"W ten sposób będziemy jeszcze czekali tysiąc lat, kłócili się o kredyty i mieszkalnictwo komunalne"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl
Łukasz Drozda i Kamil Sobolewski o dalszym wzroście cen mieszkań
Łukasz Drozda i Kamil Sobolewski o dalszym wzroście cen mieszkańTVN24
wideo 2/10
Łukasz Drozda i Kamil Sobolewski o dalszym wzroście cen mieszkańTVN24

Wysokie ceny mieszkań i kredytów, za mało gruntów i brak inicjatyw samorządowych i państwowych - to najważniejsze problemy rynku mieszkaniowego. - W ten sposób będziemy jeszcze czekali tysiąc lat, kłócili się o kredyty i mieszkalnictwo komunalne, a mieszkań w Polsce będzie za mało - gorzko podsumowuje Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP.

- Stwierdzenie, że 18 tysięcy złotych na metr kwadratowy (za mieszkanie - red.) w Warszawie to jest maksimum, niestety jest zbyt optymistyczne z punktu widzenia konsumentów. Albo za mało optymistyczne z punktu widzenia innych uczestników tego rynku - ocenił na antenie TVN24 w programie "Tak jest" dr Łukasz Drozda, politolog, urbanista z Uniwersytetu Warszawskiego, zapytany o to, czy ceny w Polsce osiągnęły maksymalny poziom.

Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP, dodał, że mieszkania mogą jeszcze zdrożeć, bo w "w stosunku do płac są w Polsce ciągle relatywnie tanie".

- Myślę, że jeden z powodów jest taki, że mamy jedne z najdroższych w Europie kredyty hipoteczne i w związku z tym, kto nie może kupić mieszkania za gotówkę - a mało jest takich osób - ten musi brać pod uwagę dostępność kredytową mieszkań, a nie dostępność dochodową - dodał Sobolewski.

Co zrobić, żeby mieszkania były tańsze

Jak dodał główny ekonomista Pracodawców RP "wydaje się, że są sposoby, aby mieszkania mogły być tańsze". - W naszym raporcie pokazaliśmy - chyba jako najważniejszy (sposób - przyp. red.) - grunty. Dzisiaj w cenie metra kwadratowego mieszkania jedna trzecia to cena gruntu przygotowanego na budowę - z pozwoleniem na budowę - wyjaśnia Sobolewski. Dodaje, że zwiększenie liczby dostępnych gruntów i obniżenie ich ceny, mogłoby spowodować spadek ich ceny nawet o 10 procent.

Łukasz Drozda przyznał, że obecna polityka mieszkaniowa, czyli traktowanie mieszkań jako towaru, sprzedawanego głównie przez deweloperów, nie jest najlepszym sposobem na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych ludzi.

- Gdybyśmy mieli odwoływać się do pozytywnych przykładów(...), to byłby to przede wszystkim Wiedeń, który często się przywołuje w takim kontekście. Ale też Finlandia, która ma rozwiniętą politykę mieszkaniową, włączającą też grupy defaworyzowane i niezmuszającą tylko i wyłącznie do kupowanie mieszkań deweloperskich - powiedział gość.

- Trzeba pamiętać o tym, że deweloperzy nie są jedynym podmiotem, który operuje na rynku - wyjaśnia Drozda. - Efektywna polityka mieszkaniowa opiera się nie tylko na zakupie nieruchomości własnościowych. No bo siłą rzeczy – nawet jeśli zetniemy ceny tych mieszkań – one nadal będą absurdalnie drogie – relatywnie dla dochodów dominującej części populacji. Więc bez stworzenia innych rozwiązań, niż wyłącznie mieszkania kupowane na własność, nie ma nadziei żadnych na politykę, która jest stabilna, która włącza inne grupy – ocenia Łukasz Drozda.

Według wstępnych danych, w 2024 roku oddano do użytkowania 199,9 tys. mieszkań, z czego deweloperzy przekazali 124,3 tys. mieszkań, a inwestorzy indywidualni 69,8 tys. W pozostałych formach budownictwa (np. budownictwo spółdzielcze czy komunalne) oddano do użytkowania łącznie 5,8 tys. mieszkań.

Jak poprawić sytuację na rynku mieszkaniowym?

- My, jako Pracodawcy RP, zgłosiliśmy pomysł, jak pobudzić mieszkalnictwo komunalne. Zaproponowaliśmy, aby ożywić taki program "Lokal za grunt". Aby te komercyjne budowle, które powstają - w zamian za to, że grunty dostaną trochę taniej - 10 - 20 procent lokali w segmencie popularnym przekazywało jako lokale komunalne - mówi Kamil Sobolewski.

Jak wyjaśnia, inwestor budujący przykładowo 10 tys. mieszkań, budowałby za tańszy grunt 100 mieszkań komunalnych. Jak podkreśla, rozwiązanie to dodatkowo zmotywowałoby samorządy do odblokowania gruntów, "które są dzisiaj najwęższym gardłem na rynku budów".

Rozwiązanie, które przywołuje Łukasz Drozda, to rozwinięcia mieszkalnictwa społecznego, do którego zaliczają się różne typy - od TBS-ów, aktualnie zwanych SIM-ami, które z reguły są spółkami miejskimi realizującymi pewien rodzaj najmu. - Ale też kooperatyw mieszkaniowych, których rzeczywiście jest bardzo mało. One pojawiają się incydentalnie - wyjaśnia.

"W ten sposób będziemy jeszcze czekali tysiąc lat"

Kamil Sobolewski zaznacza, że potrzebna jest zdecydowana zmiana polityki mieszkaniowej. Jak wyjaśnia, szacowany deficyt mieszkań w Polsce, który jest głównym powodem problemu mieszkaniowego, wynosi 1 mln 800 tys. mieszkań – głównie w dużych miastach. Na zbudowanie tej liczny mieszkań potrzebujemy około 87 tys. ha gruntów w miastach.

- Tym czasem cztery największe miasta - Warszawa, Kraków, Wrocław i Trójmiasta - nawet nie sam Gdańsk, ale Gdańsk, Gdynia i Sopot - w ciągu trzech lat (...) oddały 63 ha - mówi. - W ten sposób będziemy jeszcze czekali tysiąc lat, kłócili się o kredyty i mieszkalnictwo komunalne, a mieszkań w Polsce będzie za mało – mówi główny ekonomista Pracodawców RP.

Dwucyfrowe wzrosty w 2024 roku

Na rynku mieszkaniowym w 2024 roku w pierwszych trzech kwartałach dominowały wzrosty cen. Z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że ceny ofertowe mieszkań w grupie 17 największych miast w Polsce w pierwszym kwartale wzrosły na rynku wtórnym o 21 procent w skali roku. Natomiast nowe oferty od deweloperów w tym okresie były droższe o 16 proc. w porównaniu do tego okresu w 2023 roku.

W drugim kwartale stawki wzrosły o 23 procent rok do roku na rynku wtórnym i o 16 proc. na rynku pierwotnym. W trzecim odpowiednio o 18 proc. r/r i 14 proc. Natomiast w pierwszych dwóch miesiącach czwartego kwartału wzrosty stawek za mieszkania wyhamowały. W październiku i listopadzie w grupie 6 największych miast zmiana ceny mieszkania była bliska 0 proc. Taka sama sytuacja miała miejsce w grupie miast od 100 tys. do 500 tys. mieszkańców.  

W ostatnim miesiącu minionego roku średnia cena ofertowa za 1 m. kw.  mieszkania w całej Polsce wyniosła 11,8 tys. zł, a w 6 największych miastach – 15,4 tys. zł.  

Czytaj również: Wielka stabilizacja na rynku nieruchomości. "To będzie rok kupującego" >>>

Autorka/Autor:Pkarp/ams

Źródło: TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Fotokon / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

To, że on podejmuje takie decyzje, wskazuje na to, iż nie wszystko jest poukładane - mówiła we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ekonomistka doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu nowych ceł wzajemnych na urządzenia elektroniczne. Dodała, że prezydent USA prawdopodobnie nie przewidział skutków swoich wcześniejszych decyzji.

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Źródło:
TVN24

Czy sklepy są dziś otwarte? Tak. W Niedzielę Palmową zrobimy zakupy także w większych sklepach i galeriach handlowych. To jeden z wyjątków zawartych w przepisach ograniczających działalność placówek handlowych. 

To jedna z niewielu takich niedziel

To jedna z niewielu takich niedziel

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania z 12 kwietnia 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
Lotto.pl

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP