Dodatek aktywizacyjny – komu przysługuje, zasady przyznawania, jak złożyć wniosek

Źródło:
TVN24 Biznes
Bezrobocie w czasie kryzysu
Bezrobocie w czasie kryzysuTVN24
wideo 2/2
Bezrobocie w czasie kryzysuTVN24

Dodatek aktywizacyjny to świadczenie przysługujące zarejestrowanej osobie bezrobotnej i posiadającej prawo do zasiłku, która podjęła zatrudnienie lub inną pracę zarobkową. Dodatek aktywizacyjny przyznaje starosta na odpowiednio uzasadniony wniosek osoby uprawnionej.

Dodatek aktywizacyjny to świadczenie przysługujące osobie bezrobotnej posiadającej prawo do zasiłku, która podjęła zatrudnienie lub inną pracę zarobkową w warunkach określonych w ustawie. Dodatek aktywizacyjny przyznawany jest przez starostę na wniosek osoby uprawnionej.Dodatek aktywizacyjny przyznawany jest na określony w ustawie czas.Wysokość dodatku aktywizacyjnego zależy od tego, czy bezrobotny podjął zatrudnienie lub inną pracę zarobkową z własnej inicjatywy, czy w wyniku skierowania przez państwowy urząd pracy. 

Co to jest dodatek aktywizacyjny? Komu przysługuje?

Dodatek aktywizacyjny, nazywany potocznie zasiłkiem aktywizacyjnym lub dodatkiem za znalezienie pracy, to rodzaj świadczenia, które przysługuje bezrobotnemu:

– który posiada prawo do zasiłku, jeżeli podjął on samodzielnie zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, lub – który w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy podjął zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy i otrzymuje wynagrodzenie niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Szczegółowe zasady przydzielania, wysokość oraz wyłączenia przyznania dodatku aktywizacyjnego określone zostały w Ustawie z dnia 20 kwietnia  2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 sierpnia 2009 roku w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium i dodatku aktywizacyjnego. 

Wniosek o dodatek aktywizacyjny

Starosta przyznaje dodatek aktywizacyjny na wniosek. Wzór wniosku znaleźć można na stronach PUP, czyli powiatowych urzędów pracy. We wniosku należy wskazać dane wnioskodawcy oraz czy podjął on pracę samodzielnie, czy też w wyniku skierowania przez urząd pracy.

Jak wynika z Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej, do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający zatrudnienie lub wykonywanie innej pracy zarobkowej oraz wysokość osiąganego wynagrodzenia. Zaświadczenie do dodatku aktywizacyjnego wystawia pracodawca.

Dodatek aktywizacyjny – jak długo?

Kiedy należy złożyć wniosek o dodatek aktywizacyjny? Ponieważ w myśl przepisów starosta przyznaje go po spełnieniu określonych warunków, od dnia złożenia wniosku zasadne jest złożenie wniosku niezwłocznie po podjęciu pracy.  

Jak długo wypłacany jest dodatek? Jeżeli bezrobotny podjął zatrudnienie w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy, wówczas dodatek przysługuje mu do ostatniego dnia przysługiwania zasiłku dla bezrobotnych, przypadającego w okresie zatrudnienia. Jeżeli zaś podjął on zatrudnienie lub inną pracę zarobkową z własnej inicjatywy, wówczas dodatek aktywizacyjny przysługuje mu do ostatniego dnia połowy okresu przysługiwania zasiłku dla bezrobotnych, przypadającego w okresie zatrudnienia lub wykonywania innej pracy zarobkowej.

Kiedy wypłacany jest dodatek aktywizacyjny? Dodatek wypłacany jest z dołu na okres miesięczny w terminie ustalonym przez powiatowy urząd pracy, jednak nie później niż w ciągu 14. dni od upływu okresu, za który jest wypłacany.

Ile wynosi dodatek aktywizacyjny? Zasiłek aktywizacyjny 2021

Wysokość dodatku aktywizacyjnego zależy od tego, czy bezrobotny podjął zatrudnienie lub inną pracę zarobkową z własnej inicjatywy, czy też w wyniku skierowania przez państwowy urząd pracy. 

Jeżeli bezrobotny podjął zatrudnienie w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy, wówczas przysługuje mu dodatek aktywizacyjny w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy minimalnym wynagrodzeniem za pracę a otrzymywanym wynagrodzeniem, przy czym nie może być on większy niż 50 proc. zasiłku dla bezrobotnych. Jeżeli zaś bezrobotny podjął zatrudnienie lub inną pracę zarobkową z własnej inicjatywy, wówczas dodatek przysługuje mu w wysokości do 50 proc. zasiłku

Zasiłek aktywizacyjny w 2021 roku wynieść może zatem do 620,40 złotych. Dla porównania, w 2020 roku zasiłek aktywizacyjny wynosił 430,70 złotych. Przy czym należy zaznaczyć, że są to kwoty brutto. 

Dodatek aktywizacyjny – wyłączenia

Ustawodawca wskazał także na okoliczności, przy zaistnieniu których dodatek aktywizacyjny nie przysługuje. Zgodnie z art. 48 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nie przysługuje on w przypadku:

– skierowania bezrobotnego przez powiatowy urząd pracy do prac interwencyjnych, robót publicznych lub na stanowisko pracy, którego koszty wyposażenia lub doposażenia zostały zrefundowane zgodnie z przepisami, – podjęcia przez bezrobotnego z własnej inicjatywy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej u pracodawcy, u którego był on zatrudniony lub dla którego wykonywał pracę zarobkową bezpośrednio przed zarejestrowaniem jako bezrobotny, – podjęcia przez bezrobotnego z własnej inicjatywy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej za granicą u zagranicznego pracodawcy, – przebywania na urlopie bezpłatnym.

Akt prawny: Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 sierpnia 2009 roku w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium i dodatku aktywizacyjnego Dz. U. 2009 nr 136 poz. 1118, Ustawa z dnia 20 kwietnia  2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy Dz. U. 2004 nr 99 poz. 1001.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na wakacjach rezydent zajmuje się wszystkim, od wymiany brudnych ręczników po załatwianie formalności, gdy turysta nagle umrze. - To nie jest praca dla wszystkich. Niektórzy chcą wracać w trakcie sezonu - stwierdza pracownica biura podróży. Ale są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie innego życia.

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Źródło:
tvn24.pl

1,5 złotego za komentarz, ale przy dłuższej współpracy stawka może być podwojona. Im więcej ocenionych telefonów lub tabletów, tym wyższe zarobki. Tak wygląda kupowanie fałszywych opinii o produktach, usługach czy miejscach wypoczynku. Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w ostatnich latach nieuczciwi przedsiębiorcy oferowali publikowanie zmyślonych ocen zarówno w mediach społecznościowych, wyszukiwarkach, jak i serwisach, które pozwalają porównywać ceny albo rezerwować terminy do lekarza czy mechanika. 

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Źródło:
TVN24

Polskę można zwiedzać wzdłuż i wszerz na wiele sposobów. Jednym z nich jest podążanie szlakiem polskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej aż 17 obiektów. Pierwszy trafił na nią w 1978 roku.

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Tacie blogera Michała Góreckiego przestępcy próbowali wyczyścić konto bankowe, korzystając z tego, że na popularnej platformie OLX wystawił do sprzedaży biurko i szafkę. - Wielowarstwowa ściema. Najłatwiej hakuje się człowieka - ocenił w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl. Opisał też sposoby działania przestępców wobec rodzica.

Triki oszustów. Tak "próbowano wyczyścić konto"

Triki oszustów. Tak "próbowano wyczyścić konto"

Źródło:
tvn24.pl

Skoro wszystko drożeje, to rosnąć musi też składka OC - tak podwyżki tłumaczą specjaliści z branży ubezpieczeń. Jednocześnie brak ważnego OC wiąże się nie tylko z karą finansową, ale też niesie ryzyko wypłaty ogromnych kwot w przypadku spowodowania wypadku. Materiał programu "Raport" TVN Turbo.

Rachunek dla kierowcy może być słony. "To jest bankructwo tego człowieka"

Rachunek dla kierowcy może być słony. "To jest bankructwo tego człowieka"

Źródło:
TVN Turbo

Na rzymskiej stacji metra Barberini doszło w sobotę wieczorem do interwencji policji w rezultacie serii kradzieży, której ofiarami padło wielu pasażerów, a także z powodu starć między bandami kieszonkowców. Stacja była zamknięta przez 40 minut.

Chaos i bitwa między bandami kieszonkowców. Akcja policji

Chaos i bitwa między bandami kieszonkowców. Akcja policji

Źródło:
PAP

Wybierając się na włoską Sardynię, warto pamiętać o obowiązujących tam zasadach. Tamtejsze władze zabraniają wywożenia z wyspy muszelek, kamyków czy piasku. Mimo to niektórzy turyści nadal próbują zabrać je ze sobą do domu. Tymczasem grozi za to grzywna do trzech tysięcy euro.

Zakaz wywożenia piasku. Kara może być ogromna

Zakaz wywożenia piasku. Kara może być ogromna

Źródło:
PAP

Chorwacja, jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych podróży Polaków, może pochwalić się najczystszymi kąpieliskami morskimi w Europie. Eksperci wskazują między innymi na jeden z najlepiej zorganizowanych systemów monitorowania jakości wody w Unii Europejskiej.

Najczystsze morze w Europie. "Kilka czynników"

Najczystsze morze w Europie. "Kilka czynników"

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto ponownie nie padła główna wygrana. Oznacza to, że rośnie kumulacja i w najbliższym losowaniu będzie można wygrać sześć milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 13 lipca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 13 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 13 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Po matce dostała walizkę, a w niej kilka kosmetyków, zdjęć i książek. - Drobnica, do wyceny praktycznie zero złotych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Katarzyna Kujawa, prawniczka z kancelarii adwokackiej Rynkowski. Mimo to na konto wchodzi komornik i zabiera dziesięć tysięcy złotych. W kolejce są następne egzekucje. - Mam już wiele nieprzespanych nocy za sobą, jestem tym okrutnie zmęczona - komentuje Maria Zapędowska, która spłaca długi po zmarłym rodzicu.

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Źródło:
tvn24.pl

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd szykuje ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Część krajów Unii Europejskiej już je wprowadziło, bądź zupełnie zakazało sprzedaży napojów alkoholowych na stacjach paliw. Napojów alkoholowych nie można kupić na stacjach benzynowych między innymi w Szwecji i na Litwie. Władze Francji, Słowenii i Portugalii zdecydowały o zakazie sprzedaży alkoholu w nocy.

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Źródło:
PAP

Wokół sztucznej inteligencji powstaje bańka inwestycyjna, która może zakończyć się katastrofą. Tak jak bańka internetowa z początku wieku - uważa analityk James Ferguson.

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Źródło:
Fortune

Donald Trump ponownie ma pełny dostęp do swoich kont na Facebooku i Instagramie - ogłosiła spółka Meta. Decyzję koncernu skomentował sztab wyborczy Joe Bidena.

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Źródło:
PAP

Spacery albo kąpiel w morzu bywają ograniczane przez najemców płatnych plaż. Jednak to jest działanie bezprawne - przypomina włoska Krajowa Unia Konsumentów. Nie wiedzą o tym przede wszystkim zagraniczni turyści.

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Źródło:
PAP

Na ślubie wystąpili już Rihanna i Justin Bieber, był szklany pałac i rejs, a "najbardziej ekstrawaganckie wesele roku" jeszcze się nie skończyło - pisze "Wall Street Journal". Eksperci z branży szacują, ile to wszystko kosztowało.

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

Źródło:
"The Wall Street Journal"