Promesa bankowa – co to jest, kto ją wydaje, czy daje gwarancje uzyskania kredytu? 

Źródło:
TVN24 Biznes
Prezes UOKiK: banki obniżyły opłaty za zaświadczenia o spłacie kredytu hipotecznego
Prezes UOKiK: banki obniżyły opłaty za zaświadczenia o spłacie kredytu hipotecznegoUOKiK
wideo 2/4
Prezes UOKiK: banki obniżyły opłaty za zaświadczenia o spłacie kredytu hipotecznegoUOKiK

Promesa bankowa to dokument wystawiony przez bank, w którym zobowiązuje się on do udzielenia kredytu wnioskodawcy. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że promesa nie może być utożsamiana z ostateczną decyzją kredytową. 

● Promesa bankowa to inaczej promesa kredytowa lub promesa udzielenia kredytu. ● Promesa to wiążące zobowiązanie banku do udzielenia wnioskodawcy kredytu na określonych w niej warunkach. ● Promesa bankowa nie gwarantuje uzyskania kredytu. ● Promesa bankowa to pisemny dokument, który musi spełniać określone przez bank warunki.

Co to jest promesa bankowa?

Promesa definiowana jest jako przyrzeczenie dokonania określonej czynności lub spełnienia określonego świadczenia. Promesa bankowa, nazywana w regulaminach udzielania kredytów „promesą kredytową” lub „promesą udzielenia kredytu”, jest zatem deklaracją banku udzielenia wnioskodawcy kredytu na określonych w niej warunkach. Wydawana jest ona w formie pisemnej.

Promesa jest swego rodzaju potwierdzeniem zdolności kredytowej wnioskodawcy. Właśnie dlatego jest ona powszechnie wykorzystywana na etapie umów przedwstępnych zakupu mieszkania czy innej nieruchomości. Z punktu widzenia wnioskodawcy zaś, pozwala realnie ocenić swoje możliwości finansowe. 

Promesa bankowa a kredyt hipoteczny

Czy promesa bankowa jest gwarancją uzyskania kredytu hipotecznego? Niestety nie. Otrzymanie promesy nie gwarantuje uzyskania kredytu. Bank może odmówić udzielenia kredytu na podstawie wydanej wcześniej promesy, jeśli wystąpią okoliczności, które mają wpływ na zdolność kredytową wnioskodawcy. Zalicza się do nich: - zmianę sytuacji materialnej wnioskodawcy, - pojawienie się w bazach weryfikowanych przez bank nowych informacji o wnioskodawcy, które mają charakter negatywny, - wprowadzenie nowych regulacji prawnych dla instytucji bankowych, - odmowę udzielenia kredytu na konkretną inwestycję np. zakup określonej nieruchomości.

Należy podkreślić, że okoliczności, w których promesa nie jest wiążąca banki określają w regulaminach udzielania kredytów. Mogą one różnić się w zależności od banku, w którym składany jest wniosek o udzielenie kredytu. 

Promesa bankowa – kto ją wydaje, okres ważności, koszty

Promesa o udzielenie kredytu wydawana jest przez bank. Co istotne, wniosek złożyć można w kilku bankach jednocześnie. Zwiększa to szansę na otrzymanie promesy, a docelowo kredytu.

Promesa bankowa wydawana jest na określony czas. Na ogół wynosi on od 30 do nawet 90 dni. Termin ważności ustalany jest w regulaminach udzielania kredytów przez banki.

Jaki jest koszt uzyskania promesy bankowej? Jeszcze kilka lat temu promesa nie była powszechnie stosowanym dokumentem, przede wszystkim dlatego, że jej przygotowanie wiązało się z dużym nakładem pracy analityków. Stąd koszt otrzymania promesy sięgał nawet kilkuset złotych. 

Obecnie stosowane standardy obsługi klienta, łatwy dostęp do baz danych, takich jak BIK (Biuro Informacji Kredytowej), KRD (Krajowy Rejestr Długów), czy BIG (Biuro Informacji Gospodarczej) znacznie ułatwiły i przyspieszyły procedurę wydawania promesy bankowej. Jako jeden z podstawowych dokumentów udostępnianych klientom przez bank, jest ona na ogół bezpłatna.

Wzór promesy kredytowej

Promesa na udzielenie kredytu to wiążący dokument banku, dlatego musi ona spełniać określone przez bank standardy. Wśród elementów, które musi zawierać, wymienić należy: - dokładne dane banku, który udziela promesy – nazwa, siedziba, numery KRS, NIP, czy REGON, - dokładne dane wnioskodawcy, - określenie wysokości wnioskowanego kredytu, niekiedy dodatkowe określenie inwestycji np. wskazanie konkretnej nieruchomości  - okres obowiązywania promesy, - dodatkowe warunki wymagane przy zawarciu umowy kredytowej określane przez regulamin banku, - podpis osoby upoważnionej i pieczęć banku.

Promesa bankowa a promesa kredytowa

„Promesa bankowa” to powszechnie używane pojęcie. Należy jednak podkreślić, że niektóre banki udzielają promesy kredytowej na określoną sumę kredytu, inne zaś promesy udzielenia kredytu na zakup konkretnej nieruchomości. W praktyce oznacza to, że w procedurze udzielania promesy kredytowej na określoną sumę kredytu analizowana jest zdolność wnioskodawcy do zakupu nieruchomości za określoną kwotę. W przypadku promesy bankowej na zakup konkretnej nieruchomości należy załączyć dokumenty, które dotyczą kupowanej nieruchomości, co znacząco wydłuża jej uzyskanie.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Z 3,5 do 3,2 procent - tak prognozę dla polskiej gospodarki obniżył Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Analitycy Credit Agricole oraz ING Bank Śląski zwrócili uwagę na potencjalny wpływ ceł Donalda Trumpa na PKB Polski.

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Źródło:
PAP

Pokój na Ukrainie jest niezbędny dla globalnej stabilności, a także globalnej gospodarki - stwierdził minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że "popieramy każde rozmowy pokojowe", "ale w Polsce nie ufamy Putinowi".

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zareagowała na doniesienia, że administracja Donalda Trumpa w ramach negocjowania ceł z innymi krajami żąda ograniczenia współpracy gospodarczej z Chinami. Bruksela wskazała, że relacje z USA i z Chinami - to dwie odrębne sprawy.

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Źródło:
PAP

Departament Handlu USA poinformował o planach nałożenia ceł na import paneli słonecznych i sprzętu fotowoltaicznego z krajów Azji Południowo-Wschodniej. W jednym przypadku taryfa może sięgać nawet 3521 procent.

3521 procent. Zaskakujący plan USA

3521 procent. Zaskakujący plan USA

Źródło:
BBC

Banki będą musiały sprawdzić, czy właściciel rachunku żyje w przypadku braku aktywności przez pięć lat - wynika z założeń projektu opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Źródło:
PAP

Właściciele sklepów internetowych, przewoźnicy, banki czy operatorzy systemów płatności będą musieli zapewnić od połowy tego roku dostęp do swoich usług bądź produktów osobom z niepełnosprawnością. - Wysokość grzywny (za brak dostosowania - red.) może wynosić do dziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - wyjaśnia mecenas Magdalena Szczepanek  z kancelarii prawnej Causa Finita Szczepanek i Wspólnicy Sp.K.

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Źródło:
tvn24.pl

Obniżki stóp procentowych w maju i czerwcu są już przesądzone – napisali ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem, marcowy spadek dynamiki płac stanowi jeden z argumentów za obniżkami stóp NBP.

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do 20 maja przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w oparciu o podatek liniowy, skalę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany powinni złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok.

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Źródło:
PAP

Roche zamierza zainwestować 50 miliardów dolarów w pięć lat w USA. Powstać ma 12 tysięcy nowych miejsc pracy - podał Reuters. Zdaniem agencji to kolejny przykład firmy farmaceutycznej reagującej na politykę celną prezydenta Donalda Trumpa.

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Źródło:
Reuters

Kurs dolara spadł we wtorek poniżej 3,70 zł. Amerykańska waluta jest najtańsza od czterech lat. Uwagę inwestorów skupia konflikt prezydenta USA Donalda Trumpa z szefem amerykańskiego banku cantralnego.

Dolar najtańszy od czterech lat. "Erozja zaufania inwestorów"

Dolar najtańszy od czterech lat. "Erozja zaufania inwestorów"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 roku wyniosło 9055,92 złotego, co oznacza wzrost 7,7 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,9 procent.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Ceny złota nie przestają bić rekordów - we wtorek przekroczyły 3486 dolarów za uncję. - Szybki wzrost cen złota mówi nam, że rynki mają najmniej zaufania do USA niż kiedykolwiek - wskazują analitycy.

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Źródło:
PAP

Produkcja przemysłowa w marcu 2025 roku wzrosła o 2,5 procent w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 8,6 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Źródło:
PAP

Ponad 13 miliardów złotych wyniosła strata Narodowego Banku Polskiego za 2024 rok - wynika ze sprawozdania finansowego banku centralnego.

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

Źródło:
PAP

Uniwersytet Harvarda złożył pozew przeciwko prezydentowi Donaldowi Trumpowi. "Sprawa dotyczy próby wykorzystania przez rząd wstrzymania federalnych funduszy jako narzędzia do przejęcia kontroli" - czytamy w treści pozwu. Trump zamroził bowiem 2,3 miliarda dolarów dla tej uczelni.

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Źródło:
PAP

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi spadkami głównych indeksów. Inwestorom nie podoba się atak prezydenta USA na prezesa Fed Jerome'a Powella, a także niepewność wokół polityki celnej Donalda Trumpa.

Czerwono na giełdzie. "Jesteśmy w zasadzie w powtórce COVID"

Czerwono na giełdzie. "Jesteśmy w zasadzie w powtórce COVID"

Źródło:
PAP

Firma kurierska DHL przekazała, że wstrzymuje dostawy części przesyłek do USA. Powodem jest "znaczny wzrost" biurokracji przy odprawie celnej, związany z wprowadzeniem nowego systemu celnego przez Donalda Trumpa.

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Źródło:
PAP, BBC

Cła, kontrowersje wokół DOGE i straty wizerunkowe to koszmar dla Tesli i jej inwestorów - wskazują analitycy. Złe wyniki mogą dodatkowo pogrążyć spadające w ostatnim czasie akcje firmy Elona Muska - podał portal stacji CNN.

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Źródło:
CNN

Chiny przestrzegają inne państwa przed "uleganiem" USA w rozmowach handlowych dotyczących ceł wprowadzonych przez Donalda Trumpa - informuje portal stacji BBC. Pekin grozi też innym krajom "krokami odwetowymi", jeśli porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi będą kosztem Chin.

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Źródło:
BBC

Papież Franciszek rozpoczął reformę Banku Watykańskiego, by po latach skandali i zarzutów o pranie pieniędzy dostosować go do międzynarodowych standardów i wartości Kościoła - opisał Bloomberg. Agencja wyjaśniła, że w watykańskiej instytucji wprowadzono między innymi publikację rocznych raportów, bardziej rygorystyczne zarządzanie i regulacje zapewniające przejrzystość.

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Źródło:
Bloomberg