Pierwotny czy wtórny - który wybrać? Zalety kupna mieszkania na obu rynkach

[object Object]
Jarosław Sadowski o cenach mieszkańtvn24bis
wideo 2/5

Rynek pierwotny, jeśli chodzi o nieruchomości, to nic innego jak nowe mieszkania od deweloperów i spółdzielni. Jakie ma zalety? Czym się różni od rynku wtórnego? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w tym artykule.

Rynek pierwotny - kto sprzedaje i co?

Na rynku pierwotnym nowe lokum można znaleźć za pośrednictwem deweloperów i spółdzielni mieszkaniowych. Chodzi o nieruchomości, które są w trakcie budowy lub już ukończone, ale najważniejsze jest to, że transakcja kupna-sprzedaży odbywa się po raz pierwszy.

Nowe, nieużywane mieszkania, domy czy lokale usługowe - to właśnie te nieruchomości można nabyć na rynku pierwotnym.

W związku z tym, wiele zależy od tego, w którym momencie inwestycji zdecydujemy się na zakup. Można zatem kupić mieszkanie, na które trzeba będzie poczekać kilka tygodni lub miesięcy, albo takie, które jest już ukończone z wydanym pozwoleniem na użytkowanie. Nierzadko na rynku pierwotnego kupowane są mieszkania w tzw. stanie deweloperskim - trzeba je jeszcze wykończyć, by móc w nim zamieszkać.

Rynek wtórny - co to jest?

Na rynku wtórnym do kupienia są nieruchomości, które były już użytkowane. Można je nabyć bezpośrednio od właścicieli albo za pośrednictwem biur nieruchomości.

Nieruchomości z rynku wtórnego są już na ogół wykończone i urządzone, a często przez wiele lat były użytkowane. Zatem trzeba się spodziewać, że po kupnie mieszkania z tego rynku, będzie trzeba je wyremontować, czy też po prostu "odświeżyć" i dostosować do własnych potrzeb i upodobań.

Zalety rynku pierwotnego

Zarówno rynek pierwotny, jak i wtórny mają swoje zalety. Mieszkanie z tego pierwszego można samemu urządzić i wykończyć tak, jak sobie wymarzyliśmy. Jest to nowsze budownictwo, co wiąże się z niższymi kosztami utrzymania, chociażby ze względu na lepsze materiały użyte do budowy. Ponadto, często infrastruktura osiedla jest lepsza - garaże podziemne, windy, lepiej dostosowane klatki schodowe, a nawet zielone tarasy na dachach.

Wrażenia estetyczne też wielokrotnie są dużym plusem, gdyż nowe osiedla nie tylko powstają zgodnie z najnowszymi trendami, ale i powstają często obok innych, również nowych osiedli o podobnej architekturze.

Zalety rynku wtórnego

Co zatem przemawia za tym, by jednak zdecydować się na nieruchomość z rynku wtórnego? Na pewno często dla kupujących niebagatelne znaczenie ma dogodna lokalizacja - nowe osiedla powstają często na przedmieściach miast, podczas gdy na rynku wtórnym można znaleźć mieszkania lub domy zlokalizowane w centrum lub blisko niego.

Dochodzi jeszcze fakt, że na rynku wtórnym są już urządzone mieszkania, więc nie trzeba tracić czasu i pieniędzy, by je wykończyć. Jakkolwiek na rynku pierwotnym infrastruktura samego osiedla może być lepsza, tak infrastruktura poza nim może być gorsza niż w przypadku rynku wtórnego. Wokół starszych budynków mieszkalnych na ogół zdążyły już powstać szkoły, przedszkola, placówki ochrony zdrowia. Mieszkańcy lokali z rynku pierwotnego muszą czekać nie tylko na to - niedawno zasadzone drzewa też są zdecydowanie mniej okazałe.

Rynek nieruchomości w Polsce

Według raportu Expandera i Rentier.io w ostatnich miesiącach ceny mieszkań prawie się nie zmieniły. Jeśli jednak spojrzymy na stawki w porównaniu do poziomu sprzed roku, to są one średnio o 13 proc. wyższe. Najbardziej zdrożały lokale w Gdańsku (20 proc.) i Szczecinie (19 proc). Najmniejsze wzrosty odnotowano z kolei w Krakowie (6 proc.) i Poznaniu (7 proc.).

W sierpniu ceny w ofertach sprzedaży mieszkań, w szesnastu największych polskich miastach, były średnio o 2 proc. wyższe niż w maju 2019 r.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że Polacy wciąż chętnie zaciągają kredyty hipoteczne. W sierpniu wartość złożonych wniosków kredytowych była o 15 proc. wyższa niż przed rokiem.

Autor: kris / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości