"Ograniczmy najem krótkoterminowy typu airbnb. Mieszkania nie służą do osiągania szybkich zysków. Są miejscem do życia" - napisała w poście na portalu X (dawniej Twitter) ministra Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. W dołączonym do wpisu wideo ministra przedstawiła więcej szczegółów.
"Polska jest liderem w Europie - wysokich cen wynajmu mieszkań. Tak wynika z najnowszego raportu programu badań rozwoju przestrzennego Europy" - od takich słów rozpoczyna się materiał wideo zamieszczony przez Katarzynę Pełczyńską-Nałęcz na portalu X (dawniej Twitter). Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej przedstawiła w nim propozycję zmian, które miałyby to zmienić.
Ograniczenia w najmie krótkoterminowym
- Młodych ludzi nie stać na wyprowadzkę z domu, a jednym z powodów jest to, że coraz częściej mieszkania zamieniane są w "hotele". Tylko w Warszawie na 100 nowych mieszkań przypada 20 nowych ofert airbnb. Mieszkania, które mogłyby służyć dla normalnego życia, są wyciągane z rynku na usługi à la hotelowe. Jaki jest efekt? Ceny wynajmu długoterminowego rosną. Zmieńmy to - powiedziała członkini Polski 2050, ugrupowania marszałka Sejmu Szymona Hołowni.
- Po pierwsze, wprowadźmy rejestr lokali, które są wykorzystywane na airbnb po to, żeby wyciągnąć je z szarej strefy. Po drugie, system podatkowy powinien zniechęcać do najmu krótkoterminowego, bo teraz niestety tak nie jest. Nie może być tak, że setki tysięcy mieszkań w Polsce zamieniane są w hotele. Mieszkania nie służą do osiągania szybkich zysków, są miejscem do życia - podkreśliła ministra.
Najem krótkoterminowy
Najem krótkoterminowy za pośrednictwem wyspecjalizowanych platform staje się coraz popularniejszy w Unii Europejskiej. W drugim kwartale 2024 roku wzrósł on o 16,2 proc. wobec drugiego kwartału 2023 roku - poinformował Eurostat.
W drugim kwartale 2024 r. goście spędzili 208,8 mln nocy w krótkoterminowych obiektach noclegowych, zarezerwowanych za pośrednictwem Airbnb, Booking, Expedia Group lub TripAdvisor.
Wszystkie kraje UE odnotowały wzrost liczby noclegów zarezerwowanych za pośrednictwem platform internetowych w czerwcu 2024 r. Największe wzrosty odnotowano na Malcie (+45,8 proc. w porównaniu z czerwcem 2023 r.), Litwie (+28,1 proc.) i Szwecji (+27,4 proc.).
Natomiast skromne wzrosty odnotowano w Belgii (+2,6 proc.), Holandii (+3,3 proc.) i Słowenii (+6,0 proc.).
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Dziurek/Shutterstock