"W ten sposób będziemy jeszcze czekali tysiąc lat, kłócili się o kredyty i mieszkalnictwo komunalne"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl
Łukasz Drozda i Kamil Sobolewski o dalszym wzroście cen mieszkań
Łukasz Drozda i Kamil Sobolewski o dalszym wzroście cen mieszkańTVN24
wideo 2/10
Łukasz Drozda i Kamil Sobolewski o dalszym wzroście cen mieszkańTVN24

Wysokie ceny mieszkań i kredytów, za mało gruntów i brak inicjatyw samorządowych i państwowych - to najważniejsze problemy rynku mieszkaniowego. - W ten sposób będziemy jeszcze czekali tysiąc lat, kłócili się o kredyty i mieszkalnictwo komunalne, a mieszkań w Polsce będzie za mało - gorzko podsumowuje Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP.

- Stwierdzenie, że 18 tysięcy złotych na metr kwadratowy (za mieszkanie - red.) w Warszawie to jest maksimum, niestety jest zbyt optymistyczne z punktu widzenia konsumentów. Albo za mało optymistyczne z punktu widzenia innych uczestników tego rynku - ocenił na antenie TVN24 w programie "Tak jest" dr Łukasz Drozda, politolog, urbanista z Uniwersytetu Warszawskiego, zapytany o to, czy ceny w Polsce osiągnęły maksymalny poziom.

Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP, dodał, że mieszkania mogą jeszcze zdrożeć, bo w "w stosunku do płac są w Polsce ciągle relatywnie tanie".

- Myślę, że jeden z powodów jest taki, że mamy jedne z najdroższych w Europie kredyty hipoteczne i w związku z tym, kto nie może kupić mieszkania za gotówkę - a mało jest takich osób - ten musi brać pod uwagę dostępność kredytową mieszkań, a nie dostępność dochodową - dodał Sobolewski.

Co zrobić, żeby mieszkania były tańsze

Jak dodał główny ekonomista Pracodawców RP "wydaje się, że są sposoby, aby mieszkania mogły być tańsze". - W naszym raporcie pokazaliśmy - chyba jako najważniejszy (sposób - przyp. red.) - grunty. Dzisiaj w cenie metra kwadratowego mieszkania jedna trzecia to cena gruntu przygotowanego na budowę - z pozwoleniem na budowę - wyjaśnia Sobolewski. Dodaje, że zwiększenie liczby dostępnych gruntów i obniżenie ich ceny, mogłoby spowodować spadek ich ceny nawet o 10 procent.

Łukasz Drozda przyznał, że obecna polityka mieszkaniowa, czyli traktowanie mieszkań jako towaru, sprzedawanego głównie przez deweloperów, nie jest najlepszym sposobem na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych ludzi.

- Gdybyśmy mieli odwoływać się do pozytywnych przykładów(...), to byłby to przede wszystkim Wiedeń, który często się przywołuje w takim kontekście. Ale też Finlandia, która ma rozwiniętą politykę mieszkaniową, włączającą też grupy defaworyzowane i niezmuszającą tylko i wyłącznie do kupowanie mieszkań deweloperskich - powiedział gość.

- Trzeba pamiętać o tym, że deweloperzy nie są jedynym podmiotem, który operuje na rynku - wyjaśnia Drozda. - Efektywna polityka mieszkaniowa opiera się nie tylko na zakupie nieruchomości własnościowych. No bo siłą rzeczy – nawet jeśli zetniemy ceny tych mieszkań – one nadal będą absurdalnie drogie – relatywnie dla dochodów dominującej części populacji. Więc bez stworzenia innych rozwiązań, niż wyłącznie mieszkania kupowane na własność, nie ma nadziei żadnych na politykę, która jest stabilna, która włącza inne grupy – ocenia Łukasz Drozda.

Według wstępnych danych, w 2024 roku oddano do użytkowania 199,9 tys. mieszkań, z czego deweloperzy przekazali 124,3 tys. mieszkań, a inwestorzy indywidualni 69,8 tys. W pozostałych formach budownictwa (np. budownictwo spółdzielcze czy komunalne) oddano do użytkowania łącznie 5,8 tys. mieszkań.

Jak poprawić sytuację na rynku mieszkaniowym?

- My, jako Pracodawcy RP, zgłosiliśmy pomysł, jak pobudzić mieszkalnictwo komunalne. Zaproponowaliśmy, aby ożywić taki program "Lokal za grunt". Aby te komercyjne budowle, które powstają - w zamian za to, że grunty dostaną trochę taniej - 10 - 20 procent lokali w segmencie popularnym przekazywało jako lokale komunalne - mówi Kamil Sobolewski.

Jak wyjaśnia, inwestor budujący przykładowo 10 tys. mieszkań, budowałby za tańszy grunt 100 mieszkań komunalnych. Jak podkreśla, rozwiązanie to dodatkowo zmotywowałoby samorządy do odblokowania gruntów, "które są dzisiaj najwęższym gardłem na rynku budów".

Rozwiązanie, które przywołuje Łukasz Drozda, to rozwinięcia mieszkalnictwa społecznego, do którego zaliczają się różne typy - od TBS-ów, aktualnie zwanych SIM-ami, które z reguły są spółkami miejskimi realizującymi pewien rodzaj najmu. - Ale też kooperatyw mieszkaniowych, których rzeczywiście jest bardzo mało. One pojawiają się incydentalnie - wyjaśnia.

"W ten sposób będziemy jeszcze czekali tysiąc lat"

Kamil Sobolewski zaznacza, że potrzebna jest zdecydowana zmiana polityki mieszkaniowej. Jak wyjaśnia, szacowany deficyt mieszkań w Polsce, który jest głównym powodem problemu mieszkaniowego, wynosi 1 mln 800 tys. mieszkań – głównie w dużych miastach. Na zbudowanie tej liczny mieszkań potrzebujemy około 87 tys. ha gruntów w miastach.

- Tym czasem cztery największe miasta - Warszawa, Kraków, Wrocław i Trójmiasta - nawet nie sam Gdańsk, ale Gdańsk, Gdynia i Sopot - w ciągu trzech lat (...) oddały 63 ha - mówi. - W ten sposób będziemy jeszcze czekali tysiąc lat, kłócili się o kredyty i mieszkalnictwo komunalne, a mieszkań w Polsce będzie za mało – mówi główny ekonomista Pracodawców RP.

Dwucyfrowe wzrosty w 2024 roku

Na rynku mieszkaniowym w 2024 roku w pierwszych trzech kwartałach dominowały wzrosty cen. Z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że ceny ofertowe mieszkań w grupie 17 największych miast w Polsce w pierwszym kwartale wzrosły na rynku wtórnym o 21 procent w skali roku. Natomiast nowe oferty od deweloperów w tym okresie były droższe o 16 proc. w porównaniu do tego okresu w 2023 roku.

W drugim kwartale stawki wzrosły o 23 procent rok do roku na rynku wtórnym i o 16 proc. na rynku pierwotnym. W trzecim odpowiednio o 18 proc. r/r i 14 proc. Natomiast w pierwszych dwóch miesiącach czwartego kwartału wzrosty stawek za mieszkania wyhamowały. W październiku i listopadzie w grupie 6 największych miast zmiana ceny mieszkania była bliska 0 proc. Taka sama sytuacja miała miejsce w grupie miast od 100 tys. do 500 tys. mieszkańców.  

W ostatnim miesiącu minionego roku średnia cena ofertowa za 1 m. kw.  mieszkania w całej Polsce wyniosła 11,8 tys. zł, a w 6 największych miastach – 15,4 tys. zł.  

Czytaj również: Wielka stabilizacja na rynku nieruchomości. "To będzie rok kupującego" >>>

Autorka/Autor:Pkarp/ams

Źródło: TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Fotokon / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Każdy Polak rocznie wytwarza średnio ponad 370 kilogramów śmieci komunalnych. Najwięcej mieszkańcy Opolszczyzny - wynika z raportu Instytutu Ochrony Środowiska. Ich ilość jest niemalże dwukrotnie większa, niż w regionie wytwarzającym najmniej śmierci w kraju.

W tym województwie mieszkańcy śmiecą najbardziej

W tym województwie mieszkańcy śmiecą najbardziej

Źródło:
PAP

Media społecznościowe pozbywają się moderatorów, a prezydent USA wydaje zarządzenie dotyczące "powrotu wolności słowa". Czy to znaczy, że czeka nas zalew treści kłamliwych, mylących, obraźliwych? - Właścicielom platform społecznościowym dezinformacja się opłaca - mówi dr Katarzyna Bąkowicz. - Z badań wynika, że lepiej zarabia się na szerzeniu fałszywych treści, budzących duże emocje.

"To nie wolność, a destrukcja świata informacji". Abdykacja mediów społecznościowych

"To nie wolność, a destrukcja świata informacji". Abdykacja mediów społecznościowych

Źródło:
tvn24.pl

Negocjacje w sprawie potencjalnego kontraktu między operatorem internetu satelitarnego Starlink Elona Muska a włoskim rządem utknęły w martwym punkcie, co odzwierciedla szersze napięcia geopolityczne - przekazał minister obrony Włoch Guido Crosetto. Możliwa umowa wywołała krytykę ze względu na kwestie bezpieczeństwa narodowego.

Fiasko rozmów w sprawie Starlinków. Minister mówi o "martwym punkcie"

Fiasko rozmów w sprawie Starlinków. Minister mówi o "martwym punkcie"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Liczba całkowicie elektrycznych samochodów osobowych i użytkowych w Polsce przekroczyła w lutym 84 tysiące sztuk, zwiększając się o 15 procent w skali roku. Wrosła także liczba punktów ładowania takich pojazdów. To efekt między innymi programu wsparcia dla kupujących.

Rośnie liczba elektryków w Polsce

Rośnie liczba elektryków w Polsce

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Oświadczenie Joanny Kuciel-Frydryszak, autorki bestsellerowych "Chłopek", która zagroziła wydawcy książki sądem w związku z dysproporcją w zarobkach, wywołała gorącą dyskusję o stanie portfeli polskich twórców. Kolejną, bo o problemach autorów wiadomo od lat. - Cała grupa społeczna coraz głośniej domaga się poprawy warunków pracy i płacy - mówi w rozmowie z tvn24.pl Grzegorz Jankowicz z Instytutu Książki.

"Idiotycznie tajny rynek"

"Idiotycznie tajny rynek"

Źródło:
tvn24.pl

Blisko cztery miliony mandatów na prawe 1,3 miliarda złotych wystawili w minionym roku policjanci w Polsce - przekazał resort finansów. Komenda Główna Policji wskazała, jakie było najczęstsze wykroczenie.

Gigantyczne wpływy z mandatów. Wskazano najczęstsze wykroczenie

Gigantyczne wpływy z mandatów. Wskazano najczęstsze wykroczenie

Źródło:
PAP, tvn24

Stany Zjednoczone mierzą się z wysokimi cenami jaj z powodu ich niskiej dostępności. W lutym USA, zwróciły się w tej sprawie do Polski i Litwy. Minister rolnictwa USA Brooke Rollins poinformowała, że Stany Zjednoczone będą importować jaja z Korei Południowej i Turcji.

Na ratunek w jajecznym kryzysie. Korea Południowa i Turcja mają pomóc

Na ratunek w jajecznym kryzysie. Korea Południowa i Turcja mają pomóc

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zbliża się druga w tym roku niedziela handlowa. Przypadnie ona na 13 kwietnia. Tego dnia będziemy mogli zrobić zakupy także w większych sklepach. W marcu żadna z niedziel nie jest handlowa.

Niedziela handlowa coraz bliżej. Kiedy zrobimy zakupy?

Niedziela handlowa coraz bliżej. Kiedy zrobimy zakupy?

Źródło:
tvn24.pl

Osoby borykające się z problemami finansowymi mogą ubiegać się o dodatek mieszkaniowy. Jest to świadczenie pieniężne, przeznaczone na utrzymanie posiadanego lub wynajmowanego mieszkania czy domu jednorodzinnego. Aby je otrzymać, należy spełnić trzy podstawowe warunki. Wyjaśniamy jakie.

Dopłata do czynszu. Do spełnienia trzy warunki

Dopłata do czynszu. Do spełnienia trzy warunki

Źródło:
tvn24.pl

Usługa wynajmu samochodu na krótki czas za pośrednictwem aplikacji (car-sharing) staje się coraz bardziej popularna w Europie i na świecie. Ale nie w Polsce. Jak zauważa Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) w ciągu 7 lat usługi, rynek w naszym kraju odnotował pięciokrotnie więcej nieudanych niż udanych debiutów w tej branży. W tym tygodniu o zawieszeniu poinformowała firma Panek.

Polacy niechętni tej usłudze. Kolejne firmy zawieszają działalność

Polacy niechętni tej usłudze. Kolejne firmy zawieszają działalność

Źródło:
PAP

Agencja Moody’s oceniła wiarygodność kredytową Polski w obliczu ostatnich wydarzeń. Uznano, że zagrożenia są "łagodzone przez członkostwo Polski w NATO i znacznie zwiększone zdolności do samoobrony". Ocena kredytowa kraju pozostaje na poziomie "A2", a jej perspektywa jest stabilna.

Rating Polski. Czołowa agencja podjęła decyzję

Rating Polski. Czołowa agencja podjęła decyzję

Źródło:
PAP

Deweloperzy i inwestorzy indywidualni rozpoczęli w lutym mniejszą liczbę budów nowych mieszkań niż przed rokiem - wskazali autorzy raportu Otodom. Spadki widać także w liczbie oddanych lokali. To konsekwencje między innymi skokowego wzrostu kosztów kredytów z 2023 roku. Efekty tego spowolnienia na rynku nieruchomości będziemy obserwować jeszcze w kolejnych miesiącach.

"Wyraźne spowolnienie" w mieszkaniówce. Brak oznak poprawy

"Wyraźne spowolnienie" w mieszkaniówce. Brak oznak poprawy

Źródło:
PAP

Ich misja na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wydłużyła się o 278 dni. Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że astronauci otrzymają zapłatę za dodatkowy czas pracy. Dodał, że jak będzie trzeba, to pokryje koszty z własnej kieszeni.

Trump: jeśli będę musiał, zapłacę z własnej kieszeni

Trump: jeśli będę musiał, zapłacę z własnej kieszeni

Źródło:
PAP

W minionym roku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłoszono łącznie 1,4 miliona umów o dzieło, co jest najniższym wynikiem od 4 lat. Jednak sytuacja ta nie dotyczy cudzoziemców. Bowiem w ich przypadku wzrosła liczba zawieranych umów o dzieło.

Coraz mniej takich umów. Wyjątkiem cudzoziemcy

Coraz mniej takich umów. Wyjątkiem cudzoziemcy

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 450 milionów złotych. W Polsce najwyższe wygrane to te piątego stopnia, 29 osób wygrało ponad 37 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 21 marca 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot wciąż rośnie

Kumulacja w Eurojackpot wciąż rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump chciałby, by ukraińskie elektrownie atomowe przeszły pod kontrolę USA. "New York Times" wskazuje, jaki może być cel amerykańskiego prezydenta i jakie znaczenie miałaby dla Stanów Zjednoczonych okupowana przez Rosję Zaporoska Elektrownia Jądrowa.

Do tego Trump potrzebuje ukraińskich elektrowni atomowych

Do tego Trump potrzebuje ukraińskich elektrowni atomowych

Źródło:
PAP

Ceny benzyny i oleju napędowego spadły do poziomów, które ostatni raz notowane były w połowie października 2024 roku - podał Reflex. Z kolei według e-petrol.pl pod koniec marca ceny paliw na stacjach będą jeszcze spadać, ale widoczny jest już koniec tego trendu.

Takich cen nie było od miesięcy

Takich cen nie było od miesięcy

Źródło:
PAP

PKO BP, Pekao, mBank, ING Bank Śląski - między innymi te instytucje finansowe zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się trudności z przelewami, bankowością mobilną, a także płatnościami BLIK.

Klienci największych banków muszą przygotować się na utrudnienia

Klienci największych banków muszą przygotować się na utrudnienia

Źródło:
tvn24.pl

Granice Polski zostaną zamknięte na import wybranych produktów ze Słowacji w związku z ogniskami pryszczycy - wynika z rozporządzenia ministra rolnictwa. Dotyczy to między innymi mleka oraz mięsa.

Zakaz przywozu niektórych towarów ze Słowacji

Zakaz przywozu niektórych towarów ze Słowacji

Źródło:
PAP

Wykryto bakterię salmonelli w jednej z partii sezamu łuskanego. Chodzi o produkt pochodzący z Indii - podał Główny Inspektorat Sanitarny. GIS przypomniał, że w razie wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego należy skontaktować się z lekarzem.

Partia sezamu wycofywana z obrotu. Ostrzeżenie

Partia sezamu wycofywana z obrotu. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Twierdzenia z ust Lewicy, że program dotyczący budownictwa społecznego to ich pomysł, są nieprawdziwe - stwierdził minister rozwoju Krzysztof Paszyk. Anna-Maria Żukowska z Lewicy zareagowała na te słowa i zwróciła się bezpośrednio do szefa resortu rozwoju: "Jesteś bezczelny".

Spięcie w koalicji o program mieszkaniowy. "Jesteś bezczelny"

Spięcie w koalicji o program mieszkaniowy. "Jesteś bezczelny"

Źródło:
tvn24.pl

Taryfikator mandatów może zostać zmieniony. Przedstawicielka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wskazała na analizę zakładającą podwyższenie wysokości grzywien. Policja chce obniżenia progu, od którego płacone są maksymalne kary za przekroczenie prędkości.

Mandaty mogą pójść w górę. Resort o zmianach

Mandaty mogą pójść w górę. Resort o zmianach

Linie lotnicze odwołują loty i modyfikują trasy w związku z zamknięciem lotniska Heathrow w Londynie. Port będzie nieczynny do północy, jednak zakłócenia mogą potrwać jeszcze przez co najmniej tydzień. Piątkowa awaria oznacza kłopoty dla niemal 300 tysięcy pasażerów. - Brak dodatkowego zasilania na lotnisku to ogromny błąd - ocenił ekspert do spraw lotnictwa Julian Bray.

"Ogromny błąd" na największym lotnisku Europy

"Ogromny błąd" na największym lotnisku Europy

Źródło:
PAP

W piątek Rada Federacji przegłosowała zmianę niemieckiej konstytucji, znosząc limit wydatków na obronność i bezpieczeństwo, a także otwierając drogę do większych inwestycji w infrastrukturę.

Przełom w Niemczech. "Historyczny sygnał pod adresem Europy"

Przełom w Niemczech. "Historyczny sygnał pod adresem Europy"

Źródło:
PAP

- Obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców uderzy w niedofinansowany system ochrony zdrowia - przekonywał w programie "Bez kitu" w TVN24 wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. Mówił też o propozycji Lewicy dotyczącej wprowadzenia podatku zdrowotnego.

"To jest nasz udział w koalicji"

"To jest nasz udział w koalicji"

Źródło:
tvn24.pl

Lewica nie powinna łamać dotychczasowych ustaleń i zachowywać się jak piąta kolumna - stwierdziła w piątek ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska, odnosząc się do wypowiedzi polityków Lewicy w sprawie obniżenia składki zdrowotnej.

Iskrzy w koalicji. "Bunt przeciwko projektowi, który jednomyślnie został przyjęty przez rząd"

Iskrzy w koalicji. "Bunt przeciwko projektowi, który jednomyślnie został przyjęty przez rząd"

Źródło:
PAP

Rafał Brzoska zaprezentował w Sejmie propozycje deregulacji, które zostały podzielone na siedem bloków. Dotyczą one między innymi cyfryzacji czy prawa podatkowego. Inicjator prac zespołu zaznaczył, że w propozycjach nie ma "wrzutek lobbystycznych".

Deregulacja. Brzoska wskazał siedem priorytetów

Deregulacja. Brzoska wskazał siedem priorytetów

Źródło:
PAP

Ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska przekazała, że rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej w trybie obiegowym. Minimalna odległość wiatraków od zabudowań ma wynieść 500 metrów.

"Ważny krok". Rząd przyjął projekt

"Ważny krok". Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

Nowe prawo w Hiszpanii pomoże rozwiązać problem z dzikimi lokatorami. Eksperci przypuszczają, że jednocześnie podniesie też ceny najmu wakacyjnego i stawki za metr - informuje w piątek "Puls Biznesu".

To może podnieść ceny. Zmiana przepisów

To może podnieść ceny. Zmiana przepisów

Źródło:
PAP