Minister przestrzega przed "turystyką powodziową". "Do tragedii nie jest daleko"

Źródło:
TVN24
Dariusz Klimczak - powodz w Nysie
Dariusz Klimczak - powodz w NysieTVN24
wideo 2/5
Dariusz Klimczak - powodz w NysieTVN24

Wiele osób po uzyskaniu informacji medialnych próbuje na własne oczy sprawdzić stan zagrożenia powodziowego. Do tragedii naprawdę nie jest daleko, dlatego bardzo proszę, żeby nie ryzykować, a z drugiej strony nie utrudniać funkcjonowania i pracy policji, straży pożarnej i pozostałych służb walczących z żywiołem - zaapelował minister infrastruktury Dariusz Klimczak podczas konferencji prasowej w Nysie.

CZYTAJ WIĘCEJ O SYTUACJI POWODZIOWEJ>>>

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak w trakcie konferencji prasowej w Nysie podkreślił, że w walce z żywiołem "ważna jest współpraca z różnymi służbami, nie tylko meteorologicznymi, ale przede wszystkim tymi, które odpowiadają za organizację ruchu".

- Pamiętajmy, że państwo polskie nie jest właścicielem i nadzorcą wszystkich przewoźników w naszym państwie, dlatego chciałbym serdecznie podziękować samorządom województw, wszystkim przewoźnikom regionalnym, że możemy tymi informacjami się wymieniać i przede wszystkim przekazywać je do naszych obywateli - dodał.

Zalania w waszych miejscowościachReporterzy24/Kontakt24

Utrudnienia w komunikacji na południu kraju

Szef resortu infrastruktury zaznaczył, że przed przemieszczaniem się po terenach objętych zagrożeniem przeciwpowodziowym należy zapoznać się z komunikatami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a także informacjami poszczególnych przewoźników. Jak podkreślił, "to jest niezwykle ważne, te dane zmieniają się nie tylko z godziny na godzinę, ale czasem nawet z minuty na minutę. Wiele torów jest podmytych, nie możemy po nich prowadzić ruchu pasażerskiego".

Dynamiczna sytuacja powodziowa. Wezbrana rzeka Odra we WrocławiuPAP

- Tutaj z punktu widzenia transportu całego naszego państwa głównie chodzi o połączenia lokalne, regionalne lub międzyregionalne między województwami dolnośląskim, opolskim, śląskim. Z uwagi na wydarzenia przede wszystkim tej nocy komunikacja międzynarodowa z Czechami została zamknięta do odwołania, część połączeń zostało zamkniętych głównie ze względu na brak takiej komunikacji po stronie czeskiej - przekazał.

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało w niedzielę na platformie X o aktualnej sytuacji na dworcach i stacjach.

Dworzec Kłodzko w woj. dolnośląskim został wyłączony z użytku, a personel ewakuowany.

Na stacji Wałbrzych Główny zalany jest tunel komunikacyjny prowadzący na perony (około 40 cm wody).

Na stacji Bielsko-Biała Główna woda z zalanego tunelu komunikacyjnego samoczynnie spłynęła. W dalszym ciągu zalane są tam windy prowadzące na perony 1, 2 i 3.

W Zawierciu w woj. śląskim zalane są pomieszczenia piwniczne, trwa wypompowywanie wody.

W Rybniku zalany został tunel, 10 cm wody, brak alternatywnego dojścia na perony, trwa wypompowywanie wody.

Ministerstwo podało, że dla podróżnych oczekujących na stacjach Centrum Wsparcia Klienta przygotowało poczęstunek w lokalizacjach: Lublin Główny, Gliwice, Katowice, Kutno, Bydgoszcz Główna, Kraków Główny, Opole Główne, Zawiercie.

Od soboty zamknięte są odcinki: Piechowice – Szklarska Poręba, Jelenia Góra – Rybnica, Jelenia Góra Zachodnia – Jelenia Góra Sobieszów, Prudnik – Nowy Świętów, Łambinowice – Nysa, stacja Głuchołazy.

Polskie Koleje Państwowe poinformowały, że z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych został wstrzymany pasażerski ruch graniczny kolejowy między Czechami a Polską. Pociągi międzynarodowe jadące z Polski w kierunku Czech kończą bieg na stacjach Zebrzydowice i Chałupki.

Klimczak dodał też, że obecnie "nie ma żadnych poważnych problemów, które zakłóciłyby ruch powietrzny na południu kraju lub utrudniły funkcjonowanie portów lotniczych w Krakowie, Katowicach czy Wrocławiu".

Stronie ŚląskieAdam/Kontakt24

Minister apeluje do mieszkańców

W związku z niebezpieczną sytuacją Klimczak zwrócił się także do mieszkańców z prośbą o to, by nie utrudniać działania służb oraz nie ryzykować zdrowia lub życia poprzez monitorowanie na własne oczy stanu zagrożenia powodziowego.

Zalane ulice w CieszyniePAP/Michał Meissner

- Wiele osób po uzyskaniu informacji medialnych, za które bardzo serdecznie wszystkim Państwu dziękuję, próbuje na własne oczy sprawdzić stan zagrożenia powodziowego. Między innymi taką sytuację mamy na zbiorniku Racibórz, który od początku swojego powstania ma pierwszy w historii tego typu sprawdzian i wiele osób chciałoby to zobaczyć. Mam informację od pani prezes Wód Polskich, że niepotrzebnie przy zbiorniku Racibórz zbierają się ludzie, chcą na własne oczy obserwować - mówił.

Jak podkreślił, "do tragedii naprawdę nie jest daleko". - Dlatego bardzo proszę, żeby nie ryzykować, a z drugiej strony nie utrudniać funkcjonowania i pracy służb policji, Straży Pożarnej, Wód Polskich, poszczególnych regionalnych zarządów Wód Polskich. To jest niezwykle ważny apel - podsumował.

Do "turystyki powodziowej" odniósł się także minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, apelując by nie zbliżać się do zbiorników lub wałów, gdyż jest to niebezpieczne ze względu na nasiąkniętą, śliską ziemię na tamtych terenach.

- Natomiast ze względu na to, że te działania przy zbiorniku w Raciborzu mają już taką skalę groźną dla działania służb państwowych, wydałem polecenie komendantowi głównemu policji o to, żeby policjanci po prostu zabezpieczali ten zbiornik, więc należy się liczyć z ograniczeniami, jeśli chodzi o ruch, przyjazdy tam - wyjaśnił.

- Prosimy o to, aby w tak trudnych sytuacjach dawać priorytet działaniu służb państwowych. Staramy się informować o tym, co robimy, przekazując rozmaite informacje. Przyjdzie czas na osobiste oglądanie różnych rzeczy, natomiast to nie jest ten moment - dodał Siemoniak.

Autorka/Autor:BC/ams

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

Zalane mieszkania, budynki gospodarcze czy mienie ruchome to dramatyczne skutki niżu genueńskiego Boris, który od piątku odpowiada za niezwykle intensywne opady deszczu. Sytuacja na południu Polski nadal jest niebezpieczna, jednak już teraz warto dowiedzieć się, co zrobić, by uzyskać odszkodowanie po lokalnej powodzi lub podtopieniu.

Odszkodowanie po zalaniu. Co zrobić, by otrzymać pieniądze?

Odszkodowanie po zalaniu. Co zrobić, by otrzymać pieniądze?

Źródło:
tvn24.pl

"Hojne wydatki socjalne" i wzrost wydatków na zbrojenia to jedna z przyczyn wysokie deficytu w 2025 roku. "W perspektywie krótkoterminowej projekt budżetu zwiększa ryzyko inflacyjne, co może opóźnić obniżki stóp procentowych" - oceniają autorzy raportu Allianz Trade. Zdaniem ekspertów polski wzrost gospodarczy pozostanie natomiast solidny.

Polska zagrożona inflacją. Eksperci oceniają projekt budżetu

Polska zagrożona inflacją. Eksperci oceniają projekt budżetu

Źródło:
PAP

Rosyjski bank centralny ze względu na rosnącą inflację ogłosił podwyżkę stóp procentowych do 19 procent. Jedną z przyczyn nasilającej się presji inflacyjnej są wydatki przeznaczone na ofensywę w Ukrainie - przekazała agencja AFP.

Rosja przegrywa walkę z inflacją. Stopy procentowe znowu w górę

Rosja przegrywa walkę z inflacją. Stopy procentowe znowu w górę

Źródło:
PAP

Zaledwie 2-milionowy Gabon pomaga Rosji omijać sankcje. Rządząca krajem junta pozwala jej tankowcom pływać pod swoją banderą i sprzedaje Rosjanom części do samolotów. Tylko w ubiegłym roku dostarczyła ich Moskwie za 1,5 mld dolarów.

Niewielki afrykański kraj pomaga Rosji omijać sankcje

Niewielki afrykański kraj pomaga Rosji omijać sankcje

Źródło:
PAP

Masło i pozostałe produkty mleczarskie podrożały z powodu wielotygodniowej suszy. Wzrosły bowiem koszty pozyskiwania mleka, spółdzielnie mleczarskie za surowiec muszą płacić więcej - wyjaśnia prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Arkadiusz Pisarek. Choć obecnie w wielu regionach zmagamy się z tragiczną sytuacją powodziową, to ostatnie miesiące okazały się wyjątkowo suche, co mocno odbiło się na przetwórcach.

Czemu ceny masła rosną? Producenci wskazali główne przyczyny

Czemu ceny masła rosną? Producenci wskazali główne przyczyny

Źródło:
PAP

W sierpniu mieszkania z rynku wtórnego najmocniej podrożały w Poznaniu, gdzie cena metra kwadratowego podskoczyła o 3 procent, przekraczając pułap 12 tysięcy złotych - wynika z raportu portalu GetHome.pl Podwyżki odnotowano także w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Wrocławiu i Trójmieście.

W tych miastach ceny mieszkań nadal rosną

W tych miastach ceny mieszkań nadal rosną

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze są lekcje języków obcych i zajęcia sportowe, np. basen. Niektóre dzieci nie mają w ogóle wolnych popołudni. Czy polscy uczniowie mają za dużo zajęć dodatkowych? - Nie ma jednej odpowiedzi - mówi terapeutka Monika Orkan-Łęcka. - Zależy od potrzeb i możliwości dziecka i jego rodziców.

Trzy czwarte rodziców wysyła dzieci na zajęcia dodatkowe. A one marzą o tygodniu wolnego

Trzy czwarte rodziców wysyła dzieci na zajęcia dodatkowe. A one marzą o tygodniu wolnego

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do czterech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto oraz Lotto Plus z 14 września 2024 roku.

Brak głównej wygranej w Lotto. Kumulacja rośnie

Brak głównej wygranej w Lotto. Kumulacja rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Chiny podniosą stopniowo wiek emerytalny po raz pierwszy od lat 50. ubiegłego wieku, co spowodowane jest starzeniem się społeczeństwa oraz malejącym budżetem emerytalnym. W ciągu następnej dekady w Chinach przybędzie około 300 milionów emerytów.

Pekin podnosi wiek emerytalny. Mają ten sam problem co Polska

Pekin podnosi wiek emerytalny. Mają ten sam problem co Polska

Źródło:
Reuters, BBC

Sędzia Sądu Najwyższego w Brazylii zarządził przelanie ponad 3 milionów dolarów z konta portalu X oraz Starlinka na poczet kar wymierzonych tej platformie społecznościowej. Decyzja wymiaru sprawiedliwości budzi wątpliwości niektórych prawników. Kłopoty serwisu społecznościowego Elona Muska w Brazylii trwają od dawna.

Milionowa kara dla portalu X. Poszło o dezinformację

Milionowa kara dla portalu X. Poszło o dezinformację

Źródło:
PAP

Niemcy zdecydowały się otworzyć drzwi dla 250 tysięcy wykwalifikowanych i częściowo wykwalifikowanych pracowników z Kenii w ramach kontrolowanej i ukierunkowanej umowy o migracji zarobkowej - donosi BBC. Tamtejszy rynek pracy potrzebuje rąk do pracy.

Niemcy przyjmą 250 tysięcy kenijskich specjalistów

Niemcy przyjmą 250 tysięcy kenijskich specjalistów

Źródło:
BBC

Chcemy się skupić na ograniczeniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, w szczególności tych najsłabiej zarabiających - powiedział w programie "#BezKitu" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że na ten cel w budżecie zarezerwowane są środki w wysokości czterech miliardów złotych.

Minister finansów Andrzej Domański o obniżeniu składki zdrowotnej

Minister finansów Andrzej Domański o obniżeniu składki zdrowotnej

Źródło:
tvn24.pl

Rozbudowa terminala na Lotnisku Chopina ma ruszyć wiosną 2026 roku - przekazał Andrzej Ilków, prezes Polskich Portów Lotniczych. Jak wyjaśnił, powrót do tej koncepcji okazał się konieczny, gdyż lotnisko centralne powstanie najwcześniej w 2032 roku.

Lotnisko Chopina zostanie rozbudowane. Jest termin

Lotnisko Chopina zostanie rozbudowane. Jest termin

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wyraża wątpliwości dotyczące podwyższenia proponowanej na przyszły rok płacy minimalnej względem kwoty, którą ustalono wcześniej w trakcie konsultacji społecznych - przekazał resort w piśmie opublikowanym na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Zdaniem ministerstwa ma to "negatywnie oddziaływać na kilka milionów podmiotów".

Resort rozwoju odradza podwyżkę płacy minimalnej. "Negatywny wpływ"

Resort rozwoju odradza podwyżkę płacy minimalnej. "Negatywny wpływ"

Źródło:
PAP

Elon Musk regularnie otrzymuje groźby śmierci, przez co ma ochronę niczym szef państwa - donosi w piątkowym wydaniu dziennik "New York Times". Zakres działań jego ochroniarzy można porównać do małej agencji wywiadowczej.

Pilnują go jak prezydenta. Tak wygląda ochrona Elona Muska

Pilnują go jak prezydenta. Tak wygląda ochrona Elona Muska

Źródło:
PAP

W przyszłym roku zasiłek pogrzebowy nie wzrośnie - powiedział w programie "#BezKitu" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że nastąpi to "raczej od roku 2026".

Kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego? Minister finansów odpowiada

Kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego? Minister finansów odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Narodowy Bank Polski (NBP) złożył zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię oraz Przewodniczącego Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej Zdzisława Gawlika - napisał bank centralny w komunikacie.

NBP zawiadamia prokuraturę. Chodzi o marszałka Hołownię

NBP zawiadamia prokuraturę. Chodzi o marszałka Hołownię

Źródło:
PAP

Duński koncern logistyczny DSV kupuje od niemieckich kolei DB firmę transportową Schenker. Kwota transakcji to 14,3 miliarda euro - podano w komunikacie. W wyniku fuzji powstanie największa w Europie firma świadcząca usługi przewozowe.

Gigantyczna fuzja. Powstanie największa taka firma w Europie

Gigantyczna fuzja. Powstanie największa taka firma w Europie

Źródło:
PAP