"Mamy psa, to jest członek rodziny, będzie jeździł z nami"

Źródło:
tvn24.pl
Branża turystyczna ma powody do radości. Zainteresowanie wyjazdami na majówkę jest ogromne
Branża turystyczna ma powody do radości. Zainteresowanie wyjazdami na majówkę jest ogromneDominika Ziółkowska/Fakty TVN
wideo 2/4
Branża turystyczna ma powody do radości. Zainteresowanie wyjazdami na majówkę jest ogromneDominika Ziółkowska/Fakty TVN

- Napis "Akceptujemy zwierzęta" może być mylący. Niektóre hotele informują, że można do nich przyjechać z psami, ale na miejscu okazuje się, że na przykład zwierzę musi mieć do 6 kg. Zmienia się sposób podróżowania właścicieli czworonogów na wakacje. Ponad jedna trzecia opiekunów zwierzaków zabiera ze sobą na urlop psa czy kota - wynika z badań przeprowadzonych w 2022 r. przez firmę Mars.

- Pies nie jest żadną przeszkodą w czasie urlopu - przekonuje Oliwia Dobrzyńska, autorka książki "Wędrówki z psem". Z partnerem opiekuje się Boną i Colą, dwiema suczkami rasy border collie. Razem zjeździli całą Polskę, wędrowali po górach i pływali w morzu. Początkowo jednak spotykały ich niespodzianki. Okazywało się, że nie wszędzie można wejść z psem nawet, jeśli wcześniej zapewniano ich, że to żaden problem.

- Sam napis "Akceptujemy zwierzęta" może być mylący. Niektóre hotele informują, że można do nich przyjechać z psami, ale na miejscu okazuje się, że są pewne obostrzenia, na przykład zwierzę musi mieć do 6 kg - mówi Dobrzyńska, która przygody z Boną i Colą relacjonuje na Instagramie. - W jednym hotelu odmówiono nam noclegu, bo mamy dwa psy. Musieliśmy szukać nowego miejsca. To była nauczka. Regulaminy często są niejasne. Warto zadzwonić i dopytać, co dokładnie wolno, a czego nie. 

Niektóre hotele informują, że można do nich przyjechać z psami

Z Dobrzyńską rozmawiałam przy okazji warszawskiej premiery jej książki, w której zebrała miejsca pozwalające na odwiedziny z psem, w tym hotele czy atrakcje turystyczne. Podobny pomysł miała w 2016 r. Wioletta Hamerska, która stworzyła stronę internetową Pies w Hotelu. Właściciele zwierząt mogli łatwo wyszukać noclegi przyjazne czworonogom. Strona jednak od pewnego czasu nie jest aktualizowana.

Pies na wakacjach 

Opiekunowie zwierząt radzą sobie więc na własną rękę. Grupa "Wakacje z psem - noclegi nad morzem, w górach, nad jeziorem" na Facebooku liczy ponad 60 tys. członków. "Noclegi przyjazne psom" - prawie 20 tys. Najczęściej poszukiwane są domy na odludziu, z osobnym wejściem, koniecznie ogrodzone, żeby pies nie uciekł. W cenie są miejsca położone w niedalekiej odległości od wody. 

Niektórzy nie ograniczają się do Polski. Szukają noclegów z psem np. nad Balatonem albo w Chorwacji

W Polsce mieszka ok. 20 mln zwierząt domowych, najwięcej psów (ok. 7 mln). W pandemii ich liczba wzrosła. Część osób po doświadczeniach pracy zdalnej nie chce rozstawać się ze zwierzętami także w trakcie wakacji. Ponad jedna trzecia właścicieli zabiera ze sobą na urlop psa czy kota - wynika z badań przeprowadzonych w 2022 r. przez firmę Mars.

Czytaj także: Zaginiona kotka odnalazła się 800 km od domu. Schowała się w pudle z odsyłanymi butami

Najchętniej podróżujemy z psami. Kiedyś obecność zwierząt np. w hotelach czy w restauracjach nie była mile widziana. To się jednak zmienia.

- W kulturach takich jak nasza, gdzie psy żyją często przy ludziach, obserwuje się od stuleci walkę o przestrzeń dla czworonogów - komentuje Marcin Wilk, autor książki "Lepszy gatunek. Psio-ludzkie historie". - Na przykład w prasie sprzed stu lat znajdziemy petycje, w których psiolubni mieszczanie domagali się wstępu dla psów do środków komunikacji miejskiej czy do restauracji. Dzisiaj te dyskusje wciąż bywają żywe.

Ale podróże z czworonogami nie zawsze są łatwe. Badacze z Uniwersytetu w Kordobie (Hiszpania) doszli do wniosku, że główną przeszkodą dla osób podróżujących ze zwierzętami jest zakwaterowanie.

Właściciele psów często szukają miejsca na wypoczynek blisko wodyShutterstock

Nisza rynkowa i nowe wyzwania

Właściciele zwierząt chętnie wydają na nie pieniądze. Rynek produktów dla zwierząt domowych jest wart 232 miliardy dolarów, szacuje się, że do 2027 roku urośnie do 350 mld dolarów. 

Goszczenie ludzi i ich pupili to szansa, ale i wyzwanie dla branży hotelarskiej, która odbiła się od pandemicznego kryzysu i notuje wzrosty. W pierwszym kwartale 2023 r. z turystycznych obiektów noclegowych w Polsce skorzystało 7 mln ludzi. W porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim to niemalże dwudziestoprocentowy wzrost. Przyciągnięcie ludzi podróżujących ze zwierzętami może być sposobem na dodatkowy zarobek. "Ta nowa nisza rynkowa w sektorze turystycznym oznacza potrzebę dostosowania obiektów noclegowych do nowych wymogów" - piszą naukowcy z uniwersytetu w Kordobie.

W niektórych hotelach psy nocują za darmo. W innych trzeba za nie uiścić opłatę - od kilkudziesięciu złotych w górę. Niekiedy noclegownie oczekują zapłacenia zwrotnej kaucji w razie ewentualnych zniszczeń.

Czytaj także: Wakacje z psem. Na tych bałtyckich plażach wypoczniesz ze swoim pupilem

- Nie myśleliśmy o tym, żeby psa gdzieś zostawiać. "Mamy psa, to jest członek rodziny, będzie jeździł z nami". Takich świadomych właścicieli jest coraz więcej - opowiada Oliwia Dobrzyńska. - Najpierw spaliśmy głównie na polach namiotowych, później kupiliśmy vana, w którym można nocować. Z czasem zebraliśmy też bazę miejsc, które akceptują psy. Widzę, że sytuacja się zmienia, coraz więcej hoteli otwiera się na obecność zwierząt - komentuje.

Zdaniem Marcina Wilka to kwestia zmiany mentalności. - Duża w tym zasługa aktywistów, nie tylko tych psiolubnych. Zwiększa się społeczna świadomość, że miasta powinny być przestrzenią do życia nie tylko dla wybranego gatunku.

Autorka/Autor:Natalia Szostak

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nieudzielenie pracownikowi czternastodniowego urlopu jest naruszeniem przepisów o urlopach wypoczynkowych - mówi redakcji biznesowej tvn24.pl Tomasz Zalewski z Państwowej Inspekcji Pracy. Dodaje, że inspektor pracy może skierować do pracodawcy wystąpienie o usunięcie stwierdzonych naruszeń.

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Źródło:
tvn24.pl

- My, jako zwykli użytkownicy, możemy tylko trzymać kciuki. Natomiast branża cyberbezpieczeństwa, koledzy, koleżanki, wyciągają wnioski, zastanawiają się, co można zrobić - powiedział Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.pl, pytany w "Faktach po Faktach" o to, czy możemy uniknąć powtórki z dzisiejszej światowej awarii oprogramowania.

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Źródło:
tvn24.pl

W piątek doszło do dwóch awarii jednocześnie - jednej związanej z oprogramowaniem MS i drugiej z aktualizacją oprogramowania zewnętrznej firmy CrowdStrike - poinformowała rzeczniczka Microsoft Polska Anna Klimczuk. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem usług – podała firma. Firma Crowdstrike poinformowała, że globalna awaria wynikła z błędu firmy i to nie był cyberatak.     

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Źródło:
PAP

Nowa edycja dopłat do fotowoltaiki ruszy 2 września - przekazała na konferencji prasowej Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska. Warunkiem otrzymania dofinansowania z programu w przypadku nowych instalacji będzie dodatkowy zakup magazynu energii. W ramach programu będzie można dostać do 28 tysięcy złotych.

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu, 19 lipca, w Eurojackpot padło pięć wygranych II stopnia oraz siedem III stopnia. Nie odnotowano głównej wygranej, co oznacza, że kumulacja rośnie.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Pod koniec lipca ceny paliw mogą być najniższe w tym roku - przewidują eksperci portalu e-petrol.pl. Kierowcom sprzyja zahamowanie wzrostu notowań ropy na światowych rynkach, a także umacniający się złoty.

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Źródło:
PAP

"Ostrzegamy przed fałszywymi informacjami o cenach energii" - pisze Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dodając, że nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd. "To kolejna fala ataków, która ma na celu sianie strachu w społeczeństwie i wyłudzanie danych oraz pieniędzy" - ostrzega resort klimatu.

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na objęcie przez Artura Olecha stanowiska prezesa zarządu PZU - przekazano w piątkowym komunikacie. W trakcie posiedzenia komisja wyraziła także zgodę między innymi na powołanie Bartosza Kubika na prezesa BOŚ, a także Mirosława Czekaja na prezesa BGK.

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Źródło:
PAP

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

Coraz więcej krajów decyduje się na zaostrzanie kar, a także stosowanie konfiskaty aut wobec kierowców łamiących przepisy - oceniła w rozmowie z tvn24.pl radczyni prawna Katarzyna Turcza. Pojazd możemy stracić, nawet jeśli nie jest naszą własnością i nie tylko za alkohol, ale także, chociażby prędkość oraz emitowanie nadmiernego hałasu. W których krajach powinniśmy szczególnie uważać?

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Źródło:
tvn24.pl

Z 5,6 tysiąca firm, które dotychczas dostały żądanie zwrotu covidowej pomocy, część już to zrobiła, ale sporo spraw jest w sądzie. Wezwania otrzyma jeszcze około tysiąc firm - pisze w piątek "Puls Biznesu".

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Źródło:
PAP

Daniel Obajtek w trzy lata zarobił w Orlenie nieco ponad 9 milionów złotych - wynika z oświadczenia, jakie złożył jako europoseł. Co ciekawe, zgodnie z deklaracją, europoseł PiS nadal pobiera sporą pensję z węgierskiej spółki budowlanej Bayer Construct Zrt.

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Źródło:
tvn24.pl

Na balkonach jedni palą, drudzy głośno rozmawiają i przeklinają, inni - próbują rozpalać grill. - Niektórzy zapominają, że mieszkamy we wspólnocie, w bloku - stwierdza jedna z sąsiadek. W arsenale środków przeciwko uciążliwym sąsiadom są m.in. listy do wspólnoty i petycje słane do Ministerstwa Zdrowia.

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Źródło:
tvn24.pl

W pierwszym półroczu 2024 roku liczba firm sprzedających na targowiskach spadła o cztery tysiące. To efekt między innymi ekspansji dyskontów i oferty internetu - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Źródło:
PAP

10 kilometrów za około dwa złote - tyle kosztuje przejazd "robotaxi", czyli autonomiczną taksówką, w Chinach - podał portal stacji CNN. Podkreślił jednak, że sprzeciw wobec nowej usługi nabiera na sile i jest to jeden z popularniejszych tematów w mediach.

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Źródło:
CNN

Rada nadzorcza PKO BP zmieniła zdanie w sprawie udzielenia absolutorium za ubiegły rok dwóm byłym członkom zarządu. W trakcie Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia pozytywnie oceniono pracę Piotra Mazura oraz Andrzeja Kopyrskiego. 

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Źródło:
PAP

Zwyczajne Walne Zgromadzenie PZU SA nie udzieliło absolutorium członkom poprzedniego zarządu spółki z wykonania ich obowiązków w roku obrotowym 2023 - przekazało w czwartek biuro prasowe PZU. Wcześniej rada nadzorcza rekomendowała tę decyzję, tłumacząc to informacjami, wskazującymi na szereg nieprawidłowości w spółce w ubiegłym roku.

Były zarząd PZU bez absolutorium

Były zarząd PZU bez absolutorium

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Koniec samochodów spalinowych w Europie za 11 lat, w 2035 roku. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadeklarowała w czwartek, że zamierza utrzymać cele neutralności klimatycznej samochodów. Jednym z nich jest zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych. "Ten cel zostanie utrzymany" - zapewniła szefowa KE.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Źródło:
PAP

Rząd szykuje się do przyszłorocznej waloryzacji emerytur. W 2025 roku świadczenia mają wzrosnąć według wstępnej propozycji o 6,78 procent. Sprawdzamy, jak się to przełoży na wysokość emerytur.

Emerytury w górę. Wyliczenia

Emerytury w górę. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl