- Dzięki nowej umowie z Westinghouse-Bechtel inwestycja w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce staje się pewniejsza - powiedział premier Donald Tusk. Polska podpisała w poniedziałek z amerykańskimi wykonawcami, konsorcjum Westinghouse-Bechtel, umowę pomostową (EDA) w sprawie budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu.
Po spotkaniu z sekretarzem energii USA Chrisem Wrightem Tusk oświadczył, że inwestycja "została opatrzona lepszą umową".
- Polska stara się, żeby ta umowa była lepsza też dla polskich interesów. Dzięki zmianom w 16 obszarach ta inwestycja staje się pewniejsza, gwarancje dają nam poczucie bezpieczeństwa tej inwestycji - powiedział premier.
- To jest przyjaźń oparta na wiarygodnych decyzjach. Polsce bardzo zależalo na tym, aby ta inwestycja była opłcalna dla obu stron w równym stopniu - dodał.
Zaznaczył, że rozmowa z amerykańskim sekretarzem ds. energii dotyczyła też przyszłości małych reaktorów jądrowych oraz współpracy gazowej, w tym w dziedzinie LNG.
Nowe miejsca pracy
- Uważam, że to (budowa elektrowni jądrowej w Polsce - red.) będzie również początek wieloletniej współpracy w tym obszarze między Polską a Stanami Zjednoczonymi i będziemy budować więcej takich reaktorów jądrowych, zarówno w Polsce, jak i w innych państwach w całej Europie, ponieważ mamy odpowiednie umiejętności, które zyskają polscy pracownicy dzięki współpracy z amerykańskimi partnerami - powiedział Wright.
Dodał, że dzięki projektowi powstanie dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy w Polsce i w USA. Podkreślił, że elektrownia jądrowa, która powstanie na północy Polski, zapewni energię dla polskiej gospodarki na wiele lat.
Zwrócił uwagę, że bardzo ceni sobie relacje między Polską a Stanami Zjednoczonymi i podobnie jak prezydent Trump, bardzo ceni sobie przyjaźń pomiędzy Polską a USA.
- Bardzo dziękuję także Polkom i Polakom. Dziękuję także prezydentowi Dudzie (Andrzejowi Dudzie - red.). Przez lata pracowaliśmy nad tym, by zbliżyć do siebie Polskę i Amerykę - zaznaczył Chris Wright.
Co to za umowa?
EDA (Engineering Development Agreement) obejmuje kontynuację sprecyzowanych prac projektowych, związanych m.in. z uzyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych, licencji i pozwoleń, jak również dalszy etap pogłębionych badań geologicznych na terenie inwestycji. Podpisanie umowy było konieczne w związku z wygaśnięciem na początku kwietnia kontraktu na usługi projektowe ESC (Engineering Service Contract).
PEJ to należący w 100 proc. do państwa inwestor i przyszły operator pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Radek Pietruszka