Resort pracuje nad zmianą regulacji w obszarze najmu krótkotrwałego i usług hotelarskich - przekazało tvn24.pl Ministerstwo Sportu i Turystyki (MSiT). Wyjaśniło, że ma zostać między innymi stworzony centralny rejestru wszystkich obiektów, w których są świadczone usługi najmu krótkoterminowego.
"Obecnie projekt jest po wewnętrznych uzgodnieniach oraz był przedmiotem spotkania z branżą turystyczną" - poinformował redakcję biznesową tvn24.pl resort sportu i turystyki.
Dodał, że "projekt planowanej ustawy będzie służył stosowaniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie gromadzenia i udostępniania danych dotyczących usług krótkoterminowego najmu lokali mieszkalnych i zmieniające rozporządzenie (UE) 2018/1724".
Najem krótkoterminowy. MSiT o projekcie
Jak wyjaśniło ministerstwo, "w ramach działań planowane jest m.in. stworzenie centralnego rejestru wszystkich obiektów, w których są świadczone usługi najmu krótkotrwałego".
"Zakłada się, że rejestracja opierać się będzie na oświadczeniu dotyczącym spełniania odpowiednich wymogów, a następnie kontroli ex post (w terminie 3 lat)" - podało MSiT.
Resort potwierdził, że projekt przewiduje obowiązkową rejestrację najmu krótkoterminowego, co ma być "zgodne z wymogami unijnymi w tym zakresie".
Na pytanie, czy pojawi się możliwość wyłączania danych obszarów z tego typu usług przez samorządy, resort odpowiedział: "Obecnie trwają jeszcze prace analityczne nad tą kwestią w Ministerstwie Sportu i Turystyki".
Obowiązkowe mają być regulaminy i numery kontaktowe do właścicieli dostępne zarówno dla klientów, jak i mieszkańców. "Projekt przewiduje takie rozwiązanie" - potwierdza resort.
Informacje o zmianach w najmie krótkoterminowym jako pierwszy podał portal stacji RMF FM.
Inne państwa także regulują najem krótkoterminowy
Najem krótkoterminowy w wielu europejskich krajach jest powodem niezadowolenia lokalnych społeczności. Uważany jest za jedną z głównych przyczyn wysokich cen na rynku najmu. Szereg krajów już zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń prawnych, takich jak choćby konieczność uzyskania licencji czy maksymalną liczbę dni najmu mieszkania w tym systemie. Inne dopiero pracują nad takimi rozwiązaniami.
Przykładowo w Wielkiej Brytanii w regionie Londynu właściciele lokali mieszkalnych, którzy chcą wynajmować je krótkoterminowo łącznie przez więcej niż 90 dni w roku kalendarzowym, muszą ubiegać się o specjalne zezwolenie. Konkretny limit nie obowiązuje w innych częściach Anglii, gdzie lokalne urzędy decydują, czy wynajem oznacza istotną zmianę sposobu użytkowania nieruchomości.
Również w Grecji wzrost liczby ofert krótkoterminowego najmu sprawił, że lokale są mniej dostępne dla Greków, a ceny wynajmu wzrosły. Władze zdecydowały, że na rok zamrożą wydawanie licencji nowym lokalom na jednej z platform w trzech centralnych dzielnicach Aten, a ograniczenia zaczną obowiązywać 1 stycznia 2025 r
Czytaj więcej: Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują >>>
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Dziurek/Shutterstock