Aktualizacja harmonogramów budowy pierwszych elektrowni jądrowych w Polsce powinna odbyć się w tym roku - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka podczas Energy Transition Congress. Dodał, że decyzja o lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej w Choczewie jest ostateczna. Podczas konferencji mówił również o cenach energii i ustawach dotyczących odnawialnych źródeł energii.
- Aktualizacja harmonogramów atomu powinna się odbyć w tym roku - powiedział Motyka. Dodał, że decyzja lokalizacyjna budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Choczewie na Pomorzu jest "ostateczna". - Zmian nie planujemy - zaznaczył.
Aktualizowany w 2020 r. program polskiej energetyki jądrowej przewiduje budowę w Polsce od 6 do 9 GWe zainstalowanej mocy jądrowej w oparciu o sprawdzone, wielkoskalowe reaktory jądrowe generacji III i III+.
Harmonogram zakłada rozpoczęcie budowy pierwszego reaktora w 2026 r, jego uruchomienie w 2033 r., a oddanie do eksploatacji ostatniego reaktora miałoby się odbyć w drugiej elektrowni w 2043. Obecnie mówi się o możliwym co najmniej sześciomiesięcznym opóźnieniu harmonogramu i o możliwym przesunięciu daty oddania pierwszego reaktora.
Ceny energii. Motyka: radykalnych wzrostów nie będzie
Miłosz Motyka mówił również o cenach energii.
- Rozmawiamy na temat urynkowienia cen energii i rozmawiamy na temat ustawy o ubóstwie energetycznym. Sytuacja budżetowa jest stabilna i przyjmiemy rozwiązania, które sprawią, że ceny ani energii, ani gazu radykalnie nie wzrosną - powiedział Motyka.
Dodał, że jest mu "blisko" do oceny z ostatniej wypowiedzi szefowej resortu klimatu, która nawiązała do wzrostu rachunków o 30 złotych.
W zeszłym tygodniu minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska powiedziała w Polsat News, że chciałaby, aby rachunki za prąd dla gospodarstw domowych nie wzrosły więcej niż 30 zł miesięcznie po ewentualnym uwolnieniu cen prądu od 1 lipca.
O skali podwyżek mówił w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 Maciej Bando, wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. - Nie sądzę, aby te wielkości były rzeczywistymi wielkościami - tak odpowiedział na pytanie, czy możliwy jest wzrost rachunków za prąd o 80 procent. Dodał, że "mrożenie cen jest sztucznym wytworem, który nic dobrego dla rynku nie robi". - Jeżeli mamy je odmrozić, to tylko teraz - zaznaczył.
Wiceminister o ustawach dotyczących OZE
Miłosz Motyka mówił także o ustawach dotyczących OZE. - Rozmowa na temat energetyki wiatrowej już wraca, (...) do końca tego półrocza powinna być ustawa - powiedział Motyka.
Nawiązał też do innych projektów planowanych przez jego resort w pierwszym półroczu. - Wszyscy oczekują postawienia na odnawialne źródła energii, to także postawienie na tańszy prąd (...). Chcemy też przedstawić ustawę w zakresie OZE (...) i ustawę dotyczącą energii prosumenckiej i rozliczeń - wymienił Motyka.
- Wierzę, że do połowy roku te wszystkie rozwiązania będą na stole dobrze wydyskutowane i niedługo przyjęte - zapowiedział wiceminister odnosząc się do projektów o energetyce wiatrowej, OZE i rozwiązaniach dla prosumentów.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock