TVN24 Biznes | Ze świata

Szósta podwyżka stóp procentowych na Węgrzech

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Glapiński o dalszych podwyżkach stóp procentowych (wypowiedź z 3 listopada 2021)
Glapiński o dalszych podwyżkach stóp procentowych (wypowiedź z 3 listopada 2021)TVN24 BiS
wideo 2/5
TVN24 BiSGlapiński o dalszych podwyżkach stóp procentowych

Narodowy Bank Węgier (MNB) we wtorek zdecydował o podwyższeniu głównej stopy procentowej o 30 punktów bazowych do 2,10 procent. Takiego ruchu spodziewali się ekonomiści.

Zmiany wejdą w życie w środę, 17 listopada.

To szósta podwyżka stóp procentowych na Węgrzech w ostatnich miesiącach. W październiku główna stopa procentowa poszła w górę o 15 punktów bazowych do 1,8 procent. Proces stopniowego podwyższania stóp procentowych rozpoczął się w czerwcu tego roku.

Narodowy Bank Węgier, BudapesztShutterstock

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Stopy procentowe na Węgrzech - komentarze

Decyzja nie zaskoczyła ekonomistów. "Na Węgrzech bez niespodzianki. Stopy idą w górę o 30 pb. Nie ma zatem dociskania pedału hamulca do podłogi podobnego do tego, co w ostatnich miesiącach robił CNB (Narodowy Bank Czech - red.) (i w mniejszym stopniu NBP)" - napisali na Twitterze przedstawiciele Banku Pekao.

Ekonomiści mBanku ocenili wtorkową decyzję węgierskiego banku jako "miarowe, spokojne podwyżki stóp". Z grafiki dołączonej do wpisu wynika, że spośród krajów regionu, główna stopa procentowa jest najwyższa w Czechach. Tamtejszy bank centralny na początku listopada zdecydował o podwyższeniu głównej stopy procentowej o 125 punktów bazowych do 2,75 procent.

Na razie nie wiadomo, na jaki ruch zdecyduje się Rada Polityki Pieniężnej (RPP). Stopy procentowe w Polsce podwyższano w październiku i listopadzie, a referencyjna stopa procentowa poszła w górę łącznie o 115 punktów bazowych do 1,25 procent.

Prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący RPP w odpowiedzi przesłanej Polskiej Agencji Prasowej wskazywał, że obecnie bardziej prawdopodobny jest dalszy wzrost stóp procentowych, ale trudno przewidzieć, czy ta ocena nie ulegnie zmianie.

Najbliższe posiedzenie decyzyjne RPP zaplanowano na 8 grudnia 2021 roku.

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości