W międzyświątecznym okresie temperaturę może podnieść ustawa budżetowa na przyszły rok. W środę odbędzie się posiedzenie rządu. W ostatnich dniach roku aktywność na rynkach finansowych będzie ograniczona, niska płynność może sprzyjać większej zmienności. Inwestorzy liczą jednak, że tzw. Rajd Świętego Mikołaja przyniesie rekordowe wzrosty. Na rynek spłyną nieliczne dane makroekonomiczne.
Na środę na godz. 11.00 zaplanowano posiedzenie Rady Ministrów, na którym m.in. rząd zapozna się z informacją Ministra Finansów na temat finansowania Funduszu Kościelnego w 2024 r. oraz informacją na temat zwiększenia finansowania świadczeń zdrowotnych z zakresu onkologii dziecięcej.
Budżetowe spory rządu z prezydentem
W weekend Prezydent Andrzej Duda zapowiedział zawetowanie ustawy okołobudżetowej, w której znalazły się 3 mld zł na media publiczne. Jak wskazał, złoży własny projekt dotyczący m.in. podwyżek dla nauczycieli i pozostałych wydatków zaplanowanych w tej ustawie.
W tym tygodniu pracować będą sejmowe komisje, które rozpatrzą i zaopiniują dla Komisji Finansów Publicznych (KFP) rządowy projekt ustawy budżetowej na 2024 r.
W ubiegłym tygodniu rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2024 r., który zakłada deficyt budżetu na poziomie 184 mld zł i deficyt sektora na poziomie 5,1 proc. PKB. Po pierwszym czytaniu projektu, w ubiegły czwartek, Sejm skierował go do komisji.
Zgodnie z uchwałą Prezydium Sejmu, poszczególne części projektu mają zostać zaopiniowane przez odpowiednie komisje do 29 grudnia, komisja finansów publicznych ma przedstawić sprawozdanie do 5 stycznia.
Na 10 stycznia 2024 r. planowane jest drugie czytanie projektu na posiedzeniu plenarnym Sejmu, a trzecie czytanie, czyli głosowanie, ma nastąpić 12 stycznia. Senat ma zakończyć rozpatrywanie ustawy do 22 stycznia. Przewidziano, że budżet trafi do podpisu prezydenta 29 stycznia.
NBP przed Komisją Finansów Publicznych
W czwartek Narodowy Bank Polski przedstawi przed Komisją Finansów Publicznych Założenia polityki pieniężnej na rok 2024 oraz Informację o działalności Komitetu Stabilności Finansowej w zakresie nadzoru makroostrożnościowego w roku 2022.
Ponadto, w czwartek NBP opublikuje raport pt. "Sytuacja na rynku mieszkaniowym w Polsce w III kwartale 2023 r.", a w piątek kwartalne dane o bilansie płatniczym, zadłużeniu zagranicznym i międzynarodowej pozycji inwestycyjnej Polski.
Dla rynku długu istotna może być publikacja podaży skarbowych papierów wartościowych na I kw. 2024 r., którą Ministerstwo Finansów powinno przedstawić w piątek. Resort opublikuje też kalendarz przetargów na cały 2024 r.
W ostatnich dniach roku aktywność na rynkach finansowych będzie ograniczona, niska płynność może sprzyjać większej zmienności. Inwestorzy liczą jednak, że tzw. Rajd Świętego Mikołaja przyniesie rekordowe wzrosty. Na rynek spłyną nieliczne dane makroekonomiczne, przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych. W Hiszpanii zostanie opublikowany wstępny odczyt inflacji.
Nadzieje na "Rajd Świętego Mikołaja"
Głównym tematem na rynkach finansowych w trwającym tygodniu może być brak płynności - ze względu na międzyświąteczny czas wielu inwestorów będzie nieobecna. Przy ograniczonej płynności notowania aktywów mogą ulegać większym wahaniom i reagować nawet na mniej istotne wiadomości.
Inwestorzy mają jednak nadzieję, że tzw. Rajd Świętego Mikołaja, czyli okres silnej hossy przypadający zwykle na finałowe dni grudnia i pierwsze sesje stycznia, przyniesie rekordowe wzrosty.
Na Wall Street indeks S&P500 w samym grudniu wzrósł o ponad 4 proc., a od początku roku - o 24 proc., zbliżając się do nowego rekordu. Historycznie patrząc, w krótkoterminowej perspektywie dynamika ta powinna się utrzymać. Indeks S&P 500 zyskiwał średnio 1,3 proc. w ciągu ostatnich pięciu dni grudnia i pierwszych dwóch dniach stycznia, zgodnie z danymi Stock Trader's Almanac sięgającymi 1969 roku.
W tym roku optymizm na rynkach jest wysoki. Amerykańska Rezerwa Federalna zaskoczyła w grudniu inwestorów sygnalizując, że zacieśnianie polityki pieniężnej w USA prawdopodobnie dobiegło końca i wskazując na obniżki stóp procentowych do 2024 r. - było to następstwo sygnałów, że inflacja w Stanach Zjednoczonych kontynuuje spadek. Piątkowe dane potwierdziły ten trend wskazując, że roczna inflacja w USA - mierzona indeksem cen wydatków na konsumpcję osobistą (PCE) - spadła w listopadzie poniżej 3 proc.
- Narracja na rynkach będzie nadal dotyczyć gołębiego nastawienia Fed. Wspiera to nastroje i jest mało prawdopodobne, aby zmieniły się one w najbliższych dniach - ocenia starszy strateg inwestycyjny w Edward Jones, Angelo Kourkafas.
Inwestorzy wykazali ostatnio duży apetyt na akcje. Klienci Bank of America kupili w ostatnim tygodniu amerykańskie akcje o wartości netto 6,4 mld USD, co stanowi największy tygodniowy napływ netto od października 2022 r. - podał BofA Global Research w raporcie z 19 grudnia.
W tym tygodniu na rynek spłyną nieliczne dane makroekonomiczne, przede wszystkim z USA, w tym regionalne ankiety Fed z Dallas i Richmond, indeksy cen nieruchomości, indeks podpisanych umów kupna domów, a także tygodniowa liczba wniosków o kredyt hipoteczny i wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.
Z danych makroekonomicznych z Europy inwestorzy poznają m. in. wstępne dane o inflacji CPI i sprzedaży detalicznej z Hiszpanii.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock