprzedzeniem

Źródło:
tvn24.pl

PIT za 2024 rok możemy rozliczyć jeszcze tylko przez trzy dni. Ostateczny termin złożenia deklaracji podatku dochodowego upływa w środę, 30 kwietnia. Zeznanie można wysłać drogą elektroniczną lub na papierze i złożyć w Urzędzie Skarbowym albo wysłać pocztą.

Ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem

Ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem

Źródło:
PAP

Na wniosek Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wydało decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną spółki Torgservis PL oraz jej udziałowców, Siergieja i Andrieja Sznejderów. Objęta sankcjami spółka prowadzi na polskim rynku sieć dyskontów MyPrice.

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Źródło:
PAP

Ceny luksusowych mieszkań w Polsce nieustannie rosną. Metr kwadratowy nowej inwestycji deweloperskiej w Warszawie może kosztować 100 tysięcy złotych - podaje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

100 tysięcy złotych za metr kwadratowy

100 tysięcy złotych za metr kwadratowy

Źródło:
PAP

Według raportu Instytutu Gallupa tylko 10 procent Polaków uważa, że angażuje się w swoją pracę. Raport analizuje emocje pracowników na całym świecie w 2024 roku. Polska zajęła 32. miejsce na 38 krajów europejskich, co jest jednym z najniższych wyników w Europie.

Zestresowani i niezaangażowani. Jeden z najniższych wyników w Europie

Zestresowani i niezaangażowani. Jeden z najniższych wyników w Europie

Źródło:
PAP

Od kilku miesięcy obowiązują przepisy wprowadzające obowiązek raportowania do fiskusa transakcji sprzedających na platformach internetowych. Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, osoby, które dokonują wielu transakcji na kilku internetowych platformach handlu, mogą nie podlegać raportowaniu do Krajowej Administracji Skarbowej, mimo przekroczenia ustawowych limitów.

Sprzedajesz w internecie, dane mogą trafić do fiskusa. Resort wyjaśnia

Sprzedajesz w internecie, dane mogą trafić do fiskusa. Resort wyjaśnia

Źródło:
PAP

Oszuści wysyłają wiadomości, w których nakłaniają do zaktualizowania danych z powodu podejrzanej aktywności na "koncie Blik" - informuje spółka Polski Standard Płatności (PSP), operator Blika, w swoich mediach społecznościowych. Jak przekazano, to próba kradzieży danych i środków finansowych.

Nowy atak oszustów. "Czerwona flaga"

Nowy atak oszustów. "Czerwona flaga"

Źródło:
tvn24.pl

Według badania Polskiej Organizacji Turystycznej 43 procent Polaków planuje w tym roku wyjazd na majówkę. Spośród nich 21 procent zamierza spędzić ten czas w kraju, 7 procent za granicą, a reszta jeszcze nie podjęła decyzji.

Gdzie na majówkę? Wyniki badania

Gdzie na majówkę? Wyniki badania

Źródło:
PAP

W marcu 2025 roku największy udział w oglądalności wśród dystrybutorów treści wideo w Polsce miała grupa TVN Warner Bros. Discovery - wynika z raportu All Screens Video Landscape Grupy Nielsen, na który powołuje się serwis Wirtualne Media.

Grupa TVN Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Grupa TVN Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Źródło:
Wirtualne Media