31 sierpnia tego roku wejdzie w życie zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w przypadku kupna pierwszego mieszkania lub domu. Będzie to dotyczyć rynku wtórnego - podało Ministerstwo Finansów.
Zwolnienie z PCC przy nabyciu pierwszego mieszkania będzie obowiązywać na mocy ustawy z 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw. Przepisy zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw 31 lipca. Zapisy dotyczące PCC wchodzą w życie w miesiąc po ogłoszeniu.
Zwolnienie z podatku
Resort finansów wskazał, że zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych będzie sprzedaż, której przedmiotem jest: prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.
Zwolnienie będzie przysługiwać, jeżeli kupującym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne, a żadnej z nich w dniu zakupu prawa do mieszkania lub domu nie przysługuje i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach.
Wyjątek
Wyjątek dotyczy osób, które w dniu zawarcia umowy sprzedaży posiadają lub przed tym dniem posiadały udział w takich prawach, ale nie przekracza lub nie przekraczał on 50 proc. i został nabyty w drodze dziedziczenia. Te osoby mogą skorzystać ze zwolnienia - poinformowało MF.
Ministerstwo podkreśliło, że zwolnienie wejdzie w życie 31 sierpnia 2023 r. i nie obejmie sprzedaży dokonanych przed tym dniem.
O jakie kwoty chodzi? W przypadku mieszkania o wartości 300 tys. zł PCC wynosi 6 tysięcy złotych, a lokalu wycenionego na 500 tys. - 10 tys. zł.
Rząd uszczupli dochody samorządów
Podatek od czynności cywilnoprawnych obowiązuje przy niektórych rodzajach umów, jak umowy pożyczki, ustanowienie darowizny, umowy darowizny czy właśnie sprzedaży mieszkania na rynku wtórnym (w przypadku nabycia mieszkania na rynku pierwotnym, od dewelopera płacimy podatek VAT).
Obowiązek podatkowy powstaje w momencie dokonania czynności cywilnoprawnej i od umowy sprzedaży nieruchomości jego stawka wynosi 2 proc. wartości.
Rząd, likwidując podatek PCC od zakupu pierwszego mieszkania na rynku wtórnym, uszczupli dochody samorządów. To one bowiem są beneficjentami tej daniny.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock