Ostatni tydzień roku w gospodarce. Co nas czeka?

Źródło:
PAP
Domański: inflacja w Polsce w pierwszej połowie 2024 r. będzie powoli obniżać się, później delikatnie wzrośnie
Domański: inflacja w Polsce w pierwszej połowie 2024 r. będzie powoli obniżać się, później delikatnie wzrośnieTVN24
wideo 2/5
Domański: inflacja w Polsce w pierwszej połowie 2024 r. będzie powoli obniżać się, później delikatnie wzrośnieTVN24

W międzyświątecznym okresie temperaturę może podnieść ustawa budżetowa na przyszły rok. W środę odbędzie się posiedzenie rządu. W ostatnich dniach roku aktywność na rynkach finansowych będzie ograniczona, niska płynność może sprzyjać większej zmienności. Inwestorzy liczą jednak, że tzw. Rajd Świętego Mikołaja przyniesie rekordowe wzrosty. Na rynek spłyną nieliczne dane makroekonomiczne.

Na środę na godz. 11.00 zaplanowano posiedzenie Rady Ministrów, na którym m.in. rząd zapozna się z informacją Ministra Finansów na temat finansowania Funduszu Kościelnego w 2024 r. oraz informacją na temat zwiększenia finansowania świadczeń zdrowotnych z zakresu onkologii dziecięcej.

CZYTAJ TAKŻE: Podwyżki pod znakiem zapytania. "Kryzys kadrowy może się pogłębić">>>

Budżetowe spory rządu z prezydentem

W weekend Prezydent Andrzej Duda zapowiedział zawetowanie ustawy okołobudżetowej, w której znalazły się 3 mld zł na media publiczne. Jak wskazał, złoży własny projekt dotyczący m.in. podwyżek dla nauczycieli i pozostałych wydatków zaplanowanych w tej ustawie.

W tym tygodniu pracować będą sejmowe komisje, które rozpatrzą i zaopiniują dla Komisji Finansów Publicznych (KFP) rządowy projekt ustawy budżetowej na 2024 r.

W ubiegłym tygodniu rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2024 r., który zakłada deficyt budżetu na poziomie 184 mld zł i deficyt sektora na poziomie 5,1 proc. PKB. Po pierwszym czytaniu projektu, w ubiegły czwartek, Sejm skierował go do komisji.

Zgodnie z uchwałą Prezydium Sejmu, poszczególne części projektu mają zostać zaopiniowane przez odpowiednie komisje do 29 grudnia, komisja finansów publicznych ma przedstawić sprawozdanie do 5 stycznia.

Na 10 stycznia 2024 r. planowane jest drugie czytanie projektu na posiedzeniu plenarnym Sejmu, a trzecie czytanie, czyli głosowanie, ma nastąpić 12 stycznia. Senat ma zakończyć rozpatrywanie ustawy do 22 stycznia. Przewidziano, że budżet trafi do podpisu prezydenta 29 stycznia.

ZOBACZ TAKŻE: Prognozy dla polskiej gospodarki. "Rysuje się dość klarowny obraz">>>

NBP przed Komisją Finansów Publicznych

W czwartek Narodowy Bank Polski przedstawi przed Komisją Finansów Publicznych Założenia polityki pieniężnej na rok 2024 oraz Informację o działalności Komitetu Stabilności Finansowej w zakresie nadzoru makroostrożnościowego w roku 2022.

Ponadto, w czwartek NBP opublikuje raport pt. "Sytuacja na rynku mieszkaniowym w Polsce w III kwartale 2023 r.", a w piątek kwartalne dane o bilansie płatniczym, zadłużeniu zagranicznym i międzynarodowej pozycji inwestycyjnej Polski.

Dla rynku długu istotna może być publikacja podaży skarbowych papierów wartościowych na I kw. 2024 r., którą Ministerstwo Finansów powinno przedstawić w piątek. Resort opublikuje też kalendarz przetargów na cały 2024 r.

W ostatnich dniach roku aktywność na rynkach finansowych będzie ograniczona, niska płynność może sprzyjać większej zmienności. Inwestorzy liczą jednak, że tzw. Rajd Świętego Mikołaja przyniesie rekordowe wzrosty. Na rynek spłyną nieliczne dane makroekonomiczne, przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych. W Hiszpanii zostanie opublikowany wstępny odczyt inflacji.

Nadzieje na "Rajd Świętego Mikołaja"

Głównym tematem na rynkach finansowych w trwającym tygodniu może być brak płynności - ze względu na międzyświąteczny czas wielu inwestorów będzie nieobecna. Przy ograniczonej płynności notowania aktywów mogą ulegać większym wahaniom i reagować nawet na mniej istotne wiadomości.

Inwestorzy mają jednak nadzieję, że tzw. Rajd Świętego Mikołaja, czyli okres silnej hossy przypadający zwykle na finałowe dni grudnia i pierwsze sesje stycznia, przyniesie rekordowe wzrosty.

Na Wall Street indeks S&P500 w samym grudniu wzrósł o ponad 4 proc., a od początku roku - o 24 proc., zbliżając się do nowego rekordu. Historycznie patrząc, w krótkoterminowej perspektywie dynamika ta powinna się utrzymać. Indeks S&P 500 zyskiwał średnio 1,3 proc. w ciągu ostatnich pięciu dni grudnia i pierwszych dwóch dniach stycznia, zgodnie z danymi Stock Trader's Almanac sięgającymi 1969 roku.

W tym roku optymizm na rynkach jest wysoki. Amerykańska Rezerwa Federalna zaskoczyła w grudniu inwestorów sygnalizując, że zacieśnianie polityki pieniężnej w USA prawdopodobnie dobiegło końca i wskazując na obniżki stóp procentowych do 2024 r. - było to następstwo sygnałów, że inflacja w Stanach Zjednoczonych kontynuuje spadek. Piątkowe dane potwierdziły ten trend wskazując, że roczna inflacja w USA - mierzona indeksem cen wydatków na konsumpcję osobistą (PCE) - spadła w listopadzie poniżej 3 proc.

- Narracja na rynkach będzie nadal dotyczyć gołębiego nastawienia Fed. Wspiera to nastroje i jest mało prawdopodobne, aby zmieniły się one w najbliższych dniach - ocenia starszy strateg inwestycyjny w Edward Jones, Angelo Kourkafas.

Inwestorzy wykazali ostatnio duży apetyt na akcje. Klienci Bank of America kupili w ostatnim tygodniu amerykańskie akcje o wartości netto 6,4 mld USD, co stanowi największy tygodniowy napływ netto od października 2022 r. - podał BofA Global Research w raporcie z 19 grudnia.

W tym tygodniu na rynek spłyną nieliczne dane makroekonomiczne, przede wszystkim z USA, w tym regionalne ankiety Fed z Dallas i Richmond, indeksy cen nieruchomości, indeks podpisanych umów kupna domów, a także tygodniowa liczba wniosków o kredyt hipoteczny i wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Z danych makroekonomicznych z Europy inwestorzy poznają m. in. wstępne dane o inflacji CPI i sprzedaży detalicznej z Hiszpanii.

Autorka/Autor:ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej. Przekazał też, że od stycznia mniejszy będzie tak zwany podatek Belki.

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Źródło:
PAP

Niemal 10 milionów złotych - tyle wynosi suma roszczeń w sprawach przeciwko Telewizji Polskiej za materiały wyemitowane w latach 2016-2023 z powództwa osób i instytucji o naruszenie dóbr osobistych - poinformowano w komunikacie TVP.

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

Źródło:
PAP

Obecnie fotoradary robią zdjęcie, jeśli kierowca przekroczy prędkość o więcej niż 10 kilometrów na godzinę - wynika z odpowiedzi Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego na pytania tvn24.pl. Wcześniej Najwyższa Izba Kontroli zwracała uwagę, że próg w fotoradarach był ustawiany wyżej - na poziomie 15 km/h, a niekiedy nawet 20-25 km/h.

Bat na kierowców. Limit jest niski

Bat na kierowców. Limit jest niski

Źródło:
tvn24.pl

Wraz ze wzrostem wynagrodzeń Polaków rośnie ich zdolność kredytowa. Obecnie osiągnęła poziom wyższy niż ten przed serią podwyżek stóp procentowych - oceniają analitycy HREIT.

Pensje pokonały Radę Polityki Pieniężnej

Pensje pokonały Radę Polityki Pieniężnej

Źródło:
tvn24.pl

Stopy procentowe w Polsce pozostają na tym samym poziomie od października 2023 roku. Podczas kwietniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej padła jednak propozycja dużej podwyżki. Została ona odrzucona w głosowaniu.

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Deepfake staje się coraz większym zagrożeniem. Eksperci z instytutu badań Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej ostrzegają przez oszustwami bazującymi na wykorzystaniu głosu i twarzy znanych osób, obrobionych przy pomocy sztucznej inteligencji.

Lewandowski, Brzoska, Leszczyna. "Technologie umożliwiają łatwe manipulacje"

Lewandowski, Brzoska, Leszczyna. "Technologie umożliwiają łatwe manipulacje"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. Odnotowano cztery wygrane drugiego stopnia - w Niemczech i Danii. W Polsce padła wygrana trzeciego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, mBank, ING Bank Śląski, Bank Millennium, VeloBank i Credit Agricole - między innymi te instytucje finansowe zaplanowały prace serwisowe na najbliższe dni. W komunikatach banków pojawiają się ostrzeżenia dla klientów o utrudnieniach w dostępie do pieniędzy. 

Utrudnienia dla klientów. "Na wszelki wypadek miej przy sobie gotówkę"

Utrudnienia dla klientów. "Na wszelki wypadek miej przy sobie gotówkę"

Źródło:
tvn24.pl

Według szacunków prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Rafała Gawina w drugiej połowie roku miesięczne rachunki za prąd wzrosną o około 30 złotych dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. - Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na drugą połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh - zaznaczył Gawin.

Prezes URE o tym, o ile wzrosną rachunki za prąd

Prezes URE o tym, o ile wzrosną rachunki za prąd

Źródło:
PAP

Orlen zrywa współpracę z firmą Zioom, która była negatywnym bohaterem śledztwa "Wyborczej" i "Uwagi" TVN - podaje "Gazeta Wyborcza". "Podjęto działania mające na celu usunięcie z budowy przedmiotowej agencji pracy oraz jej właściciela" - czytamy w informacji przekazanej dziennikowi.

Orlen reaguje na śledztwo "Uwagi" TVN i "Wyborczej". Chodzi o pracowników z Azji

Orlen reaguje na śledztwo "Uwagi" TVN i "Wyborczej". Chodzi o pracowników z Azji

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Katarzyna Duber-Stachurska to nowa prezeska Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) - przekazała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Jest nowa osoba na czele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Jest nowa osoba na czele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Źródło:
PAP

Cyberprzestępcy przygotowali fałszywą stronę podszywającą się pod PKO BP - ostrzega zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF). Dodaje także, że oszuści podszywają się pod Bank Pekao.

Ostrzeżenia dla klientów dwóch największych banków. "Grozi utratą środków"

Ostrzeżenia dla klientów dwóch największych banków. "Grozi utratą środków"

Źródło:
tvn24.pl

- Nie można przekraczać pewnej bariery. Tutaj została przekroczona bariera dźwięku - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 Paweł Olechnowicz, były prezes Lotosu, odnosząc się do straty Orlenu związanej z niedostarczoną zakontraktowaną ropą. Zwrócił uwagę, że powinno zostać wyjaśniane także, "co było powodem tego, że został wymazany z mapy gospodarczej Polski Lotos".

Olechnowicz o stracie spółki Orlenu: została przekroczona bariera dźwięku

Olechnowicz o stracie spółki Orlenu: została przekroczona bariera dźwięku

Źródło:
TVN24

Lizbona ma mieć nowe lotnisko, które ma zastąpi międzynarodowy port lotniczy imienia Humberto Delgado - zadecydował portugalski rząd. Decyzja spotkała się jednak z krytyką organizacji ekologicznych. Obiekt ma powstać do 2034 roku i stać się jedynym lotniskiem aglomeracji.

Przeprowadzka lotniska pod znakiem zapytania. W tle obawy o środowisko

Przeprowadzka lotniska pod znakiem zapytania. W tle obawy o środowisko

Źródło:
PAP

Unijne organizacje konsumenckie chcą, żeby Komisja Europejska wszczęła śledztwo wobec chińskiej platformy sprzedażowej Temu. Zarzucają jej handel podróbkami, produktami bez atestów i manipulowanie konsumentami, w tym podsuwanie im droższych towarów.

Domagają się śledztwa w sprawie supertaniej chińskiej platformy

Domagają się śledztwa w sprawie supertaniej chińskiej platformy

Źródło:
PAP

40 milionów złotych - oto strata lotniska w Łodzi w minionym roku. Miasto - właściciel portu - szuka pomysłu na wyjście na prostą. Urząd szuka firmy, która doradzi miastu, jak rozwinąć port. Na dużym minusie jest nie tylko Łódź. Na połowie lotnisk w Polsce częściej słychać śpiew ptaków niż ryk silników samolotów. Materiał z programu "Polski i Świat" Łukasza Wieczorka.

Na kontach wielu portów lotniczych minus, w statystykach plusy

Na kontach wielu portów lotniczych minus, w statystykach plusy

Źródło:
tvn24.pl

"Nie ma żadnych prawnych i racjonalnych podstaw do deprecjonowania pozycji i praw polskich aktorów" - stwierdził w oświadczeniu Związek Artystów Scen Polskich (ZASP). Odniósł się w ten sposób do projektu nowelizacji ustawy o prawie autorskim.

ZASP o projekcie rządu. "Pominięte zostały bardzo ważne zapisy"

ZASP o projekcie rządu. "Pominięte zostały bardzo ważne zapisy"

Źródło:
PAP

Chiński eksport do Rosji nitrocelulozy, materiału podwójnego zastosowania używanego m.in. do produkcji amunicji artyleryjskiej, wzrósł z niemal zera przed wojną do 1,3 tysiąca ton w 2023 roku - podaje w czwartek japoński nadawca NHK.

Media: gwałtowny wzrost eksportu z Chin do Rosji surowca do produkcji amunicji

Media: gwałtowny wzrost eksportu z Chin do Rosji surowca do produkcji amunicji

Źródło:
PAP

"W dwuletnim horyzoncie naszej prognozy na lata 2024-2025 ceny mieszkań wzrosną o 7 procent" - oceniają w swoim najnowszym raporcie analitycy banku Pekao. Szczyt wzrostów to III kwartał tego roku. Obniżki mamy zobaczyć za niecały rok, po marcu 2025 r. W ich ocenie jednym z kluczowych czynników, który może przechylić szalę będzie ewentualne wprowadzenie programu Mieszkanie na start.

Na spadki cen mieszkań trzeba poczekać. Analitycy wskazują jak długo

Na spadki cen mieszkań trzeba poczekać. Analitycy wskazują jak długo

Źródło:
tvn24.pl

Cztery dni - tyle według ministry Agnieszka Dziemianowicz-Bąk ma trwać tydzień pracy w perspektywie "najbliższych kilku lat". Na kongresie Impact '24 podkreśliła, że takie są oczekiwania społeczne. Takiej zmianie Kodeksu pracy ma także sprzyjać "relatywnie dobra sytuacja gospodarcza i niskie bezrobocie".

Krótszy tydzień pracy o jeden dzień. Ministra podaje termin realizacji

Krótszy tydzień pracy o jeden dzień. Ministra podaje termin realizacji

Źródło:
PAP

Poszkodowani w wyniku pożaru przedsiębiorcy z centrum handlowego Marywilska 44 mogą wystąpić o rozłożenie na raty podatku i odroczenie terminu jego zapłaty - podał resort finansów. Kupcy mogą także ubiegać się o umorzenie zaległości podatkowej lub odroczenie terminu zapłaty należności podatkowych. Na Marywilskiej 44 znajdowało się 1400 różnych sklepów i punktów usługowych.

Ministerstwo Finansów o pomocy dla kupców z Marywilskiej 44. Na co mogą liczyć

Ministerstwo Finansów o pomocy dla kupców z Marywilskiej 44. Na co mogą liczyć

Źródło:
PAP

W kwietniu i w marcu eksperci odnotowali nieznaczne wzrosty cen najmu w części miast - informują eksperci z Expandera i Rentier.io. Jednak rynek nie jest jednolity. W kilku z nich zauważalne są dalsze spadki. Natomiast w jednym mieście wschodniej części Polski stawki najmu osiągnęły historyczny wynik. Pomimo odbić stawek, po znacznym ich spadku w I kwartale 2024 roku, rentowność najmu spadła.

Ceny najmu w Polsce jak na karuzeli. Jedno miasto bije rekordy

Ceny najmu w Polsce jak na karuzeli. Jedno miasto bije rekordy

Źródło:
Expander, Rentier.io

W tym roku po raz kolejny na konta emerytów mają trafić tzw. czternastki. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje, by dodatkowe roczne świadczenie pieniężne było wypłacone w 2024 r. we wrześniu - tak wynika z informacji zamieszczonej w czwartek w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Termin wypłaty tak zwanych czternastych emerytur. Jest propozycja

Termin wypłaty tak zwanych czternastych emerytur. Jest propozycja

Źródło:
PAP

Auchan okazał się najtańszą siecią handlową w kwietniu, wyprzedzając Biedronkę i Kaufland - podała agencja badawcza ASM SFA. Średnia cena koszyka zakupowego, uwzględniając wszystkie sklepy, wzrosła w kwietniu o 2,43 złotego miesiąc do miesiąca i i wyniosła 295,3 złotego. Z kolei w ujęciu rocznym, największe podwyżki były w sieci Lidl, w której średnia cena koszyka w kwietniu 2024 r. była wyższa o 55,27 zł niż w przed rokiem, tj. o 21,21 proc.

Oto najtańsze sieci handlowe

Oto najtańsze sieci handlowe

Źródło:
PAP