Budżet, który przedstawiamy, nie zawiera wzrostu ani diety poselskiej, ani uposażenia poselskiego - stwierdził podczas Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych zastępca szefa Kancelarii Sejmu Michał Deskur. W propozycjach budżetowych pojawiła się za to propozycja podwyższenia ryczałtu na funkcjonowanie biur poselskich.
Zastępca szefa Kancelarii Sejmu Michał Deskur podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych, którego przedmiotem był projekt ustawy budżetowej na 2024 rok, wyjaśniał, że "projekt budżetu, który dzisiaj referujemy nie zakłada wzrostu ani diety poselskiej, ani uposażenia poselskiego".
Wyższy ryczałt na prowadzenie biura poselskiego
Podkreślił jednocześnie, że "chcielibyśmy tak samo taktować pracowników Kancelarii Sejmu, jak i pracowników biur poselskich". - Chcielibyśmy zwiększyć wszystkim pracownikom wynagrodzenia o 20 procent zgodnie z projektem budżetu, który został przygotowany przez Radę Ministrów w grudniu - powiedział.
Michał Deskur odniósł się też kosztów funkcjonowania biur poselskich. - Chcielibyśmy zaproponować, aby mieli prawo do zwiększenia swojego ryczałtu o 6,6 procent - podał. W przypadku ryczałtu na zakwaterowanie posłów kwota miałaby być zwiększona o 14,4 procent.
Jak działają biura poselskie?
Zgodnie z informacją zamieszczoną na sejmowej stronie internetowej, podstawą prawną funkcjonowania biur jest art. 23 ustawy z 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz wydane na jego podstawie zarządzenie marszałka Sejmu Nr 8 z 25 września 2001 r. w sprawie warunków organizacyjno-technicznych tworzenia, funkcjonowania i znoszenia biur poselskich. "Ryczałt na prowadzenie biura poselskiego wynosi 19 tys. zł miesięcznie. Poseł z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności może wystąpić do Marszałka Sejmu z wnioskiem o podwyższenie tej kwoty o nie więcej niż o 50 proc." - czytamy. Jak zaznaczono, poseł ma obowiązek utworzenia jednego biura (tzw. biura podstawowego). Poseł może utworzyć również filie biura. Utworzenie filii nie wpływa na zwiększenie kwoty ryczałtu. Wskazano, że z ryczałtu mogą być pokrywane m.in. wydatki na wynagrodzenia pracowników biur poselskich, tłumaczenia, ekspertyzy i opinie sporządzane bezpośrednio u wybranych ekspertów, usługi telekomunikacyjne związane z wykonywaniem mandatu poselskiego i przejazdy posła samochodami w związku z wykonywaniem mandatu. Ryczałt może być też przeznaczony na pokrycie wydatków bieżących takich jak czynsz, opłaty za energię elektryczną i cieplną, gaz i wodę oraz prace porządkowe, konserwację i naprawę sprzętu technicznego biura oraz koszty jego eksploatacji, drobne naprawy i remonty, podróże służbowe pracowników, zakup materiałów biurowych, prasy, wydawnictw, środków bezpieczeństwa i higieny pracy oraz koszty obsługi rachunkowo-księgowej i bankowej biura. Dodano, że poseł przedstawia Kancelarii Sejmu sprawozdanie z wydatkowania kwot ryczałtów przeznaczonych na prowadzenie biura poselskiego do 31 stycznia każdego roku za okres od 1 stycznia do 31 grudnia roku poprzedniego.
Zakwaterowanie w Domu Poselskim, wynajem mieszkania
Zakwaterowanie w Domu Poselskim przysługuje posłom, którzy nie są zameldowani w Warszawie i nie posiadają prawa do lokalu w tym mieście. W razie braku możliwości zakwaterowania w Domu Poselskim, posłowie mogą wynająć kwatery prywatne na podstawie zawartych przez siebie umów najmu.
Pokrywany przez Kancelarię Sejmu koszt wynajęcia kwatery prywatnej nie może przekroczyć kosztów zakwaterowania w Domu Poselskim, czyli 3500 zł miesięcznie.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24