Weekend w TVN24 Biznes i Świat: ukraiński kryzys a podbój kosmosu, szkockie "nie" i wirus Ebola

Najnowsze

Aktualizacja:
PAP/EPA, TVN24Weekend w TVN24 Biznes i Świat poprowadzi Michał Sznajder

W weekend w TVN24 Biznes i Świat powiemy o nowym szefie polskiego resortu spraw zagranicznych, szkockim referendum i epidemii wirusa Ebola, która na lata może pogrążyć Zachodnią Afrykę w ubóstwie.

Najważniejsze wydarzenia upływającego tygodnia sprawdzimy w nowym programie w TVN24 Biznes i Świat. "Atlas Świata" otworzy razem z Państwem Magdalena Ogórek. Razem z gośćmi przeanalizuje to, co przyniosły ostatnie dni i co te wydarzenia dla nas oznaczają. Sprawy wielkie i małe. Wszystkie - potrafią na nowo rysować mapy jakie znamy. Pokażemy je w "Atlasie Świata" w TVN24 Biznes i Świat w sobotę o godz. 11:15. W ten weekend porozmawiamy też o dyplomacji - o siedmiu latach Radosława Sikorskiego i wyzwaniach jakie stoją przed Grzegorzem Schetyną. O godz. 10:30 dr Piotra Wawrzyka zapytamy o wnioski po czwartkowym referendum w Szkocji. Kto pójdzie w ślady Szkotów i spróbuje odciąć się od dzisiejszych stolic? Azjatyckie Igrzyska w Korei Południowej i reprezentacja Korei Północnej – Natalia Szewczak z portalu tvn24.pl opowie o tajemnicach północnokoreańskich sportowców. Szefa działu naukowego "Gazety Wyborczej" zapytamy o Antynoble – ile w tym kpiny, a ile prawdziwej, naukowej, ciekawości świata. Wszystko to w rozmowie z Piotrem Cieślińskim. Naszymi gośćmi będą też ludzie, którzy o dyplomacji wiedzą wszystko – Jan Wojciech Piekarski i Janusz Sibora. Na koniec dnia sprawdzimy, co słychać w Moskwie i jak wygląda rzeczywistość widziana oczami rosyjskich mediów.

Niedziela

W niedzielę rano spróbujemy spojrzeć na mocarstwa z… kosmosu. Czy spory między Ameryką i Rosją odbiją się na badaniach orbitalnych, czy dalej możemy mówić o wspólnym podboju kosmosu?

O godz. 10:30 opowie o tym Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

Andrzej Polus z Polskiego Centrum Studiów Afrykanistycznych porozmawia z nami o epidemii eboli i o tym, co może z niej wyniknąć dla Zachodniej Afryki. Zapytamy, czy świat nie jest zbyt bierny w obliczu najgroźniejszej zarazy od lat.

Japonki do pracy! Dlaczego Japonia nie może pozwolić sobie na absolwentki - kury domowe? Porozmawiamy o tym z pisarzem Marcinem Bruczkowskim. Rozmowa odbędzie się w samo południe.

Państwo Islamskie grozi papieżowi, Ameryce i całej zachodniej cywilizacji – kto potrafi zatrzymać fanatyków? Czy nadzwyczajna sytuacja w Iraku pogodzi Amerykę i Iran? Jak zatrzymać nabór do organizacji terrorystycznych, prowadzony w Europie? O tym wszystkim porozmawiają specjalista do spraw zwalczania terroryzmu Krzysztof Liedel i znawczyni Bliskiego Wschodu Patrycja Sanal. Już o 14:30.

Najważniejsze wydarzenia mijającego weekendu podsumują dla państwa dr Łukasz Jasina z Kulturyliberalnej.pl i Agaton Koziński z Polski The Times.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA, TVN24