Fiat napompował Chryslera

Najnowsze

Aktualizacja:

Chrysler rośnie we włoskich rękach. Kiedy w połowie 2009 roku Fiat przejmował upadły amerykański koncern, warty był on 996 mln dol. Teraz Chrysler Group LLC poinformował amerykańską komisję nadzoru giełdowego SEC, że w dniu 31 grudnia 2010 roku jego wartość wynosiła 4,8 mld dol.

Wzrostowi wartości rynkowej koncernu towarzyszyła zdecydowana poprawa sprzedaży samochodów w USA. W 2010 roku rynek zwiększył się o 11 proc., kończąc czteroletni okres spadków, który zmusił Chryslera i większego General Motors do drastycznej restrukturyzacji z pomocą państwa.

Dzięki temu Chrysler powoli spłaca wierzycieli, co w efekcie ma doprowadzić do pierwotnej oferty publicznej, dzięki której koncern wróci na rynek po raz pierwszy od 1998 roku, kiedy stał się własnością Daimlera.

Dennis Virag z Automotive Consulting Group przewiduje, że w drugim półroczu wartość Chryslera może wzrosnąć do 7-8 mld dolarów dzięki kolejnym nowościom i dalszemu ożywieniu sprzedaży. - Chrysler mas szansę awansować jeszcze bardziej, jeśli przekona konsumentów do jakości swych wyrobów - mówi ekspert.

Źródło: bloomberg.com