Od poniedziałku w Szwecji obowiązują nowe przepisy, umożliwiające dziadkom pobieranie wynagrodzenia za opiekę nad dzieckiem - donosi "New York Times". Jak dodaje dziennik, chodzi o możliwość przeniesienia części płatnego urlopu rodzicielskiego na innych opiekunów.
Szwecja to kraj wyróżniający się rozbudowanym systemem wsparcia socjalnego. Co prawda, Szwedzi płacą jedne z najwyższych podatków na świecie, ale w zamian otrzymują finansowaną przez państwo opiekę zdrowotną, bezpłatną edukację, a także hojne zasiłki dla bezrobotnych i szereg benefitów.
W grudniu ubiegłego roku szwedzki parlament przyjął przepisy wprowadzające kolejne udogodnienia socjalne. Nowe regulacje, które weszły w życie na początku lipca br., umożliwiają rodzicom przekazanie części płatnego urlopu rodzicielskiego innym opiekunom.
Jak wyjaśnia "NYT" szwedzkie prawo umożliwia przeniesienie do 45 dni płatnego urlopu na dziadków, jeśli dziecko wychowywane jest przez dwoje rodziców albo nawet do 90 dni w przypadku rodziców samotnie wychowujących dziecko. W czasie pobierania zasiłku nie można się kształcić lub pracować.
Rozbudowana polityka socjalna w Szwecji
Badania wykazują, że programy urlopów macierzyńskich i rodzicielskich często poprawiają zdrowie rodzin po narodzinach dziecka, przynosząc długoterminowe korzyści. Jak dodaje cytowany przez "NYT" prof. Richard Petts z Ball State University, nowe regulacje w Szwecji poprawią równowagę między życiem zawodowym a osobistym.
Wytyczne Szwecji ostro kontrastują ze Stanami Zjednoczonymi zaliczającymi się do wąskiej grupy krajów, które nie gwarantują płatnego urlopu rodzicielskiego lub macierzyńskiego. Zdaniem ekspertów wprowadzenie w USA podobnej polityki nie byłoby możliwe ze względu na społeczny sprzeciw wobec podniesienia podatków.
Źródło: "New York Times"
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock