Co roku, w Polsce powstaje około 200 tys. nowych przedsiębiorstw. Średnio aż jedna trzecia z nich upada w ciągu pierwszego roku działalności - donosi Główny Urząd Statystyczny.
Jak informuje GUS, najwyższy "wskaźnik przeżycia" w 2005 r. miały firmy związane z ochroną zdrowia i edukacją, a najgorzej wiodło się hotelom i restauracjom.
Urząd przedstawił też wyniki 5-letnich badań przedsiębiorstw powstałych w 2001 r. Z utworzonych wówczas 209 tys. mikro-przedsiębiorstw, zatrudniających poniżej 10 osób, 5 lat później na rynku pozostawało zaledwie 59 tys., czyli 28 proc. Jedynie w przemyśle, transporcie oraz obsłudze nieruchomości i firm "wskaźnik przeżycia" między 2001 r. a 2006 r. przekroczył 30 proc.
Na decyzję o zakończeniu działalności wpływają głównie niedostateczne środki finansowe przedsiębiorców oraz zbyt duża konkurencja w wybranym przez nich segmencie rynku. Przy niewielkich zyskach lub ponoszonych stratach przedsiębiorcy nie są w stanie modernizować i rozwijać środków produkcji, wypromować produktu oraz zwiększać skali produkcji i zatrudnienia.
Według GUS, niemal wszystkie nowotworzone firmy to małe podmioty, w których pracuje mniej niż 49 osób. W 2005 r. zarejestrowano ok. 211 tys. nowych firm, z których 99 proc. stanowiły tzw. mikro-przedsiębiorstwa, zatrudniające do 9 osób. Trzy czwarte firm w ogóle nie zatrudniało pracowników najemnych.
Z danych wynika również, że działalność gospodarczą podejmują przede wszystkim ludzie młodzi, mający średnie wykształcenie. Najczęściej wybierają działalność handlową, a w dalszej kolejności – związaną z obsługą nieruchomości i firm, budowlaną i przemysłową.
Źródło: PAP, APTN
Źródło zdjęcia głównego: TVN24