Zapowiadane i zapisane w odpowiednich przepisach podwyżki stanęły właśnie pod znakiem zapytania - napisał w opublikowanym w niedzielę stanowisku Zarząd Główny NSZZ Policjantów. "Wczorajsza decyzja Pana Prezydenta może być dla wielu z nas kamyczkiem, który przeważy szalę. Kryzys kadrowy formacji może się więc pogłębić" - dodano.
W sobotę wieczorem, prezydent poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej na rok 2024, w której znalazła się możliwość przekazania 3 mld zł na media publiczne. Nie może być na to zgody wobec rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa - uzasadnił Andrzej Duda. Dodał, że po świętach złoży do Sejmu własny projekt, dotyczący m.in. podwyżek dla nauczycieli i pozostałych wydatków zaplanowanych w ustawie okołobudżetowej.
"Prezydenckie weto zabiera pieniądze nauczycielom przedszkolnym i początkującym, za to znosi 'kominówkę', czyli umożliwia nieograniczone podwyżki dla prezesów państwowych spółek i agencji. Wstyd. Wesołych Świąt, Prezydencie. Poszkodowanych uspokajam: poradzimy sobie z tym” – skomentował na platformie X premier Donald Tusk.
Czytaj więcej: Tusk o decyzji prezydenta >>>
"Podwyżki stanęły właśnie pod znakiem zapytania"
"Niezbyt miły prezent pod choinkę otrzymały tysiące Policjantów. Zapowiadane i zapisane w odpowiednich przepisach podwyżki stanęły właśnie pod znakiem zapytania" - napisał w reakcji na decyzję prezydenta Zarząd Główny NSZZ Policjantów.
Wcześniej związkowcy na swojej stronie internetowej pisali, że "beneficjentami wzrostu przyszłorocznych wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej będą również policjanci". Jak wskazywano, na podstawie oficjalnych komunikatów rządu i po uchwaleniu ustawy okołobudżetowej wiadomo, "że od dnia 1 marca 2024 r. o 20 proc. wzrośnie kwota bazowa kształtująca przeciętne uposażenie policjantów. Obecna wynosi 1 740,64 zł. Więc po waloryzacji wynosić będzie 2 088,77 zł".
Po zapowiedzi prezydenta o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej policyjni związkowcy zwrócili uwagę, że "początek roku to zawsze czas podejmowania decyzji o tym, czy odejść ze służby czy nadal w niej pozostać". "Jednym z czynników są zawsze kwestie finansowe. Wczorajsza decyzja Pana Prezydenta może być dla wielu z nas kamyczkiem, który przeważy szalę. Kryzys kadrowy formacji może się więc pogłębić" - napisali.
"Mając na uwadze konieczność wyjaśnienia dalszego losu rozwiązań mających na celu poprawę sytuacji materialnej funkcjonariuszy bezpośrednio po świętach Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski zwróci się z pytaniem do Pana Prezydenta, jak zostaną potraktowane w prezydenckim projekcie ustawy służby mundurowe, w tym Policja" - dodano w niedzielnym komunikacie ZG NSZZ Policjantów.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: DarSzach / Shutterstock.com