"Z jednej strony RPP próbuje hamować, ale jednak PiS tymi swoimi decyzjami im te kłody podkłada"

Źródło:
TVN24 Biznes
Defratyka: z jednej strony RPP próbuje hamować inflację, a z drugiej strony PiS rzuca kłody pod nogi
Defratyka: z jednej strony RPP próbuje hamować inflację, a z drugiej strony PiS rzuca kłody pod nogiTVN24
wideo 2/6
Defratyka: z jednej strony RPP próbuje hamować inflację, a z drugiej strony PiS rzuca kłody pod nogiTVN24

Inflacja w Polsce dojdzie w wakacje do poziomu 15-16 procent - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Alicja Defratyka, ekonomistka i autorka projektu Ciekaweliczby.pl. W jej ocenie "z jednej strony Rada Polityki Pieniężnej próbuje hamować, ale jednak PiS tymi swoimi decyzjami im te kłody podkłada". Zdaniem Ignacego Morawskiego z "Pulsu Biznesu", "nie jesteśmy jeszcze w sytuacji, w której inflacja zaczęłaby podążać taką spiralą jak w Turcji". - To, co widzimy, da się opanować - podkreślił ekonomista.

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 roku wzrosły rok do roku o 13,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny poszły w górę o 1,7 proc. - Rzeczywistość podąża ścieżkami, które są zaskakujące z punktu widzenia świata, który znaliśmy 2-3 lata temu. Natomiast patrząc na prognozę sprzed paru dni, to ten odczyt blisko 14 procent nie jest zaskakujący - skomentował Ignacy Morawski, ekonomista związany z "Pulsem Biznesu".

Inflacja w PolscePAP

Inflacja w Polsce - prognozy

W ocenie ekonomistki i autorki projektu Ciekaweliczby.pl Alicji Defratyki inflacja dojdzie w wakacje do poziomu 15-16 proc. - To są te najbliższe miesiące, natomiast to, co będzie później, to jest trudniejsze do prognozowania, bo będzie dużo zależało od czynników zewnętrznych, czyli jak potoczy się wojna, co z eksportem zboża z Ukrainy - wyjaśniła.

- Wkraczamy też na ścieżkę kampanii wyborczej i już zaczynają się kolejne obietnice. Jeżeli Prawo i Sprawiedliwość będzie dalej szło tą drogą, która jest odmienna od tego, co teraz robi Rada Polityki Pieniężnej, czyli to się wszystko zaczyna rozjeżdżać. Bo Rada Polityki Pieniężnej poprzez podnoszenie stóp procentowych próbuje stłumić ten popyt konsumpcyjny, żebyśmy tyle nie wydawali, natomiast PiS będzie dorzucało pieniądze. Teraz mamy przyspieszoną wypłatę czternastej emerytury. Pewnie jak inflacja skoczy wyżej, to będzie piętnasta emerytura, może 700 plus - dodała Defratyka.

Jak mówiła, "z jednej strony Rada Polityki Pieniężnej próbuje hamować, ale jednak PiS tymi swoimi decyzjami im te kłody podkłada". Podczas majowego posiedzenia RPP zdecydowała o podwyżce stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Stopa referencyjna wzrosła do 5,25 proc. Cykl podwyżek rozpoczął się w październiku 2021 roku.

PAP/Maciej Zieliński

Ignacy Morawski ocenił, że "jest jak najbardziej możliwe, że inflacja będzie w przedziale 15, 16, 17 procent". - Jeżeli mocno wzrosną ceny żywności wskutek albo złej pogody, albo konfliktu i wojny w Ukrainie, to nie wykluczałbym zupełnie możliwości, że inflacja osiągnie 20 procent. Natomiast w ostatnim roku ceny wzrosły o prawie 14 procent, zakładam że w kolejnym roku - jakbyśmy się spotkali za rok - to ten wzrost będzie mniejszy - powiedział ekonomista.

"Podążyliśmy inną drogą niż Turcja"

Dopytywany, czy inflacja wymknęła się spod kontroli rządu, odpowiedział, że "ani rząd, ani Narodowy Bank Polski nie kontroluje inflacji, tak jakby dziecko kontrolowałoby samochód na pilot". - Ma instrumenty (…), to jest bardziej kontrola, która może bardziej przypominać kontrolę małej łódki na sztormie. Da się tym jakoś manewrować, ale w warunkach bardzo dużej zmienności - stwierdził.

Jego zdaniem "nie jesteśmy jeszcze w sytuacji, w której inflacja zaczęłaby podążać taką spiralą jak w Turcji, czyli z poziomu kilkunastu procent do poziomu 20, 30, 40". - To jest taka spirala hiperinflacyjna. Nie jesteśmy w takiej sytuacji, bo Turcy, kiedy im zaczęła rosnąć inflacja, powiedzieli, to my teraz obniżymy stopy procentowe - zwrócił uwagę ekonomista.

Morawski: nie jesteśmy w sytuacji rozkręcającej się spirali inflacyjnej jak w Turcji
Morawski: nie jesteśmy w sytuacji rozkręcającej się spirali inflacyjnej jak w TurcjiTVN24

- My jednak podążyliśmy inną drogą niż Turcja i także podążyliśmy inną drogą niż Węgrzy, ponieważ zaczęliśmy się dogadywać z Unią Europejską, nie wiem, jak to się skończy, ale zakładam, że się dogadamy w sprawie funduszy europejskich, co trochę pomoże kursowi złotego i powinno też trochę pomóc obniżyć inflację - wskazał Morawski.

W ocenie ekonomisty "to, co widzimy, da się opanować". - Z tej całej 14-procentowej inflacji, którą mamy, jakaś część na pewno wynika z faktu, że mocno rozgrzaliśmy krajową gospodarkę po pandemii, pewnie też decyzjami na poziomie polityki krajowej. Wydaję mi się, że z tych 14 procent ten efekt krajowy, to jest może 5-6 punktów procentowych - powiedział.

Reszta - jak tłumaczył - to są procesy światowe. - Bardzo duży popyt po pandemii, który sprawił, że brakowało towarów, ponieważ brakowało towarów, firmy zaczęły kumulować zapasy, bo się bały, że nie będą mogły normalnie produkować, jak firmy zaczęły kumulować zapasy, to nagle tych towarów jeszcze bardziej zabrakło (…) i ta spirala się nakręciła. To jest zjawisko generalnie na poziomie światowym i wydaję mi się, że teraz, kiedy większość krajów rozwiniętych powoli chłodzi gospodarki podwyżkami stóp procentowych, kiedy spowalnia też gospodarka chińska, ten proces spirali rosnących cen towarów i rosnącego strachu przed inflacją powoli zacznie się uspokajać. To nie będzie zjawisko widoczne z miesiąca na miesiąc, ale mam głęboką nadzieję, że ten przyszły rok będzie na świecie dużo spokojniejszy i że to nam w kraju ułatwi stabilizację inflacji - powiedział Ignacy Morawski.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Serwis AirlineRatings.com opracował ranking najlepszych linii lotniczych świata. Czołówkę zestawienia zdominowali przewoźnicy spoza Europy. Część z nich oferuje połączenia także z polskich lotnisk.

Oto najlepsze linie lotnicze świata. Powrót dawnego lidera

Oto najlepsze linie lotnicze świata. Powrót dawnego lidera

Źródło:
CNN

W Krajowym Planie Odbudowy (KPO) nie ma żadnych zawartych umów ani zapisów dotyczących Izery, są natomiast środki, które na ten projekt mogą zostać wydane, jest to pięć miliardów złotych - powiedziała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Zwróciła uwagę, że prace nad projektem nie są tak zaawansowane.

"Projekt nie jest zaawansowany, to jakaś iluzja". Ministra o przyszłości polskiego auta elektrycznego

"Projekt nie jest zaawansowany, to jakaś iluzja". Ministra o przyszłości polskiego auta elektrycznego

Źródło:
PAP

W ramach międzynarodowej akcji organów ścigania zlikwidowano jeden z największych na świecie botnetów, czyli wykorzystywaną przez hakerów sieć komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem - poinformowało ministerstwo sprawiedliwości USA, cytowane w czwartek przez BBC.

Największa jak dotąd akcja cyberpolicji. "Poważny cios"

Największa jak dotąd akcja cyberpolicji. "Poważny cios"

Źródło:
PAP

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, złożyliśmy skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie decyzji środowiskowej dla Kopalni Turów, który zapadł 13 marca 2024 roku - przekazała PGE GiEK S.A w oficjalnym komunikacie. Teraz rozpatrzeniem sprawy zajmie się Naczelny Sąd Administracyjny.

To nie koniec sporu o kopalnię w Turowie. Jest skarga kasacyjna

To nie koniec sporu o kopalnię w Turowie. Jest skarga kasacyjna

Źródło:
PAP

Po dynamicznych wzrostach cen mieszkań, rynek wyraźnie uległ ochłodzeniu. Ceny ofertowe mieszkań spadły w kwietniu w siedmiu z 17 analizowanych miast Polski - wynika z raportu Expandera i Rentier.io. Wśród nich znalazła się Warszawa. W kilku miastach padły jednak kolejne rekordy przeciętnej ceny za metr kwadratowy.

Kraków goni Warszawę. Rekordy w Gdyni, Gdańsku i Wrocławiu

Kraków goni Warszawę. Rekordy w Gdyni, Gdańsku i Wrocławiu

Źródło:
tvn24.pl

Nawet 10 milionów zapytań dziennie może wpływać do rejestru zastrzeżeń PESEL - wynika z informacji Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Organizacja ta obawia się, że tak duża liczba może spowodować utrudnienia w korzystaniu z usług finansowych, choćby z pożyczki czy kredytu.

Klientów banków mogą czekać duże utrudnienia. "To będzie wymagało cierpliwości"

Klientów banków mogą czekać duże utrudnienia. "To będzie wymagało cierpliwości"

Źródło:
tvn24.pl

W tygodniu czekają nas aż dwa dni z zakazem handlu. Sklepy będą zamknięte zarówno w czwartek, 30 maja, w Boże Ciało, jak i w niedzielę, 2 czerwca. Oznacza to, że nie zrobimy w tych dniach większych zakupów. Niektóre sklepy zdecydowały się jednak na wydłużenie godzin pracy w inne dni.

Kalendarz handlowy na długi weekend. Niektóre sklepy będą otwarte dłużej

Kalendarz handlowy na długi weekend. Niektóre sklepy będą otwarte dłużej

Źródło:
tvn24.pl

Zawieszenie opłaty mocowej, o którym mowa w ustawie o bonie energetycznym ograniczy wzrost rachunków o mniej więcej jedną czwartą - przekazał prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin. Jednocześnie zaznaczył, że tegoroczna obniżka nie powinna wpłynąć na zwiększenie tej opłaty w 2025 roku.

Jedna opłata mniej na fakturze za prąd

Jedna opłata mniej na fakturze za prąd

Źródło:
PAP

Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta niektórzy klienci sieci sklepów Biedronka zostali wprowadzeni w błąd przy okazji akcji promocyjnej. UOKiK nałożył na właściciela sieci obowiązek przyznania im środków finansowych. Do klientów trafiają już SMS-y z informacją o przyznaniu im vouchera w kwocie 150 złotych.

SMS od Biedronki. "Voucher o wartości 150 zł"

SMS od Biedronki. "Voucher o wartości 150 zł"

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd Orlenu przedstawił walnemu zgromadzeniu projekt uchwały o nieudzieleniu absolutorium za 2023 rok poprzedniemu zarządowi i radzie nadzorczej - przekazała spółka. Konsekwencją przyjęcia uchwały będzie brak premii za 2023 rok między innymi dla Daniela Obajtka.

Obajtek może stracić premię. Jest projekt

Obajtek może stracić premię. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl

Złoty w środę po południu słabnie wobec głównych walut. To reakcja na najnowsze informacje dotyczące inflacji w Polsce. Zdaniem ekonomistów dane mogą wywierać presję na Radę Polityki Pieniężnej, by ta zastanowiła się nad obniżką stóp procentowych.

Złoty reaguje na dane o inflacji w Polsce

Złoty reaguje na dane o inflacji w Polsce

Źródło:
PAP

Pod koniec maja ceny paliw są niższe niż w ubiegłym tygodniu - informują analitycy e-petrol. Jak dodali, obniżka wyniosła około 4-5 groszy zarówno na litrze benzyny 95-oktanowej, jak i diesla. Gdzie tankowanie podczas wyjazdów na długi weekend będzie najtańsze?

Dobre wieści dla kierowców na długi weekend

Dobre wieści dla kierowców na długi weekend

Źródło:
PAP

Czternaste emerytury zostaną wypłacone we wrześniu. Rozporządzenie w tej sprawie przyjął podczas wtorkowego posiedzenia rząd. Ile wyniesie czternastka brutto, a ile netto, czyli na rękę? Przedstawiamy wyliczenia głównego doradcy podatkowego w firmie inFakt Piotra Juszczyka.

Emerytury i czternastki. Ile brutto, ile na rękę. Wyliczenia

Emerytury i czternastki. Ile brutto, ile na rękę. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Mniej niż połowa ankietowanych chce skrócenia tygodnia pracy do czterech dni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRIS. Przeciwnych temu pomysłowi, nawet przy zachowaniu dotychczasowych wynagrodzeń, jest niemal 40 procent badanych.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Zaskakujące wyniki sondażu

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Zaskakujące wyniki sondażu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Komisja Europejska miała prawo do potrącenia kary w wysokości 68,5 miliona euro (290 milionów złotych) za brak wstrzymania prac w kopalni Turów po skardze Czech - zdecydował w środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej po rozpatrzeniu wniosku o ich anulowanie, złożonego jeszcze przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Jest decyzja TSUE w sprawie kar dla Polski

Jest decyzja TSUE w sprawie kar dla Polski

Źródło:
PAP

Policja zajęła już blisko 1,6 tysiąca samochodów kierowcom, którzy prowadzili po alkoholu. Ta kara nie ograniczyła znacząco liczby pijanych na drogach - informuje w środę "Rzeczpospolita".

Zimny prysznic był tylko na początku. Alarmujące dane

Zimny prysznic był tylko na początku. Alarmujące dane

Źródło:
PAP

Po roku obowiązywania zmian w Kodeksie pracy największą popularnością cieszą się rozwiązania dla rodziców - uważa ekspertka od rynku pracy Monika Smulewicz. Jej zdaniem kontrowersyjny jest natomiast zapis o dodatkowym wolnym z powodu siły wyższej. - Falę urlopów z tego tytułu mieliśmy w grudniu, gdy pracownicy wykorzystali już wszystkie dni wolne - tłumaczy.

Rewolucja dla pracowników w sprawie dni wolnych. "Przepis jest dość kontrowersyjny"

Rewolucja dla pracowników w sprawie dni wolnych. "Przepis jest dość kontrowersyjny"

Źródło:
tvn24.pl

W ramach 800 plus Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał w środę na konta rodziców ponad pół miliarda złotych – wynika z danych udostępnionych przez ZUS. Wraz z nowym miesiącem rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy programu.

Potężna kwota trafi na konta. Trzeba złożyć wniosek

Potężna kwota trafi na konta. Trzeba złożyć wniosek

Źródło:
PAP

W tegorocznym sezonie greckie plaże będą pod nadzorem dronów. Tamtejsze służby zaczęły je wykorzystywać do walki z próbami ograniczania dostępu do wybrzeża przez prywatne podmioty.

Kary mogą być dotkliwe. Plaże pod kontrolą dronów

Kary mogą być dotkliwe. Plaże pod kontrolą dronów

Źródło:
PAP

Całemu zarządowi Orlenu w 2023 roku wypłacono w sumie ponad 24 miliony złotych z tytułu wynagrodzeń - wynika z opublikowanego we wtorek przez koncern sprawozdania rady nadzorczej. Najwięcej otrzymał były prezes - Daniel Obajtek.

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Źródło:
PAP

"Praktyki stosowane przez obie platformy mogą stanowić wielopoziomowe naruszenie krajowych i unijnych przepisów w zakresie między innymi ochrony konsumentów" - przekazało we wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W komunikacie wskazano, że chodzi o Temu i Shein.

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wnioski o wakacje kredytowe w większości banków można składać już od 15 maja. Kredytobiorcy, którzy chcą skorzystać z odroczenia spłaty hipoteki, powinni jednak uważać, gdyż w tym roku program działa na nowych zasadach.

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd przyjął rozporządzenie w sprawie określenia miesiąca, w którym zostanie wypłacona tak zwana 14. emerytura. Kancelaria premiera przekazała, że - tak jak w roku ubiegłym - miesiącem wypłat "czternastek" będzie wrzesień. Czternasta emerytura w podstawowej wysokości ma wynosić 1780,96 zł brutto.

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Oszczędności, nieruchomości, akcje i samochody znalazły się w oświadczeniach majątkowych europosłów przygotowanych w związku z końcem kadencji Parlamentu Europejskiego. Dokumenty zostały opublikowane na stronie internetowej Sejmu.

Europosłowie pokazali majątki

Europosłowie pokazali majątki

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe limity przychodów dla pracujących wcześniejszych emerytów i niektórych rencistów - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ich przekroczenie powoduje zmniejszenie lub nawet zawieszenie wypłacanego świadczenia

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Źródło:
PAP